Ekstrakcja zęba

Ekstrakcja Zęba = Usunięcie zęba = Wyrwanie zęba

Zdrowie jamy ustnej jest kluczowym elementem naszego ogólnego zdrowia, a czasami zdrowie to wymaga usunięcia jednego lub więcej zębów. Jednak, wyobrażenie o usunięciu zęba stałego może budzić u niektórych osób lęk i obawy. Stąd też coraz większym zainteresowaniem powinna cieszyć się technika związana z atraumatyczną ekstrakcją zęba oraz natychmiastowym uzupełnieniem braku implantem stomatologicznym. Wpływa to na większy komfort, zachowanie kości i lepszy proces gojenia po wyrwaniu zęba.

Usuwanie zęba, nazywane również ekstrakcją, jest procedurą stomatologiczną, która polega na usunięciu zęba z zębodołu kości szczęki lub żuchwy. Wskazania do wykonania ekstrakcji występują wtedy, gdy leczenie i zachowanie zęba nie jest możliwe lub zalecane. Dotyczy to również zębów z przetoką na dziąśle. Tradycyjnie zabieg usunięcia zęba wykonuje się kleszczami chirurgicznymi. Najczęściej występującym powikłaniem takiego standardowego wykonania zabiegu jest zwichnięcie blaszki kości i połączenie ustno-zatokowe. Trudno się dziwić zatem, że w świadomości większości społeczeństwa „wyrywanie zęba boli”. Istnieje jednak znacznie więcej lepszych technik, które pomagają zachować tkankę kostną, otaczającą ząb, przed zanikiem. Do jednej z tych technik należy usunięcie zęba socket shield.

W PrecisDENT Centrum Implantologii i Stomatologii Mikroskopowej w Jaśle, dbamy o prawidłowość usunięcia zęba. Zanim nastąpi wyrwanie zęba uświadamiamy pacjenta o możliwościach, konsekwencjach i sposobach uzupełnienia braku zęba. Rozmawiamy o tym jeszcze przed zabiegiem usunięcia zęba . Na tym etapie należy poinformować stomatologa o ewentualnych problemach zdrowotnych i swoich obawach. Prawidłowa atraumatyczna ekstrakcja zęba to delikatny proces, który nie ma nic wspólnego z użyciem dużej siły i „szarpaniem zęba”. Przeciwnie, ekstrakcja zęba to zabieg, który wymaga precyzyjnej uwagi i delikatności. Nasz gabinet stomatologiczny jest gwarantem odpowiednio dobranej metody ekstrakcji zęba. Jest to kluczowe dla prawidłowego gojenia i zachowania kości w jamie ustnej w maksymalnym wymiarze.

Co to jest ekstrakcja zęba? Jak przebiega zabieg usunięcia zęba?

Co to jest Ekstrakcja Zęba? Jak przebiega zabieg usunięcia?

Ekstrakcja jest zabiegiem który polega na usunięciu zęba z jamy ustnej. Potocznie określana jest jako wyrwanie zęba. Usuwanie zęba przeprowadza się z reguły wtedy, gdy inne metody leczenia nie mogą przywrócić już zdrowia zęba. Jak przebiega ekstrakcja zębów? Wyróżniamy kilka metod zabiegu usunięcia zęba. Należą do nich tradycyjne wyrwanie zęba kleszczami, chirurgiczne usuwanie zębów, atraumatyczne usunięcie zęba z zaopatrzeniem zębodołu, usunięcie zęba z zachowaniem tarczy ( socketshield ) czy zabieg ekstrakcji zęba z separacją korzeni.

Co to jest ekstrakcja zęba zatrzymanego?


Ekstrakcja zęba zatrzymanego to specjalistyczny zabieg dentystyczny, który polega na usunięciu zęba, który nie wyłonił się w pełni z dziąsła lub zrobił to w sposób nieprawidłowy. Zęby zatrzymane to najczęściej ósemki, znane również jako zęby mądrości. Jednakże problem może dotyczyć również innych zębów. Zatrzymanie zęba może być spowodowane przez brak miejsca w łuku zębowym, nieprawidłową pozycję zęba w kości, albo przeszkody fizyczne takie jak inne zęby czy torbiele.

Ekstrakcja zęba zatrzymanego często wymaga bardziej skomplikowanej procedury niż standardowe usuwanie zębów, ponieważ ząb może być częściowo lub całkowicie ukryty w kości szczęki lub żuchwy. Zabieg ten jest zwykle wykonywany w znieczuleniu miejscowym, rzadziej w znieczuleniu ogólnym. Objawy znieczulenia i brak czucia utrzymują się przynajmniej 2 godziny, a pełne czucie wraca do 7 godzin. Celem ekstrakcji zęba zatrzymanego jest nie tylko ulga w bólu i dyskomforcie, ale również zapobieganie potencjalnym problemom zdrowotnym, takim jak infekcje, uszkodzenie sąsiednich zębów, torbiele, a nawet przesunięcie zębów, które wymusi w przyszłości leczenie ortodontyczne.

Na czym polega chirurgiczne usunięcie zęba?

Ekstrakcja chirurgiczna powinna być stosowana między innymi w przypadku zębów mądrości, zębów zatrzymanych lub częściowo zatrzymanych w kości. Zwykle są to zęby ze skomplikowaną strukturą korzeniową. Wyrwanie zęba chirurgiczne dotyczy również zębów bardzo zniszczonych próchnicą oraz zębów pękniętych lub złamanych.

Chirurgiczna ekstrakcja zęba składa się z kilku etapów. Chirurg stomatolog w znieczuleniu miejscowym wykonuje nacięcie dziąsła, aby odsłonić ząb i kość. Przed wykonaniem zabiegu ekstrakcji zęba dzieli go na kilka fragmentów. Jeżeli ząb znajduje się całkowicie w kości lub jest częściowo zatrzymany, lekarz dentysta usuwa część tkanki kostnej nad zębem. W trakcie zabiegu okoliczny obszar jest starannie oczyszczany, aby usunąć wszelkie pozostałe fragmenty zęba lub kości.

Nacięcie okolicy zęba należy ściśle zamknąć za pomocą szwów, aby przyśpieszyć gojenie i uniknąć suchego zębodołu. Suchy zębodół jest związany z bardzo silnymi dolegliwościami bólowymi i najczęściej powstaje przez nieumyślne wypłukanie skrzepu po usunięciu zębów trzonowych. Jednocześnie z kilku innych powodów, powstała po ekstrakcji zęba dziura powinna zostać prawidłowo zaopatrzona.

W PrecisDENT Centrum Implantologii i Stomatologii Mikroskopowej zabieg usuwania zęba chirurgicznie przeprowadzany jest w mikroskopie zabiegowym lub w specjalnej lupie chirurgicznej. Robimy tak dla pełnej kontroli i delikatnego obchodzenia się z tkanką kostną i dziąsłem. Ubytki kości są zaopatrywane biomateriałem i fibryną bogatopłytkową lub membraną kolagenową. Dzięki takiemu postępowaniu konieczność usunięcia zęba nie musi być związana z defektem estetycznym i traumą w tkance kostnej szczęki. Ponadto brak zębowy można szybko i estetycznie uzupełnić, na przykład implantacją natychmiastową. Do tego eliminujemy ryzyko powstania suchego zębodołu po usunięciu zęba.

Co warto wiedzieć o tradycyjnym usunięciu zęba kleszczami?

Tradycyjna technika usuwania zębów kleszczami, to najbardziej powszechny zabieg ekstrakcji zęba, który przeprowadzany jest od lat w gabinetach stomatologicznych. Głównym celem w procesie wyrywania jest zwichnięcie zęba celem rozszerzenia zębodołu, która otacza korzenie zęba. Podczas używania kleszczy chirurgicznych dochodzi jednak najczęściej do zwichnięcia blaszki kostnej, w szczęce zazwyczaj przedsionkowej, a w żuchwie językowej. Prowokuje to zanik kości, nawet do 85% w ciągu jednego roku. Konsekwencją są duże problemy z estetycznym uzupełnieniem braku zęba w przyszłości. Dodatkowo:

  • dalszy zanik kości i dziąsła z biegiem lat,
  • gorsze warunki do utrzymania protezy
  • a nawet brak możliwości wprowadzenia implantu stomatologicznego bez rekonstrukcji kości lub przeszczepu tkanki kostnej.

Czy gdybyśmy byli tego świadomi przed usunięciem to nie wybralibyśmy atraumatycznego zabiegu usunięcia zęba? Warto, abyśmy ochronili tkanki wokół zęba przed destrukcją i zanikiem.

ZANIK TKANKI KOSTNEJ PO USUNIĘCIU ZĘBA

Na czym polega atraumatyczne usuwanie zęba?

Atraumatyczna ekstrakcja zęba jest specjalną techniką usuwania, która minimalizuje uraz dla tkanek otaczających ząb. Ten rodzaj procedury jest szczególnie ważny w przypadkach, gdy planowane jest wszczepienie implantu w przyszłości. Pozwala także na wykonanie estetycznego mostu protetycznego. Atraumatyczna ekstrakcja zęba jest kluczowa, gdy struktura kości jest ważna dla estetyki i funkcji pacjenta.

Atraumatyczne chirurgiczne usunięcie zęba zaczyna się od znieczulenia miejscowego celem zapewnienia maksymalnego komfortu. W PrecisDENT Centrum Implantologii i Stomatologii Mikroskopowej dodatkowo biostymulujemy tkanki wokół zęba laserem, celem lepszego gojenia i regenracji tkanki kostnej. Następnie, zamiast tradycyjnej metody wykorzystującej dźwignię i kleszcze do usunięcia zęba, lekarz dentysta używa specjalistycznych narzędzi, w tym periotomów, luksatorów i lupy chirurgicznej lub mikroskopu zabiegowego, aby delikatnie wysunąć ząb z zębodołu. W przypadku skomplikowanej anatomii korzeni, licznych zagięć i wywinięć stomatolog rozdziela korzenie specjalnym wiertłem do separacji korzeni. Następnie wyciąga korzenie zęba delikatnie jeden po drugim.

Istotne jest również odpowiednie zaopatrzenie miejsca usunięcia zęba. Ten proces pozwala na zachowanie większości kości i tkanek miękkich. Dodatkowo sprzyja lepszemu, dobremu gojeniu. Dzięki temu pacjenci mogą natychmiast wrócić do normalnego funkcjonowania.

ektrakcja zęba z separacją korzeni
zaopatrzenie zębodołu po ekstrakcji zęba

Korzyści z atraumatycznej ekstrakcji zęba

Atraumatyczna ekstrakcja zęba z zaopatrzeniem zębodołu daje wiele korzyści w porównaniu do tradycyjnych metod.

Zalety atraumatycznego usunięcia zęba:

Brak lub minimalny dyskomfort pozabiegowy i obrzęk

Przy atraumatycznej ekstrakcji zęba, zastosowanie delikatniejszych technik i narzędzi minimalizuje lub eliminuje uraz dla otaczających tkanek. Prowadzi to do mniejszego bólu i obrzęku po procedurze. Pacjenci najczęściej w ogóle nie zażywają leków przeciwbólowych i doświadczają pełnego komfortu podczas procesu gojenia.

Szybsze gojenie

Atraumatyczne wyrwanie zęba nie powoduje szkód dla otaczających tkanek. Gojenie po atraumatycznej ekstrakcji zęba jest szybsze i lepsze w porównaniu z tradycyjną ekstrakcją.

Zachowanie struktury kości

Atraumatyczna ekstrakcja zęba pozwala na zachowanie większości kości, co jest kluczowe dla późniejszego wszczepienia implantu. Im więcej kości jest zachowane, tym bardziej stabilny jest fundament dla przyszłego implantu. Nawet w przypadku zwykłych protez, im więcej jest kości, tym większą będą miały powierzchnię utrzymania.

Brak ryzyka suchego zębodołu

Dzięki delikatnemu podejściu, atraumatyczna ekstrakcja zęba zmniejsza ryzyko powstania tzw. suchego zębodołu. Suchy zębodół to stan zapalny w obrębie miejsca wyrwania zęba, który jest jedną z najbardziej bolesnych komplikacji po ekstrakcji zęba.

Lepsze wyniki estetyczne

Atraumatyczna ekstrakcja zęba pozwala na zachowanie naturalnej struktury dziąsła i kości. Prowadzi to do lepszego efektu estetycznego po okresie gojenia i zapewnia idealne warunki dla wszczepienia implantu stomatologicznego. Często taka implantacja może się odbyć bez potrzeby nacinania dziąsła, w szablonach chirurgicznych.

Zmniejszenie stresu

Znaczne zmniejszenie bólu i szybsze gojenie po ekstrakcji mogą przyczynić się do zmniejszenia stresu związanego z zabiegiem. Świadomość, że procedura jest mniej inwazyjna i bardziej komfortowa, może pomóc zmniejszyć lęk u osób bojących się dentysty.

Przyczyny ekstrakcji zęba

Zaawansowana próchnica

Gdy leczenie zachowawcze nie jest prowadzone, próchnica zębów rozwija się gwałtownie. Może prowadzić do poważnego uszkodzenia szkliwa i zębiny (tkanek zęba). W przypadkach, gdy próchnica jest tak zaawansowana, że zniszczyła dużą część struktur tkankowych i leczenie zębów nie jest już możliwe, jedynym rozwiązaniem staje się zabieg wyrwania zęba.

Zakażenie korzenia zęba

Zakażenie korzenia zęba, zwane również zapaleniem miazgi, może być wynikiem głębokiej próchnicy lub złamania zęba. Pamiętajmy, że u dorosłych w przypadku stanu zapalnego który otacza ząb, w przeciwieństwie do dzieci, rzadko pojawia się ostrzeżenie w postaci bólu zęba. Gdy zakażenie jest tak głębokie, że nie można go już skutecznie leczyć kanałowo lub pacjent nie chce leczenia endodontycznego, zęba należy usunąć. Wszystko po to, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się infekcji i szerzeniu ognisk zębopochodnych.

Złamanie zęba

Złamania zębów mogą wynikać z urazów lub nadmiernego ścierania. Jeżeli złamanie jest na tyle głębokie, że dotyka miazgi, występuje zakażenie. W niektórych przypadkach złamania zęba nie można skutecznie naprawić. Wówczas pozostaje ekstrakcja złamanego zęba jako najbardziej odpowiednie rozwiązanie.

Zęby nadliczbowe, zęby dodatkowe, zęby mądrości i zęby głupoty

W niektórych przypadkach pacjenci mogą mieć więcej zębów, niż jest miejsca w ich szczękach. To może prowadzić do problemów z zębami, takich jak przemieszczanie się lub zniekształcenie. W takich sytuacjach zęby mogą być usuwane, aby zapewnić wystarczającą przestrzeń dla pozostałych zębów.

Przygotowanie do ortodoncji, leczenia wady zgryzu

Czasami, w przypadku leczenia ortodontycznego, może być konieczne usunięcie zęba, aby umożliwić przesunięcie innych zębów do prawidłowej pozycji.

Stany chorobowe przyzębia, w tym zapalenie przyzębia

Paradontoza to poważne schorzenie, które jeżeli nie jest w porę leczone prowadzi do rozchwiania zębów i przedwczesnej ich utraty. Usunięcie zęba może być konieczne, jeżeli zapalenie przyzębia doprowadziło do poważnego uszkodzenia lub utraty kości wspierającej zęby.

Ekstrakcje zębów zatrzymanych

Stan, w którym ząb, nie jest w stanie w pełni przebić się przez dziąsło. Często dzieje się tak, ze względu na brak miejsca w szczęce. Najczęściej dotyczy to usunięcia zęba mądrości w zabiegu chirurgicznym, aby zapobiec bólowi, zakażeniu lub problemom z innymi zębami.

Złe ustawienie zębów

W niektórych przypadkach ząb może rosnąć w niewłaściwym kierunku. Powoduje wówczas ból, nacisk na inne zęby lub kłopoty z prawidłowym zamykaniem ust. W takich przypadkach, ząb może być usunięty, aby zapewnić zdrowie i komfort pacjenta.

Radioterapia głowy lub szyi

W niektórych przypadkach, przed rozpoczęciem radioterapii na obszarze głowy lub szyi, lekarz może poinformować o koniecznym usunięciu zęba.

Zęby mleczne

Zęby mleczne, które nie wypadły naturalnie, a blokują drogę zębom stałym, mogą wymagać ekstrakcji. Usunięcia zęba mlecznego należy najczęściej dokonać w odpowiednim momencie, aby uniknąć problemów ortodontycznych w przyszłości.

Zalecenia po ekstrakcji zęba

W PrecisDENT Centrum Implantologii i Stomatologii Mikroskopowej proces prawidłowego gojenia jest dla nas równie istotny jak sam zabieg. Służymy wsparciem i wskazówkami na każdym etapie, aby mieć pewność że nasz pacjent jest bezpieczny i czuje się komfortowo. Każdorazowo pacjenci otrzymują od nas zestawy pozabiegowe i wydrukowane zalecenia, między innymi aby nie płukać jamy ustnej i unikać nadmiernego wysiłku fizycznego. Podajemy pacjentowi zimne okłady bezpośrednio po ekstrakcji i prosimy, aby powtórzyć je kilka razy w ciągu dnia. Informujemy, że nie wolno jeść przez 2 godziny po usunięciu zęba. Po wyrwaniu zęba należy unikać również twardych pokarmów, ograniczyć spożywanie alkoholu i palenie papierosów oraz regularne czyścić pozostałe zęby.

Dlaczego warto usunąć zęba w PrecisDENT Centrum Implantologii i Stomatologii Mikroskopowej w Jaśle?

W PrecisDENT Implanty zębów i Stomatologia Mikroskopowa w Jaśle podchodzimy do każdego pacjenta indywidualnie. Otaczamy pacjenta odpowiednią troską i uwagą, aby zapewnić najbezpieczniejsze i najbardziej komfortowe warunki dla prawidłowego gojenia w przypadku ekstrakcji zębów.

Ekstrakcja zęba wykonywana jest przez eksperta w dziedzinie implantologii, atraumatycznej ekstrakcji i rekonstrukcji kości Wojciecha Skocza. Dysponuje On zawsze aktualną wiedzą oraz wykorzystuje nowoczesny sprzęt, w tym mikroskop stomatologiczny i lupy chirurgiczne celem precyzyjnego i delikatnego usunięcia oraz zaopatrzenia rany po przeprowadzonym zabiegu usunięcia. Naszym priorytetem jest przeprowadzenie zabiegu z najwyższą starannością i uwagą dla kości otaczającej ząb, dziąseł i sąsiednich zębów.

Pamiętaj, że zdrowie Twoich zębów jest niezmiernie ważne dla zdrowia całego organizmu. Wyrwanie zęba to czasem konieczność. Jednocześnie dzięki naszej pomocy, proces ten staje się bezstresowy i bezbolesny, a brak zębowy można odpowiednio i szybko uzupełnić, na przykład poprzez zabieg implantacji natychmiastowej. Zapraszamy do skorzystania z naszej opieki doświadczenia różnicy, jaką stanowi atraumatyczne usunięcie zęba i zachowanie kości otaczającej ząb.

Umów się na konsultację implantologiczną

Zadzwoń i umów swoją wizytę +48 780 047 991