Szablony Implantologiczne. Implantologia Nawigowana.

Szablony chirurgiczne (implantologiczne) – najwyższy poziom precyzji i bezpieczeństwa

W ostatnich czasach, implantologia stomatologiczna bardzo się rozwinęła, z naciskiem na precyzję, bezpieczeństwo i komfort pacjenta. Jednym z najważniejszych postępów w dziedzinie implantologii stomatologicznej jest wprowadzenie szablonów chirurgicznych. W PrecisDENT – Centrum Implantologii i Stomatologii Mikroskopowej, z dumą wdrażamy te innowacyjne techniki, oferując naszym pacjentom najwyższy standard opieki i precyzji, w tym wszczepienie implantu w nawigacji komputerowej i szablony implantologiczne.

Co to jest szablon chirurgiczny?

Co to jest szablon chirurgiczny?

Szablony implantologiczne to zaawansowane narzędzia używane w procedurach implantologicznych. Szablon chirurgiczny pozwala na idealne wprowadzenie implantów zębowych, wpływając na precyzję, efektywność i bezpieczeństwo zabiegu. Dzięki nim możliwe jest wyeliminowanie ryzyka i zapewnienie perfekcyjnej pozycji implantów. Dzięki tej technologii możemy mówić o minimalnej inwazyjności zabiegu implantologicznego, który może nie wymagać nawet jednego szwu i użycia skalpela.

Jak działają szablony chirurgiczne w implantologii stomatologicznej?

Jak przygotować się do implantacji natychmiastowej?

Technologia wykonania szablonu implantologicznego jest oparta na dokładnej diagnostyce obrazowej, zazwyczaj za pomocą tomografii komputerowej zębów 3D (CBCT – tomografii komputerowej stożkowej) . Lekarz dentysta jednocześnie na jej podstawie bada dokładnie stan zdrowia całej jamy ustnej pacjenta i ocenia możliwości wszczepienia implantu. Zdjęcia z tomografii w połączeniu z cyfrowymi wyciskami zębów lub bezzębnej szczęki/ żuchwy (skany szczęki i żuchwy) służą do tworzenia szczegółowych modeli 3D szczęk i zębów pacjenta i planowania zabiegu. Następnie, korzystając z specjalistycznego oprogramowania, projektujemy i tworzymy indywidualne szablony, które idealnie pasują do anatomii ust pacjenta.

projektowanie szablonu chirurgicznego

Podczas zabiegu wszczepienia implantu z pomocą szablonu implantologicznego , szablon jest umieszczany w ustach pacjenta opierając się na pozostałych zebach lub dziąśle i służy jako precyzyjny przewodnik dla implantologa. Dzięki temu implanty mogą być umieszczone w idealnej pozycji, z uwzględnieniem wszystkich istotnych struktur anatomicznych.

Zalety szablonów chirurgicznych

Szablony implantologiczne zapewniają wiele korzyści. Zalety wykorzystania szablonów wraz zabiegiem chirurgicznym:

  • Bezpieczeństwo: Szablony chirurgiczne zapewniają dodatkową ochronę. Pomagają uniknąć newralgicznych obszarów szczęki pacjenta, takich jak nerwy, naczynia krwionośne i zatoki szczękowe i wprowadzić implanty stomatologiczne z zachowaniem maksymalnego bezpieczeństwa.
  • Precyzja: Szablony wydrukowane w specjalnej drukarce 3D umożliwiają umieszczenie implantów z niebywałą precyzją, co jest kluczowe dla możliwości natychmiastowego wykonania korony tymczasowej oraz funkcjonalności i estetyki końcowego wyniku. Dzięki temu największe zalety wszczepienia implantu mogą być w pełni wyeksponowane.
  • Komfort pacjenta: Procedury implantologiczne przy pomocy szablonu chirurgicznego są zazwyczaj krótsze, a to oznacza większy komfort dla pacjenta. Ponadto, nawigacja implantologiczna w określonych przypadkach pozwala na umieszczeniu implantu bez konieczności zakładania szwów. i nacinania dziąsła (zabieg chirurgiczny metodą flapless).
  • Przewidywalność wyników: Dzięki zastosowaniu szablonów możliwe jest przewidzenia wyników leczenia implantologicznego jeszcze przed jego rozpoczęciem. Dzięki temu zarówno pacjent, jak i lekarz mogą mieć jasny obraz oczekiwanego wyniku, co zwiększa satysfakcję z leczenia i pozwala na perfekcyjną odbudowę brakujących zębów. Co więcej dentysta implantolog może mieć przygotowaną tymczasową koronę protetyczną jeszcze przed zabiegiem.
  • Zmniejszenie czasu gojenia: Dokładne umieszczenie implantu, umożliwia optymalne wykorzystanie tkanki kostnej, co zazwyczaj prowadzi do szybszego procesu gojenia. Każdy szablon chirurgiczny jest zaprojektowany i wykonany na miarę, co zapewnia idealne dopasowanie i optymalne warunki gojenia, co wpływa na skrócenie czasu leczenia.

Jak długo trwa proces tworzenia szablonu chirurgicznego implantologicznego?

Proces tworzenia szablonu chirurgicznego w PrecisDENT Centrum Implantologii i Stomatologii Mikroskopowej jest bardzo szybki. Wyposażyliśmy gabinet w specjalne drukarki 3D, które umożliwiają nam wydrukowanie szablonu implantologicznego w kilkanaście minut. Dzięki temu projektujemy, drukujemy i sterylizujemy szablony implantologiczne w ten sam dzień. Daje nam to możliwość przeprowadzić leczenie implantologiczne u naszych pacjentów w jeden dzień. Na przykład w przypadku złamania zęba i konieczności jego szybkiego usunięcia.

Czy zabiegi z użyciem szablonów implantologicznych są bolesne?

Zabiegi z użyciem szablonów chirurgicznych , tak jak inne zabiegi implantologiczne, są przeprowadzane w znieczuleniu, więc pacjent nie odczuwa bólu podczas zabiegu. Znieczulenie jest dokładnie dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjenta, co zapewnia komfort podczas całego leczenia implantologicznego.

Co więcej, szablony chirurgiczne pomagają zminimalizować inwazyjność zabiegu. Dzięki precyzyjnemu planowaniu i umiejscowieniu implantów, możliwe jest zmniejszenie nacięć i manipulacji tkankowych. Szablony implantologiczne przekładają się na mniejsze dolegliwości po zabiegu i bezpieczeństwo.

Czy użycie szablonów chirurgicznych implantologicznych jest bezpieczne?

szablon-chirurgiczny

Tak, użycie szablonu chirurgicznegojest bezpieczne i ma na celu zwiększenie precyzji procedury oraz zapewnienia maksymalnego komfortu. Są one zaprojektowane na podstawie dokładnych skanów 3D jamy ustnej pacjenta, co pozwala na precyzyjne planowanie i umieszczenie implantów. Zaawansowane oprogramowanie do planowania implantów umożliwia implantologowi uwzględnienie wszystkich kluczowych struktur anatomicznych, takich jak nerwy, naczynia krwionośne i zatoki. Cechą szczególnie wyróżniająca użycie spersonalizowanego szablonu chirurgicznego jest przewidywalność zabiegu.

Szablony chirurgiczne implantologiczne skracają również czas zabiegu implantologicznego, co dodatkowo zwiększa bezpieczeństwo i pozwala zredukować ewentualny stres u pacjenta. Precyzja i minimalna inwazyjność zabiegu wszczepienia implantu sprawia, że gojenie przebiega znacznie szybciej i lepiej.

Czy każdy pacjent może skorzystać z szablonów implantologicznych?

cyfrowy wycsik do szablonu chirurgicznego

Tak, większość pacjentów może skorzystać ze szablonu chirurgicznego, który umożliwia wszczepienie implantu z dużą dokładnością i zapewnia idealną pozycję implantu. Jednak decyzja ta zależy od indywidualnej sytuacji pacjenta i jest podejmowana po konsultacji z implantologiem.

Szablony chirurgiczne implantologiczne w PrecisDENT

W PrecisDENT Centrum Implantologii i Stomatologii Mikroskopowej w Jaśle jakość świadczonych usług jest naszym priorytetem, dlatego doceniamy rolę nowych technologii. Dzięki wykorzystaniu szablonów chirurgicznych implantologicznych jesteśmy w stanie zapewnić naszym pacjentom szybsze leczenie, najwyższą precyzję i bezpieczeństwo zabiegu oraz perfekcyjne gojenie. Dentysta Implantolog Wojciech Skocz jest ekspertem w zakresie implantologii, rekonstrukcji kości i cyfrowej stomatologii. Wiemy, że każdy pacjent jest inny, dlatego zawsze dostosowujemy nasze podejście do indywidualnych potrzeb i oczekiwań.

Zastosowanie szablonu chirurgicznego to jeden z najważniejszych przełomów w dziedzinie implantologii. Pozwala na jeszcze większą precyzję i skuteczność w leczeniu implantologicznym. Umów się na konsultację implantologiczną. Nasz zespół jest zawsze gotowy, aby pomóc Ci osiągnąć zdrowy i piękny uśmiech, o jakim marzysz.

Umów się na konsultację

Zadzwoń i umów swoją wizytę +48 780 047 991