Implantologia
Implanty zębowe (stomatologiczne)
Co to jest implant?
Implanty zębowe ( implanty stomatologiczne) pozwalają zastąpić korzeń zęba w przypadku jego utraty. Określenie „implant” dotyczy części zastępującej „korzeń”, czyli stanowi podstawę do odbudowy zęba. Do implantu zęba „mocowana” jest korona, która wizualnie i funkcjonalnie zastępuje utracony ząb lub mocowane są protezy stabilizowane przez implanty, co zapewnia ich bardzo dobre utrzymanie.
Dlaczego implanty dentystyczne nazywamy trzecimi zębami?
Uzupełnienia w postaci implantów zębowych pozwalają na skuteczne i przewidywalne odtworzenie utraconych zębów w sposób najbardziej zbliżony do zębów naturalnych, co zapewnia ochronę kości przed niefizjologicznym i nadmiernym zanikiem. W większości przypadków jest to najlepszy sposób na uzupełnienie zarówno braku pojedynczego zęba, braków wielozębowych ( brak kilku zębów obok siebie) jak i bezzębia.
Jakie zmiany zachodzą w organizmie po utracie zęba?
Brak nawet jednego zęba oznacza utratę naturalnego uśmiechu, a w perspektywie czasu prowadzi do zmian w całym układzie żucia. W wielu przypadkach oznacza to trudności z przyjmowaniem pokarmu, nadmierne niszczenie pozostałych zębów, obnażanie szyjek zębowych, problemy ze stawem skroniowo żuchwowym.
Pozostawienie braków zębowych prowadzi do wad zgryzu. Pozbawione oparcia sąsiadujące zęby ulegają rozchwianiu. Następuje również przesuwanie i przechylanie sąsiednich zębów.
Zbyt długie pozostawienie braków zębowych prowadzi do zaniku kości.
Jakie braki można odtworzyć za pomocą implantów?
Dlaczego warto wykonać leczenie impalntologiczne w PrecisDENT Centrum Implantologii i Stomatologii Mikroskopowej?
W PrecisDENT Implanty Zębów i Stomatologia Mikroskopowa leczenie implantologiczne rozpoczyna się od konsultacji implantologicznej i dokładnego zaplanowania zabiegu wprowadzenia implantów zębowych. Doktor Wojciech Skocz jest certyfikowanym implantologiem DGOI (Deutsche Gesellschaft fur Orale Implantologie). Jako jeden z nielicznych w Polsce przeprowadza zabiegi przeszczepu tkanki kostnej i dziąsła w mikroskopie zabiegowym oraz indywidualnie dobiera najlepsze techniki zabiegowe w trosce o najwyższą jakość i trwałość leczenia. Planowanie oparte jest o najdokładniejsze technologie cyfrowe 3D, a zabiegi wykonywane w nawigacji komputerowej dla zachowania najwyższej precyzji. Wysokospecjalistyczny skaner wewnątrzustny i drukarki 3D pozwalają wykonać specjalne szablony implantologiczne które zapewniają bezbolesność, bezpieczeństwo i przewidywalność leczenia.
Zabiegi implantologiczne w PrecisDENT wyróżniają 3 bardzo istotne cechy, które określamy nazwą:
IMPLANTY
BIO & PERIO & NAVI
BIO
PERIO
NAVI
Czym jest osteointegracja?
Osteointegracja to połączenie się implantu zęba z kością. Dzięki zastosowaniu implantów zębowych biozgodnych z naszym organizmem wszczep ( implant zęba) przyjmuje się i zespala z naszą kością mocniej niż z zębem naturalnym.
Jakie są zalety implantów?
Trwałość
Implanty zębowe to rozwiązanie dla długie lata, jeśli pacjent stosuje się do zaleceń lekarza i utrzymuje wysoki poziom higieny.
Estetyka
Zęby odbudowane na implantach pod względem estetycznym i funkcjonalnym odpowiadają naturalnemu uzębieniu oraz w odróżnieniu od standardowych protez zapobiegają zanikowi kości.
Komfort
Zastosowanie implantów zębowych eliminuje konieczność bądź ułatwia korzystanie z niewygodnych i nieestetycznych protez ruchomych. Implanty zębowe pozwalają swobodnie funkcjonować.

Wytrzymałość
implanty zębów znoszą obciążenia jakim poddawane są korzenie zębów naturalnych.
Pewność
Rozwiązania protetyczne oparte na implantach są stabilniejsze a pacjent może czuć się swobodnie w czasie jedzenia, mówienia, uśmiechu czy śpiewania.
Bezpieczeństwo
Implanty zębów są wykonane z materiału obojętnego dla organizmu.
Funkcjonalność
Zapobiegają wielu negatywnym skutkom braku zęba, takim jak między innymi utrata ciągłości łuku zębowego, przesunięcia i pochylenia zębów, utratę podparcia dla tkanek, zaburzenie estatyki i zmiana kształtu twarzy.
Implanty zębowe zapewniają właściwy sposób przenoszenia sił żucia, podobny do zębów naturalnych. Tymczasem tradycyjne protezy przywracają zaledwie 20% siły żucia.
Implanty zębów to najczęściej najlepsze uzupełnienie brakującego zęba lub usuniętych zębów.
Zastosowanie implantów eliminuje ponadto konieczność urazowego szlifowania zębów pod uzupełnienia w postaci mostów i zapobiega niefizjologicznemu zanikowi nieobciążonej kości wyrostka zębodołowego oraz nieestetycznym obniżeniem poziomu dziąseł. W miarę upływu czasu od usunięcia zęba, warunki kostne ulegają pogorszeniu, ze względu na zanik nieobciążonej kości.
Należy pamiętać, że w przypadku występowania braków w uzębieniu zwlekanie z uzupełnieniem braków zębowych ma wiele negatywnych skutków, łącznie ze zniszczeniem, a nawet utratą pozostałych przeciążonych zębów, a ich odwrócenie o ile będzie możliwe, wiąże się z długotrwałym i kosztownym procesem leczenia.
Czy wszczepienie implantu boli?
Zabieg implantacji, czyli wszczepienia implantu jest zabiegiem bezbolesnym, przeprowadzanym w znieczuleniu miejscowym.
Jaka jest skuteczność leczenia implantologicznego?
Aktualnie procent powodzenia w leczeniu implantologicznym przekracza 98% i jest to jeden z najwyższych odsetków powodzeń wśród wszystkich procedur zabiegowych w stomatologii i medycynie.
Czy można od razu wszczepić implant i wyjść z gabinetu z nowym zębem?
Jest możliwe, a czasem wręcz wskazane usunięcie zęba i wprowadzenie implantu od razu. Pozwala to często uzyskać najlepsze warunki dla przyszłego implantu. Dzięki wiedzy, technologiom cyfrowym 3D i wyspecjalizowanemu sprzętowi nasz gabinet specjalizuje się w tak zwanych implantacjach natychmiastowych.
Czy możliwe jest przeprowadzenie zabiegu implantacji przy znacznym zaniku kości?
Dobranie odpowiedniego protokołu postępowania i technik augmentacyjnych, w tym przeszczepu kości, umożliwia uzupełnienie braków zębowych za pomocą implantów również u pacjentów z wieloletnimi brakami zębowymi.
Czy implanty stanowią przeciwwskazanie do wykonania badań rezonansu magnetycznego (MR)?
Nie ma przeciwwskazań do wykonywania badań rezonansu magnetycznego.
Czy o implanty zębowe muszę szczególnie dbać?
Implanty, podobnie jak w przypadku zębów własnych, wymagają od pacjenta bardzo dobrej higieny jamy ustnej. Pacjent musi dokładnie szczotkować zęby, używać nici dentystycznych, tak jak w przypadku zębów własnych oraz irygatora. Również tak jak w przypadku zębów własnych regularnie, przynajmniej raz na pół roku, dokonywać przeglądów stomatologicznych. Podczas przeglądów oceniany jest stan implantów i koron, ale także stan całej jamy ustnej. Warto pamiętać o regularnym poddawaniu się zabiegom higienizacji zębów.