Periodontologia. Periodentolog. Choroby przyzębia

Leczenie periodontologiczne stanowi kluczowy element zachowania zdrowia całego organizmu. Zapalenie tkanek przyzębia (choroba przyzębia) jest częstą dolegliwością wielu pacjentów. Wymaga skutecznych metod interwencji na jak najwcześniejszym etapie. Periodontologia zajmuje się takimi dziedzinami jak zaawansowana diagnostyka periodontologiczna oraz oferuje szeroki zakres terapii, w tym leczenie agresywnych chorób przyzębia. Periodontolog prowadzi leczenie periodontologiczne chirurgiczne, jak i leczenie periodontologiczne niechirurgiczne.Dobre leczenie przyzębia powinno być dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjenta i zależy od stadia periodontopatii.

Badanie periodontologiczne z pomiarem głębokości kieszeni dziąsłowych. Nieleczona choroba przyzębia prowadzi do pogłębiania się kieszeni przyzębnych i obnażania korzeni

Periodontologia co to?

Periodontologia to dziedzina stomatologii zajmująca się profilaktyką i leczeniem schorzeń błony śluzowej jamy ustnej oraz przyzębia, czyli tkanek otaczających ząb. Paradontoza (choroba przyzębia), dotyka od 40% do 90% pacjentów. Wczesne rozpoznanie i prawidłowe leczenie pozwala zatrzymać przebieg choroby dziąseł i przyzębia.

Periodontologia – jak wygląda leczenie choroby przyzębia

W PrecisDENT Centrum Implantologii i Stomatologii Mikroskopowej w Jaśle specjalizujemy się we wczesnym diagnozowaniu i skutecznym leczeniu chorób przyzębia. Możemy zatrzymać paradontozę i zachować Twój pełny uśmiech na długie lata.

Wykorzystujemy innowacyjne metody leczenia periodontologicznego, które skupiają się na eliminacji bakterii oraz regeneracji uszkodzonych tkanek. Wykonujemy kiretaże, zarówno kiretaż zamknięty jak i kiretaż otwarty.

Prawidłowe podejście do leczenia przyzębia obejmuje kompleksową opiekę, począwszy od precyzyjnego rozpoznawania chorób przyzębia za pomocą nowoczesnych technik obrazowania, po skuteczne terapie mające na celu zwalczanie agresywnych chorób przyzębia. Jedną z najważniejszych procedur jest skaling nadziąsłowy i poddziąsłowy, który pozwala na usunięcie kamienia nazębnego i płytki bakteryjnej, będących główną przyczyną zapalenia tkanek przyzębia.

Zabiegi periodontologiczne

Do zabiegów z zakresu periodontologii i mikrochirurgii periodontologicznej wykonywanych w naszym gabinecie zaliczamy:

 • Pokrycie recesji dziąseł;
 • Korektę Gummy Smile (uśmiechu dziąsłowego);
 • Korektę asymetrii dziąseł;
 • Augmentację dziąsła;
 • Przeszczepy i pogrubienie dziąsła;
 • Ultradźwiękowe oczyszczanie zębów i kieszonek dziąsłowych;
 • Płukanie kieszonek dziąsłowych i aplikacja miejscowa leków;
 • Kiretaż zamknięty (root planing) – oczyszczenie powierzchni korzenia zęba i kieszonek przyzębnych;
 • Kiretaż otwarty;
 • Fotoaktywną dezynfekcję kieszonek dziąsłowych;
 • Szynowanie rozchwianych zębów.
Zabieg pokrycia recesji dziąsła jest wykonywany przez periodontologa.

Czym jest przyzębie?

Przyzębie składa się z dziąseł, ozębnej, okostnej, kości oraz cementu korzeniowego, jest unaczynione i unerwione. Odpowiada za utrzymanie zębów w zębodole, amortyzację sił podczas ruchów żucia oraz uczestniczy w odczuwaniu dotyku, ucisku i bólu. Jest kluczowe dla dobrej kondycji zębów. Periodontologia zajmuje się zachowaniem lub przywróceniem zdrowia tych tkanek.

Przyzębie obejmuje tkanki takie jak dziąsło, okostna, cement korzeniowy, ozębna i kość

Jaka jest przyczyna chorób przyzębia?

Przyczyną większości chorób przyzębia jest niewłaściwa higiena jamy ustnej,a co za tym idzie biofilm bakteryjny. Płytka nazębna składa się w 60-70% z bakterii. Nieoczyszczona mineralizuje tworząc twardą, strukturę nazywaną kamieniem nazębnym, którego szczoteczką nie jesteśmy w stanie usunąć. Wówczas może pomóc jedynie profesjonalne czyszczenie w klinice stomatologicznej, w tym usuwanie kamienia nazębnego, skaling i piaskowanie. Bakterie wydzielają substancje, które generują stan zapalny, najczęściej objawiający się krwawieniem.

Nieprawidłowa higiena jamy ustnej jest najczęstszą przyczyną zapalenia dziąseł ( choroby dziąseł). Do innych przyczyn zaliczymy: palenie papierosów, wady zgryzu, zanik kości, nieprawidłowo dostosowane uzupełnienia protetyczne (zwłaszcza protezy), nieprawidłowo wykonane wypełnienia (plomby), bruksizm, a także przyjmowanie niektórych leków.

Sam objaw krwawienia dziąseł może być również związany ze zmianami hormonalnymi w czasie ciąży, cukrzycą, oddychaniem przez usta oraz niedoborem witamin – zwłaszcza C i K.

Periodontolog bada te zależności dobierając odpowiednią metodę leczenia w zależności od przyczyny powstawania chorób przyzębia.

Jeśli infekcja przyzębia, w tym dziąsła pozostaje nieleczona prowadzi do:

Periodontologia zapobiega paradontozie lub zatrzymuje choroby dziąseł. Postęp choroby przyzębia prowadzi do rozchwiania i przedwczesnej utraty zęba.

Podstawą w prawidłowym rozpoznaniu choroby przyzębia jest szeroko zebrany wywiad oraz badanie obejmujące ocenę wyglądu dziąseł, ich kształtu, koloru, obecności krwawienia, bólu, osadu i kamienia nazębnego. W rozpoznaniu zapalenia przyzębia konieczne jest wykonanie przez periodontologa pomiaru głębokości kieszonek dziąsłowych oraz szerszej diagnostyki w postaci zdjęć rentgenowskich (punktowe, pamtomogram, tomografia cbct 3D).

Choroba przyzębia – objawy

Do najczęstszych objawów chorób przyzębia należą:

 • krwawienie dziąseł;
 • nieprzyjemny zapach z ust;
 • odsłonięcie szyjek zębowych;
 • dolegliwości bólowe;
 • nadwrażliwość na słodkie pokarmy;
 • nadwrażliwość na zimne;
 • rozchwianie zębów;
 • suchość w jamie ustnej.

Zapalenie dziąseł oraz zapalenie przyzębia to najczęstsze problemy, z którymi się spotykamy w periodontologii.

Zapalenie dziąseł

Choroba dziąseł obejmuje stan zapalny w obrębie powierzchownych struktur dziąsła. Powstaje najczęściej poprzez nadmierne nagromadzenie płytki nazębnej. Jeśli podczas szczotkowania dziąsła krwawią, pojawił się nieprzyjemny zapach z ust, a w badaniu brodawki dziąsłowe są zaczerwienione, wrażliwe, rozpulchnione lub obrzęknięte jest to sygnał ostrzegawczy wskazujący na istniejący stan zapalny.

Nieleczony stan zapalny dziąseł może rozwinąć się w poważniejsze stadium choroby – zapalenie przyzębia.

Zapalenie przyzębia – paradontoza

Rozwój choroby dziąseł prowadzi do rozwoju chorób przyzębia. Choroba przyzębia obejmuje dziąsło, więzadła oraz kość otaczającą i podpierającą ząb. Jest najpoważniejszym stanem chorobowym, który może doprowadzić nawet do utraty zębów. Toczący się stan zapalny ma niekorzystny wpływ nie tylko na samą jamę ustną, ale przede wszystkim na cały organizm, zwłaszcza narządy takie jak serce, nerki czy stawy.

Periimplantitis

Dotyczy tkanek otaczających implanty. Stan zapalny obejmujący okolicę uzupełnienia implantoprotetycznego może doprowadzić do uszkodzenia tkanek, a co za tym idzie utraty samego implantu.

Profilaktyka i leczenie chorób przyzębia

Profilaktyka chorób przyzębia zaczyna się od codziennej higieny jamy ustnej, w tym od szczotkowania zębów po każdym posiłku, używania nici dentystycznej i płukania jamy ustnej specjalnymi płukanekami, które mogą zapobiec chorobom dziąseł.

Wczesne rozpoznawanie objawów, takich jak nadwrażliwość dziąseł, objawy zapalenia dziąseł i nieświeży oddech, może zapobiec dalszemu rozwojowi choroby. Regularne kontrole stomatologiczne i profesjonalne czyszczenie mogą wykryć wczesne stadium choroby i zapobiec jej progresji.

W przypadkach zaawansowanego zapalenia, leczenie ortodontyczne lub zabiegi chirurgiczne mogą być konieczne do regeneracji kości i tkanek dziąseł.

Zapobieganie chorobom przyzębia to klucz do utrzymania zdrowia jamy ustnej i ogólnego stanu zdrowia, co pokazuje, jak ważne jest zwracanie uwagi na pierwsze objawy i odpowiednie leczenie stanu zapalnego oraz dbanie o higienę jamy ustnej.

Skutki choroby przyzębia

Paradontoza, znana również jako choroba przyzębia, to poważne schorzenie dotykające dziąseł i struktury podtrzymujące zęby. Może prowadzić do wielu poważnych konsekwencji, jeśli nie zostanie odpowiednio i terminowo leczona. Oto możliwe skutki paradontozy:

 1. Zapalenie i krwawienie dziąseł: Pierwszym i najbardziej oczywistym objawem jest zapalenie dziąseł, które mogą stać się czerwone, spuchnięte i mogą krwawić podczas szczotkowania zębów lub używania nici dentystycznej.
 2. Utworzenie kieszonek przyzębnych: W miarę postępu choroby, dziąsła mogą odstępować od zębów, tworząc tzw. kieszonki przyzębne, które są miejscem gromadzenia się bakterii i zwiększają ryzyko infekcji.
 3. Zapalenie tkanki łącznej i kości: Bakterie i ich toksyny mogą prowadzić do destrukcji tkanki łącznej i kości wspierającej zęby, co stopniowo osłabia ich stabilność.
 4. Wypadanie zębów: W konsekwencji utraty wsparcia strukturalnego zęby mogą zacząć się chwiać, a ostatecznie mogą wypaść lub wymagać usunięcia przez dentystę.
 5. Nieświeży oddech: Infekcje i gromadzenie się płytki bakteryjnej mogą prowadzić do chronicznego nieświeżego oddechu (halitozy).
 6. Zwiększone ryzyko chorób ogólnoustrojowych: Badania wykazały, że paradontoza zwiększa ryzyko rozwoju wielu chorób. Należą do nich choroby sercowo-naczyniowe, takie jak choroba wieńcowa i udar mózgu, cukrzyca, chorobami reumatycznymi, w tym reumatoidalne zapalenie stawów. Choroby przyzębia są też związane z wieloma problemami w ciąży, w tym przedwczesnym porodem.
 7. Zmiany estetyczne w wyglądzie uśmiechu i twarzy: Ubytek zębów i zmiany w strukturze dziąseł mogą prowadzić do widocznych zmian w wyglądzie uśmiechu oraz konturach twarzy, co może wpływać na samoocenę i jakość życia.
 8. Trudności w żuciu i odżywianiu: Utrata zębów i ból podczas jedzenia mogą prowadzić do trudności w żuciu, co z kolei może wpłynąć na wybór pokarmów i ogólny stan odżywienia.
 9. Zwiększone ryzyko kolejnych infekcji jamy ustnej: Osłabione dziąsła i struktura zębów mogą być bardziej podatne na kolejne infekcje i choroby jamy ustnej.
 10. Koszty leczenia: Zaawansowana paradontoza wymaga często skomplikowanych i drogich procedur dentystycznych, takich jak głębokie czyszczenie, zabiegi regeneracyjne, a nawet implanty zębów.

Aby uniknąć tych poważnych konsekwencji, ważne jest regularne odwiedzanie dentysty, dokładne codzienne czyszczenie zębów i dziąseł oraz stosowanie się do zaleceń dotyczących zdrowia jamy ustnej.

Od czego zacząć leczenie choroby przyzębia?

Leczenie paradontozy rozpoczyna motywacja i edukacja pacjenta na temat metod szczotkowania zębów oraz dostępnych akcesoriów pomagającym utrzymać prawidłową higienę jamy ustnej (płyny płuczące, pasty do zębów, odpowiednie szczoteczki, irygatora, nici dentystycznej). Jest ona podstawą do utrzymania zdrowego przyzębia oraz efektów leczenia.

Najważniejsze jest zapobieganie chorobom przyzębia. Zgodnie z maksymą: lepiej zapobiegać, niż leczyć – najważniejsze dla całego przyzębia są regularnie wykonywane zabiegi higienizacyjne. W naszym gabinecie stomatologicznym zabiegi profilaktyczne wykonywane są przez wykwalifikowane higienistki stomatologiczne, które dzięki ogromnej wiedzy w zakresie profilaktyki oraz doświadczeniu, przygotowują pacjenta do kolejnych etapów leczenia.

Zabieg higienizacyjny z efektem przed i po. Klucz do uniknięcia lub kontroli takich problemów jak choroby dziąseł i choroby przyzębia

Plan zabiegu higienizacyjnego jest dobierany indywidualnie do potrzeb pacjenta. Zabiegi obejmują: usunięcie złogów nad i poddziąsłowych, czyli skaling zębów, piaskowanie zębów, fluoryzację powierzchni zębów lub remineralizację szkliwa oraz biostymulację dziąseł.

Poprawa przez pacjenta higieny jamy ustnej, nawyków żywieniowych oraz regularne wizyty kontrolne będą niezbędne do uzyskania pełnego sukcesu leczenia.
Pamiętaj zdrowe dziąsła są różowe, gładkie i lśniące.
Zdrowe dziąsła nie krwawią.

Umów się na konsultację

Zadzwoń i umów swoją wizytę +48 780 047 991