Ciążowe zapalenie dziąseł – to powinnaś wiedzieć

Ciążowe zapalenie dziąseł, nazywane również zapaleniem przyzębia ciężarnych, jest stanem zapalnym dziąseł, który występuje u niektórych kobiet w ciąży. Występuje ono zwykle w drugim lub trzecim trymestrze ciąży i może być wynikiem zmian hormonalnych, jakie zachodzą w organizmie kobiety w ciąży.

Najistotniejsze informacje jak zapobiegać czym grozi nieleczone ciążowe zapalenie dziąseł

Ciążowe zapalenie dziąseł – czym jest?

Choroby dziąseł, również w okresie ciąży, charakteryzują się obrzękiem, zaczerwienieniem i krwawieniem dziąseł podczas szczotkowania zębów lub jedzenia. Mogą również wystąpić oznaki zapalenia przyzębia, takie jak ból dziąseł, wrażliwość na ciepło lub zimno oraz ruchomość zębów.

Nieleczone ciążowe zapalenie dziąseł może prowadzić między innymi do utraty zębów i konieczności ekstrakcji zębów. Z kolei implanty zębów nie są wskazane u kobiet w ciąży, przez wzgląd na obecność stanu zapalnego dziąseł, ograniczenia związane z zaawansowaną diagnostyką radiologiczną i ewentualnym stresem związanym z zabiegiem. Zaleca się poczekać z implantami zębów do czasu rozwiązania i dobrego samopoczucia pacjentki. Ciążowe zapalenie dziąseł może być przyczyną również innych poważnych problemów zdrowotnych, takich jak przedwczesny poród i niska masa urodzeniowa dziecka. Dlatego ważne jest, aby kobiety w ciąży regularnie odwiedzały swojego stomatologa i dbały o higienę jamy ustnej.

Dlaczego ciąża sprzyja zapaleniu dziąseł?

Ciąża wiąże się ze zmianami hormonalnymi, które mogą wpływać na zdrowie jamy ustnej. Wysoki poziom progesteronu, hormonu płciowego wydzielanego w większych ilościach w czasie ciąży, może sprzyjać rozwojowi bakterii. Bakterie przyczyniają się do rozwoju zapalenia dziąseł.

Jakie są przyczyny ciążowego zapalenia dziąseł?

Ciążowe zapalenie dziąseł, podobnie jak inne formy stanów zapalnych przyzębia, jest spowodowane przez bakterie obecne w płytce nazębnej. Jednakże istnieje kilka szczególnych czynników, które mogą zwiększyć ryzyko wystąpienia tego stanu u kobiet w ciąży. Oto niektóre z nich:

Zmiany hormonalne: Podczas ciąży, organizm kobiety przechodzi przez szereg zmian hormonalnych. Wzrost poziomu hormonów, takich jak estrogen i progesteron, może zmienić reakcję organizmu na bakterie. Bakterie powodują zapalenie dziąseł, co prowadzi do zwiększonej podatności na infekcje i prowokuje poważniejsze zapalenie dziąseł .

Zmiany w diecie: Wiele kobiet doświadcza zmian w apetycie i preferencjach żywieniowych podczas ciąży. Może to prowadzić do zwiększonego spożycia pokarmów zawierających cukier. Bakterie w jamie ustnej karmią się tymi cukrami i tworzą kwasy. Kwasy mogą uszkodzić szkliwo zębów i prowadzić do zapalenia dziąseł oraz pogorszyć kondycję jamy ustnej.

Trudności z utrzymaniem higieny jamy ustnej: W niektórych przypadkach ciąża może utrudniać prawidłową pielęgnację jamy ustnej. Nudności i wymioty, które są częste w ciąży. Mogą sprawić, że szczotkowanie zębów i nitkowanie staje się nieprzyjemne. Często prowadzi to do unikania szczotkowania i wyłącznie płukania jamy ustnej. Płukanie jamy ustnej płynem jest niewystarczające.

