Stomatologia dziecięca. Stomatolog dziecięcy. Pedodonta.
Stomatologia dziecięca to jedna z najważniejszych dziedzin stomatologii. Dobry pedodonta ma świadomość ogromnej odpowiedzialności. Pierwszy kontakt ze stomatologiem dziecięcym, czyli dentystą dziecięcym, kształtuje nastawienie najmłodszych pacjentów do dalszego leczenia stomatologicznego w ich przyszłym życiu. Dentysta dziecięcy oferuje usługi dedykowane dzieciom, takie jak leczenie zębów mlecznych i stałych oraz wizyty adaptacyjne mające na celu oswojenie małych pacjentów z gabinetem stomatologicznym. Dlatego tak ważne jest, aby wizyta odbyła się w przyjaznej i bezstresowej atmosferze. Pozwoli to na pozytywne przekazanie dziecku informacji i przygotowanie go na kolejne wizyty w gabinecie stomatologicznym.
Dobra, Bezpieczna i Bezbolesna Stomatologia Dziecięca
Współczesne leczenie stomatologiczne w stomatologii dziecięcej umożliwia bezbolesne i bezpieczne leczenie zębów mlecznych i stałych oraz usunięcie płytki nazębnej i wzmocnienia powierzchni zęba. Dobry pedodonta robi to tak, że dziecko nie odczuwa bólu. Dlatego nie czekaj.
Pedodonta – Wizyty Adaptacyjne
Umów pierwszą wizytę wraz z pojawieniem się pierwszych zębów mlecznych. Postaraj się, aby pierwsza wizyta Twojego dziecka nie była związana z bólem. Wizyta adaptacyjna jest kluczowa dla zdobycia zaufania małego pacjenta i Jego pozytywnego nastawienia do pedodonty. Wówczas znieczulenie ogólne czy gaz rozweselający ( podtlenek azotu) do leczenia zębów nie będą potrzebne. Stomatolog dziecięcy zapozna dziecko z gabinetem stomatologicznym, pokaże narzędzia stomatologiczne w formie zabawy i będzie mógł zrobić przegląd. Pedodonta specjalizuje się w profilaktyce, diagnostyce oraz leczeniem chorób jamy ustnej u dzieci, co jest kluczowe dla wdrażania odpowiednich nawyków higienicznych i minimalizowania stresu związanego z leczeniem.
Przeczytaj: Jak przygotować dziecko do pierwszej wizyty u dentysty?
W PrecisDENT Centrum Implantologii i Stomatologii Mikroskopowej otoczymy Twoje dziecko szczególną opieką zapewniając komfort oraz poczucie bezpieczeństwa. Cierpliwość i przyjazna atmosfera stworzona przez nasz zespół w gabinecie stomatologicznym stanowią podstawę wytworzenia u młodego pacjenta pozytywnych odczuć związanych z leczeniem i opartej na zaufaniu relacji z lekarzem dentystą.
Stomatologia dziecięca. Dlaczego warto dbać o zęby mleczne?
- utrzymują przestrzeń dla zębów stałych
- umożliwiają prawidłowe żucie
- zapewniają estetyczny wygląd twarzy
- wpływają na prawidłowy rozwój mowy
- zbyt wcześnie usunięte zęby mleczne mogą powodować wady zgryzu
- choroby zębów mlecznych mogą powodować uszkodzenia zawiązków zębów stałych
- leczenie zaawansowanej próchnicy może być bolesne
- powikłania nieleczonej próchnicy zębów mlecznych mogą być przyczyną ostrych stanów zapalnych oraz dolegliwości nawet bardzo oddalonych narządów
- Kształtowanie zdrowych nawyków związanych z higieną jamy ustnej już w dzieciństwie ma kluczowe znaczenie dla przyszłego zdrowia zębów oraz unikania problemów stomatologicznych.
Pamiętaj – Zęby mleczne powinno się leczyć.
Kiedy zgłosić się na wizytę do stomatologa dziecięcego?
Regularne wizyty u stomatologa dziecięcego są kluczowe dla utrzymania zdrowia jamy ustnej Twojego dziecka. Pierwsza wizyta powinna odbyć się zaraz po pojawieniu się pierwszych ząbków, co pozwala na wczesne wykrycie ewentualnych problemów i zapobieganie im. Następnie, zaleca się kontrolować zdrowie jamy ustnej co kilka miesięcy. Regularne konsultacje z pedodontą to doskonała okazja do oceny potrzeb w zakresie wad zgryzu oraz profilaktyki ortodontycznej. Dzięki temu możliwe jest szybkie reagowanie na ewentualne zmiany chorobowe, co zapewnia zdrowy rozwój jamy ustnej dziecka.
Zakres usług stomatologii dziecięcej
Stomatologia dziecięca obejmuje szeroki zakres zabiegów, które mają na celu utrzymanie zdrowia jamy ustnej najmłodszych pacjentów. Stomatolog dziecięcy zajmuje się usuwaniem zmian próchnicowych zarówno w uzębieniu mlecznym, jak i stałym. Wypełnienia często przybierają kolorowe formy, co zachęca małych pacjentów do współpracy z dentystą. Lakowanie zębów to kolejny popularny zabieg, który pomaga chronić powierzchnię zębów przed bakteriami. Procedury takie jak lakierowanie i fluoryzacja są również często wykonywane na zębach mlecznych, aby zapobiec próchnicy. Dzięki tym zabiegom, stomatolog dziecięcy może skutecznie dbać o zdrowie jamy ustnej Twojego dziecka.
Instruktaż higieny jamy ustnej
Instruktaż higieny jamy ustnej jest niezbędny dla dzieci, aby nauczyć je prawidłowej pielęgnacji zębów i jamy ustnej. Stomatolog dziecięcy powinien wyjaśnić, jak prawidłowo myć zęby, jak często to robić i jakie produkty stosować. Ważne jest również, aby dzieci wiedziały, jak prawidłowo szczotkować zęby i język. Instruktaż higieny jamy ustnej powinien być dostosowany do wieku i potrzeb dziecka, co pozwoli na skuteczne zapobieganie próchnicy i innym problemom zdrowotnym.
Podstawowe zabiegi profilaktyczne stomatologii dziecięcej:
LAKOWANIE ZĘBÓW, czyli uszczelnianie bruzd:
Miejscami zwiększonego ryzyka powstania próchnicy zębów są dołki i bruzdy, zwłaszcza zębów świeżo wyrzniętych. Pierwsze zęby stałe pojawiają się między 5,5-6,5 rokiem życia. Jest to okres, kiedy dziecko jeszcze nie do końca radzi sobie z dokładnym szczotkowaniem i usuwaniem resztek jedzenia.
Sprawdź: Kiedy wyrzynają się zęby?
Lakowanie zębów jest jednym z najbardziej skutecznych sposobów zapobiegania próchnicy bruzd i innych naturalnych zagłębień zębów. Stomatolog dziecięcy oczyszcza powierzchnię żującą zębów bocznych i wypełnia ich głębokie bruzdy. Specjalnie przeznaczone do tego materiały dodatkowo wzmacniają strukturę szkliwa czyniąc ją bardziej odporną na próchnicę w przyszłości. To pozwala pedodoncie zachować biały uśmiech dziecka i ustrzec je przed próchnicą, zwłaszcza próchnicą butelkową.
Regularne wizyty u stomatologa dziecięcego są kluczowe dla diagnostyki problemów w jamie ustnej, takich jak próchnica czy zapalenie dziąseł. Lakowane powierzchnie powinny być regularnie kontrolowane, a ubytki laku uzupełniane.
Co ważne jest to zabieg całkowicie bezbolesny.
FLUORYZACJA, czyli lakierowanie zębów:
Fluoryzacja pomaga zachować zdrowe zęby już od najmłodszych lat. Ten zabieg profilaktyczny polega na pokryciu powierzchni zębów preparatem bogatym we fluor. Jony fluoru łącząc się z hydroksyapatytami szkliwa tworzą barierę dla szkodliwych czynników, w tym kwasów. Zabieg ma szczególne znaczenie u dzieci ze względu na ich problemy z utrzymaniem prawidłowej higieny jamy ustnej. Głównym celem fluoryzacji jest wzmocnienie i zwiększenie odporności szkliwa oraz działanie przeciwpróchnicze.
Zabieg fluoryzacji jest bezbolesny i nie przebarwia powierzchni zębów.
U dorosłych zabieg zaleca się wykonać 1 raz na 6 miesięcy, natomiast u dzieci ze względu na zwiększone ryzyko powstawania próchnicy co 3-4 miesiące.
Przeczytaj więcej: fluoryzacja zębów i fluor
REMINERALIZACJA, czyli odbudowa szkliwa:
Podobnie jak fluoryzacja ma na celu zapobieganie powstawania próchnicy poprzez wzmocnienie szkliwa oraz odbudowę już odwapnionych, zdemineralizowanych i osłabionych powierzchni zębów. Zawarte w preparacie jony fosforanowe oraz jony wapnia zostają wbudowane w strukturę szkliwa, sprawiając, że staje się ono bardziej odporne na działanie szkodliwych czynników. Zabieg jest przyjemny i bezbolesny, polega na oczyszczeniu zębów i rozprowadzeniu środka remineralizującego na wszystkie powierzchnie zębów.
Z uwagi na brak zawartego w preparacie fluoru stanowi ona alternatywną metodę dla zabiegu fluoryzacji.
LECZENIE PRÓCHNICY ZĘBÓW U STOMATOLOGA DZIECIĘCEGO
Leczenie zębów mlecznych obejmuje zarówno leczenie zachowawcze, endodontyczne jak i chirurgiczne.
Zadbaj o zdrowe zęby swojego dziecka
Podczas leczenia zachowawczego usuwane są ogniska próchnicy obejmujące koronę zębów mlecznych. Po oczyszczeniu ubytki zębowe wypełniane są trwałymi, światłoutwardzalnymi materiałami. Nalezą do nich również kolorowe wypełnienia, które mali pacjenci uwielbiają. Często pozytywnie motywują dziecko do rozpoczęcia leczenia. Możliwość wyboru koloru sprawia, ze dziecko ma poczucie kontroli nad sytuacja i dzięki temu chętniej współpracuje z lekarzem. Kolorowe wypełnienia są specjalnie dostosowane do potrzeb ubytków gdyż wzmacniają powierzchnię szkliwa wspierając profilaktykę przeciwpróchnicową.
Znieczulenie w stomatologii dziecięcej
Znieczulenie w stomatologii dziecięcej jest niezbędne, aby uniknąć bólu podczas zabiegów. Stosuje się znieczulenie miejscowe, które pozwala na wykonanie zabiegów bez odczuwania bólu. Przed podanie znieczulenia zawsze znieczulamy pierwsze powierzchownie, specjalnym żelem, aby dziecko nie poczuło właściwego znieczulenia. Dzięki temu dziecko jest rozluźnione i spokojne, co ułatwia przeprowadzenie leczenia. Znieczulenie jest również stosowane w przypadku dzieci, które boją się bólu lub mają trudności z relaksem podczas zabiegów. Dzięki nowoczesnym metodom znieczulenia, każde dziecko może czuć się komfortowo i bezpiecznie w gabinecie stomatologicznym.
Rola stomatologa dziecięcego w profilaktyce ortodontycznej
Stomatolog dziecięcy odgrywa ważną rolę w profilaktyce ortodontycznej. Powinien on wykryć wady zgryzu i zapobiec ich rozwojowi. Stomatolog dziecięcy powinien również wyjaśnić rodzicom, jak prawidłowo dbać o zęby i jamę ustną dziecka, aby uniknąć problemów ze zdrowiem jamy ustnej. Ważne jest również, aby stomatolog dziecięcy wykonywał regularne kontrole, aby móc szybko reagować na ewentualne zmiany chorobowe. Dzięki temu możliwe jest utrzymanie zdrowego uśmiechu dziecka i zapobieganie poważniejszym problemom w przyszłości.
PEDODONTA I JEGO ROLA W LECZENIU I ZADBANIU O ZDROWIE DZIECKA
Dzięki zabiegom z zakresu endodoncji czy chirurgii stomatologicznej pedodonta eliminuje ogniska zapalne oraz często bolesne u dzieci stany chorobowe miazgi. Stomatolog dziecięcy chroni zawiązki zębów stałych przed uszkodzeniem oraz dba o zdrowie dziecka.
Dzięki rozmowie z rodzicem jesteśmy w stanie pomóc kształtować odpowiednie nawyki i uchronić młodego pacjenta przed na przykład przed wadą ortodontyczną lub próchnicą butelkową.
Przeczytaj jeszcze: Jak dbać o higienę jamy ustnej u dzieci?