Rekonstrukcja kości

Rekonstrukcja kości, czyli wszystko, co powinieneś wiedzieć o odbudowie kości

Leczenie implantologiczne jest najlepszym sposobem uzupełnienia braków zębowych, które zrewolucjonizowało protetykę stomatologiczną, umożliwiając pacjentom odzyskanie pełnej funkcji zgryzu po utracie zębów szczęki lub żuchwy. Implanty zębowe stały się jednocześnie bardziej dostępne cenowo. Koszt implantu zęba jest już porównywalny z ceną mostu protetycznego, a daje zdecydowanie więcej korzyści. Po pierwsze umożliwia oszczędzenie i nie szlifowanie zębów sąsiednich. Po drugie implant zęba jest tytanowym lub cyrkonowym korzeniem, a co za tym idzie podobnie jak zęby własne stymuluje kość. Dzięki temu tkanka kostna nie zanika, w przeciwieństwie do miejsc z brakiem zęba, gdzie następuje stopniowy zanik kości.

Jednak dostępność leczenia implantologicznego jest często ograniczona przez zanik kości wyrostka, który utrudnia lub uniemożliwia stabilne umieszczenie implantu zęba. W obliczu rosnącej liczby pacjentów cierpiących na zanik tkanki kostnej i rozległe ubytki kości, rekonstrukcja tkanki kostnej stała się nieodłącznym elementem współczesnej stomatologii. Augmentacja kości, znana również jako odbudowa kości, to proces, który pozwala na regenerację utraconej tkanki kostnej, przywracając pacjentom zdrowy i piękny uśmiech.

Czym jest rekonstrukcja kości?

Rekonstrukcja kości to proces, który polega na odbudowie deficytu tkanki kostnej w celu przywrócenia jej naturalnej struktury i funkcji. Przyczyn dużych zaników kostnych może być wiele. Należą do nich urazy, wypadki komunikacyjne, niezdiagnozowany odpowiednio wcześnie stan zapalny zęba, paradontoza, wieloletnie braki zębów czy też zanik kości szczęki po tradycyjnym traumatycznym usunięciu zęba kleszczami chirurgicznymi.

Czym jest Rekonstrukcja Kości?

Najpopularniejszą jest augmentacja kości. To zabieg polegający na umieszczeniu materiału kostnego (najczęściej pochodzącego od samego pacjenta – kość autogenna, ale możliwe jest również użycie materiału od dawcy lub syntetycznego) w miejsce ubytków kostnych. Celem jest stworzenie solidnej podstawy dla przyszłych implantów zębów.

Metody rekonstrukcji kości

augmentacja kości

Augmentacja kości

Zabieg augmentacji kości to najpopularniejsza z metod regeneracji tkanki kostnej, po jej zaniku. W przypadku augmentacji zabieg polega na dodaniu materiału kostnego do obszaru wyrostka zębodołowego , który wymaga odbudowy. Materiał kostny w odbudowie kości szczęki może pochodzić z różnych źródeł:

Kość autogenna

Kość własna pacjenta. Zastosowanie kości autogennej zapewnia najlepszą jakość tkanki zregenerowanej. Jest jedną z najskuteczniejszych i najczęściej stosowanych metod w rekonstrukcji kości. Kojarzona najczęściej z zastosowaniem przeszczepów kości w jamie ustnej. Ubytek kostny po wprowadzeniu materiału kostnego własnego ulega całkowitej regeneracji, dzięki czemu możliwe jest skuteczne wszczepienie implantu.

Kość allogenna

Zwana również przeszczepem od dawcy, jest jedną z metod stosowanych w procesie rekonstrukcji tkanki kostnej. Ta technika polega na wykorzystaniu kości od innego człowieka (ludzka tkanka kostna) – często z tzw. banków tkanek (banku kości) – do odbudowy ubytków kostnych pacjenta. Chirurg stomatolog pozyskuje ją w bankach kości. Znajduje zastosowanie u znacznie szerszej grupy pacjentów, ze względu na brak dodatkowego miejsca zabiegowego. Pozwala implantologowi na jakościowe uzupełnienie zaniku tkanki kostnej i zabieg implantacji. Taka odbudowa braków zębowych poprzez implanty stomatologiczne jest większości przypadków najlepszym z uzupełnień protetycznych.

Kość ksegonenna

Materiał kostny pochodzący od zwierząt (kość pochodzenia zwierzęcego) – najczęściej kość wołowa lub kość końska. Pozwala rozwiązać problem związany z zaawansowanym zanikiem kostnym u pacjentów którzy nie chcą lub u których nie można zastosować kości autogennej.

Kość syntetyczna

Znana jako biomateriał lub kość alloplastyczna, jest rodzajem materiału używanego w rekonstrukcji kości, który jest syntetycznie produkowany w laboratorium. Zastosowanie materiału kostnego syntetycznego nie wymaga dodatkowego miejsca zabiegowego w procesach regeneracji tkanek.

Sterowana regeneracja kości (Guided Bone Regeneration, GBR)

membrana kolagenowa do sterowanej regeneracji kości
błona zaporowa w sterowanej regeneracji kości

Technika sterowanej regeneracji kości polega na wykorzystaniu specjalnych membran, które są umieszczane nad obszarem ubytku kostnego tkanki wymagającym odbudowy kości, aby kierować wzrost nowych komórek kostnych (specjalną błoną zaporową) i umożliwić w tym miejscu wszczepienie implantu stomatologicznego oraz zapobiegać dalszemu zanikowi kości. Zastosowanie membran chroni jednocześnie przed wrastaniem tkanek miękkich przy rekonstrukcji sterowaną regeneracją kości.

Przeszczep kości

przeszczep kości własnej

Podczas przeszczepu autogennego, cały fragment własnej tkanki kostnej jest pobierany z jednego miejsca w ciele pacjenta (np. kresy skośnej żuchwy, bródki lub z kości biodrowej) i przeszczepiany w obszar ubytku kostnego w którym ma nastąpić wprowadzenie implantu. Przewaga przeszczepu kości polega na zapewnieniu naturalnego materiału kostnego, najlepszej jakości tkanki i największej ilości tkanki kostnej po zregenerowaniu. Przeszczep kości własnej gwarantuje pełnowartościową tkankę kostną umożliwiając zastosowanie implantów stomatologicznych.

Podniesienie dna zatoki szczękowej

Podniesienie dna zatoki szczękowej, znane również jako sinus lift, to procedura chirurgii stomatologicznej, mająca na celu zwiększenie ilości kości w górnej szczęce, w obszarze zatok szczękowych, dla wszczepienia implantów dentystycznych. Podnoszenie dna zatoki szczękowej jest jedną z najczęstszych metod poprawy warunków kostnych w przypadku braku zębów bocznych szczęki.

Regeneracja kości za pomocą komórek macierzystych, czynników wzrostu i fibryny bogatopłytkowej

Fibryna bogatopłytkowa, komórki macierzyste, czynniki wzrostu to białka, które stymulują komórki do podziału i wzrostu. Jest to jedna z metod odbudowy tkanki kostnej i tkanek miękkich zapewniająca prawidłowe gojenie kości, wykorzystywana najczęściej w połączeniu z innymi technikami.

Wybór metody rekonstrukcji kości zależy od warunków kostnych, ilości kości potrzebnej do odbudowy tkanek i kilku innych czynników, takich jak stopień zaniku kości, aktualny stan kości pacjenta, ogólny stan zdrowia pacjenta, a także specyfika danego przypadku. Decyzję o wyborze odpowiedniej metody powinien podjąć implantolog.

Jakie są wskazania do rekonstrukcji kości?

Najczęstszym powodem, dla którego pacjenci potrzebują rekonstrukcji kości, jest utrata tkanki kostnej po tradycyjnym usunięciu zęba kleszczami chirurgicznymi i zbyt późne uzupełnienie braku zęba. Zanik tkanki kostnej może utrudniać wszczepienie implantów, co jest złotym standardem po utracie zębów. W takim przypadku odbudowa kości może być niezbędna, aby przywrócić strukturę i funkcję szczęki.

Przebieg rekonstrukcji kości

Proces Odbudowy brakującej kości wymaga specjalistycznego podejścia, zachowania zasad aseptyki i precyzyjnej techniki. Przebieg tej procedury zależy od metody rekonstrukcji, ilości potrzebnej kości i indywidualnych warunków pacjenta. Odbudowa wyrostka zębodołowego zaczyna się od dokładnego badania stomatologicznego i konsultacji z dentystą implantologiem, który oceni stan tkanki kostnej pacjenta i zdecyduje, jaka metoda odbudowy kości będzie najbardziej odpowiednia.

Konsultacja i planowanie

Konsultacja i planowanie

Wszystko zaczyna się od szczegółowej konsultacji i badania stomatologicznego. W tym czasie lekarz ocenia stan zdrowia pacjenta, ilość dostępnej kości, a także potrzebę wszczepienia implantów. Dzięki wykorzystaniu tomografii komputerowej CBCT 3D, uzyskuje się dokładny obraz obszaru, który wymaga rekonstrukcji.

Wybór metody rekonstrukcji i materiału kostnego

Wybór metody rekonstrukcji i materiału kostnego

W zależności od ilości potrzebnej kości, implantolog wybiera najbardziej odpowiednią metodę rekonstrukcji kości – może to być na przykład augmentacja kości, sterowana regeneracja kości, podniesienie dna zatoki szczękowej lub przeszczep tkanki kostnej.

Zabieg chirurgiczny i wprowadzenie implantu stomatologicznego

rekonstrukcja kości

Zabieg rekonstrukcji kości przeprowadza się zazwyczaj w znieczuleniu miejscowym. Lekarz dokonuje niewielkiego nacięcia w dziąśle, aby odsłonić kość, następnie umieszcza materiał kostny w miejscu, które wymaga rekonstrukcji. Gdy obecna kośc jest wystarczająco mocna, wraz z rekonstrukcją kości implantolog może przystąpić do wszczepienia implantów dentystycznych i wykonania przeszczepu dziąsła.

Kontrola i pielęgnacja

Po zabiegu odbudowy kości, pacjent powinien przestrzegać zaleceń pozabiegowych i dbać o higienę jamy ustnej.

W PrecisDENT Centrum implantologii i Stomatologii Mikroskopowej dbamy o to, aby nasi pacjenci czuli się komfortowo i bezpiecznie na każdym etapie leczenia.

Jakie są zalecenia po zabiegu rekonstrukcji kości?

Po operacji rekonstrukcji kości ważne jest przestrzeganie zaleceń implantologa, takich jak odpoczynek i unikanie nadmiernego wysiłku, prawidłowa higiena jamy ustnej i odpowiednia dieta. W PrecisDENT Centrum implantologii i Stomatologii Mikroskopowej każdy pacjent po zabiegu odbudowy kości otrzymuje specjalny zestaw pozabiegowy i wydrukowane zalecenia pozabiegowe celem komfortowego gojenia.

Jakie są zalety rekonstrukcji kości?

Proces odbudowy kości to kluczowy zabieg dla wielu pacjentów, którzy potrzebują implantów dentystycznych, ale nie mają wystarczającej ilości zdrowej kości w szczęce, aby umożliwić ich bezpieczne i stabilne umieszczenie.

Poprawa funkcji żucia i mówienia

Utrata zębów i związany z tym proces zaniku kości mogą wpływać na zdolność do prawidłowego żucia i mówienia. augmentacja kości szczęki , w połączeniu z implantami dentystycznymi, może pomóc przywrócić te funkcje, poprawiając jakość życia pacjenta.

Poprawa wyglądu twarzy

Zanik kości własnej pacjenta w szczęce może prowadzić do zmian w wyglądzie twarzy, takich jak zapadnięte policzki. Techniki odbudowy kości, pozwalają utrzymać naturalny kształt twarzy i zapobiec dalszym zmianom.

Warunki dla implantów dentystycznych

Implanty dentystyczne są jednym z najbardziej skutecznych i trwałych rozwiązań dla utraty zębów. Aby mogły one być bezpiecznie wszczepione, konieczna jest wystarczająca ilość zdrowej kości. Leczeniu ubytków kości pozwala zapewnić odpowiednie warunki do wprowadzenie implantu stomatologicznego.

Zapobieganie dalszemu zanikowi kości

Po utracie zęba, kość, która wcześniej otaczała korzeń zęba, zaczyna zanikać. Zabieg sterowanej regeneracji kości lub zabieg przeszczepu kości pomaga zapobiec dalszemu zanikowi naturalnej tkanki kostnej.

Zwiększenie pewności siebie

Utrata zębów i związane z tym problemy mogą wpływać na pewność siebie pacjenta. Poprzez zabieg regeneracji tkanki kostnej i odbudowę zgryzu za pomocą implantów dentystycznych, pacjenci mogą odzyskać pewność siebie i cieszyć się swoim uśmiechem.

Dlaczego warto wykonać zabieg odbudowy kości?

Nasze zdrowie i samopoczucie zależą od wielu czynników, a zdrowy uśmiech jest jednym z najważniejszych. Jeśli utraciłeś zęby i zmagasz się z problemem zaniku kości, nie zwlekaj i pozwól sobie pomóc odzyskać pełną funkcjonalność i estetykę uśmiechu.

W PrecisDENT Centrum Implantologii i Stomatologii Mirkoskopowej korzystamy z najnowocześniejszych technologii i narzędzi dobierając indywidualnie najlepsze techniki zabiegowe. Nasze indywidualne podejście, empatia i troska o Twoje bezpieczeństwo służy zapewnieniu najlepszych i trwałych efektów w leczeniu ubytków kości.

Bez względu na to, czy potrzebujesz rekonstrukcji kości przed wszczepieniem implantu, czy chcesz poprawić komfort i funkcjonalność swojego zgryzu, jesteśmy po to aby Ci pomóc.

Nie pozwól, aby zanik kości ograniczał Twoje możliwości. Odzyskaj zdrowy uśmiech i pewność siebie. Skontaktuj się z nami i umów się na konsultację.

Umów się na konsultację

Zadzwoń i umów swoją wizytę +48 780 047 991