Zwiększony przepływ krwi do dziąseł: Podczas ciąży, przepływ krwi do błony śluzowej jamy ustnej i dziąseł jest zwiększony. Może to sprawić, że stają się one bardziej wrażliwe i podatne na zapalenie.

Pamiętaj, że mimo istnienia tych czynników ryzyka, nie każda kobieta ciężarna doświadcza problemu zapalenia dziąseł. Regularne wizyty u dentysty i staranne utrzymanie higieny jamy ustnej mogą pomóc zapobiegać temu stanowi.

Jakie są objawy ciążowego zapalenia dziąseł?

Krwawienie z dziąseł: Jest to najbardziej oczywisty objaw zapalenia dziąseł. Może występować podczas szczotkowania zębów szczoteczką i pastą do zębów, nitkowania lub nawet spontanicznie. Krwawienie może być nieznaczne lub obfite, ale jest to sygnał, że coś jest nie tak.

Zaczerwienienie dziąseł: Dziąsła mogą stać się czerwone lub purpurowe. Zdrowe dziąsła powinny mieć jasnoróżowy kolor. Zmiana koloru dziąseł jest zwykle oznaką chorób jamy ustnej, w tym choroby zapalnej dziąseł.

Obrzęk i uczucie tkliwości: Dziąsła mogą stać się spuchnięte, wrażliwe i bolesne. Objawy stanu zapalnego gdy uwidaczniają się w tkankach dziąsła, świadczą już o zaawansowanym stadium zapalenia dziąseł.

Zmiany w kształcie dziąseł: Dziąsła mogą wyglądać jakby były powiększone. Mogą wydawać się dłuższe (co jest wynikiem odsłonięcia korzenia zęba), a ich kształt może się zmienić, aż do postaci guza ciążowego. Opuchnięte dziąsła i przerosty dziąseł mogą być konsekwencjami zapalenia dziąseł oraz bardziej zaawansowaną formą choroby dziąseł.

Nieprzyjemny zapach z ust: Zapalenie dziąseł często wiąże się z gorszym oddechem. Wynika to z rosnącej populacji bakterii w jamie ustnej.

Nieprzyjemny smak w ustach: Niektóre kobiety mogą zauważyć metaliczny smak w ustach z powodu krwawienia dziąseł.

Co zrobić, kiedy podejrzewam ciążowe zapalenie dziąseł?

Pierwszym krokiem powinna być wizyta u dentysty celem zbadania stanu jamy ustnej . Specjalista oceni stan dziąseł i zdecyduje o najlepszej metodzie leczenia. Należy pamiętać, że zaniedbane zapalenie dziąseł trudniej się leczy. Leczenie zębów przed zajściem w ciąże, również powinno być jednym z priorytetów w procesie planowania potomstwa. Leczenie jamy ustnej zmniejsza ryzyko rozwoju stanów zapalnych w tym wystąpienia zapalenia dziąseł.

Czy muszę udać się do stomatologa?

Dobry dentysta powinien przygotować swoje pacjentki przed zajściem w ciąże. Ważne, aby wyleczyć próchnicę i zminimalizować ryzyko stanów zapalnych w jamie ustnej, w tym martwicy miazgi. Stan przyzębia jamy ustnej kobiet powinien być kontrolowany każdorazowo podczas badania stomatologicznego. Mowa o profilaktyce zapalenia dziąseł, która jest najważniejsza, zgodnie z maksymą, że lepiej zapobiegać niż później leczyć. Stomatolog może na podstawie stanu zdrowia jamy ustnej i objawów zdiagnozować również inne choroby i stany zapalne ogólnoustrojowe. W PrecisDENT Centrum Implantologii i Stomatologii Mikroskopowej w Jaśle obejmujemy wszystkich pacjentów troskliwą opieką. Zapewniamy bardzo dokładne badanie zdrowia jamy ustnej. Dbamy o wszystkie aspekty zdrowotne, w tym przygotowanie do pięknego i szczególnego okresu w życiu kobiety, jakim jest macierzyństwo.

Dobry stomatolog powinien edukować swoje pacjentki i dzielić się z Nimi ciekawostkami stomatologicznymi, dlatego stworzyliśmy specjalny kanał na tik-toku. Pamiętaj, że PrecisDENT – Centrum Implantologii i Stomatologii Mikroskopowej możesz również śledzić na youtube, facebooku i instagramie.

Czy ciążowe zapalenie dziąseł wpływa na zdrowie dziecka?

Ciążowe zapalenie dziąseł może mieć wpływ na zdrowie dziecka. Nieleczone zapalenie dziąseł, czy to ciążowe czy nie, prowadzi do stanu nazywanego chorobą przyzębia. Paradontoza jest związana z większym ryzykiem wystąpienia komplikacji podczas ciąży, takich jak:

Przedwczesny poród: Badania wykazały, że kobiety z chorobą przyzębia mogą mieć większe ryzyko przedwczesnego porodu. Jest to poród przed 37. tygodniem ciąży.

Niska masa urodzeniowa dziecka: Choroba przyzębia może także zwiększać ryzyko urodzenia dziecka o niskiej masie ciała (mniej niż 2,5 kg).

Wpływ zapalenia dziąseł na zdrowie dziecka jest nadal przedmiotem badań naukowych. Wiele z nich wskazuje na związek między stanem zdrowia jamy ustnej matki a zdrowiem noworodka. Zdrowie jamy ustnej jest istotnym elementem ogólnego zdrowia i dobrostanu, szczególnie podczas ciąży. Zarządzanie zapaleniem dziąseł powinno być jednym z ważny celów stomatologów, aby zmniejszać odsetek pacjentów dotkniętych zapaleniem dziąseł.

Dlatego bardzo ważne jest, aby przyszłe mamy dbały o zdrowie swoich zębów i dziąseł, przestrzegając zaleceń stomatologicznych dotyczących higieny jamy ustnej i regularnie odwiedzały dentystę. Zawsze warto skonsultować się ze swoim dentystą, jeśli masz jakiekolwiek pytania lub obawy dotyczące zdrowia jamy ustnej podczas ciąży.

Jak zapobiegać zapaleniu dziąseł w okresie ciąży? Na czym polega leczenie ciążowego zapalenia dziąseł?

Usuwanie złogów nazębnych, aby zapobiec ciążowemu zapaleniu dziąseł

Jak leczyć zapalenie dziąseł w ciąży? Leczenie ciążowego zapalenia dziąseł zwykle polega na przeprowadzeniu profesjonalnego czyszczenia zębów przez higienistkę stomatologiczną lub dentystę. Polega na usunięciu kamienia nazębnego, skalingu, usunięciu osadów nazębnych poprzez piaskowanie zębów oraz na odpowiedniej higienie jamy ustnej w domu, w tym nitkowaniu zębów, myciu zębów i wypłukaniu jamy ustnej bezalkoholową płukanką. W niektórych przypadkach, jeśli pacjentka nie jest pod opieką stomatologa może być konieczne leczenie antybiotykami lub procedury chirurgiczne.

Ważne jest, aby kobiety w ciąży skonsultowały się z dentystą w przypadku jakichkolwiek objawów zapalenia dziąseł lub innych problemów z zębami. Dbając o higienę jamy ustnej, uczęszczają na wizyty higienizacyjne, w tym skaling i regularne wizyty u dentysty, można zmniejszyć ryzyko poważnych powikłań związanych z ciążowym zapaleniem dziąseł. Pamiętajmy również, że zabiegi higienizacyjne powinny odbywać się pod koniec I i II trymestru ciąży.

4.6/5 - (143 głosy)
lek. dent. Wojciech Skocz

Ukończyłem Wydział Lekarsko-Dentystyczny na Śląskim Uniwersytecie Medycznym, będąc nagradzanym stypendium Rektora za osiągnięcia naukowe. Podczas studiów byłem aktywnym członkiem Studenckiego Towarzystwa Naukowego przy Katedrze Dysfunkcji Narządu Żucia oraz Polskiego Towarzystwa Studentów ... Czytaj więcej

Podziel się:

Podobne publikacje:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *