Wybielanie zębów – skuteczne i bezpieczne
Zdrowy i biały uśmiech jest marzeniem niejednego z nas. Dodaje nam pewności siebie oraz sprawia, że uśmiechamy się częściej. Jednak problem przebarwionych zębów jest częstym problemem estetycznym spotykanym podczas kontrolnego badania stomatologicznego. Czy ty również marzysz o śnieżnobiałych zębach? Dowiedz się, jak wybielić zęby bezpiecznie i skutecznie, poznając różne metod wybielania zębów.
Na czym polega wybielanie zębów?
Wybielanie zębów to zabieg, który ma na celu poprawę wyglądu uśmiechu przez rozjaśnienie koloru uzębienia. Procedura ta polega na usuwaniu plam i przebarwień na powierzchni szkliwa za pomocą specjalnych środków wybielających, które zawierają substancje aktywne takie jak nadtlenek wodoru lub nadtlenek karbamidu. Wybielanie może być przeprowadzane w domu za pomocą dostępnych na rynku zestawów do samodzielnego wybielania lub w gabinecie stomatologicznym. W gabinecie stomatologicznym, wybielanie zębów u dentysty jest bardziej skuteczne i przede wszystkim bezpieczne, ponieważ odbywa się pod nadzorem specjalisty, który dobiera odpowiednią metodę i stężenie preparatu do indywidualnych potrzeb pacjenta.
Co jest przyczyną przebarwienia zębów?
Przyczyną przebarwień zębów w największym stopniu są czynniki dietetyczne, w tym produkty mocno barwiące jak kawa, herbata, czerwone wino, kolorowe napoje gazowane. W bardzo dużym stopniu negatywny wpływ ma także tytoń. Nieprawidłowa higiena jamy ustnej jest również jednym z głównych czynników prowadzących do ciemnienia zębów. Do innych przyczyn zaliczymy choroby genetyczne, zaburzenia hormonalne oraz przyjmowanie leków, w tym tetracyklin we wczesnym dzieciństwie. Do przyczyn stomatologicznych zaliczymy przebarwienia powstałe na skutek urazu zębów, zmian próchnicowych, wypełnień amalgamatowych, obumarcia zęba czy leczenia endodontycznego (leczenia kanałowego) starego typu uszczelniaczami kanałów korzeniowych.
Kluczem do sukcesu jest zdiagnozowanie przyczyny powstałego przebarwienia i dobranie odpowiedniej metody wybielania indywidualnie do potrzeb oraz oczekiwań pacjenta. Ciekawą kwestią są brunatne lub białe plamy na zębach.
- Czy mogę wybielić zęby?
- Leczenie przebawień, białych plam, brązowych plam, leczenie próchnicy bez użycia wiertła
Jak się przygotować do zabiegu wybielania zębów?
Podstawą do rozpoczęcia zabiegu wybielania jest przygotowanie zębów poprzez wykonanie zabiegu higienizacji zębów, wymiana nieszczelnych wypełnień oraz leczenie ubytków próchnicowych. Bezpieczeństwo i skuteczność zabiegu są kluczowe.
Jakie są metody wybielania zębów?
Na rynku dostępne są różne metody wybielania zębów, które różnią się zarówno sposobem działania, poziomem bezpieczeństwa jak i skutecznością. Wybór metody zależy od indywidualnych potrzeb pacjenta, stanu Jego zębów, a także budżetu. Najpopularniejsze metody wybielania w gabinecie stomatologicznym to laserowe wybielanie zębów, wybielanie zębów lampą oraz nakładkowe wybielanie. Cieszą się dużym zainteresowaniem pacjentów.
Istnieją też domowe sposoby na wybielanie zębów. Domowe wybielanie zębów to przede wszystkim stosowanie past wybielających, sody oczyszczonej i węgla aktywnego. Początkowo są skuteczne, ale jednocześnie szkodliwe dla szkliwa. Wbrew przekazom medialnym stosowanie węgla aktywnego do wybielania nie jest bezpieczne. Świetnie działa powierzchniowo usuwając osady po kawie czy herbacie. Jednak równocześnie ściera też wierzchnią warstwę szkliwa.
Poniżej omówimy trzy główne profesjonalne metody wybielania zębów: laserowe, nakładkowe i z użyciem lampy LED.
Proces wybielania zębów
Proces wybielania zębów w gabinecie stomatologicznym rozpoczyna się od higienizacji zębów, czyli skalingu i piaskowania. Następnie, stomatolog nakłada specjalny żel wybielający na zęby i pozostawia go na określony czas. Po upływie czasu żel jest usunięty i zęby są wypłukane. W niektórych przypadkach, może być konieczne powtórzenie procedury w celu uzyskania pożądanego efektu. Profesjonalne wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym jest precyzyjne i kontrolowane, co minimalizuje ryzyko nadwrażliwości zębów i uszkodzenia szkliwa. Proces wybielania zębów jest bezpieczny i skuteczny, gdy przeprowadzany jest przez doświadczonego stomatologa.
Wybielanie zębów lampą LED
Wybielanie zębów lampą LED stosowane jest od wielu lat. Wybielanie światłem lampy to jednorazowy zabieg, który pozwala na szybkie rozjaśnienie zębów nawet od dwóch do ośmiu odcieni. Wybielanie zębów lampą LED jest szybką metodą, która podobnie jak laser stomatologiczny daje natychmiastowy efekt.
Utrzymanie bieli zębów po wybielaniu lampą LED może być wspomagane przez kolejne zabiegi, przy zachowaniu odpowiedniego odstępu czasowego. Pamiętajmy, że efekty wybielania się kumulują, wobec czego pozwalają na osiągnięcie coraz jaśniejszych odcieni. Czas trwania zabiegu wybielania zębów lampą LED może wynosić do godziny, a jego cena jest porównywalna z wybielaniem laserowym.
Wybielanie zębów w PrecisDENT Centrum Implantologii i Stomatologii Mikroskopowej w Jaśle
W PrecisDENT stosujemy wyłącznie bezpieczne metody wybielania.
Istnieje kilka możliwości wybielania zębów:
- wybielanie laserowe;
- wybielanie metoda nakładkowa;
- wybielanie zębów martwych .
Wybielanie laserowe jest najszybszą i najbardziej bezpieczną metoda wybielania. Wykorzystywany w tym celu specjalny preparat z dodatkiem tlenku tytanu zabezpiecza przed przegrzaniem miazgi zęba, eliminując skutki uboczne zabiegu. Kolejną zaleta tej metody jest krótki czas (jedna wizyta) oraz efekt widoczny bezpośrednio po zakończeniu wybielania. Laser stomatologiczny dodatkowo biostymuluje zęba, minimalizując nadwrażliwość pozabiegową lub całkowicie ją eliminując.
Inną bezpieczną metodą jest wybielanie nakładkowe. Na podstawie cyfrowego skanu uzębienia przygotowujemy szyny, które dostosowane są w sposób indywidualny do każdego pacjenta. Pacjent otrzymuje środek wybielający do domu wraz z instrukcja jego stosowania oraz zaleceniami. W zależności od oczekiwanego efektu terapia trwa do 14 dni.
Wybielanie zębów martwych wiąże się z leczeniem endodontycznym lub ponownym leczeniu endodontycznym zębów leczonych w przeszłości. Polega na usunięciu przyczyny przebarwienia z wnętrza zęba oraz jego wewnętrznym wybielaniu przy pomocy specjalnego środka. Zabieg wymaga zazwyczaj od 2 do 5 seansów wymiany wkładki wybielającej odstępach kilkudniowych.
Bezpieczeństwo i skuteczność wybielania zębów
Bezpieczeństwo i skuteczność wybielania zębów są kluczowymi aspektami, które należy rozważyć przed podjęciem decyzji o zabiegu.
Bezpieczeństwo profesjonalnego wybielania zębów
Profesjonalne produkty do wybielania zębów są zaprojektowane tak, aby były bezpieczne dla szkliwa. Jeżeli zabieg wybielania przebiega pod nadzorem lekarza dentysty to mit o jego szkodliwości jest obalony. Nadwrażliwość po profesjonalnym wybielaniu zębów jest zwykle krótkotrwała i ustępuje po kilkunastu godzinach.
Domowe wybielanie zębów a bezpieczeństwo
Z drugiej strony, samodzielne metody wybielania, takie jak szczotkowanie zębów sodą oczyszczoną lub stosowanie soku z cytryny, prowadzą do uszkodzenia szkliwa. Wybielające pasty oraz inne domowe produkty wybielające powodują większe ścieranie szkliwa niż tradycyjne pasty. Stosowanie domowych produktów wybielających, jak paski czy żele, może prowadzić nie tylko do uszkodzeń szkliwa, ale również podrażnień dziąseł i połykania szkodliwych substancji. Niewłaściwe wybielanie zębów niszczy szkliwo. Warto pamiętać, że wybielanie niszczy zęby, jeśli nie jest przeprowadzane prawidłowo i pod nadzorem dentysty. Dlatego nie warto iść na skróty. Przed zabiegiem wybielania konieczne jest badanie stomatologiczne, odpowiednie przygotowanie i kwalifikacja do zabiegu oraz nadzór dentysty.
Czy istnieją przeciwskazania do zabiegu wybielania zębów?
Czy wybielanie zębów jest dla każdego?
Choć wybielanie zębów to zabieg bardzo popularny, nie jest on polecany dla wszystkich. Istnieją pewne przeciwwskazania do wybielania zębów, które mogą ograniczać możliwość przeprowadzenia tego zabiegu. Do najważniejszych przeciwskazań należą:
- aktywna próchnica na wybielanej powierzchni zęba;
- uszkodzenia mechaniczne zębów;
- bardzo zła higiena jamy ustnej;
- stan zapalny w jamie ustnej;
- stan zapalny dziąseł;
- choroby przyzębia;
- odsłonięte korzenie zębowe;
- wysoka nadwrażliwość zębów;
- niedawno przebyte zabiegi chirurgiczne;
- leczenie aparatem ortodontycznym;
- ogólne osłabienie organizmu;
- wiek poniżej 16 roku życia;
- alergia lub nadwrażliwość na składniki preparatu wybielającego;
- ciąża i karmienie piersią.
Pamiętaj o istocie konsultacji stomatologicznej przed zabiegiem. Stomatolog pomoże w dobraniu odpowiedniej metody i uniknięciu komplikacji. Osoby z obnażeniem szyjek, korzeni zębów oraz z silną nadwrażliwością zębów powinny unikać wybielania, które może nasilać te dolegliwości. Pęknięcia szkliwa i ubytki próchnicowe są przeciwwskazaniem do wybielania, mogąc doprowadzić do dodatkowych uszkodzeń.
Jakie są zalecenia po wybielaniu zębów?
Bezpośrednio po zabiegu przez 14 dni powinniśmy unikać palenia tytoniu oraz stosować białą dietę, czyli wyeliminować pokarmy mocno barwiące. Kierujmy się zasadą, że wszystko co może przebarwić białe ubranie może zabarwic również zęby! Przy wystąpieniu zwiększonej wrażliwości zębów należy ograniczyć gorące i zimne pokarmy oraz napoje.
Efekty wybielania zębów
Efekty wybielania zębów są natychmiastowe. Zęby stają się znacznie jaśniejsze już po pierwszej sesji. Co więcej, efekt wybielania utrzymuje się dłużej niż w przypadku domowych metod. Zazwyczaj jest to okres około 2-3 lat. Jednakże, efekt wybielania może być różny w zależności od metody wybielania i sposobu dbania o zęby po zabiegu. Regularne wizyty kontrolne i odpowiednia higiena jamy ustnej mogą przedłużyć trwałość efektu wybielania. Profesjonalne metody wybielania zębów, takie jak laserowe wybielanie, zapewniają długotrwałe i satysfakcjonujące rezultaty.
Jak długo utrzymuje się efekt wybielania zębów?
Trwałość efektu wybielania w największym stopniu zależy od naszych nawyków dietetycznych.
Chcąc utrzymać efekt wybielania jak najdłużej powinniśmy wyeliminować z diety mocno barwiące produkty, ograniczyć palenie papierosów, regularnie zgłaszać się na wizyty kontrolne oraz zabiegi higienizacyjne, minimum raz na 6 miesięcy.
UŚMIECH jak wiemy to najkrótsza droga do drugiego człowieka. Zadbajmy o ten uśmiech razem.