Pojedynczy implant zęba

Jak najlepiej uzupełnić brak jednego zęba? Uzupełnienie braku pojedynczego zęba na implancie.

Implant zęba w XXI wieku stał się standardem uzupełnienia braków zębowych. Odbudowa braku zęba na implancie jest popularną i skuteczną metodą która zapobiega konieczności szlifowania zębów własnych pacjenta do mostu protetycznego. Jest to innowacyjna metoda leczenia łącząca zaawansowane techniki chirurgiczne z precyzyjnym projektowaniem protetycznym. Umożliwia pacjentom szybki powrót do pełnej funkcji żucia i naturalnego wyglądu uśmiechu.

Czym jest pojedynczy implant stomatologiczny?

z czego zbudowany jest implant

Implant stomatologiczny to sztuczny korzeń wykonany z biokompatybilnego materiału. Najczęściej pojedynczy implant zęba wykonuje się z tytanu lub cyrkonu. Implant jest chirurgicznie wszczepiany w kość szczęki w miejscu brakującego zęba. Implant jest zaprojektowany tak, aby naśladować korzeń naturalnego zęba. Pojedynczy implant zęba staje się trwałym fundamentem dla korony zęba – części zęba, widocznej w jamie ustnej pacjenta. W przypadku brakującego zęba wystarczy jeden implant zęba, co dodatkowo chroni własne zęby naturalne.

Proces uzupełnienia pojedynczego braku zęba

brak jednego zęba
Luka między zębami w wyniku utraty pojedynczego zęba
brak jednego zęba łącznik
Wprowadzenie implantu i łącznika do korony
brak jednego zęba korona
Osadzenie korony zęba na implancie
uzupełnienie braku jednego zęba implantem
Uzupełniony brak zęba koroną na implancie

Proces implantacji zęba zazwyczaj składa się z kilku etapów:

Konsultacja i planowanie implantu zęba

W PrecisDENT Centrum Implantologii i Stomatologii Mikroskopowej proces uzupełnienia brakującego zęba rozpoczynamy od przeprowadzenia dokładnego badania jamy ustnej. Oceniamy zdrowie ogólne pacjenta i stan całej jamy ustnej. Celem dopełnienia badania klinicznego wykonujemy aktualne zdjęcie rentgenowskie. Najczęściej wykorzystujemy nowoczesną tomografię komputerową stożkową (CBCT). Oceniamy strukturę i gęstość kości w w przypadku braków zębów i zaniku kości. Wykonujemy również cyfrowe wyciski zębów. Po połączeniu z tomografią zębów umożliwiają precyzyjne zaplanowanie pozycji implantu zęba. Dodatkowo pozwalają na zaprojektowanie oraz wydrukowanie w drukarce 3D specjalnego szablonu chirurgicznego przez który implant jest wprowadzany. Implantolog Wojciech Skocz omawia dokładnie z pacjentem plan leczenia implantologicznego przedstawiając wszystkie możliwe rozwiązania. Odpowiada na pytania i po akceptacji planu leczenia umawia zabieg.

Chirurgiczne umieszczenie implantu

Podczas zabiegu, implant jest delikatnie wprowadzany do kości szczęki w nawigacji komputerowej. Następuje czas na gojenie, zwykle trwający kilka tygodni, podczas którego implant integruje się z kością w procesie zwanym osteointegracją. Jeśli jest to możliwe dentysta implantolog od razu wprowadza na implant śrubę gojącą kształtującą dziąsło lub koronę zęba.

Umieszczenie łącznika i korony

Po zakończeniu procesu gojenia, jeśli nie było to możliwe podczas zabiegu, na implancie umieszczana jest śruba gojąca profilująca dziąsło, na której miejsce wejdzie łącznik implantu, który połączy implant z koroną protetyczną. Następnie na łącznik umieszczana jest korona, która jest precyzyjnie dopasowana do kształtu i koloru sąsiednich zębów pacjenta.

Uzupełnienie braku pojedynczego zęba implantem – zalety implantów. Dlaczego braki w uzębieniu należy szybko uzupełnić?

Braki w uzębieniu mogą być nie tylko problemem estetycznym, ale również stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia jamy ustnej i ogólnego stanu zdrowia. Uzupełnienie pojedynczego zęba na implancie oferuje wiele korzyści, w tym:

Zapobiega przemieszczeniu się zębów sąsiednich

Kiedy brakuje zęba, sąsiednie zęby mogą zacząć się przesuwać, prowadząc do nieprawidłowości w zgryzie, powstania kieszeni kostnych i węzłów urazowych. Implanty zapobiegają tym negatywnym zjawiskom, utrzymując zęby na swoim miejscu.

