Periodontologia – Periodentolog
Periodontologia to dziedzina stomatologii zajmująca się profilaktyką i leczeniem schorzeń błony śluzowej jamy ustnej oraz przyzębia, czyli tkanek otaczających ząb. Paradontoza (choroba przyzębia), dotyka od 40% do 90% pacjentów. Wczesne rozpoznanie i prawidłowe leczenie pozwala zatrzymać przebieg choroby.

W PrecisDENT Centrum Implantologii i Stomatologii Mikroskopowej specjalizujemy się we wczesnym diagnozowaniu i skutecznym leczeniu chorób przyzębia. Możemy zatrzymać paradontozę i zachować Twój pełny uśmiech na długie lata.
Do zabiegów z zakresu periodontologii i mikrochirurgii periodontologicznej wykonywanych w naszym gabinecie zaliczamy:
- Pokrycie recesji dziąseł;
- Korektę Gummy Smile (uśmiechu dziąsłowego);
- Korektę asymetrii dziąseł;
- Augmentację dziąsła;
- Przeszczepy i pogrubienie dziąsła;
- Ultradźwiękowe oczyszczanie zębów i kieszonek dziąsłowych;
- Płukanie kieszonek dziąsłowych i aplikacja miejscowa leków;
- Kiretaż zamknięty (root planing) – oczyszczenie powierzchni korzenia zęba i kieszonek przyzębnych;
- Kiretaż otwarty;
- Fotoaktywną dezynfekcję kieszonek dziąsłowych;
- Szynowanie rozchwianych zębów.
Jaka jest przyczyna chorób przyzębia?
Przyczyną większości chorób przyzębia jest niewłaściwa higiena jamy ustnej. Płytka nazębna składa się w 60-70% z bakterii. Nieoczyszczona mineralizuje tworząc twardą, strukturę nazywaną kamieniem nazębnym, którego szczoteczką nie jesteśmy w stanie usunąć. Bakterie wydzielają substancje, które generują stan zapalny, najczęściej objawiający się krwawieniem.
Do innych przyczyn zaliczymy: palenie papierosów, wady zgryzu, zanik kości, nieprawidłowo dostosowane uzupełnienia protetyczne (zwłaszcza protezy), nieprawidłowo wykonane wypełnienia (plomby), bruksizm, a także przyjmowanie niektórych leków.
Sam objaw krwawienia może być również związany ze zmianami hormonalnymi w czasie ciąży, cukrzycą, oddychaniem przez usta oraz niedoborem witamin – zwłaszcza C i K.
Jeśli infekcja przyzębia, w tym dziąsła pozostaje nieleczona prowadzi do:
- zapalenia dziąseł;
- zapalenia przyzębia;
- recesji;
- nieestetycznego wyglądu prac protetycznych, w tym koron protetycznych i licówek;
- rozchwiania;
- przedwczesnej utraty zębów.

Podstawą w prawidłowym rozpoznaniu schorzenia jest szeroko zebrany wywiad oraz badanie obejmujące ocenę wyglądu dziąseł, ich kształtu, koloru, obecności krwawienia, bólu, osadu i kamienia nazębnego. W rozpoznaniu zapalenia przyzębia konieczne jest wykonanie pomiaru głębokości kieszonek dziąsłowych oraz szerszej diagnostyki w postaci zdjęć rentgenowskich (punktowe, pamtomogram, tomografia cbct 3D).
Do najczęstszych objawów chorób przyzębia należą:
- krwawienie dziąseł;
- nieprzyjemny zapach z ust;
- odsłonięcie szyjek zębowych;
- dolegliwości bólowe;
- nadwrażliwość na słodkie pokarmy;
- nadwrażliwość na zimne;
- rozchwianie zębów;
- suchość w jamie ustnej.
Zapalenie dziąseł oraz zapalenie przyzębia to najczęstsze problemy, z którymi się spotykamy.
Zapalenie dziąseł – obejmuje stan zapalny w obrębie powierzchownych struktur dziąsła. Powstaje najczęściej poprzez nadmierne nagromadzenie płytki nazębnej. Jeśli podczas szczotkowania dziąsła krwawią, pojawił się nieprzyjemny zapach z ust, a w badaniu brodawki dziąsłowe są zaczerwienione, wrażliwe, rozpulchnione lub obrzęknięte jest to sygnał ostrzegawczy wskazujący na istniejący stan zapalny.
Nieleczony stan zapalny dziąseł może rozwinąć się w poważniejsze stadium choroby – zapalenie przyzębia.
Zapalenie przyzębia – paradontoza – Obejmuje dziąsło, więzadła oraz kość otaczającą i podpierającą ząb. Jest najpoważniejszym stanem chorobowym, który może doprowadzić nawet do utraty zębów. Toczący się stan zapalny ma niekorzystny wpływ nie tylko na samą jamę ustną, ale przede wszystkim na cały organizm, zwłaszcza narządy takie jak serce, nerki czy stawy.
- Zdrowe dziąsła i zęby a ogólny stan zdrowia
- Choroby jamy ustnej a cukrzyca
- Zdrowe dziąsła i zęby a choroby sercowo-naczyniowe
Periimplantitis – dotyczy tkanek otaczających implanty. Stan zapalny obejmujący okolicę uzupełnienia implantoprotetycznego może doprowadzić do uszkodzenia tkanek, a co za tym idzie utraty samego implantu.
Od czego zacząć?
Leczenie rozpoczyna motywacja i edukacja pacjenta na temat metod szczotkowania oraz dostępnych akcesoriów pomagającym utrzymać prawidłową higienę jamy ustnej (płyny płuczące, pasty do zębów, odpowiednie szczoteczki, irygatora, nici dentystycznej). Jest ona podstawą do utrzymania zdrowego przyzębia oraz efektów leczenia.
Zgodnie z maksymą: lepiej zapobiegać, niż leczyć – najważniejsze dla całego przyzębia są regularnie wykonywane zabiegi higienizacyjne. W naszym gabinecie wykonywane są one przez wykwalifikowane higienistki stomatologiczne, które dzięki ogromnej wiedzy w zakresie profilaktyki oraz doświadczeniu, przygotowują pacjenta do kolejnych etapów leczenia.

Plan zabiegu higienizacyjnego jest dobierany indywidualnie do potrzeb pacjenta. Zabiegi obejmują: usunięcie złogów nad i poddziąsłowych, czyli skaling zębów, piaskowanie zębów, fluoryzację zębów lub remineralizację szkliwa oraz biostymulację dziąseł.
Poprawa przez pacjenta higieny jamy ustnej, nawyków żywieniowych oraz regularne wizyty kontrolne będą niezbędne do uzyskania pełnego sukcesu leczenia.
Pamiętaj zdrowe dziąsła są różowe, gładkie i lśniące.
Zdrowe dziąsła nie krwawią.