Stomatologia dziecięca – Stomatolog dziecięcy

Pierwszy kontakt ze stomatologiem kształtuje nastawienie dziecka do dalszego leczenia stomatologicznego w jego przyszłym życiu. Dlatego tak ważne jest, aby wizyta odbyła się w przyjaznej i bezstresowej atmosferze, która pozwoli na pozytywne przekazanie dziecku informacji i przygotowanie go na kolejne wizyty w gabinecie stomatologicznym.

Współczesna stomatologia umożliwia bezbolesne i bezpieczne leczenie mleczaków i zębów stałych. Dlatego nie czekaj. Postaraj się, aby pierwsza wizyta Twojego dziecka nie była związana z bólem.

Przeczytaj: Jak przygotować dziecko do pierwszej wizyty u dentysty?

W PrecisDENT Centrum Implantologii i Stomatologii Mikroskopowej otaczamy Twoje dziecko szczególną opieką zapewniając komfort oraz poczucie bezpieczeństwa. Cierpliwość i przyjazna atmosfera stworzona przez nasz zespół stanowią podstawę wytworzenia u młodego pacjenta pozytywnych odczuć związanych z leczeniem i opartej na zaufaniu relacji z lekarzem dentystą.

Stomatologia dziecięca

Dlaczego warto dbać o zęby mleczne?

utrzymują przestrzeń dla zębów stałych

umożliwiają prawidłowe żucie

zapewniają estetyczny wygląd twarzy

wpływają na prawidłowy rozwój mowy

zbyt wcześnie usunięte zęby mleczne mogą powodować wady zgryzu

choroby zębów mlecznych mogą powodować uszkodzenia zawiązków zębów stałych

leczenie zaawansowanej próchnicy może być bolesne

powikłania nieleczonej próchnicy zębów mlecznych mogą być przyczyną ostrych stanów zapalnych oraz dolegliwości nawet bardzo oddalonych narządów

Pamiętaj – Zęby mleczne powinno się leczyć

Podstawowe zabiegi profilaktyczne stomatologii dziecięcej w PrecisDENT Implanty Zębów i Stomatologia Mikroskopowa:

LAKOWANIE ZĘBÓW, czyli uszczelnianie bruzd:

Miejscami zwiększonego ryzyka powstania próchnicy zębów są dołki i bruzdy, zwłaszcza zębów świeżo wyrzniętych. Pierwsze zęby stałe pojawiają się między 5,5-6,5 rokiem życia, czyli w okresie kiedy dziecko jeszcze nie do końca radzi sobie z dokładnym szczotkowaniem.

Sprawdź: Kiedy wyrzynają się zęby?

Lakowanie zębów jest jednym z najbardziej skutecznych sposobów zapobiegania próchnicy bruzd i innych naturalnych zagłębień zębów. Polega na oczyszczeniu powierzchni żujących zębów bocznych i wypełnieniu ich głębokich bruzd. Specjalnie przeznaczone do tego materiały dodatkowo wzmacniają strukturę szkliwa czyniąc ją bardziej odporną na próchnicę w przyszłości.

Lakowane powierzchnie powinny być regularnie kontrolowane, a ubytki laku uzupełniane.

Co ważne jest to zabieg całkowicie bezbolesny.

LAKOWANIE ZĘBÓW

FLUORYZACJA, czyli lakierowanie zębów:

Fluoryzacja pomaga zachować zdrowe zęby już od najmłodszych lat. Polega na pokryciu powierzchni zębów preparatem bogatym we fluor. Jony fluoru łącząc się z hydroksyapatytami szkliwa tworzą barierę dla szkodliwych czynników, w tym kwasów. Zabieg ma szczególne znaczenie u dzieci ze względu na ich problemy z utrzymaniem prawidłowej higieny jamy ustnej. Głównym celem fluoryzacji jest wzmocnienie i zwiększenie odporności szkliwa oraz działanie przeciwpróchnicze.

Zabieg fluoryzacji jest bezbolesny i nie przebarwia powierzchni zębów.

U dorosłych zabieg zaleca się wykonać 1 raz na 6 miesięcy, natomiast u dzieci ze względu na zwiększone ryzyko powstawania próchnicy co 3-4 miesiące.

Przeczytaj więcej: fluoryzacja zębów i fluor

REMINERALIZACJA, czyli odbudowa szkliwa:

Podobnie jak fluoryzacja ma na celu zapobieganie powstawania próchnicy poprzez wzmocnienie szkliwa oraz odbudowę już odwapnionych, zdemineralizowanych i osłabionych powierzchni zębów. Zawarte w preparacie jony fosforanowe oraz jony wapnia zostają wbudowane w strukturę szkliwa, sprawiając, że staje się ono bardziej odporne na działanie szkodliwych czynników. Zabieg jest przyjemny i bezbolesny, polega na oczyszczeniu zębów i rozprowadzeniu środka remineralizującego na wszystkie powierzchnie zębów.

Z uwagi na brak zawartego w preparacie fluoru stanowi ona alternatywną metodę dla zabiegu fluoryzacji.

LECZENIE PRÓCHNICY ZĘBÓW:

Leczenie zębów mlecznych obejmuje zarówno leczenie zachowawcze, endodontyczne jak i chirurgiczne.

Zadbaj o zdrowe zęby swojego dziecka

Podczas leczenia zachowawczego usuwane są ogniska próchnicy obejmujące koronę zębów mlecznych. Po oczyszczeniu ubytki zębowe wypełniane są trwałymi, światłoutwardzalnymi materiałami. Nalezą do nich również kolorowe wypełnienia, które mali pacjenci uwielbiają. Często stanowią kartę przetargową do rozpoczęcia leczenia. Możliwość wyboru koloru sprawia, ze dziecko ma poczucie kontroli nad sytuacja i dzięki temu chętniej współpracuje z lekarzem. Kolorowe wypełnienia są specjalnie dostosowane do potrzeb ubytków gdyż wzmacniają powierzchnię szkliwa wspierając profilaktykę przeciwpróchnicową.

Dzięki zabiegom z zakresu endodoncji czy chirurgii eliminujemy ogniska zapalne oraz często bolesne u dzieci stany chorobowe miazgi, chroniąc zawiązki zębów stałych przed uszkodzeniem oraz dbając o zdrowie dziecka.

Przeczytaj jeszcze: Jak dbać o higienę jamy ustnej u dzieci?

Leczenie próchnicy zębów

Profilaktyka i leczenie zębów mlecznych u dzieci to gwarancja zdrowego uśmiechu w przyszłości

Zadzwoń i umów swoją wizytę +48 780 047 991