Poprawi stan zdrowia jamy ustnej

Implanty są łatwiejsze do czyszczenia niż inne rozwiązania protetyczne, takie jak mosty zębowe, uzupełnienie braków uzębienia protezą, protezy ruchome, co przyczynia się do poprawy zdrowia jamy ustnej.

Implant zęba to ochrona naturalnych zębów

Mosty protetyczne wymagają oszlifowania zębów (zęby filarowe) sąsiadujących z brakiem zęba, W przeciwieństwie do mostów, uzupełnienie braku zęba implantem nie wymaga szlifowania sąsiednich zębów, co oznacza brak zniszczenia zębów sąsiadujących i potrzeby wykonania tradycyjnego mostu zęba czy uzupełnienia braku ruchomą protezą zębową.

Trwałość

Implanty zębowe są jednym z najbardziej trwałych rozwiązań protetycznych, mogą wytrzymać wiele lat, a nawet całe życie, pod warunkiem odpowiedniego utrzymania higieny jamy ustnej i regularnych wizyt kontrolnych u stomatologa.

Funkcjonalność

Implanty dentystyczne zębów przywracają pełną funkcję żucia i mówienia, umożliwiając pacjentom prowadzenie normalnego życia bez odczuwania dyskomfortu lub ograniczeń związanych z brakiem zęba.

Estetyka

Korony protetyczne są projektowane indywidualnie tak, aby pasować do naturalnego kształtu i koloru pozostałych zębów pacjenta, co daje estetyczny i naturalny wygląd.

Ochrona kości

Gdy ząb jest utracony, tkanka kostna stopniowo zanika z powodu braku stymulacji. wszczepienie implantu stymuluje kość podobnie jak naturalne korzenie zębów, zapobiegając jej zanikowi, który zachodzi po utracie zęba. Implant to tytanowy lub cyrkonowy korzeń zęba. Warto jak najszybciej zdecydować sięna uzupełnienia braków zębowych, bo w przypadku braku kości konieczna będzie rekonstrukcja zaniku kości.

Implant zęba zapewnia komfort

W przeciwieństwie do niektórych innych opcji uzupełnienia brakujących zębów, takich jak protezy, implanty nie powodują dyskomfortu czy podrażnienia dziąseł i zdrowych zębów. Pozwalają zachować własne zęby w nienaruszonym stanie.

Pojedynczy implant zęba to poprawa jakości życia

Implanty zwiększają pewność siebie, pozwalając pacjentom jeść, mówić i uśmiechać się bez obaw. Dzięki temu znacznie poprawiają jakość życia. Do tego zapewniają ochronę pozostałych zębów. Po usunięciu zęba pacjenci odruchowo unikają pełnego, szczerego uśmiechu, co wpływa na utratę pewności siebie, a braki zębów powodują kompleksy. Uzupełnianie braków koronami zębowymi na implantach przywraca uśmiech i radość z życia.

Implant zęba zapewnia zwiększoną stabilność

Implanty są bezpośrednio osadzone w kości, co daje im niezrównaną stabilność. Nie ma obawy o to, że się poluzują czy wypadną, co zdarza się w przypadku protez.

Bezpieczeństwo i przewidywalność

Implanty stomatologiczne mają wysoki wskaźnik powodzenia i są uważane za jedno z najbezpieczniejszych i najbardziej przewidywalnych zabiegów w stomatologii.

Dlaczego warto uzupełnić brak utraconego zęba implantem?

Problem utraty zębów jest tematem tabu dla wielu z nas, na szczęście dzięki implantom brak można szybko odbudować. Uzupełnienie pojedynczego zęba na implancie to innowacyjna metoda leczenia.. Oferuje pacjentom możliwość odzyskania pełnej funkcji żucia i naturalnego wyglądu uśmiechu, jednocześnie zapewniając trwałość i komfort. Dla większości pacjentów implanty stomatologiczne stanowią najlepsze rozwiązanie w celu odzyskania brakujących zębów. W PrecisDENT Centrum Implantologii i Stomatologii Mikroskopowej masz pewność, że dobierzemy najlepsze rozwiązania indywidualnie dla Ciebie i po dokładnym omówieniu damy Ci wybór spośród wszystkich korzystnych i możliwych rozwiązań. Umów się na konsultację implantologiczną już dzisiaj.

Umów się na konsultację

Zadzwoń i umów swoją wizytę +48 780 047 991