Bonding zębów
Bonding zębów – Zmień wygląd swojego uśmiechu
Bonding zębów jest zabiegiem z zakresu stomatologii estetycznej pozwalającym dokonać korekty kształtu, koloru, powierzchni zębów a także pokryć nieestetyczne przebarwienia. Do tego zabiegu stomatologicznego używany jest materiał kompozytowy znany i stosowany powszechnie do uzupełniania ubytków próchnicowych. Efekt bondingu zębów potrafi utrzymać się przez wiele lat, w zależności od techniki wykonania, użytych materiałów oraz nawyków pacjenta. Estetyczna odbudowa zębów możliwa jest podczas jednej wizyty w gabinecie stomatologicznym. Bonding zębów polecany jest osobą które chcą dokonać szybkiej metamorfozy swojego uśmiechu. Procedura bondingu zębów Wykonywana jest na powierzchniach wargowych/policzkowych zębów, które są eksponowane w uśmiechu.
Bonding jest powszechnie stosowaną w stomatologii estetycznej nieinwazyjną metodą poprawiającą kształt oraz kolor zębów. W PrecisDENT Centrum Implantologii i Stomatologii Mikroskopowej finalny kształt i kolor zębów jest zawsze ustalany z pacjentem, a do wykonania używamy wyłącznie najwyższej jakości materiałów z idealną polerownością, aby nasz nowy uśmiech cechował się blaskiem zębów naturalnych i dawał dużo satysfakcji. Metoda ta pozwala na szybką odbudowę powierzchni zębów widocznych w uśmiechu przy pomocy materiałów kompozytowych. Metamorfoza uśmiechu w przypadku wybrania bondingu zębów może odbyć się nawet na jednej wizycie. Pozwala na zachowanie całego zęba ponieważ nie wymaga jego oszlifowania. Dlatego metoda ta, uważana jest za szybki, stosunkowo prosty i niedrogi sposób na poprawę estetyki zębów.
Zastanawiasz się czym jest i na czym polega bonding zębów, jak przebiega i przede wszystkim czy ten zabieg jest właśnie dla ciebie?
- Bonding kompozytowy zębów- co to takiego?
- Kiedy zdecydować się na bonding zębów?
- Jakie są przeciwwskazania do bondingu?
- Etapy zabiegu bondingu zebów
- Bonding zębów- wady, zalety
- Długotrwałość bondingu-jak długo utrzymuje się efekt bondingu?
- FAQ- bonding kompozytowy zębów co warto wiedzieć?
Czym jest bonding kompozytowy zębów?
Bonding zębów to zabieg polegający na estetycznej zmianie kształtu zębów materiałem kompozytowym, który w ostatnim czasie zyskał mocno na popularności. Bonding zęba to nic innego licówka kompozytowa wykonana przez lekarza stomatologa z materiału kompozytowego. Na czym dokładnie polega bonding zębów? Jest to zabieg odbudowujący zęby materiałem kompozytowym nawet podczas jednej wizyty. Procedura pozwala dzięki minimalnej ingerencji w tkanki zęba uzyskać harmonijny naturalny efekt estetyczny.
W kręgu zabiegów stomatologii estetycznej stał się jedną z najpopularniejszych metod szybkiej i skutecznej poprawy uśmiechu.
W dużym skrócie bonding polega na nakładaniu na powierzchnie zęba cienkiej warstwy materiału kompozytowego w celu zmiany jego kształtu i koloru, struktury, wyrównania defektów, poprawy ogólnej estetyki uśmiechu. Bonding zębów jest zabiegiem mniej inwazyjnym niż np. licówki czy korony porcelanowe.
Szybka poprawa wyglądu zębów możliwa jest dzięki zastosowaniu materiału kompozytowego.
Wskazania do bondingu zębów
Kiedy wykonać bonding zębów? Ta metoda odbudowy zębów jest świetnym rozwiązaniem w następujących sytuacjach:
- kiedy zależy nam na szybkiej poprawie estetyki uśmiechu
- konieczna jest niewielka korekta kształtu zębów (ich wydłużenie, poszerzenie w celu zamknięcia przerw, pogrubienie)
- naprawa uszkodzenia zębów oraz pęknięć (np. po urazie)
- korygowanie kształtu zębów, jako etap przejściowy przed docelowym wykonaniem koron lub licówek
- zmiana koloru zębów
- likwidacja diastemy lub szpar
- pokrycie nieestetycznych przebarwień
- maskowanie niedorozwoju szkliwa.
