Porady higienizacyjne

Dbanie o higienę jamy ustnej jest elementarne w zapobieganiu próchnicy i ochronie przed stanami zapalnymi dziąsła. To zasadniczy krok do utrzymania zdrowych zębów i dziąseł na co dzień.

Na podstawie moich codziennych obserwacji podczas zabiegów higienizacyjnych , przygotowałam dla Was porady o higienie jamy ustnej, które pomogą Wam utrzymać zdrowy uśmiech. Te porady stanowią kompendium najważniejszych zasad i praktyk, które każdy z nas powinien zastosować w swojej codziennej higienie, aby zachować zdrowie jamy ustnej na najwyższym poziomie. Pamiętajcie, zdrowy uśmiech to nie tylko piękno, ale przede wszystkim komfort i pewność siebie w codziennym życiu.

Dbaj o odpowiedni czas szczotkowania

Optymalnym czasem oczyszczania zębów są przynajmniej 2 minuty, a najlepiej 3 minuty.

Minimum to mycie zębów 2 razy dziennie, po porannym posiłku i ostatnim w ciągu dnia. Regularne czyszczenie zębów i powierzchni między zębami pomaga w usuwaniu kamienia nazębnego i osadu nazębnego.

6 różnych kolorowych szczoteczek z sercem między nimi zrobionym z pasty do zębów i napisem "szczotkuj zęby 2-3 minuty

Usunięcie kamienia hamuje rozwój próchnicy zębów. Regularne usuwanie płytki nazębnej wpływa na trwałość leczenia stomatologicznego i zapobiega odkładaniu się kamienia nazębnego. Ponadto oczyszczanie jamy ustnej chroni przed bólem podczas zabiegów higienizacji i czyszczenia zębów i wpływa na utrzymanie higieny jamy ustnej na optymalnym poziomie.

Dodatkowo odpowiednie utrzymanie higieny jamy ustnej chroni przed stanami zapalnymi dziąseł, chorobami przyzębia, krwawieniem dziąseł , recesją dziąseł i nadwrażliwością szyjek zębowych.

Dobierz stopień twardości szczoteczki wraz z higienistką stomatologiczną

Czy to szczoteczka ręczna, szczoteczka soniczna czy szczoteczka elektryczna – niedostosowana do indywidualnych potrzeb może powodować w jamie ustnej podrażnienia dziąseł i stany zapalne tkanek miękkich. Najlepiej wybierać taką z włosiem średnim lub miękkim, aby uniknąć podrażnień. Podczas gdy odbywa się kompleksowa higienizacja jamy ustnej , warto dobrać odpowiedni stopień twardości szczoteczki i korzystać z porad higienizacyjnych higienistki stomatologicznej w gabinecie dentystycznym.

4 szczoteczki z 4 stopniami twardości włosia: ultramiękkim, miękkim, średnim i twardym

Używaj najlepszej szczoteczki do zębów dla siebie

Wybór odpowiedniej szczoteczki do domowej higienizacji zębów jest kluczowy dla skutecznego oczyszczania zębów i najlepszego efektu oczyszczenia. Przy wyborze szczoteczki, warto uwzględnić kilka czynników, takich jak komfort użycia, skuteczność czyszczenia i preferencje indywidualne. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze rodzaje szczoteczek i ich cechy.

szczoteczka elektryczna obrotowa i niebieska szczoteczka manualna  w zielonym półprzezroczystym kubku

Szczoteczki manualne

Szczoteczki manualne to najbardziej tradycyjne i powszechnie stosowane narzędzie do higieny zębów. Są one łatwo dostępne, niedrogie i dostępne w wielu rozmiarach i kształtach. Dobrej jakości szczoteczka manualna z miękkimi włosiem powinna być w stanie skutecznie usunąć płytkę nazębną, nawet w trudno dostępnych miejscach, o ile jest używana prawidłowo. Najważniejsze jest, aby szczotkować zęby przynajmniej dwa razy dziennie, zwracając szczególną uwagę na trudno dostępne miejsca w przestrzeniach międzyzębowych.

Szczoteczki elektryczne

Szczoteczki elektryczne to popularna alternatywa dla szczoteczek manualnych (szczoteczek ręcznych), które oferują różne funkcje i technologie, takie jak timery, czujniki nacisku czy różne tryby czyszczenia. Istnieje wiele typów szczoteczek elektrycznych, w tym szczoteczki soniczne, szczoteczki obrotowe oraz najnowsze pulsacyjno-rotacyjne

Szczoteczki obrotowe, jak sama nazwa wskazuje, mają główkę szczoteczki, która obraca się, co pomaga w skutecznym czyszczeniu zębów. Elektryczne szczoteczki są powszechnie zalecane dla osób, które mają trudności z ręcznym szczotkowaniem.

Szczoteczki soniczne wytwarzają szybkie drgania, które pomagają w skutecznym usuwaniu płytki nazębnej i oczyszczania jamy ustnej na powierzchniach między zębami. Wielu użytkowników uważa, że szczoteczki soniczne są łatwiejsze w użyciu, a technologia soniczna bardziej skuteczna w porównaniu do szczoteczek ręcznych.

Kobieta trzyma w rękach szczoteczkę soniczną i telefon z aplikacją do prawidłowego mycia zębów

Inne szczoteczki do zębów

Oprócz powyższych, istnieją również szczoteczki do zębów przeznaczone dla osób ze specjalnymi potrzebami.

Na przykład, dla osób noszących aparaty ortodontyczne, istnieją specjalne szczoteczki z miękkim, V-kształtnym włosiem, które są skuteczne w czyszczeniu wokół drutów i zamków, w trudno dostępnych miejscach.

Dla osób z problemami ze sprawnością manualną, takimi jak choroba Parkinsona czy reumatoidalne zapalenie stawów, istnieją szczoteczki z większymi, łatwiejszymi do chwytania rączkami, celem ułatwienia dbania o własne zęby i oczyszczania ich powierzchni.

Ważne jest, aby pamiętać, że bez względu na to, jaki rodzaj szczoteczki wybierzesz, klucz do utrzymania zdrowia jamy ustnej leży w regularnym szczotkowaniu, odpowiedniej technice i regularnej wymianie szczoteczki. Zaleca się wymienić szczoteczkę do maksymalnie 3 miesięcy, lub wcześniej, jeśli włosie zaczyna się rozchodzić. Pamiętaj też, że gabinetowa higienizacja jamy ustnej jest niezbędne dla utrzymania zdrowego uśmiechu.

Pamiętaj o regularnym szczotkowaniu zębów.

Niezależnie od używanej metody i typu szczoteczki, jednym z najważniejszych elementów prawidłowej higieny jamy ustnej jest regularność oczyszczania zębów. Specjaliści zgodnie zalecają, aby szczotkować zęby przynajmniej 2 razy dziennie. Idealnie jest to zrobić po każdym posiłku, ale wiemy, że nie zawsze jest to możliwe, zwłaszcza w warunkach domowych czy w pracy. Jednocześnie osoby które palą papierosy, z chorobami przyzębia czy ze szczególną predyspozycją do odkładania płytki bakteryjnej i kamienia nazębnego powinny jeszcze lepiej dbać o higienę jamy ustnej. Warto wówczas na różne sposoby oczyszczać własne zęby w trudno dostępnych miejscach i w przestrzeniach międzyzębowych częściej niż 2 razy dziennie celem ochrony przed rozwojem próchnicy i profilaktyki przedwczesnej utraty zębów.

Szczotkowanie zębów rano, zaraz po śniadaniu, pozwoli nam usunąć osad nazębny i bakterie, które mogły namnażać się w jamie ustnej podczas snu. Wieczorne szczotkowanie, najlepiej około 30 minut po ostatnim posiłku, jest równie ważne, ponieważ pozwala na usunięcie resztek jedzenia i bakterii gromadzących się w ciągu dnia.

Regularne oczyszczanie zębów jest kluczowe dla zdrowia jamy ustnej, zapobiega rozwojowi próchnicy, zapaleniu dziąseł, a także niemiłemu zapachowi z ust. Warto również pamiętać, że oczyszczanie jamy ustnej to nie wszystko – nie zapominajmy o nitkowaniu zębów, używaniu irygatora do zębów i higienie języka, które powinny być integralną częścią naszych codziennych profilaktycznych działań.

Stosuj odpowiednią metodę szczotkowania zębów.

Zdrowie naszych zębów i jamy ustnej zależy nie tylko od regularności i przyborów do czyszczenia zębów ale także od metody oczyszczania zębów. Nie jest to jednak zasada uniwersalna dla każdego. W zależności od indywidualnych cech struktury jamy ustnej, stanu zdrowia zębów i dziąseł, a także preferencji i zdolności manualnych, metoda szczotkowania może różnić się między pacjentami. Dlatego zaleca się konsultację z lekarzem dentystą lub higienistką stomatologiczną, która ma doświadczenie i wiedzę, aby dobrać najbardziej odpowiednią technikę szczotkowania.

Lekarz dentysta Wojciech Skocz przeprowadza Instruktarz higieny jamy ustnej szczoteczką elektryczną przed zabiegiem implantologicznym. Instruktarz higieny jamy ustnej odbywa w PrecisDENT - Centrum Implantologii i Stomatologii Mikroskopowej w Jaśle

Higienistka stomatologiczna, na podstawie oceny jamy ustnej, będzie w stanie zalecić najefektywniejszą metodę szczotkowania, która zapewni jak najbardziej kompleksowe czyszczenie zębów i dziąseł. Może to być technika okrężna, pionowa, horyzontalna czy metoda Bassa – wybór zależy od wielu czynników, takich jak kształt i ułożenie zębów, stan dziąseł czy nawet rodzaj używanej szczoteczki.

Raz dobrana metoda powinna być stosowana konsekwentnie, a jej prawidłowość powinna być regularnie sprawdzana i korygowana podczas wizyt kontrolnych w gabinecie dentystycznym.

Używaj nici dentystycznej codziennie

Nić dentystyczna to jedno z obowiązkowych przyborów do czyszczenia zębów pomagających utrzymać w odpowiednim stanie jamę ustną i powierzchnie między zębami. Nie ma takiej szczoteczki, która prawidłowo oczyści nam przestrzenie międzyzębowe. Nagromadzone resztki są świetną pożywką dla bakterii, co prowadzi do powstawania kamienia oraz próchnicy zębów. Aby zapobiec próchnicy i stanom zapalnym, warto nitkować zęby w przestrzeniach międzyzębowych przynajmniej raz dziennie, zazwyczaj wtedy kiedy mamy więcej czasu.

Nić dentystczna z logiem PrecisDENT Stomatologia, Obok biały napis "nić dentystyczna"

Pamiętaj o higienie języka

W higienie jamy ustnej, tak samo ważne jak szczotkowanie zębów, jest regularne czyszczenie języka, na którym również gromadzą się bakterie. Bakterie te mogą przyczynić się do powstawania nieprzyjemnego zapachu z ust. Do tego celu używamy specjalnej tarki lub szczoteczki do języka.

Mała dziewczynka wystawia język i oczyszcza szczoteczką do języka

Stosuj pasty o niskim współczynniku ścieralności, unikaj past wybielających i z węglem

Wysoki współczynnik ścieralności – RDA, REA obecny w naszych pastach nie jest dobrym rozwiązaniem. Środki tego typu ścierają szkliwo, co prowadzi do osłabienia zębów. Warto pamiętać, aby w paście do zębów znalazły się składniki wzmacniające i odbudowujące szkliwo.

Nie Płucz jamy ustnej po myciu zębów

Jest to często spotykany błąd. W ten sposób pozbywamy się wszystkich cennych składników, które dopiero dostarczyliśmy naszym zębom. Prawidłowo jest wypluć nadmiar pasty, aby wszystkie substancje zawarte w paście mogły skuteczniej i dłużej działać. Jeśli był w niej zawarty fluor, to następuje fluoryzacja zębów. Jeśli środki do zębów wrażliwych – następuje leczenie nadwrażliwość zębów.

Mężczyzna z brodą płucze jamę ustną płynem do płukania jamy ustnej

Dodatkowo, taki proces pozwala na zachowanie długotrwałego, przyjemnego zapachu w jamie ustnej. To szczególnie ważne dla osób z halitozą lub palących papierosy, które mogą zauważyć nieprzyjemny zapach z ust pomimo regularnego mycia zębów. Dlatego właśnie, zalecamy pozostawienie śladowych ilości pasty na zębach na pewien czas po szczotkowaniu, aby składniki aktywnie mogły działać. Wystarczy porządnie powypluwać pastę, bez czynności przepłukania jamy ustnej.

Ważne jest także, aby pamiętać, że płukanie ust nie zastępuje innych elementów higieny jamy ustnej, takich jak szczotkowanie zębów, nitkowanie czy używanie irygatora. Wszystkie te elementy łączą się, tworząc skuteczny system dbania o zdrowie naszej jamy ustnej.

Jeśli masz prace protetyczne, jak korony, mosty, licówki, implanty dentystyczne – używaj irygatora

Osoby z pracami protetycznymi, takimi jak korony, mosty czy licówki, obligatoryjnie powinny korzystać z irygatora do jamy ustnej. Irygator do zębów, korzystający z ciśnieniowego strumienia wody, pomaga usuwać resztki pokarmów i płytkę bakteryjną z trudno dostępnych miejsc, których często nie można skutecznie oczyścić tradycyjną szczoteczką do zębów.

Kobieta po kąpieli przeprowadza płukanie przestrzeni międzyzębowych irygatorem do zębów patrząc w lustro

Pamiętaj o regularnym korzystaniu z irygatora – zaleca się używanie go co najmniej raz dziennie. Wybierz odpowiednie dla siebie ustawienie ciśnienia strumienia wody, zaczynając od niższych wartości, zwłaszcza jeżeli masz wrażliwe dziąsła. Skoncentruj strumień wody na przestrzeniach między zębami oraz pod mostami protetycznymi. Kieruj strumień pod kątem do linii dziąseł, aby skutecznie oczyścić przestrzenie międzyzębowe i obszary wokół prac protetycznych.

Nawet jeśli korzystasz z irygatora, nie zaniedbuj tradycyjnego nitkowania zębów – irygator nie zastąpi w pełni tej metody czyszczenia. Dla utrzymania optymalnej higieny jamy ustnej, konsultuj regularnie swoje nawyki i techniki z higienistką stomatologiczną. Dobrze dobrany zestaw narzędzi i odpowiednie techniki to klucz do zdrowego uśmiechu, niezależnie od tego, czy masz prace protetyczne, czy nie.

Regularne wizyty higienizacyjne

Dlaczego higienizacja jamy ustnej jest tak ważna?

Kompleksowa higienizacja jamy ustnej to kluczowy element zdrowego uśmiechu. Zabiegi higienizacji stomatologicznej stanowią podstawę zdrowia jamy ustnej. Oczyszczanie jamy ustnej to nie tylko szczotkowanie, ale całościowa troska o higienę zębów i dziąseł. Aby dotrzeć do wszystkich przestrzeni, wykonać usunięcie kamienia nazębnego, usuwanie osadów i zapewnić odpowiednią profilaktykę próchnicy i chorób dziąseł, niezbędna jest gabinetowa higienizacja jamy ustnej.

Skaling, czyli usuwanie kamienia nazębnego w PrecisDENT - Centrum Implantologii i Stomatologii Mikroskopowej w Jaśle

Jaka powinna być częstotliwość zabiegów higienizacji? Zabieg Profesjonalnej higienizacji, w tym skaling ultradźwiękami, piaskowanie, wygładzanie powierzchni zębów i polerowanie zębów u osób zdrowych i niepalących powinien odbywać się przynajmniej co 6 miesięcy. W innych przypadkach jak paradontoza czy palenie papierosów regularna higienizacja jamy ustnej powinna być powtarzana przynajmniej co 3 miesiące.

Zabieg higienizacji zębów to nie tylko skaling i piaskowanie. Obejmuje między innymi usuwanie płytki bakteryjnej, usuwanie kamienia nazębnego, osadu nazębnego i piaskowanie zębów, biostymulację dziąseł laserem i instruktaż higieny jamy ustnej. Kamień nazębny, który jest zmineralizowanym osadem nazębnym, może być szczególnie szkodliwy, ponieważ utrudnia utrzymanie prawidłowej higieny jamy ustnej i przyczynia się do rozwoju próchnicy i zapalenia dziąseł. Profesjonalne usuwanie kamienia nazębnego przez higienistkę stomatologiczną to niezastąpiony element dbania o zdrowy uśmiech.

Zabieg higienizacji zębów często kończy się wygładzaniem powierzchni zębów, polerowaniem oraz fluoryzacją (na powierzchnię zębów nakłada się środek zawierający fluor lub bez fluoru) lub remineralizacją, która wzmacnia powierzchnię szkliwa i chroni przed nadwrażliwością szyjek zębowych.

