Bezpieczne wybielanie zębów

Zdrowy i biały uśmiech jest marzeniem niejednego z nas. Dodaje nam pewności siebie oraz sprawia, ze uśmiechamy się częściej. Jednak problem przebarwionych zębów jest częstym problemem estetycznym spotykanym podczas kontrolnego badania stomatologicznego.

Wybielanie w PrecisDENT Stomatologia

Co jest przyczyną przebarwienia zębów?

Przyczyną przebarwień zębów w największym stopniu są czynniki dietetyczne, w tym produkty mocno barwiące jak kawa, herbata, czerwone wino, kolorowe napoje gazowane. W bardzo dużym stopniu negatywny wpływ ma także tytoń. Do innych przyczyn zaliczymy choroby genetyczne, zaburzenia hormonalne oraz przyjmowanie leków, w tym tetracyklin we wczesnym dzieciństwie. Do przyczyn stomatologicznych zaliczymy przebarwienia powstałe na skutek urazu zębów, zmian próchnicowych, wypełnień amalgamatowych, obumarcia zęba czy leczenia endodontycznego (leczenia kanałowego) starego typu uszczelniaczami kanałów korzeniowych.

Kluczem do sukcesu jest zdiagnozowanie przyczyny powstałego przebarwienia i dobranie odpowiedniej metody wybielania indywidualnie do potrzeb oraz oczekiwań pacjenta.

Jak się przygotować do zabiegu wybielania zębów?

Podstawą do rozpoczęcia zabiegu wybielania jest przygotowanie zębów poprzez wykonanie zabiegu higienizacji zębów, wymiana nieszczelnych wypełnień oraz leczenie ubytków próchnicowych. Bezpieczeństwo i skuteczność zabiegu są kluczowe.

Jakie są metody wybielania zębów?

W PrecisDENT stosujemy wyłącznie bezpieczne metody wybielania.

Istnieje kilka możliwości wybielania zębów:

 • wybielanie laserowe;
 • wybielanie metoda nakładkowa;
 • wybielanie zębów martwych .
Wybielanie laserowe w PrecisDENT Stomatologia

Wybielanie laserowe jest najszybszą i najbardziej bezpieczną metoda wybielania. Wykorzystywany w tym celu specjalny preparat z dodatkiem tlenku tytanu zabezpiecza przed przegrzaniem miazgi zęba, eliminując skutki uboczne zabiegu. Kolejną zaleta tej metody jest krótki czas (jedna wizyta) oraz efekt widoczny bezpośrednio po zakończeniu wybielania. Laser stomatologiczny dodatkowo biostymuluje zęba, minimalizując nadwrażliwość pozabiegową lub całkowicie ją eliminując.

Wybielanie nakładowe w PrecisDENT Stomatologia

Inną bezpieczną metodą jest wybielanie nakładkowe. Na podstawie cyfrowego skanu uzębienia przygotowujemy szyny, które dostosowane są w sposób indywidualny do każdego pacjenta. Pacjent otrzymuje środek wybielający do domu wraz z instrukcja jego stosowania oraz zaleceniami. W zależności od oczekiwanego efektu terapia trwa do 14 dni.

Wybielanie zębów martwych wiąże się z leczeniem endodontycznym lub ponownym leczeniu endodontycznym zębów leczonych w przeszłości. Polega na usunięciu przyczyny przebarwienia z wnętrza zęba oraz jego wewnętrznym wybielaniu przy pomocy specjalnego środka. Zabieg wymaga zazwyczaj od 2 do 5 seansów wymiany wkładki wybielającej odstępach kilkudniowych.

Czy istnieją przeciwskazania do zabiegu wybielania zębów?

Do najważniejszych przeciwskazań należą:

 • aktywna próchnica na wybielanej powierzchni zęba;
 • uszkodzenia mechaniczne zębów;
 • wysoka nadwrażliwość zębów;
 • bardzo zła higiena jamy ustnej;
 • stan zapalny dziąseł;
 • wiek poniżej 18 roku życia;
 • alergia lub nadwrażliwość na składniki  preparatu wybielającego;
 • ciąża i karmienie piersią.

Jakie są zalecenia po wybielaniu zębów?

Bezpośrednio po zabiegu przez 14 dni powinniśmy unikać palenia tytoniu oraz stosować białą dietę, czyli wyeliminować pokarmy mocno barwiące. Kierujmy się zasadą, że wszystko co może przebarwić białe ubranie może zabarwic również zęby! Przy wystąpieniu zwiększonej wrażliwości zębów należy ograniczyć gorące i zimne pokarmy oraz napoje.

Jak długo utrzymuje się efekt wybielania zębów?

Trwałość efektu wybielania w największym stopniu zależy od naszych nawyków dietetycznych.

Chcąc utrzymać efekt wybielania jak najdłużej powinniśmy wyeliminować z diety mocno barwiące produkty, ograniczyć palenie papierosów, regularnie zgłaszać się na wizyty kontrolne oraz zabiegi higienizacyjne, minimum raz na 6 miesięcy.

Wybielanie w PrecisDENT Stomatologia

UŚMIECH jak wiemy to najkrótsza droga do drugiego człowieka. Zadbajmy o ten uśmiech razem.

Umów się na konsultację wybielania

Zadzwoń i umów swoją wizytę +48 780 047 991