Bonding zębów polecany jest dla osób, które mają niewielkie problemy z uzębieniem. W przypadku rozległych braków i dużego zniszczenia zębów wskazane są inne metody.
Przeciwwskazania do bondingu
Pomimo, że procedura bonding jest dość powszechnym i bezpiecznym zabiegiem są pewne sytuacje kliniczne, w których ten zabieg nie jest wskazany. Kiedy nie zaleca się wykonywać bondingu zębów? Po pierwsze licówki kompozytowe nie są wskazane u pacjentów z zaawansowana aktywną próchnica oraz mających słabą higienę jamy ustnej. W pierwszej kolejności należy zadbać o sanacje jamy ustnej wyleczenie próchnicy oraz poprawę nawyków a często też zmiana diety. Bonding zębów nie jest również najlepszym rozwiązaniem u pacjentów cierpiących na bruksizm, zaciskanie czy zgrzytanie zębami. W takiej sytuacji należy najpierw wyeliminować chorobę poprzez zastosowanie szyn oraz fizjoterapii. W przypadku aktywnego bruksizmu odbudowy kompozytowe ze względu na nadmierne przeciążenie będą się szybciej wykruszać i ścierać. Aktywna choroba dziąseł i przyzębia również jest przeciwskazaniem do bondingu, tutaj najpierw należy zadbać o wdrożenie odpowiedniego leczenia periodontologicznego i wyleczenie stanu chorobowego.
Ponadto w przypadku dużego zniszczenia zęba wskazane są inne rozwiązania np. licówka lub korona. Materiał kompozytowy nie może zapewnić wystarczającej wytrzymałości dla dużych rekonstrukcji zęba. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku silnego przebarwienia zęba, np. na skutek dawnego leczenia kanałowego lub wad szkliwa. Bonding kompozytowy zębów nie jest również wskazany w przypadku dużych wad zgryzu. Nieprawidłowe ustawanie zębów wpływa na nierównomierny rozkład sił żucia na zęby. Przeciążenie zębów na których zostanie wykonany bonding licówkami kompozytowymi, będzie powodowało, że taka praca szybko zacznie się wykruszać lub wycierać. Innym przeciwskazaniem co prawda rzadko spotykanym, jest alergia na żywice kompozytowe. W tym przypadku zalecane są uzupełnienia porcelanowe.
Jak się przygotować do bondingu zębów?
Podstawą do rozpoczęcia odbudowy jest przygotowanie zębów poprzez wykonanie zabiegu higienizacji, wymianę nieszczelnych wypełnień oraz leczenie ubytków próchnicowych. Wszystkie te etapy powinno poprzedzić wnikliwe badanie oraz konsultacja z dobrym dentystą, aby uniknąć przykrych niespodzianek już po metamorfozie uśmiechu. W PrecisDENT Implanty Zębów i Stomatologia Mikroskopowa w Jaśle ważne są dla nas perfekcyjne efekty leczenia, ale również ich trwałość, aby nasi pacjenci mogli cieszyć się w pełni pięknym i zdrowym uśmiechem.
Jak przebiega procedura bondingu zębów
Co prawda bonding jest zabiegiem, który podczas jednej wizyty pozwala uzyskać zmianę uśmiechu, należy pamiętać że składa się z kilku etapów i wymaga odpowiedniego przygotowania. Etapy bondingu poza samym zabiegiem, obejmują także odpowiednie przygotowanie zębów.
Oto etapy zabiegu bondingu zębów krok po kroku:
Konsultacja
Podczas takiej wizyty zostaje wykonane badanie przez lekarza dokumentacja fotograficzna oraz radiologiczna, ustalany jest plan leczenia.
Przygotowanie zębów do bondingu
Jeżeli pacjent zostanie zakwalifikowany do zabiegu kolejnym krokiem jest oczyszczenie powierzchni zębów z osadów i kamienia (higienizacja) oraz jeśli są wskazania to wykonanie wybielania.
Zabieg bondingu
Zabieg lekarz zaczyna od wyboru koloru bondingu, lekarz dopasowuje kolor. W kolejnym kroku następnie przygotowuję zęba poprzez delikatne zeszlifowanie jego powierzchni (jeśli jest to konieczne) lub za pomocą specjalnego piaskowania abrazyjnego. Usuwa wszelkie stare nieszczelne wypełnienia oraz próchnicę. Na zęby objęte bondingiem aplikowana jest specjalny system wiążący, mający na celu połączenie kompozytu z powierzchnią zęba. Zastosowana żywica do zębów dzięki zjawisku adhezji pozwala na silne połączenie tkanki zęba z materiałem kompozytowym. Następnie na powierzchnie zęba aplikowany jest estetyczny materiał kompozytowy, który jest odpowiednio modelowany i dopasowywany do wstępnych ustaleń, tak aby uzyskać zaplanowany wygląd odbudowy zęba. Zmiana kształtu zęba jest możliwa poprzez warstwowe nakładanie i utwardzanie w odpowiednich proporcjach kompozytu. Lekarza modeluje materiał tak aby uzyskać odpowiednią formę i estetykę zęba. Zwieńczeniem procesu bondingu jest etap polerowania mający na celu uzyskanie gładkiej i lśniącej powierzchni zęba.
Kontrole
Oczywiście nie można pominąć etapów wizyt kontrolnych, są one kluczowe dla utrzymania efektów i trwałości bondingu. Pacjent powinien regularnie zgłaszać się na wizyty w celu wypolerowania oraz odświeżenia pracy. Jest to ważny element w utrzymaniu efektu estetycznego bondingu, gładka powierzchnia w mniejszym stopniu „chłonie” barwniki z pożywienia.
Zalety i wady bondingu zębów
Bonding zębów daje możliwość korekty kształtu zębów, zamknięcia przerw między zębami tzw. diastem, ujednolicenie koloru oraz pokrycie nieestetycznych przebarwień, a nawet wykonanie śnieżnobiałego uśmiechu – hollywood smile. Jest zabiegiem szybkim i bezbolesnym, który może być wykonany w czasie jednej lub dwóch wizyt. Nie wymaga usunięcia zdrowej tkanki zęba, co przyczynia się do zachowania naturalnego zęba i funkcji. Materiały używane do odbudowy są całkowicie bezpieczne dla zdrowia pacjenta, a kolor indywidualnie dobierany do jego potrzeb i oczekiwań
Zalety bondingu
Dlaczego warto zdecydować się na bonding kompozytowy? Korzyści zastosowania bondingu jest wiele.
Procedura odbudowy zębów za pomocą bondingu ma niezaprzeczalnie wiele zalet. Przede wszystkim jest to zabieg minimalnie inwazyjny, nie wymaga szlifowania powierzchni zęba jak w przypadku licówek lub koron porcelanowy. Odbudowa zęba kompozytem wymaga jedynie drobnych preparacji na powierzchni szkliwa zęba. Ponadto bonding zębów pozwala na szybką poprawę wyglądu zębów nawet podczas jednej wizyty. Nie ma potrzeby czekania określonego okresu czasu na efekty jak w przypadku innych procedur stomatologicznych np. leczenia ortodontycznego. Bonding zębów pozwala podczas jednej wizyty można uzyskać spektakularną metamorfozę uśmiechu. Stanowię swego rodzaju alternatywę dla licówek porcelanowych. Co więcej bonding jeśli chodzi o koszty jest tańszym rozwiązaniem niż np. korony porcelanowe, licówki czy leczenie ortodontyczne.
Odbudowa zęba kompozytem wymaga niewielkiej preparacji zęba w odróżnieniu do innym rozwiązań protetycznych np. koron lub licówek porcelanowych.
To co odróżnia bonding od innych rozwiązań np. protetycznych jest fakt, że leczenia nie trzeba rozkładać na kilka wizyt. Wykonacie odbudowy nie angażuje np. pracowni protetycznej i nie wymaga etapów pośrednich.
Wady bondingu
Bonding jak każdy zabieg estetyczny poza niewątpliwymi zaletami ma też swoje ograniczenia. Przede wszystkim wynikają one z właściwości materiału kompozytowego użytego do tego zabiegu. Bonding kompozytowy jest bardziej podatny na przebarwienia niż np. porcelana stomatologiczna. Jego trwałość szacuje się na 5-8 lat, często jest traktowany jako tymczasowe rozwiązanie do czasu założenia bardziej trwałej odbudowy jak korony czy licówki porcelanowe. Bonding z tego tytułu raczej nie jest polecany osoba, które dużo palą oraz dieta jest bogata w silnie barwiące produkty (czerwone wino, kawa, herbata, soki) lub higiena jamy ustnej nie jest wystarczająca. Na przestrzeni czasu może szybko dojść do zmiany koloru bondingu. Skutki bondingu to również konieczność wymiany takiej pracy po kilku latach.
Zalecenia po wykonaniu bondingu, czyli jak dbać o zęby po bondingu?
To w jaki sposób pacjent będzie „dbał” o swoje zęby po zabiegu ma niebagatelne znaczenie dla efektów i trwałości bondingu. Lekarz może dołożyć wszelkiej staranności jeśli chodzi o etapy bondingu, natomiast dużą rolę odgrywają późniejsze nawyki pacjenta.
Oto kilka wskazówek, co robić aby wydłużyć długotrwałość efektów zabiegu:
- odpowiednia higiena po bondingu, unikanie mocno ściernych past (wysoki współczynnik RDA, np. pasty dla palaczy, wybielające)
- ograniczenie używek, palenia tytoniu mocno barwiących pokarmów i napojów
- regularne wizyty kontrolne i higienizacje
- unikanie nadmiernego przeciążenia zębów (obgryzania paznokci, długopisów, otwierania opakowań zębami)
- stosowanie się do zaleceń lekarza np. noszenie szyn.
Bonding zębów- efekty i trwałość zabiegu
Jak długo utrzymuje się efekt bondingu zębów? To pytanie, które bardzo często pada z ust pacjentów. Efekt estetyczny bondingu zębów mogą utrzymywać się około od 5-8 lat, w zależności od jakości użytych materiałów oraz nawyków pacjenta. Po upływie kilku lat zabieg należy powtórzyć lub zastosować inne rozwiązanie w postaci licówek lub koron porcelanowych.
Bonding kompozytowy zębów-FAQ
Czy wykonanie bondingu zębów boli?
Zabieg bondingu ze względu na mała inwazyjność jest bezbolesny. Może zostać wykonane znieczulenie miejscowe.
Jeśli nie bonding to co innego?
Nie ma alternatywnego zabiegu, który w 100% dawałby takie same efekty, trwałość, pozwalał na minimalną preparacje zębów. Istnieją natomiast inne metody na rozwiązanie problemów, z którymi pacjenci zgłaszają się na bonding. Jeśli chcemy uzyskać jaśniejszy kolor naszego uśmiechu, można rozpocząć od zabiegu wybielanie zębów. W przypadku szpar miedzyzębowych mogą one zostać zniwelowane leczeniem ortodontycznym. Zmiana kształtu i koloru-licówki, korony porcelanowe. W przypadku nieestetycznych białych plam na zębach np. po leczeniu ortodontycznych zabieg infiltracji ICON, który nie wymaga ingerencji w strukturę zęba.
Jaki jest koszt bondingu zębów?
To ile kosztuje bonding zębów zależy od kilku czynników między innymi ilości zębów poddanych zabiegowi, rodzaju materiału kompozytowego zastosowanego, techniki pracy, doświadczenia lekarza stomatologa. Cena bondingu waha się w zakresie 900-1000 zł za jednego zęba.
Czy można wykonać bonding tylko jednego zęba?
Odbudowa zęba metodą bondingu jest świetnym rozwiązaniem w przypadku małych defektów dotyczących pojedynczego zęba. Bonding pojedynczych zębów jest jak najbardziej możliwy. Odbudowa kompozytem ukruszonego zęba jest możliwa nawet u dzieci, u których często dochodzi do urazu zębów.
Na co należy zwrócić szczególną uwagę decydując się na bonding zębów
Zabieg bondingu to rozwiązanie, które posiada również pewne wady. Przede wszystkie uzyskane tą metodą efekty nie są tak trwałe jak licówki czy korony protetyczne. Zęby pokryte materiałem kompozytowym będą z czasem ulegać przebarwieniu i chropowaceniu, wobec czego niezbędny jest serwis takich prac, który jednak również odbywa się wyłącznie na jednej wizycie. Utrzymanie efektów zależy od wielu czynników m.in. od zgryzu, diety oraz nawyków higienizacyjnych pacjenta.
Dlatego decydując się na bonding zębów, musisz pamiętać o regularnych wizytach higienizacyjnych i kontrolnych, dzięki którym utrzymasz wymarzony efekt pięknych zębów przez dłuższy czas.
Popraw wygląd swojego uśmiechu i zyskaj pewność siebie. Już dziś umów się na konsultację i badanie.