Mity związane z higieną jamy ustnej

„Zęby należy myć zaraz po posiłku, a najlepszy płyn do płukania ust jest z alkoholem, bo zabija bakterie” – przez lata wokół higieny jamy ustnej narosły dziesiątki mitów, podkręcanych dodatkowo … reklamami.
W które z nich na pewno nie powinniśmy wierzyć?

W co nie warto wierzyć dbając o higienę jamy ustnej

Mit 1: Myj zęby zaraz po posiłku

Mycie zębów zaraz po posiłku w wielu przypadkach może doprowadzić do naruszenia szkliwa. Przyczyną są kwasy zawarte w jedzeniu, które czasowo je zmiękczają. Oznacza to, że dociskając szczoteczkę do powierzchni zębów, zaraz po jedzeniu, narażamy szkliwo na starcia i mikropęknięcia, otwierające drogę bakteriom.

Z myciem zębów powinniśmy poczekać ok 20 minut. W tym czasie w ustach zachodzą naturalne procesy neutralizujące kwasy i regulujące poziom pH. Dopiero po tym możemy przystąpić do szczotkowania. Powinniśmy o tym pamiętać szczególnie po zjedzeniu kwaśnych potraw np. pomarańczy czy grejpfruta, wypiciu soku owocowego, zjedzeniu kiszonek czy surowych warzyw. Zawarte w nich kwasy mocno oddziaływają na szkliwo.

Co jeszcze możemy zrobić? W pierwszych minutach po posiłku warto sięgnąć po gumę bez cukru, która unormuje poziom kwasów w jamie ustnej i pobudzi ślinianki do produkcji śliny. Pijmy także dużo niegazowanej wody.

Mit 2: Płyn do płukania ust podstawą higieny

Kupując płyn do płukania ust warto zwrócić uwagę na jego skład. Powód? Niektóre z nich mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie jamy ustnej. Warto unikać płynów do płukania ust zawierających alkohol. Mogą one być przyczyną powstawania suchości w jamy ustnej, a także podrażniać błonę śluzową jamy ustnej, prowadząc do powstania np. aft.

Co zamiast płynu? Jeśli źle reagujemy na płyn do płukania ust, możemy go rozcieńczyć. Ważne, aby płukać 30 sekund i stosować się do zaleceń dotyczących dawki.

Pamiętajmy, że płyn do płukania jamy ustnej jest dodatkowym środkiem higieny jamy ustnej odkażającym błonę śluzową, a nie myjącym zęby czy implanty zębowe – więc nie zastąpi prawidłowej metody szczotkowania, szczoteczki i nici dentystycznej.

Mit 3: Twarde włosie lepiej myje

Najczęściej zalecane są szczoteczki o średnio miękkim lub miękkim włosiu.

Dlaczego?

Włosie takich szczoteczek lepiej dociera do głębszych zakamarków jamy ustnej i przestrzeni międzyzębowych niż włosie twardej szczoteczki. Ma także lepsze właściwości wymiatające resztki jedzenia z przestrzeni międzyzębowych. Co więcej nie powoduje ono także uszkodzeń szkliwa, ani podrażnień dziąseł czy szyjek zębowych, zwłaszcza przy częstym i długim szczotkowaniu.

Mit 4: Po myciu zębów, dokładnie wypłucz jamę ustną

To najczęstszy błąd jaki popełniamy myjąc zęby! Intensywna płukanka wodą wymywa bowiem z jamy ustnej wszystkie składniki mineralne, które właśnie dostarczyliśmy zębom z pastą do zębów, a przede wszystkim zbawienne dla zdrowia zębów fluor i wapń. To właśnie te minerały odpowiadają za zabezpieczenie zębów przed próchnicą i odbudowę mikrouszkodzeń szkliwa. Im dłużej mają one kontakt ze szkliwem, tym skutecznie działają. Dlatego też irygator do zębów powinien być stosowany przed szczotkowaniem.

Jak zatem powinniśmy się zachować?

Myjąc zęby stopniowo usuwajmy pastę z jamy ustnej, ale nie płuczmy jej wodą, zwłaszcza w ostatniej fazie mycia zębów. Zawarte w pastach minerały powinny osadzić się na naszych zębach.

Mit 5: Często szczotkuj zęby

I w myciu zębów konieczny jest umiar. Zbyt częstym szczotkowaniem zębów nie sprawimy, że będą one zdrowsze i mocniejsze. Zalecamy, aby myć zęby przez 3 minuty dwa, trzy razy dziennie ( potrzeba częstszego mycia zębów powinna zostać ustalona ze stomatologiem). Zbyt intensywne, zbyt częste i przy użyciu nieprawidłowej metody szczotkowania mycie może prowadzić do negatywnych konsekwencji, w tym do odsłonięcia się szyjek zębowych i podrażnień dziąseł. Najbardziej istotna jest zatem technika mycia zębów, w zależności jakiej szczoteczki używamy manualnej, sonicznej czy elektrycznej.

5/5 - (53 głosy)
lek. dent. Wojciech Skocz

Ukończyłem Wydział Lekarsko-Dentystyczny na Śląskim Uniwersytecie Medycznym, będąc nagradzanym stypendium Rektora za osiągnięcia naukowe. Podczas studiów byłem aktywnym członkiem Studenckiego Towarzystwa Naukowego przy Katedrze Dysfunkcji Narządu Żucia oraz Polskiego Towarzystwa Studentów ... Czytaj więcej

Podziel się:

Podobne publikacje:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *