Stomatologia dziecięca. Stomatolog dziecięcy. Pedodonta.

Stomatologia dziecięca to jedna z najważniejszych dziedzin stomatologii. Dobry pedodonta ma świadomość ogromnej odpowiedzialności. Pierwszy kontakt ze stomatologiem dziecięcym kształtuje nastawienie najmłodszych pacjentów do dalszego leczenia stomatologicznego w ich przyszłym życiu. Dlatego tak ważne jest, aby wizyta odbyła się w przyjaznej i bezstresowej atmosferze. Pozwoli to na pozytywne przekazanie dziecku informacji i przygotowanie go na kolejne wizyty w gabinecie stomatologicznym.

Dobra, Bezpieczna i Bezbolesna Stomatologia Dziecięca

Współczesna stomatologia dziecięca umożliwia bezbolesne i bezpieczne leczenie zębów mlecznych i stałych oraz usunięcie płytki nazębnej i wzmocnienia powierzchni zęba. Dobry pedodonta robi to tak, że dziecko nie odczuwa bólu. Dlatego nie czekaj.

Pedodonta – Wizyty Adaptacyjne

Umów pierwszą wizytę wraz z pojawieniem się pierwszych zębów mlecznych. Postaraj się, aby pierwsza wizyta Twojego dziecka nie była związana z bólem. Wizyta adaptacyjna jest kluczowa dla zdobycia zaufania małego pacjenta i Jego pozytywnego nastawienia do pedodonty. Wówczas znieczulenie ogólne czy gaz rozweselający ( podtlenek azotu) do leczenia zębów nie będą potrzebne. Stomatolog dziecięcy zapozna dziecko z gabinetem stomatologicznym, pokaże narzędzia stomatologiczne w formie zabawy i będzie mógł zrobić przegląd.

Przeczytaj: Jak przygotować dziecko do pierwszej wizyty u dentysty?

W PrecisDENT Centrum Implantologii i Stomatologii Mikroskopowej otoczymy Twoje dziecko szczególną opieką zapewniając komfort oraz poczucie bezpieczeństwa. Cierpliwość i przyjazna atmosfera stworzona przez nasz zespół w gabinecie stomatologicznym stanowią podstawę wytworzenia u młodego pacjenta pozytywnych odczuć związanych z leczeniem i opartej na zaufaniu relacji z lekarzem dentystą.

Stomatologia dziecięca kształtuje nawyki higieniczne i nastawienie małego pacjenta do leczenia stomatologicznego

Stomatologia dziecięca. Dlaczego warto dbać o zęby mleczne?

utrzymują przestrzeń dla zębów stałych

umożliwiają prawidłowe żucie

zapewniają estetyczny wygląd twarzy

wpływają na prawidłowy rozwój mowy

zbyt wcześnie usunięte zęby mleczne mogą powodować wady zgryzu

choroby zębów mlecznych mogą powodować uszkodzenia zawiązków zębów stałych

leczenie zaawansowanej próchnicy może być bolesne

powikłania nieleczonej próchnicy zębów mlecznych mogą być przyczyną ostrych stanów zapalnych oraz dolegliwości nawet bardzo oddalonych narządów

Pamiętaj – Zęby mleczne powinno się leczyć

Podstawowe zabiegi profilaktyczne stomatologii dziecięcej w PrecisDENT Implanty Zębów i Stomatologia Mikroskopowa:

LAKOWANIE ZĘBÓW, czyli uszczelnianie bruzd:

Miejscami zwiększonego ryzyka powstania próchnicy zębów są dołki i bruzdy, zwłaszcza zębów świeżo wyrzniętych. Pierwsze zęby stałe pojawiają się między 5,5-6,5 rokiem życia. Jest to okres, kiedy dziecko jeszcze nie do końca radzi sobie z dokładnym szczotkowaniem i usuwaniem resztek jedzenia.

Sprawdź: Kiedy wyrzynają się zęby?

Lakowanie zębów jest jednym z najbardziej skutecznych sposobów zapobiegania próchnicy bruzd i innych naturalnych zagłębień zębów. Stomatolog dziecięcy oczyszcza powierzchnię żującą zębów bocznych i wypełnia ich głębokie bruzdy. Specjalnie przeznaczone do tego materiały dodatkowo wzmacniają strukturę szkliwa czyniąc ją bardziej odporną na próchnicę w przyszłości. To pozwala pedodoncie zachować biały uśmiech dziecka i ustrzec je przed próchnicą, zwłaszcza próchnicą butelkową.

Lakowane powierzchnie powinny być regularnie kontrolowane, a ubytki laku uzupełniane.

Co ważne jest to zabieg całkowicie bezbolesny.

LAKOWANIE ZĘBÓW  I INSTRUKTAŻ HIGIENY JAMY USTNEJ

FLUORYZACJA, czyli lakierowanie zębów:

Fluoryzacja pomaga zachować zdrowe zęby już od najmłodszych lat. Ten zabieg profilaktyczny polega na pokryciu powierzchni zębów preparatem bogatym we fluor. Jony fluoru łącząc się z hydroksyapatytami szkliwa tworzą barierę dla szkodliwych czynników, w tym kwasów. Zabieg ma szczególne znaczenie u dzieci ze względu na ich problemy z utrzymaniem prawidłowej higieny jamy ustnej. Głównym celem fluoryzacji jest wzmocnienie i zwiększenie odporności szkliwa oraz działanie przeciwpróchnicze.

Zabieg fluoryzacji jest bezbolesny i nie przebarwia powierzchni zębów.

U dorosłych zabieg zaleca się wykonać 1 raz na 6 miesięcy, natomiast u dzieci ze względu na zwiększone ryzyko powstawania próchnicy co 3-4 miesiące.

Przeczytaj więcej: fluoryzacja zębów i fluor

REMINERALIZACJA, czyli odbudowa szkliwa:

Podobnie jak fluoryzacja ma na celu zapobieganie powstawania próchnicy poprzez wzmocnienie szkliwa oraz odbudowę już odwapnionych, zdemineralizowanych i osłabionych powierzchni zębów. Zawarte w preparacie jony fosforanowe oraz jony wapnia zostają wbudowane w strukturę szkliwa, sprawiając, że staje się ono bardziej odporne na działanie szkodliwych czynników. Zabieg jest przyjemny i bezbolesny, polega na oczyszczeniu zębów i rozprowadzeniu środka remineralizującego na wszystkie powierzchnie zębów.

Z uwagi na brak zawartego w preparacie fluoru stanowi ona alternatywną metodę dla zabiegu fluoryzacji.

LECZENIE PRÓCHNICY ZĘBÓW U STOMATOLOGA DZIECIĘCEGO

Leczenie zębów mlecznych obejmuje zarówno leczenie zachowawcze, endodontyczne jak i chirurgiczne.

Zadbaj o zdrowe zęby swojego dziecka

Podczas leczenia zachowawczego usuwane są ogniska próchnicy obejmujące koronę zębów mlecznych. Po oczyszczeniu ubytki zębowe wypełniane są trwałymi, światłoutwardzalnymi materiałami. Nalezą do nich również kolorowe wypełnienia, które mali pacjenci uwielbiają. Często pozytywnie motywują dziecko do rozpoczęcia leczenia. Możliwość wyboru koloru sprawia, ze dziecko ma poczucie kontroli nad sytuacja i dzięki temu chętniej współpracuje z lekarzem. Kolorowe wypełnienia są specjalnie dostosowane do potrzeb ubytków gdyż wzmacniają powierzchnię szkliwa wspierając profilaktykę przeciwpróchnicową.

PEDODONTA I JEGO ROLA W LECZENIU I ZADBANIU O ZDROWIE DZIECKA

Dzięki zabiegom z zakresu endodoncji czy chirurgii stomatologicznej pedodonta eliminuje ogniska zapalne oraz często bolesne u dzieci stany chorobowe miazgi. Stomatolog dziecięcy chroni zawiązki zębów stałych przed uszkodzeniem oraz dba o zdrowie dziecka.

Dzięki rozmowie z rodzicem jesteśmy w stanie pomóc kształtować odpowiednie nawyki i uchronić młodego pacjenta przed na przykład przed wadą ortodontyczną lub próchnicą butelkową.

Przeczytaj jeszcze: Jak dbać o higienę jamy ustnej u dzieci?

Pedodonta - Leczenie próchnicy zębów mlecznych i stałych u dziecka

Profilaktyka i leczenie zębów mlecznych u dzieci to gwarancja zdrowego uśmiechu w przyszłości

Zadzwoń i umów swoją wizytę +48 780 047 991