Profilaktyka i higiena jamy ustnej – higienizacja zębów
Profilaktyka i higienizacja zębów to zespół zabiegów, których celem jest oczyszczanie zębów, utrzymanie prawidłowego zdrowia jamy ustnej oraz zapobieganie powstaniu próchnicy, zapaleń dziąseł, przyzębia i innych groźnych dla zdrowia chorób.
Profilaktyka obejmuje regularne wizyty kontrolne, na których wykonywane jest pełne badanie zewnątrz i wewnątrzustne wraz z przeglądem, zdjęcia kontrolne (RTG zębów, pantomogram, tomografia zębów CBCT 3D) cyfrowy wycisk uzębienia oraz zabiegi higienizacyjne, które u osoby zdrowej, niepalącej powinny być wykonywane minimum raz na pół roku.
Na czym polega higienizacja zębów?
Większość z nas słysząc pytanie: „Higienizacja zębów na czym polega?” odpowie, że na usunięciu kamienia nazębnego.
Tymczasem higienizacja zębów w gabinecie stomatologicznym to nie tylko usuwanie kamienia nazębnego czy piaskowanie. W ramach higienizacji zębów eliminuje się płytkę nazębną, wzmacnia szkliwo zębów i przeprowadza wygładzanie powierzchni zęba. Wykonuje się też inne zabiegi, takie jak nitkowanie zębów wraz z instruktażem użycia nici dentystycznej i mycia zębów. To miejsca, które są trudno dostępne dla tradycyjnej szczoteczki do zębów. W tych przestrzeniach międzyzębowych, bardzo często gromadzi się dużo płytki bakteryjnej, sprzyjając powstawaniu próchnicy. Wzmocnienie szkliwa zębów znacząco zmniejsza ryzyko powstawania próchnicy.
Dlaczego warto odbyć wizytę higienizacyjną w PrecisDENT?
W naszym gabinecie zabieg higienizacji jamy ustnej i zębów wykonywany jest przez profesjonalną higienistkę stomatologiczną przy wykorzystaniu nowoczesnych i delikatnych narzędzi ultradźwiękowych oraz odpowiedniej techniki zabiegowej. Po usunięciu złogów nazębnych (skaling) oraz usunięciu osadu (piaskowanie) zęby są dokładnie polerowane i wzmacniane poprzez zabieg remineralizacji szkliwa (remineralizacja zębów). Dodatkowo dziąsła podrażnione przez płytkę bakteryjną są biostymulowane laserem stomatologicznym celem szybkiej regeneracji. Podstawą wizyty higienizacyjnej jest motywacja i edukacja pacjenta dlatego na koniec wizyty przeprowadzany jest dokładny instruktaż higieny jamy ustnej, dobierana jest odpowiednia metoda szczotkowania zębów indywidualnie dostosowana do potrzeb pacjenta, szczoteczka do zębów i środki do higieny zębów, języka i błony śluzowej (nici dentystyczne, pasty do zębów, irygator, płyny do płukania). Tak przeprowadzony zabieg higienizacji zębów jest całkowicie bezpieczny i bezbolesny.
Czy higienizacja zębów boli?
Higienizacja zębów którą wykonuje wykwalifikowana higienistka stomatologiczna zazwyczaj nie jest bolesna. Co warto wiedzieć na temat ewentualnego dyskomfortu związanego z higienizacją zębów?
- Nadwrażliwość zębów. Jeśli masz nadwrażliwe zęby, możesz odczuwać pewien dyskomfort podczas niektórych procedur, takich jak piaskowanie czy usuwanie kamienia nazębnego. W takich przypadkach proponujemy zastosowanie znieczulenia miejscowego , aby wyeliminować jakikolwiek dyskomfort.
- Stan dziąseł. Jeśli towarzyszy Ci już zapalenie dziąseł lub inne problemy dziąsłowe możesz odczuwać pewien dyskomfort podczas higienizacji, zwłaszcza w trakcie usuwania kamienia nazębnego. Dlatego ważne jest regularne odbywanie pełnej higienizacji jamy ustnej, aby zapobiegać takim problemom.
- Indywidualna wrażliwość na ból. Każdy jest inny i co jest komfortowe dla jednej osoby, może być mniej komfortowe dla innej. Jeśli masz obawy o potencjalny dyskomfort, warto porozmawiać o tym z higienistką stomatologiczną lub dentystą przed zabiegiem.
- Komunikacja z lekarzem i higienistką stomatologiczną. Jeżeli w trakcie higienizacji zębów odczuwasz jakikolwiek dyskomfort, ważne jest, aby natychmiast powiedzieć o tym higienistce stomatologicznej. Może ona dostosować technikę lub zaproponować środki łagodzące.
W rzadkich przypadkach, gdy pacjent ma szczególnie zaawansowane stany zapalne lub inne problemy zdrowotne w jamie ustnej, może doświadczyć większego dyskomfortu. Niemniej jednak, dla większości ludzi higienizacja zębów jest procedurą bezbolesną i nie powoduje większych dolegliwości.
Jak długo trwa prawidłowa higienizacja zębów?
Proces ten zwykle obejmuje kilka etapów i czas jego trwania może różnić się w zależności od stanu higieny i ilości kamienia zalegającego na zębach. Oczyszczanie zębów wykonywane w gabinecie stomatologicznym zwykle trwa około godziny czasu. Efekty higienizacji zębów są natychmiast widoczne – zęby stają się jaśniejsze, czystsze i przyjemnie gładkie.
Jak dbać o zęby po higienizacji?
Po zabiegu higienizacji zębów, estetyka uśmiechu pacjenta znacząco poprawia się. Zęby stają się jaśniejsze, a dziąsła zdrowsze. Aby utrzymać efekty higienizacji zębów jak najdłużej postaraj się być mistrzem szczotkowania. Ważne jest codzienne mycie zębów przynajmniej dwa razy dziennie, samodzielna kontrola zębów, stosowanie nici dentystycznych raz lub dwa razy dziennie oraz regularne wizyty kontrolne w gabinecie dentystycznym.
Przez pierwszą godzinę wstrzymaj się z jedzeniem i piciem. Do kilku dni stosuj białą dietę. Unikaj takich pokarmów jak między innymi czerwona kapusta, czerwone wino czy przyprawa curry.
Na czym polega ogólna profilaktyka stomatologiczna i kompleksowa higienizacja stomatologiczna?
Do zabiegów higienizacyjnych i profilaktycznych zaliczamy:
- usuwanie kamienia / złogów nazębnych nad i poddziąsłowych;
- usuwanie osadów nazębnych, piaskowanie zębów;
- remineralizację szkliwa zębów (preparatem fluorowym lub bezfluorowym);
- instruktaż higieny jamy ustnej;
- lakowanie/ zabezpieczanie bruzd.
Usuwanie złogów nazębnych – skaling zębów
Najczęstszą przyczyną choroby dziąseł są złogi bakteryjne, czyli płytka nazębna i kamień nazębny. Nieoczyszczona płytka nazębna z czasem ulega mineralizacji tworząc twarde złogi kamienia nazębnego, których nie da się usunąć poprzez szczotkowanie zębów. Najbardziej bezpieczną metodą ich usunięcia jest zastosowanie delikatnych narzędzi ultradźwiękowych oraz odpowiedniej techniki zabiegowej.
Rozrastające się złogi niszczą przyczep dziąsłowy przyczyniając się do rozwoju choroby przyzębia oraz prowadzą między innymi do:
- krwawienia dziąseł;
- nieprzyjemnego zapachu z ust;
- obnażenia szyjek zębowych;
- nadwrażliwości;
- choroby dziąseł;
- paradontozy;
- zaniku kości;
- przedwczesnego rozchwiania i utraty zębów;
- innych chorób.
Piaskowanie zębów
Piaskowanie to zabieg usunięcia miękkiego osadu oraz przebarwień, związanych najczęściej z dietą (między innymi sokami, winem, kawą, herbatą) czy paleniem papierosów, które:
- przykrywają nasz prawdziwy, jaśniejszy, naturalny kolor zębów co nie pozwala cieszyć się pięknym uśmiechem i uniemożliwia prawidłowy dobór koloru wypełnień;
- sprawiają, że powierzchnia zębów jest bardziej chropowata co zwiększa przyciąganie bakterii i utrudnia właściwą higienę zębów.
Higienizacja zwiększa estetykę uśmiechu. Dlatego, gdy dostrzegamy nieestetyczny osad warto skorzystać z usługi higienizacji zębów. Ponadto piaskowanie znacząco zwiększa skuteczność zabiegu wybielania zębów. Jeśli marzysz o jaśniejszych zębach i myślisz poważnie o ich wybieleniu to nie zapomnij o odbyciu piaskowania.
Zabieg wykonujemy przy użyciu nowoczesnej piaskarki stomatologicznej, która oczyszcza powierzchnię zęba z osadu nazębnego przywracając jego naturalny kolor. Częstotliwość zabiegu zależy od indywidualnych potrzeb pacjenta.
Remineralizacja szkliwa:
Remineralizacja zębów to metoda leczenia, która ma na celu zapobieganie powstania próchnicy zębów poprzez wzmocnienie szkliwa oraz odbudowę już odwapnionych, zdemineralizowanych i osłabionych powierzchni zęba. Zawarte w preparacie związki zostają wbudowane w strukturę szkliwa, sprawiając, że staje się ono mocniejszą barierą dla działania różnych czynników, zwłaszcza kwasów. Lakierowanie zębów uwzględnia użycie odpowiedniego preparatu, aby nie doprowadzić do nadmiernej fluoryzacji zębów. Współczesna stomatologia dysponuje środkami eliminującymi konieczność użycia fluoru. Zabieg jest przyjemny i bezbolesny, polega na oczyszczeniu powierzchni zębów i rozprowadzeniu środka remineralizującego na wszystkie powierzchnie zębowe.
Lakowanie zębów:
Miejscami zwiększonego ryzyka rozwoju próchnicy są dołki i bruzdy, zwłaszcza zębów świeżo wyrzniętych. Lakowanie zębów jest jednym z najbardziej skutecznych sposobów zapobiegania próchnicy bruzd i innych naturalnych zagłębień. Polega na oczyszczeniu przy pomocy odpowiedniej szczoteczki powierzchni żujących zębów bocznych i wypełnieniu ich głębokich bruzd. Specjalnie przeznaczone do tego materiały dodatkowo wzmacniają strukturę szkliwa zęba. Lakowane powierzchnie zębów powinny być regularnie kontrolowane, a ubytki laku zęba uzupełniane. Jest to zabieg całkowicie bezbolesny.
Higienizacja zębów w ciąży – ważny aspekt zdrowia przyszłej mamy
Niemniej ważna jest również higienizacja zębów w ciąży. Zabieg higienizacji zębów jest wręcz kluczowym elementem dbałości o zdrowie stomatologiczne w okresie ciąży. Zapobiega poważnym problemom zdrowotnym, które mogą wpłynąć na rozwój dziecka. Regularne wizyty u dentysty i kompleksowa higienizacja stomatologiczna są niezwykle ważne w tym wyjątkowym czasie życia każdej kobiety.
Kiedy jest najlepszy czas na wykonanie higienizacji jamy ustnej w ciąży?
Niewłaściwa pielęgnacja, płytka nazębna i kamień nazębny mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, zarówno dla mamy, jak i dla dziecka. Ciąża to wyjątkowy okres w życiu kobiety, w którym zachodzą liczne zmiany w jej organizmie. Warto pamiętać o potrzebie wykonania zabiegu higienizacji zębów i wzmocnieniu szkliwa końcem pierwszego i drugiego trymestru. W ramach higienizacji jamy ustnej higienistka stomatologiczna udzieli przyszłej mamie cennych rad. To ważne, aby w trzecim trymestrze ciąży uniknąć momentów, w których występuje ból błony śluzowej. Ważne wskazówki pomogą również zadbać o zdrowe i mocne zęby dziecka od pierwszych dni życia.
Dlaczego należy odbywać regularne zabiegi higienizacji zębów w ciąży?
Wykonanie zabiegu higienizacji jamy ustnej, w tym usuwanie kamienia nazębnego, polerowanie zębów oraz edukacja jak utrzymać odpowiednią higienę jamy ustnej i dobry stan dziąseł jest niezwykle istotne w okresie ciąży. Podczas ciąży, wiele kobiet doświadcza zwiększonej podatności na gromadzenie się płytki nazębnej i kamienia nazębnego. Osady powierzchniowe na powierzchni zębów mogą prowadzić do problemów, takich jak nadwrażliwość zębów czy kamień nazębny. Dodatkowo sprzyjają powstawaniu próchnicy. Regularna higienizacja zębów jest więc kluczem do utrzymania zdrowia.