Chirurgia stomatologiczna – chirurg stomatolog
Chirurgia stomatologiczna obejmuje leczenie zabiegowe i operacyjne schorzeń jamy ustnej oraz okolic przyległych w tym ekstrakcję zęba (wyrywanie zęba).
W naszym gabinecie PrecisDENT Implanty Zębów i Stomatologia Mikroskopowa zabiegi wykonywane są w sposób bezpieczny i atraumatyczny, to znaczy oszczędzający w jak największym stopniu tkanki (kości i dziąsła) operowanej okolicy. Każdy zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym oraz przy użyciu lasera stomatologicznego. Stosowane metody, specjalistyczne narzędzia stomatologiczne oraz sprzęt pozwalają na to, aby leczenie było przeprowadzone bezboleśnie, oszczędnie dla tkanek, zapewniając szybkie i skuteczne gojenie – minimalizując przy tym zanik kości w przyszłości. Większość zabiegów jest dokładnie planowana przy użyciu cyfrowych wycisków zębów za pomocą specjalnego skanera. Pracownia Radiologii Stomatologicznej na miejscu, w tym pantomograf i tomograf CBCT 3D, pozwala nam na szybkie poszerzenie diagnostyki i precyzyjne działania.

Odpowiednia mikrochirurgiczna praca podczas usunięcia zębów pozwala na zachowanie nienaruszonego wyrostka zębodołowego kości, co jest niezmiernie istotne w profilaktyce przedimplantacyjnej, czyli zapewnieniu dobrych warunków dla implantów zębowych w przyszłości.
Dobrze wiedzieć…
- Po usunięciu zęba kość wyrostka zanika w ponad 70% w przeciągu 1 roku doprowadzając do utraty podparcia dla przyszłej odbudowy protetycznej, implanto-protetycznej oraz utraty podparcia dla tkanek miękkich twarzy, co skutkuje między innymi nadaniem twarzy starczego wyglądu.
- Brak nawet jednego zęba może przynieść negatywne skutki dla całego układu żucia. Może prowadzić do pojawienia się:
- dolegliwości ze strony stawu skroniowo-żuchwowego;bólu głowy;przerostu mięśni żucia;starcia zębów;pęknięcia zębów oraz prac protetycznych.
- Zęby sąsiadujące z luką po usuniętym zębie nieustannie migrują – co również stanowi dla nich negatywny wpływ. Zęby ulegają
- przesunięciu, przechyleniu się, dochodzi do odsłonięcia szyjek zębowych oraz korzeni, co prowadzi do nadwrażliwości zębów, dochodzi do rozchwiania przeciążonych zębów i przedwczesnej ich utraty.
Dlatego tak istotne jest uzupełnienie braku zęba po jego utracie.
Możliwości uzupełnienia braków zębowych jest wiele. Należą do nich m.in.: uzupełnienie w postaci implantu, mostu na implantach, mostu adhezyjnego, tradycyjnego mostu protetycznego oraz protezy.
Dodatkowo, aby zapobiec lub zmniejszyć ryzyko dużego zaniku kości po zabiegach ekstrakcji zębów ( usunięcie zęba) priorytetem staje się odpowiednie zaopatrzenie zębodołu poekstrakcyjnego opatrunkiem nazywanym PRF – Platelet Rich Fibrin.
Czym jest PRF?

Fibryna bogatopłytkowa to autogenny, bogaty w komórki macierzyste oraz czynniki wzrostu materiał otrzymywany z krwi pacjenta. Przed planowanym zabiegiem lekarz pobiera 1 lub 2 ampułki krwi, następnie zostają one umieszczone w specjalnej wirówce. Po kilku minutach otrzymujemy biomateriał – PRF Tak uzyskany „opatrunek” wprowadzamy bezpośrednio po ekstrakcji zęba do zębodołu.

Korzyści:
- przyspieszona regeneracja tkanek
- przyspieszona odbudowa kości w miejscu jej braku
- działanie przeciwzapalne
- zmniejszenie obrzęku
- zmniejszenie dolegliwości bólowych
- zmniejszenie zaniku kości
PRF jest najlepszym materiałem przyspieszającym gojenie. Pozyskiwany jest z krwi pacjenta, dlatego też nie stanowi ryzyka nieprzyjęcia przez organizm czy pojawienia się reakcji uczuleniowej.
Do zabiegów chirurgicznych wykonywanych w naszym gabinecie zaliczamy:
- Wszczepienie implantu zęba
- Implantoplastyka
- Ekstrakcję zębów oraz korzeni
- Pokrycie recesji dziąsła
- Resekcje wierzchołków
- Wydłużenie korony klinicznej
- Plastyka połączenia ustno-zatokowego
- Podniesienie dna zatoki szczękowej
- Augmentacja kości wyrostka zębodołowego
- Rekonstrukcja kości
- Plastyka wędzidełka
- Przeszczep dziąsła
- Przeszczep kości
- Usuwanie kapturka dziąsłowego
- Usunięcie zmian na błonie śluzowej