Profilaktyka i higiena jamy ustnej
Jest to zespół zabiegów, których celem jest oczyszczanie zębów, utrzymanie prawidłowego zdrowia jamy ustnej oraz zapobieganie powstaniu próchnicy, zapaleń dziąseł, przyzębia i innych groźnych dla zdrowia chorób.
Profilaktyka obejmuje regularne wizyty kontrolne, na których wykonywane jest pełne badanie zewnątrz i wewnątrzustne wraz z przeglądem oraz zabiegi higienizacyjne, które u osoby zdrowej, niepalącej powinny być wykonywane minimum raz na pół roku.
Higienizacja zębów - Dlaczego warto odbyć higienizację w PrecisDENT Implanty Zębów i Stomatologia Mikroskopowa?
W naszym gabinecie zabieg higienizacji jamy ustnej i zębów wykonywany jest przez profesjonalną higienistkę stomatologiczną przy wykorzystaniu nowoczesnych i delikatnych narzędzi ultradźwiękowych oraz odpowiedniej techniki zabiegowej. Po usunięciu złogów nazębnych (skaling zebów) oraz usunięciu osadu (piaskowanie zębów) zęby są dokładnie polerowane i wzmacniane poprzez zabieg remineralizacji szkliwa ( remineralizacja zębów). Dodatkowo dziąsła podrażnione przez płytkę bakteryjną są biostymulowane laserem stomatologicznym celem szybkiej regeneracji. Podstawą wizyty higienizacyjnej jest motywacja i edukacja pacjenta dlatego na koniec wizyty przeprowadzany jest dokładny instruktaż higieny jamy ustnej, dobierana jest odpowiednia metoda szczotkowania zębów indywidualnie dostosowana do potrzeb pacjenta, szczoteczka do zębów i środki do higieny jamy ustnej (nici dentystczne, pasty do zębów, irygator, płyny do płukania jamy ustnej). Tak przeprowadzony zabieg higienizacji zębów jest całkowicie bezpieczny i bezbolesny.
Do zabiegów higienizacyjnych i profilaktycznych zaliczamy:
- usuwanie kamienia/ złogów nazębnych nad i poddziąsłowych,
- usuwanie osadów nazębnych, piaskowanie zębów,
- remineralizację szkliwa zębów (preparatem fluorowym lub bezfluorowym)
- instruktaż higieny jamy ustnej
- lakowanie/ zabezpieczanie bruzd.
Usuwanie złogów nazębnych – skaling zębów
Najczęstszą przyczyną choroby dziąseł są złogi bakteryjne, czyli płytka nazębna i kamień nazębny. Nieoczyszczona płytka nazębna z czasem ulega mineralizacji tworząc kamień nazębny, czyli twarde złogi, których nie da się usunąć poprzez szczotkowanie zębów. Najbardziej bezpieczną metodą ich usunięcia jest zastosowanie delikatnych narzędzi ultradźwiękowych oraz odpowiedniej techniki zabiegowej.
Rozrastające się złogi niszczą przyczep dziąsłowy przyczyniając się do rozwoju choroby przyzębia oraz prowadzą między innymi do:
- krwawienia dziąseł
- nieprzyjemnego zapachu z ust
- obnażenia szyjek zębowych,
- nadwrażliwości
- choroby dziąseł
- paradontozy
- zaniku kości,
- przedwczesnego rozchwiania i utraty zębów
- innych chorób
Piaskowanie zębów
Piaskowanie zębów to zabieg usunięcia miękkiego osadu oraz przebarwień, związanych najczęściej z dietą (między innymi sokami, winem, kawą, herbatą) czy paleniem papierosów, które:
- przykrywają nasz prawdziwy, jaśniejszy, naturalny kolor zębów co nie pozwala cieszyć się pięknym uśmiechem i uniemożliwia prawidłowy dobór koloru wypełnień
- sprawiają, że powierzchnia zębów jest bardziej chropowata co zwiększa przyciąganie bakterii i utrudnia właściwą higienę zębów.
Zabieg wykonywany jest przy użyciu nowoczesnej piaskarki stomatologicznej, która oczyszcza powierzchnię zęba z osadu nazębnego przywracając jego naturalny kolor.
Częstotliwość zabiegu zależy od indywidualnych potrzeb pacjenta.
Remineralizacja szkliwa:
Remineralizacja zębów to metoda leczenia, która ma na celu zapobieganie powstania próchnicy zębów poprzez wzmocnienie szkliwa oraz odbudowę już odwapnionych, zdemineralizowanych i osłabionych powierzchni zębów. Zawarte w preparacie związki zostają wbudowane w strukturę szkliwa, sprawiając, że staje się ono mocniejszą barierą dla działania różnych czynników, zwłaszcza kwasów.
Zabieg jest przyjemny i bezbolesny, polega na oczyszczeniu powierzchni zębów i rozprowadzeniu środka remineralizującego na wszystkie powierzchnie zębów
Lakowanie zębów:
Miejscami zwiększonego ryzyka powstania próchnicy są dołki i bruzdy, zwłaszcza zębów świeżo wyrzniętych. Lakowanie zębów jest jednym z najbardziej skutecznych sposobów zapobiegania próchnicy bruzd i innych naturalnych zagłębień. Polega na oczyszczeniu przy pomocy szczoteczki powierzchni żujących zębów bocznych i wypełnieniu ich głębokich bruzd. Specjalnie przeznaczone do tego materiały dodatkowo wzacniają strukturę szkliwa zęba.
Lakowane powierzchnie zębów powinny być regularnie kontrolowane, a ubytki laku zęba uzupełniane.
Jest to zabieg całkowicie bezbolesny.