Jak się przygotować do wybielania zębów?
Każdy z nas marzy o pięknym białym uśmiechu. Często zastanawiamy się jednak jak go osiągnąć i szukamy wielu rozwiązań, zazwyczaj na własną rękę gdzie to wybielanie może za sobą pociągną różne konsekwencje, a w dodatku nie przynieść żadnych efektów. Dlatego powinniśmy wybielać zęby w bezpieczny sposób, w gabinecie stomatologicznym po konsultacji z lekarzem dentystą.
Zabieg wybielania zębów jako spełnienie marzeń o białym, zdrowym uśmiechu.
Zdrowy, biały uśmiech jest nieodłącznym elementem dobrego samopoczucia i pewności siebie. Można nawet powiedzieć, że białe zęby i piękny uśmiech jest naszą wizytówką, która świadczy o dbałości o swoje zdrowie i wygląd. Pasty wybielające przynoszą krótkotrwały efekt, a do tego przy długotrwałym stosowaniu wpływają destrukcyjnie na szkliwo. Dlatego nie ma nic dziwnego w tym, że zabieg wybielania należy do bardzo popularnych. Skuteczne wybielanie zębów jest teraz prostszym i bardziej dostępnym procesem niż kiedykolwiek wcześniej, umożliwiającym spełnienie marzeń o białym, zdrowym uśmiechu.
Czy Ty również marzysz o wybielaniu zębów i białym, zdrowym uśmiechu?
Profesjonalne wybielanie zębów to bardzo popularny zabieg stomatologiczny, dzięki któremu możesz osiągnąć ten cel. Powinien być przeprowadzany w gabinecie stomatologicznym pod opieką lekarza dentysty. Są różne metody wybielania zębów, takie jak nakładkowe wybielanie zębów, wybielanie lampą czy wybielania zębów laserem.
Jak się przygotować do zabiegu wybielania zębów ?
Przygotowanie w przypadku wybielania zębów wymaga kilku kluczowych kroków, które są konieczne, aby osiągnąć optymalne rezultaty i zapewnić bezpieczeństwo podczas procedury wybielania.
Pierwszym krokiem jest profesjonalna higienizacja zębów. Każde osady czy kamień nazębny na powierzchni zębów mogą utrudniać prawidłowe wybielanie, prowadząc do nierównomiernych rezultatów.
Kolejnym krokiem jest zwrócenie uwagi na stan dziąseł. Zapalenie dziąseł czy jakiekolwiek inne problemy z dziąsłami mogą stanowić przeciwwskazanie do wybielania sobie zębów.
Ważne jest także zwrócenie uwagi na stan szkliwa i ewentualną obecność próchnicy czy nieszczelnych wypełnień.
Wybielanie zębów może okazać się niebezpieczne w sytuacji, gdy szkliwo jest osłabione lub zniszczone przez chorobę.
Osoby, które mają korony, mosty protetyczne czy licówki również powinny wiedzieć, że środki wybielające działają wyłącznie na naturalne szkliwo.
Niektóre grupy pacjentów, takie jak kobiety w ciąży czy osoby poniżej 16 roku życia, powinny wstrzymać się z wybielaniem zębów. Bezpieczne wybielanie należy przeprowadzić dopiero po porodzie i okresie karmienia piersią lub ukończeniu 16 roku życia.
Profesjonalna higienizacja jako zabieg niezbędny przed wybielaniem zębów
Jeśli masz kamień nazębny i osady nazębne, które są przyklejone do powierzchni zębów, należy je przed zabiegiem wybielającym usunąć przechodząc zabieg profesjonalnej higienizacji. Pozostawienie ich i rozpoczęcie zabiegu wybielania skończy się tym, że ząb będzie miał plamy a preparat nie dotrze do miejsc przykrytych kamieniem czy osadami. Preparat wybielający powinien być zawsze nakładany na oczyszczoną powierzchnię zębów. Dlatego przed wybielaniem wymaga się wykonania higienizacji do maksymalnie 2 tygodni przed wizytą, na której odbędzie się wybielanie zębów żywych.
Zadbanie o zdrowie dziąseł przed wybielaniem zębów.
Pacjent z zapaleniem dziąseł i aktywną chorobą przyzębia nie powinien być dopuszczony do zabiegu wybielania. Dziąsła w stanie zapalnym są obrzęknięte i przysłaniają częściowo powierzchnię, która powinna być wybielona. Może to prowadzić do dodatkowego podrażnienia dziąseł. Ponadto przy zapaleniu z kieszonki dziąsłowej wydobywa się płyn surowiczy bądź nawet ropno-surowiczy. Sprawia, że izolacja dziąseł do wybielania nie będzie szczelna i dziąsła mogą zostać poparzone podczas wybielania. Pamiętaj więc, że wybielanie należy wykonać po tym jak lekarz dentysta zadba o stan Twoich dziąseł i zębów, wyleczy choroby dziąseł, sprawdzi kolor zębów, wybierze odpowiednią technologię wybielania zębów, powie o białej diecie oraz zakwalifikuje Cię do zabiegu.
Osłabione szkliwo i choroby szkliwa a wybielanie zębów.
Środki wybielające działają na szkliwo zębów. Jeśli szkliwo jest w złym stanie przez choroby zębów, schorzenia jamy ustnej czy silną demineralizację powinniśmy skonsultować możliwość zabiegu z lekarzem dentystą. Jeśli tego nie zrobimy, a mamy zniszczoną strukturę szkliwa opinie, że wybielanie niszczy zęby i może osłabić szkliwo mogą okazać się uzasadnione. Dlatego zawsze przed wybielaniem należy zadbać o zdrowe zęby i pamiętać o konsultacji ze stomatologiem.
Aktywna próchnica i nieszczelne wypełnienia a wybielanie zębów.
Próchnica zębów, która „rozpuściła” szkliwo czy szpara między wypełnieniem, a ścianami zęba jest przeciwskazaniem do wykonania zabiegu. Do wybielania należy przygotować zęby pod kątem szczelnych wypełnień i należy wyleczyć zęby w przypadku ubytków próchnicowych. Gdybyśmy w tej sytuacji wykonali wybielanie , preparat dostanie się do ubytku, a to może spowodować silny ból zęba oraz podrażnienie miazgi, a w konsekwencji sprawić, że wybielanie zębów boli. Żel wybielający zęby wnika w strukturę szkliwa rozpuszczając barwniki i w ten sposób zmienia odcień zębów. Należy poddać się zabiegowi wybielania dopiero po zakończeniu leczenia zębów. Ponadto samo wyleczenie zębów, często poprawia estetykę uśmiechu.
Korony protetyczne, mosty i licówki, a wybielanie zębów
Jeśli mamy korony na implantach zębów, mosty na implantach zębowych, korony protetyczne, mosty czy licówki preparat do wybielania nie zadziała na nie. Środki do wybielania działają jedynie na szkliwo. Dlatego dobry stomatolog często pyta jeszcze przed wykonaniem koron i licówek o chęć wybielenia zębów, aby były idealnie dopasowane kolorystycznie do pozostałych zębów.
Ciąża a wybielanie zębów
Jeśli jesteś w ciąży, wykonaniem procedury wybielania nie jest najlepszym pomysłem z kilku powodów, jak ryzyko połknięcia środka do wybielania, stres związany z zabiegiem czy ciążowe zapalenie dziąseł. Dlatego będąc w ciąży skorzystaj z możliwości wybielania zębów w okresie późniejszym.
Wiek pacjenta a wybielanie zębów
Nie powinno się wybielać zębów dzieciom i młodzieży poniżej 16 roku życia. U dzieci szkliwo nie jest jeszcze zmineralizowane w pełni jak u osoby dorosłej.
Konsultacja ze stomatologiem przed wybielaniem zębów.
Pamiętaj aby poinformować swojego lekarza dentystą o chęci wybielenia zębów. Wykona badanie kontrolne, sprawdzi stan zdrowia jamy ustnej, wybierze najlepszą dla Ciebie metodę, czy to metodę nakładkową wybielania czy wybielanie laserowe, i odpowiednio przygotuje Cię do zabiegu. Nie zalecamy domowego wybielania zębów. Zabiegi wybielania poprzedzone badaniem i konsultacją ze stomatologiem to jedyny rozsądny wybór dla Twoich zębów, Twojego szkliwa i Twojego zdrowia.
Zwiększona nadwrażliwość zębów a wybielanie zębów.
Przed planowanym zabiegiem wybielania zębów, warto pamiętać, że niewyleczone zęby i odsłonięte szyjki zębowe mogą skutkować poważnymi konsekwencjami i związanymi z zabiegiem wybielania ewentualnymi powikłaniami . W przypadku niewyleczonych zębów, proces wybielania może prowadzić do zwiększonej nadwrażliwości zębów, a nawet powodować ból. Wybielania zębów zachodzi poprzez utlenianie barwników, dlatego wybielanie zębów nadwrażliwych nie jest najlepszym pomysłem. Dlatego przed procedurą wybielania zębów należy uporać się z nadwrażliwością zębów oraz przygotować zęby i jamę ustną, co zwykle oznacza leczenie próchnicy, wypełnianie ubytków, usuwanie kamienia nazębnego i terapię nadwrażliwości.
Wybielanie zębów a cierpliwość
Efekt białych zębów i metamorfoza uśmiechu pod kątem koloru zębów to zalety wybielania zębów , o których wszyscy marzymy. Jednocześnie czasami nie jest natychmiastowy, lecz kumuluje się. W zależności od wybranej metody wybielania zębów, rezultaty mogą być widoczne od razu lub po kilku tygodniach, a efekty wybielania zębów utrzymują się zwykle od kilku miesięcy do kilku lat, w zależności od stylu życia, diety (biała dieta) i higieny jamy ustnej pacjenta. W związku z tym pacjenci, którzy chcą wybielić zęby muszą być cierpliwi i zrozumieć, że wybielanie zębów to w niektórych przypadkach proces, który wymaga czasu lub powtórzenia.
Metody wybielania należy indywidualnie dobrać
Zabiegi wybielania zębów różnią się nie tylko ze względu na użyte metody, ale także ze względu na efekt wybielania. Na przykład, wybielanie zębów laserem w gabinecie dentystycznym daje natychmiastowe rezultaty, podczas gdy wybielanie zębów metodą nakładkową wymaga regularnego stosowania na zęby żelu wybielającego przez określony okres czasu. Odpowiednia metoda wybielania zębów ma znaczenie i ze względu na efekt i przez wzgląd na bezpieczeństwo. Wybielanie nakładkowe bywa też często przerywane przez silną nadwrażliwość, przez wzgląd na długą obecność kwasów wybielających na powierzchni zęba. Dlatego wybór metody wybielania powinien być dokładnie przemyślany i dostosowany do indywidualnych potrzeb pacjenta. Warto postawić na skuteczne i bezpieczne wybielanie zębów w gabinecie.
Do zabiegu wybielania konieczne jest odpowiednie przygotowanie
Podsumowując, jak wygląda wybielanie zębów jest to skomplikowany proces, wymagający odpowiedniego przygotowania i podejścia. Wszystkie zabiegi wybielania zębów powinny być poprzedzone szczegółowym badaniem i profesjonalnym czyszczeniem zębów. Ważne jest również zwrócenie uwagi na stan zdrowia jamy ustnej i całego organizmu przed zabiegiem i skonsultowanie wszelkich wątpliwości z lekarzem dentystą. Profesjonalne podejście do procesu wybielania zębów jest kluczem do zdrowego i pięknego uśmiechu. W PrecisDENT – Centrum Implantologii i Stomatologii Mikroskopowej w Jaśle wybielanie zębów odbywa się wyłącznie bezpiecznymi i bardzo skutecznymi indywidualnie dobranymi metodami przez ekspertów wybielania zębów.
Zapraszamy do umówienia się na badanie stomatologiczne i konsultację wybielania zębów.
Jako fanka zdrowego uśmiechu swoją pasję rozwinęłam w TEB Edukacja w Rzeszowie na kierunku higienistka stomatologiczna.Interesują mnie nowoczesne metody uzupełniania ubytków jamy ustnej, dlatego poszerzam swoją wiedze w dziedzinie protetyki, szczególnie techniki ... Czytaj więcej