Na koniec podzielę się z Wami najcenniejszą radą – Pamiętaj o regularnych wizytach higienizacyjnych. W gabinecie stomatologicznym PrecisDENT – Centrum Implantologii i Stomatologii Mikroskopowej w Jaśle profesjonalna higienizacja zębów zawiera takie zabiegi jak piaskowanie zębów, usuwanie kamienia nazębnego, lakierowanie zębów, biostymulację dziąseł, instruktarz higieny jamy ustnej, w tym porady higienizacyjne i zalecenia po zabiegu higienizacji zębów . Zabieg higienizacji jamy ustnej powtarzany okresowo, w tym regularne usuwanie kamienia, pomaga w utrzymaniu zdrowych dziąseł i zębów, co zapewnia piękny uśmiech. Pamiętaj, że lepiej zapobiegać chorobom, niż je potem leczyć.

Jeśli chcesz wybielić zęby przejdź zabieg higienizacji zębów.

Gabinetowa higienizacja zębów nie tylko pomaga zapobiegać rozwojowi próchnicy i chorób dziąseł, ale może również poprawić wygląd naszego uśmiechu. Podczas zabieg profesjonalnej higienizacji jamy ustnej, higienistka stomatologiczna może usunąć powierzchniowe przebarwienia, które mogą wystąpić na powierzchni zębów w wyniku palenia papierosów czy spożywania niektórych produktów, takich jak kawa, herbata czy czerwone wino. Czasem zdarza się, że po zabiegu piaskowania zębów pacjenci rezygnują z wybielania, bo są już zadowoleniu z efektu oczyszczenia i koloru zębów.

Nie jest to jednak (profesjonalna higienizacja zębów) to samo, co profesjonalne wybielanie zębów, które jest dedykowanym zabiegiem i wymaga zastosowania specjalnych środków wybielających. Jednak regularna higienizacja zębów może pomóc utrzymać zęby w jak najjaśniejszym odcieniu, a profesjonalne wybielanie zębów może być rozważane w przypadku, gdy chcemy osiągnąć jeszcze jaśniejszy odcień naszych zębów.

Twój Plan na Utrzymanie Doskonałej Higieny Jamy Ustnej

Podsumowując, prawidłowa higiena jamy ustnej i wizyty higienizacyjne to nie tylko kwestia estetyki uśmiechu, ale przede wszystkim zdrowia. Dbając o swoje zęby i dziąsła, dbamy o całe swoje ciało. Szczotkowanie, nitkowanie zębów, stosowanie płynów do płukania jamy ustnej, używanie irygatora i regularna higienizacja jamy ustnej to klucz do utrzymania zdrowego uśmiechu i zapobiegania wielu problemom.

Higienistka stomatologiczna przeprowadza instruktarz higieny jamy ustnej szczoteczką elektryczną w PrecisDENT - Centrum Implantologii i Stomatologii Mikroskopowej w Jaśle

Pamiętaj, że domowa higienizacja zębów , choć istotna, nie zapewni pełnej ochrony. Badanie stomatologiczne i przegląd jamy ustnej oraz gabinetowa higienizacja zębów, w tym skaling i piaskowanie są kluczoww dla utrzymania zdrowia naszych zębów i dziąseł. A PrecisDENT – Centrum Implantologii i Stomatologii Mikroskopowej w Jaśle to miejsce, gdzie troska o pacjenta łączy się z nowoczesną technologią, dokładnością i pełnym zaangażowaniem.

Przestrzegając porad higienizacyjnych i pamiętając o zabiegach higienizacji stomatologicznej, możesz cieszyć się zdrowymi zębami i uśmiechem na długie lata.

5/5 - (100 głosów)
Autor wpisu Klaudia Lechowska
Klaudia Lechowska

Ukończyłam kierunek Asystentka Stomatologiczna w Medyczno Społecznym Centrum kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaśle rozpoczynając jednocześnie kierunek Sterylizacji medycznej i Higienistki Stomatologicznej. W trakcie kształcenia zawodowego zostałam nagrodzona stypendium naukowym za ... Czytaj więcej

Podziel się:

Podobne publikacje:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *