Wycisk stomatologiczny – o cyfrowej rewolucji w stomatologii słów kilka

Wykonywanie wycisków stomatologicznych oraz tworzenie na ich podstawie gipsowych odlewów szczęki to absolutny filar leczenia protetycznego, implantoprotetycznego oraz ortodontycznego . Opracowanie i wdrożenie planu leczenia dla stomatologa staje się o wiele łatwiejsze. Lekarz bowiem dysponuje dobrej jakości, precyzyjnym i spersonalizowanym modelem diagnostycznym ukazującym aktualny stan uzębienia pacjenta. Medycyna oferuje kilka technik pobierania wycisków zębów, a w tym nowoczesny cyfrowy wycisk stomatologiczny.

Pobranie cyfrowego wycisku stomatologicznego z natychmiastowym podglądem zeskanowanych zębów na monitorze skanera stomatologicznego, w PrecisDENT Centrum Implantologii i Stomatologii Mikroskopowej w Jaśle

Z naszego artykułu dowiecie się między innymi:

  • Definicja wycisku zębów – czyli czym jest wycisk i do czego służy?
  • Jakie są metody pobierania wycisków?
  • Jak wygląda proces wykonania wycisków.
  • Definicja cyfrowego wycisku stomatologicznego – Czym jest cyfrowy wycisk zębów i jakie są zalety tej metody pobierania?
  • Wirtualny model zębów czy roboczy odlew gipsowy – dwa modele diagnostyczne, w których dokładność ma znaczenie.

Wyciski zębów – czym jest wycisk stomatologiczny i do czego służy?

Wycisk zębów można określić inaczej jako odbicie uzębienia pacjenta. Wycisk stomatologiczny umożliwia uzyskanie informacji o zgryzie, co jest niezwykle istotne w procesie leczenia ortodontycznego, implantoprotetycznego i protetycznego . Na ich podstawie technik dentystyczny przygotowuje gipsowy odlew szczęki czyli ortodontyczny model roboczy jamy ustnej pacjenta. Dzięki temu lekarz może precyzyjnie:

A ile kosztuje wycisk zębów?

Ortodoncja i protetyka stomatologiczna stosują wieloetapowe leczenie zębów. Wyciski zębów wykonuje się indywidualnie, ceny nie przekraczają 150 zł.

Metody pobierania wycisków w gabinetach stomatologicznych

Wycisk stomatologiczny pobiera lekarz stomatolog, ortodonta lub protetyk podczas pierwszej wizyty. Pacjent nie musi być specjalnie przygotowany do tego rodzaju czynności. W gabinetach stomatologicznych lekarze korzystają z wielu dostępnych rozwiązań technicznych. Wyróżniamy metody tradycyjne wykonywania wycisków i nowoczesne, którymi posługuje się cyfrowa stomatologia. 

Metoda tradycyjna

Tradycyjna metoda pobrania wycisków wykorzystuje specjalną masę wyciskową, która przypomina nieco plastelinę. Są to zazwyczaj elastyczne masy silikonowe czy masy polieterowe. Do nakładania masy w jamie ustnej pacjenta służy specjalny nośnik w postaci łyżki wyciskowej. Stomatologiczny wycisk zębów – tu ważna jest precyzja wykonania. 

wycisk tradycyjny zębów z rejestratem zwarcia

Lekarz nakłada masę wyciskową na łyżkę lub łyżki, a następnie zakłada łyżkę na zęby pacjenta. Na masie pozostają ślady odcisku uzębienia. Cały proces trwa kilka minut, jest bezbolesny, ale nie jest w pełni komfortowy. Metoda ta może wywołać u pacjenta odruch wymiotny. Część masy wyciskowej silikonowej, polieterowej lub alginatowej, może pozostać między zębami lub w ubytku, na przykład spowodowanym przez próchnicę. Po odciśnięciu zębów w masie, lekarz zdejmuje łyżki. Masę wysyła do techników dentystycznych, którzy w laboratorium protetycznym wykonują gipsowe modele uzębienia.

Metoda cyfrowa – stomatologia 3d

Lekarze coraz częściej rezygnują z tradycyjnego modelu gipsowego na rzecz cyfrowego obrazu 3d jamy ustnej. Taki komputerowy model można zrobić w dobrych klinikach stomatologicznych. Wyciski pobierane metodą cyfrową skracają czas pracy medyków, są bezpieczne, bezstresowe dla lekarza i pacjenta, a przede wszystkim stanowią idealne odzwierciedlenie stanu uzębienia pacjenta pokazując dokładne ustawienie zębów.

Pobieranie cyfrowego skany zębów skanerem stomatologicznym przed lekarza dentystę implantologa Wojciecha Skocza w PrecisDENT - Centrum Implantologii i Stomatologii Mikroskopowej w Jaśle

Stomatologiczny wycisk cyfrowy lekarz wykonuje przy użyciu wewnątrzustnego skanera z kamerą, która wykonuje zdjęcia. Na podstawie tych fotografii program wykonuje wirtualny model zębów, który szybko pojawia się na ekranie .

Zalety cyfrowego wsparcia w stomatologii

  1. Jedną z najważniejszych zalet jest komfort pacjenta. Proces przebiega bezboleśnie, a tym samym pacjent nie jest narażony na stres. Wykonywanie wycisków przy pomocy łyżek i masy wyciskowej może wywołać wymioty.
  2. Metoda cyfrowa znacząco skraca czas zabiegu. Skanowanie trwa 2-3 minuty.
  3. Cyfrowy wycisk stomatologiczny praktycznie eliminuje ryzyko zachłyśnięcia lub odruchu wymiotnego, co przy użyciu łyżki zamkniętej nie należy do rzadkości.
  4. Skanowanie wewnątrzustne gwarantuje bardzo wysoki stopień precyzji.
  5. Zapewnia wysoką jakość leczenia.

Bardzo istotna jest większa przewidywalność cyfrowego wycisku, a także to, że wirtualne dane idealnie przekładają się na rzeczywistość. Wykonanie wycisku cyfrowego to precyzja i dokładność obrazu do ułamków milimetrów, którą zapewnia kamera i skaner wewnątrzustny. Odległości mierzy idealnie komputer, a nie ręczna suwmiarka, co może generować błędy. Dzięki temu będzie mniej poprawek gotowych prac protetycznych, a co za tym idzie skraca się czas pracy dentysty oraz ilość wizyt pacjenta. Zmniejszają się więc ogólne koszty leczenia. 

Wycisk stomatologiczny jest niezbędnym elementem leczenia pacjentów, którzy mają problemy ze zgryzem lub posiadają niepełne uzębienie. Zdobycze nowoczesnej techniki pracują na rzecz pacjentów i lekarzy dentystów. 

5/5 - (150 głosów)
lek. dent. Wojciech Skocz

Ukończyłem Wydział Lekarsko-Dentystyczny na Śląskim Uniwersytecie Medycznym, będąc nagradzanym stypendium Rektora za osiągnięcia naukowe. Podczas studiów byłem aktywnym członkiem Studenckiego Towarzystwa Naukowego przy Katedrze Dysfunkcji Narządu Żucia oraz Polskiego Towarzystwa Studentów ... Czytaj więcej

Podziel się:

Podobne publikacje:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *