Nić dentystyczna- czym jest i jak jej używać?

Piękne zęby to marzenie wielu z nas. Aby je spełnić, konieczne jest zadbanie o kompleksową higienę i pielęgnację zębów. Uzupełnieniem standardowo używanej szczoteczki do zębów jest nić dentystyczna, której skuteczność potrafi zaskoczyć. Nie stawiaj na profesjonalne produkty wybielające, które często są zbyt agresywne i niszczą nasze szkliwo. Postaw na zabieg profesjonalnego wybielania laserem w gabinecie dentystycznym i wypróbuj nić dentystyczną!

nić dentystyczna do oczyszczania przestrzeni międzyzębowych

O ile mycie zębów z zastosowaniem szczoteczki jest dla nas normą, o tyle nić dentystyczna wciąż budzi wiele wątpliwości. A to właśnie codzienne czyszczenie przestrzeni międzyzębowych jest kluczowe, aby usunąć reszki jedzenia z trudno dostępnych miejsc. Do czego tak naprawdę nić dentystyczna służy i po co w ogóle jej używać? Dlaczego warto wprowadzić nić dentystyczną do codziennej prawidłowej higieny jamy ustnej i czyszczenia zębów? Czy istnieje jakaś alternatywa dla nici dentystycznych Sprawdźmy!

  • Czym tak właściwie jest nić dentystyczna?
  • Dlaczego warto używać nici dentystycznej?
  • Technika użycia nici dentystycznej krok po kroku
  • Poznaj rodzaje nici dentystycznych i wybierz idealną dla siebie!

Czym jest nić dentystyczna do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych?

Nitka dentystyczna jest uzupełnieniem codziennej higieny jamy ustnej. Wykonana jest ze splecionych nylonowych włókien, czasem także z teflonu czy polietylenu. Nić dentystyczna, podobnie jak irygator do zebów, służy dokładnemu oczyszczaniu przestrzeni międzyzębowych z resztek zalegającego pożywienia. Za pomocą nici możliwe jest łatwe usunięcie gromadzącej się na powierzchniach zębów płytki nazębnej, która nieusunięta, prowadzi do powstawania próchnicy. Punkty styczne pomiędzy zębami są miejscami, które trudno jest dokładnie oczyścić przy użyciu zwykłej szczoteczki, a gromadzące się zanieczyszczenia i resztki jedzenia w krótkim czasie mogą doprowadzić do ubytków, zapalenia przyzębia, a nawet do utraty zębów. Fragment nici dentystycznej dociera do miejsca styku zębów, usuwając zanieczyszczenia szybko i skutecznie.

nić dentystyczna usuwa płytkę nazębną

Zadania nici dentystycznej

Do czego służy nić dentystyczna? Głównym zadaniem nici dentystycznej jest utrzymanie higieny jamy ustnej. Zarówno podstawowa wersja (klasyczna nić dentystyczna), jak i inne rodzaje nici dentystycznych są bardzo skuteczne. Różne nici dentystyczne sprawdzą się w nieco innych przypadkach. Końcówka nici dentystycznej idealnie wnika w przestrzenie międzyzębowe, usuwając wszelkie zanieczyszczenia, w tym pozwalając na usunięcie resztek pokarmu. Czyszczenie nicią dentystyczną jest proste, a pozwala na uniknięcie wielu nieprzyjemnych dolegliwości i defektów estetycznych. Usuwa płytkę bakteryjną i zapobiega między innymi chorobom dziąseł. Już zastosowanie zwykłej nici dentystycznej czyli przynosi wiele korzyści. Stosując specjalne nici dentystyczne, takie jak na przykład nić dentystyczna woskowana, możemy uzyskać jeszcze lepsze efekty i osiągać miejsca trudnodostępne. Jest to doskonała propozycja dla osób, które mają stłoczone zęby.

Jakie rodzaje nici dentystycznych wyróżniamy i jaką nić dentystyczną wybrać?

Nić dentystyczna występuje w kilku rodzajach. W swojej podstawowe postaci jest zwykłą nylonową nitką (nić dentystyczna niewoskowana), doskonale radzącą sobie podczas czyszczenia przestrzeni międzyzębowych. Dostępne są także nici bardziej specjalistyczne, jak np. nić dentystyczna pęczniejąca. Jest ona grubsza od standardowej, a pod wpływem wilgoci pęcznieje, co zwiększa skuteczność codziennego czyszczenia przestrzeni międzyzębowych. Dostępne są także nici woskowane, które dzięki pokryciu warstwą wosku, są łatwiejsze w użyciu. Woskowana nić dentystyczna świetnie sprawdza się u osób, u których zęby są stłoczone. Kolejnym rodzajem nici dentystycznych są nici wybielające, które nasączone są substancjami wybielającymi zęby i usuwającymi nagromadzony osad. Nić dentystyczna z fluorem natomiast pozwala na dodatkową ochronę przed próchnicą i paradontozą, a nici antybakteryjne znacząco ograniczają tempo namnażania się bakterii. W protetyce stosuje się specjalne nici dentystyczne super floss, sprawdzającą się podczas użytkowania prac protetycznych oraz do oczyszczania mostów protetycznych.

nić dentystyczna w przestrzeniach międzyzębowych

Jaką nić dentystyczną wybrać? To zależy od osobistych oczekiwań i preferencji, jednak zarówno standardową nicią dentystyczną, jak i innymi jej rodzajami łatwo uzupełnisz szczotkowanie zębów. Szeroki asortyment produktów sprawia, że każdy z łatwością może znaleźć nici dentystyczne idealne dla siebie.

Jak stosować nici dentystyczne?

Użycie nici dentystycznej wbrew pozorom wcale nie jest trudne. Jak się za to zabrać?

·  Nić opleć wokół palców środkowych lub wskazujących obu dłoni. Przytrzymaj nić dentystyczną kciukami.

·  Napnij nić i wprowadź ją do przestrzeni międzyzębowej, tworząc wokół zęba literę „C”.

Używanie nici dentystycznej podczas zakładania koferdamu na zęby

· Przytrzymaj nić dentystyczną i delikatnie przesuwaj fragment nici dentystycznej od linii dziąseł aż do górnej części zęba. Nigdy nie przesuwaj nici na boki!

· Tę czynność powtórz wokół każdego zęba, za każdym razem używając nowego fragmentu nitki do zębów. Nić dentystyczna łatwo usunie wszelkie pozostałości pokarmów, zapewniając skuteczną pielęgnację jamy ustnej.

Utrzymanie higieny jamy ustnej- o czym jeszcze pamiętać?

Chcąc utrzymać maksymalną higienę jamy ustnej, trzeba zdać sobie sprawę z tego, że samo mycie zębów nie wystarczy. Szczoteczka oczywiście, usuwa nagromadzony osad i płytkę nazębną, z pewnością nie dotrze jednak idealnie do przestrzeni pomiędzy zębami. Czyszczenie nicią dentystyczną daje o wiele lepsze rezultaty, bez względu na to, czy będzie to nić dentystyczna z fluorem czy bez, nić dentystyczna na patyczku czy taśma. Pielęgnację jamy ustnej warto rozpoczynać od płukania jamy ustnej, prawidłowego wyszczotkowania powierzchni zębów, przechodząc do codziennego czyszczenia przestrzeni pomiędzy nimi. To pomoże w zachowaniu zdrowia jamy ustnej.

Używanie nitki dentystycznej do oczyszczania zębów

Woskowana czy nie nić dentystyczna- różne nici dentystyczne

Woskowana czy nie nić dentystyczna jest tak samo skuteczna. Różnica polega jedynie na tym, że w przypadku nici woskowanej należy stosować ją po zakończeniu szczotkowania zębów. W przypadku nici niewoskowanej nie ma takiej konieczności. Końcówka nici dentystycznej i tak dotrze w odpowiednie miejsca.

Nić dentystyczna z fluorem czy bez? Inne rodzaje nici dentystycznych

Działanie nici dentystycznej z fluorem polega na dostarczaniu fluoru do przestrzeni międzyzębowych, co pozwala na dodatkową ochronę i uniknięcie powstawania próchnicy. Standardowa nić również chroni przed próchnicą, jednak to właśnie fluor działa wyjątkowo skutecznie.

Nawinięcie nitki dentystycznej na palce wskazujące

Flosser czy wykałaczki dentystyczne- alternatywa dla nici dentystycznych?

Działanie nici dentystycznej jest niewątpliwe, co jednak, gdy nie mamy przy sobie nitki do zębów? Alternatywą jest flosser, czyli czyścik do zębów. Daje on podobne efekty, jak nitkowanie zębów- pozwala na usunięcie resztek zalegających między zębami. Flosser to coś w rodzaju wykałaczki, na końcu której znajduje się końcówka nici dentystycznej. Wyjątkowym rodzajem nici dentystycznych jest taśma dentystyczna, przeznaczona głównie dla osób o mocno stłoczonych zębach. Jak znaleźć nić dentystyczną idealną dla siebie? Najlepiej sprawdzić kilka jej rodzajów i wybrać tę, która w naszym przypadku będzie najskuteczniejsza. Istnieją specjalne rodzaje nici dla osób noszących aparat ortodontyczny. Dla początkujących świetnie sprawdzi się woskowana nić dentystyczna, łatwa w użyciu i bardzo skuteczna w swoim działaniu.

Flosser jako alternatywa dla nici dentystycznej

Zalety nici smakowej

Na rynku dostępne są także nici dentystyczne smakowe. Sprawdzają się one idealnie w przypadku osób nadwrażliwych, a przede wszystkim w przypadku dzieci. Przyjemne, owocowe smaki zachęcają do używania nici, a do tego skutecznie odświeżają oddech. Jak używać nici dentystycznej smakowej? Zupełnie tak samo, jak każdej innej.

Czy warto używać nić dentystyczną i dbać o jamę ustną każdego dnia?

Nić dentystyczna stanowi doskonałe uzupełnienie codziennej higieny jamy ustnej. Pozwala na dokładne oczyszczenie przestrzeni, do których zwykła szczoteczka nie ma dostępu. Nić dentystyczna łatwo usuwa także osad nazębny, który powoduje nieestetyczne przebarwienia. Używanie nici dentystycznej wymaga odpowiedniej techniki, nitkowanie zębów nie jest jednak skomplikowane. Warto wiedzieć, że nieusunięta płytka nazębna z czasem zmienia się w kamień nazębny, do którego usunięcia konieczna jest już interwencja stomatologiczna. Nić dentystyczna używana prawidłowo, jest całkowicie bezpieczna, a bezpieczeństwo pacjenta jest dla nas szczególnie ważne. Lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego nić dentystyczna powinna znaleźć stałe miejsce w codziennej higienie zębów i jamy ustnej.

5/5 - (140 głosów)
lek. dent. Wojciech Skocz

Ukończyłem Wydział Lekarsko-Dentystyczny na Śląskim Uniwersytecie Medycznym, będąc nagradzanym stypendium Rektora za osiągnięcia naukowe. Podczas studiów byłem aktywnym członkiem Studenckiego Towarzystwa Naukowego przy Katedrze Dysfunkcji Narządu Żucia oraz Polskiego Towarzystwa Studentów ... Czytaj więcej

Podziel się:

Podobne publikacje:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *