Wybielanie zębów – skuteczne i bezpieczne

Zdrowy i biały uśmiech jest marzeniem niejednego z nas. Dodaje nam pewności siebie oraz sprawia, ze uśmiechamy się częściej. Jednak problem przebarwionych zębów jest częstym problemem estetycznym spotykanym podczas kontrolnego badania stomatologicznego. Czy ty również marzysz o śnieżnobiałych zębach? Dowiedz się, jak wybielić zęby bezpiecznie i skutecznie.

Wybielanie zębów. Efekt przed i po

Co jest przyczyną przebarwienia zębów?

Przyczyną przebarwień zębów w największym stopniu są czynniki dietetyczne, w tym produkty mocno barwiące jak kawa, herbata, czerwone wino, kolorowe napoje gazowane. W bardzo dużym stopniu negatywny wpływ ma także tytoń. Do innych przyczyn zaliczymy choroby genetyczne, zaburzenia hormonalne oraz przyjmowanie leków, w tym tetracyklin we wczesnym dzieciństwie. Do przyczyn stomatologicznych zaliczymy przebarwienia powstałe na skutek urazu zębów, zmian próchnicowych, wypełnień amalgamatowych, obumarcia zęba czy leczenia endodontycznego (leczenia kanałowego) starego typu uszczelniaczami kanałów korzeniowych.

Kluczem do sukcesu jest zdiagnozowanie przyczyny powstałego przebarwienia i dobranie odpowiedniej metody wybielania indywidualnie do potrzeb oraz oczekiwań pacjenta. Ciekawą kwestią są brunatne lub białe plamy na zębach.

Jak się przygotować do zabiegu wybielania zębów?

Podstawą do rozpoczęcia zabiegu wybielania jest przygotowanie zębów poprzez wykonanie zabiegu higienizacji zębów, wymiana nieszczelnych wypełnień oraz leczenie ubytków próchnicowych. Bezpieczeństwo i skuteczność zabiegu są kluczowe.

Jakie są metody wybielania zębów?

Na rynku dostępne są różne metody wybielania zębów, które różnią się zarówno sposobem działania, poziomem bezpieczeństwa jak i skutecznością. Wybór metody zależy od indywidualnych potrzeb pacjenta, stanu Jego zębów, a także budżetu. Najpopularniejsze metody wybielania w gabinecie stomatologicznym to laserowe wybielanie zębów, wybielanie zębów lampą oraz nakładkowe wybielanie. Cieszą się dużym zainteresowaniem pacjentów.

Istnieją też domowe sposoby na wybielanie zębów. Domowe wybielanie zębów to przede wszystkim stosowanie past wybielających, sody oczyszczonej i węgla aktywnego. Początkowo są skuteczne, ale jednocześnie szkodliwe dla szkliwa. Wbrew przekazom medialnym stosowanie węgla aktywnego do wybielania nie jest bezpieczne. Świetnie działa powierzchniowo usuwając osady po kawie czy herbacie. Jednak równocześnie ściera też wierzchnią warstwę szkliwa.

Poniżej omówimy trzy główne profesjonalne metody wybielania zębów: laserowe, nakładkowe i z użyciem lampy LED.

Wybielanie zębów lampą LED

Wybielanie zębów lampą LED stosowane jest od wielu lat. Wybielanie światłem lampy to jednorazowy zabieg, który pozwala na szybkie rozjaśnienie zębów nawet od dwóch do ośmiu odcieni. Wybielanie zębów lampą LED jest szybką metodą, która podobnie jak laser stomatologiczny daje natychmiastowy efekt.

Utrzymanie bieli zębów po wybielaniu lampą LED może być wspomagane przez kolejne zabiegi, przy zachowaniu odpowiedniego odstępu czasowego. Pamiętajmy, że efekty wybielania się kumulują, wobec czego pozwalają na osiągnięcie coraz jaśniejszych odcieni. Czas trwania zabiegu wybielania zębów lampą LED może wynosić do godziny, a jego cena jest porównywalna z wybielaniem laserowym.

Wybielanie zębów w PrecisDENT Centrum Implantologii i Stomatologii Mikroskopowej w Jaśle

W PrecisDENT stosujemy wyłącznie bezpieczne metody wybielania.

Istnieje kilka możliwości wybielania zębów:

 • wybielanie laserowe;
 • wybielanie metoda nakładkowa;
 • wybielanie zębów martwych .
Wybielanie zębów laserem stomatologicznym. Efekt przed i po

Wybielanie laserowe jest najszybszą i najbardziej bezpieczną metoda wybielania. Wykorzystywany w tym celu specjalny preparat z dodatkiem tlenku tytanu zabezpiecza przed przegrzaniem miazgi zęba, eliminując skutki uboczne zabiegu. Kolejną zaleta tej metody jest krótki czas (jedna wizyta) oraz efekt widoczny bezpośrednio po zakończeniu wybielania. Laser stomatologiczny dodatkowo biostymuluje zęba, minimalizując nadwrażliwość pozabiegową lub całkowicie ją eliminując.

Wybielanie nakładowe zębów

Inną bezpieczną metodą jest wybielanie nakładkowe. Na podstawie cyfrowego skanu uzębienia przygotowujemy szyny, które dostosowane są w sposób indywidualny do każdego pacjenta. Pacjent otrzymuje środek wybielający do domu wraz z instrukcja jego stosowania oraz zaleceniami. W zależności od oczekiwanego efektu terapia trwa do 14 dni.

Wybielanie zębów martwych wiąże się z leczeniem endodontycznym lub ponownym leczeniu endodontycznym zębów leczonych w przeszłości. Polega na usunięciu przyczyny przebarwienia z wnętrza zęba oraz jego wewnętrznym wybielaniu przy pomocy specjalnego środka. Zabieg wymaga zazwyczaj od 2 do 5 seansów wymiany wkładki wybielającej odstępach kilkudniowych.

Bezpieczeństwo i skuteczność wybielania zębów

Bezpieczeństwo i skuteczność wybielania zębów są kluczowymi aspektami, które należy rozważyć przed podjęciem decyzji o zabiegu.

Bezpieczeństwo profesjonalnego wybielania zębów

Profesjonalne produkty do wybielania zębów są zaprojektowane tak, aby były bezpieczne dla szkliwa. Jeżeli zabieg wybielania przebiega pod nadzorem lekarza dentysty to mit o jego szkodliwości jest obalony. Nadwrażliwość po profesjonalnym wybielaniu zębów jest zwykle krótkotrwała i ustępuje po kilkunastu godzinach.

Domowe wybielanie zębów a bezpieczeństwo

Z drugiej strony, samodzielne metody wybielania, takie jak szczotkowanie zębów sodą oczyszczoną lub stosowanie soku z cytryny, prowadzą do uszkodzenia szkliwa. Wybielające pasty oraz inne domowe produkty wybielające powodują większe ścieranie szkliwa niż tradycyjne pasty. Stosowanie domowych produktów wybielających, jak paski czy żele, może prowadzić nie tylko do uszkodzeń szkliwa, ale również podrażnień dziąseł i połykania szkodliwych substancji. Niewłaściwe wybielanie zębów niszczy szkliwo. Dlatego nie warto iść na skróty. Przed zabiegiem wybielania konieczne jest badanie stomatologiczne, odpowiednie przygotowanie i kwalifikacja do zabiegu oraz nadzór dentysty.

Czy istnieją przeciwskazania do zabiegu wybielania zębów?

Czy wybielanie zębów jest dla każdego?

Choć wybielanie zębów to zabieg bardzo popularny, nie jest on polecany dla wszystkich. Istnieją pewne przeciwwskazania do wybielania zębów, które mogą ograniczać możliwość przeprowadzenia tego zabiegu. Do najważniejszych przeciwskazań należą:

 • aktywna próchnica na wybielanej powierzchni zęba;
 • uszkodzenia mechaniczne zębów;
 • bardzo zła higiena jamy ustnej;
 • stan zapalny w jamie ustnej;
 • stan zapalny dziąseł;
 • choroby przyzębia;
 • odsłonięte korzenie zębowe;
 • wysoka nadwrażliwość zębów;
 • niedawno przebyte zabiegi chirurgiczne;
 • leczenie aparatem ortodontycznym;
 • ogólne osłabienie organizmu;
 • wiek poniżej 16 roku życia;
 • alergia lub nadwrażliwość na składniki  preparatu wybielającego;
 • ciąża i karmienie piersią.

Pamiętaj o istocie konsultacji stomatologicznej przed zabiegiem. Stomatolog pomoże w dobraniu odpowiedniej metody i uniknięciu komplikacji. Osoby z obnażeniem szyjek, korzeni zębów oraz z silną nadwrażliwością zębów powinny unikać wybielania, które może nasilać te dolegliwości. Pęknięcia szkliwa i ubytki próchnicowe są przeciwwskazaniem do wybielania, mogąc doprowadzić do dodatkowych uszkodzeń.

Jakie są zalecenia po wybielaniu zębów?

Bezpośrednio po zabiegu przez 14 dni powinniśmy unikać palenia tytoniu oraz stosować białą dietę, czyli wyeliminować pokarmy mocno barwiące. Kierujmy się zasadą, że wszystko co może przebarwić białe ubranie może zabarwic również zęby! Przy wystąpieniu zwiększonej wrażliwości zębów należy ograniczyć gorące i zimne pokarmy oraz napoje.

Jak długo utrzymuje się efekt wybielania zębów?

Trwałość efektu wybielania w największym stopniu zależy od naszych nawyków dietetycznych.

Chcąc utrzymać efekt wybielania jak najdłużej powinniśmy wyeliminować z diety mocno barwiące produkty, ograniczyć palenie papierosów, regularnie zgłaszać się na wizyty kontrolne oraz zabiegi higienizacyjne, minimum raz na 6 miesięcy.

Wybielanie zębów. Sprawdzenie koloru zębów

UŚMIECH jak wiemy to najkrótsza droga do drugiego człowieka. Zadbajmy o ten uśmiech razem.

Umów się na konsultację wybielania

Zadzwoń i umów swoją wizytę +48 780 047 991