Dlaczego mycie zębów przed snem jest tak ważne?

Wszyscy jesteśmy świadomi tego, że musimy zęby myć oraz jak ważna jest higiena jamy ustnej dla naszego zdrowia. Ale czy zastanawialiśmy się kiedyś, dlaczego bardzo ważne jest umycie zębów wieczorem przed pójściem spać? Czy warto myć zęby przed snem? Jak zminimalizować ryzyko próchnicy? Co jest celem mycia zębów przed nocą? Co powoduje mała ilość śliny podczas snu? Dlaczego wieczorne czyszczenie zębów powinno być dla każdego z nas zdrowym nawykiem?

Mycie zębów przed snem to podstawa do utrzymania zdrowia zębów i dziąseł

W tym artykule przyjrzymy się dokładniej, dlaczego wieczorne czyszczenie zębów powinno stać się dla każdego z nas zdrowym nawykiem i jaki jest jego główny cel. Zapraszamy do lektury!

Dlaczego mycie zębów przed snem jest tak ważne?

Mycie zębów wieczorem nie jest przypadkowym zaleceniem stomatologów. Posiada ono rzeczywiste podstawy w biologii i fizjologii naszego organizmu. Jak to się zatem ma umycie zębów wieczorem do minimalizacji ryzyka próchnicy? Kiedy umyć zęby? Co ma do tego mała ilość śliny podczas snu?

Brunetka w długich włosach, o brązowych oczach, z lokami szczotkuje zęby wieczorem przed pójściem spać

Wieczorne mycie zębów a produkcja śliny w nocy.

Człowiek dorosły produkuje około pół do półtora litrów śliny na dobę, z czego tylko dwa do maksymalnie dziesięciu procent to ta wydzielana nocą. Tak więc gdy śpimy, produkcja śliny spada niemal do zera (ok.0,05ml/min.). A to z kolei sprawia, że jeśli nie myjesz zębów na noc znacząco wzrasta ryzyko próchnicy zębów.

Ślina w powiększeniu pod mikroskopem

Dlaczego w przypadku niemycia zębów przed snem wzrasta ryzyko próchnicy?

Ludzka ślina dzięki zawartym w niej składnikom między innymi jonom wapniowym, fosforanowym, fluorkowym, pozwala zachować równowagę kwasowo – zasadową poprzez neutralizowanie kwasów organicznych. W ciągu dnia obmywa zęby z resztek jedzenia i niewidocznych gołym okiem mikroorganizmów, które są odpowiedzialne za powstawanie kwasów. Dlatego nie da się zastąpić mycia zębów przed nocą. To bardzo ważne, jeśli jakiś czas po ostatnim posiłku szczotkujesz zęby. Warto umyć zęby przed pójściem spać. Skutki niemycia zębów przed snem rozwijają się całą noc i mogą być poważne.

palec wskazujący w rękawiczce białem wskazuje na modelu zeba rozwijającą się próchnicę i stan zapalny dziąsła

Skutki niemycia zębów przed pójściem spać. Co dzieje się nocą, kiedy ilość śliny znacząco spada?

Mała ilość śliny nocą sprawia, że w jamie ustnej zwiększa się ilość bakterii kwasotwórczych. Dodatkowo, gdy zęby nie zostaną wieczorem prawidłowo oczyszczone, bakterie mają pożywkę w postaci nieusuniętych resztek pokarmowych. Pamiętajmy, że śliny prawie nie ma , więc nic nie zneutralizuje kwasowego środowiska, a to z kolei prowadzi do demineralizacji szkliwa i rozwoju próchnicy. Bakterie beztlenowe w jamie ustnej mogą stać się także przyczyną płytki nazębnej i kamienia nazębnego, zapalenia dziąseł i przyzębia, w tym ciążowego zapalenia dziąseł oraz nieprzyjemnego zapachu z ust. To co zrobimy dla naszych zębów przed snem, zadecyduje czy będą one regenerowane nocą, czy też staną się „stołówką” dla bakterii, które ujemnie wpłyną na ich zdrowie. Dlatego zabieg wieczornego oczyszczania jamy ustnej powinien stać się dla każdego z nas zdrowym nawykiem.

Ilustracja przedstawiająca figurkę dentysty stojącego na 3 zębach z oczami i ustami i wykonującego przegląd zębów trzymanym w rękach lusterkiem i zgłębnikiem stomatologicznym. Między zębami widoczna jest płytka bakteryjna i kamień nazębny

Jak prawidłowo myć zęby przed nocą?

Kluczowym elementem zdrowia jamy ustnej jest oczywiście właściwe mycie zębów i usuwanie płytki nazębnej. Ważne aby w trakcie wieczornego mycia zębów usunąć również resztki jedzenia z przestrzeni międzyzębowych. Zęby należy myć co najmniej dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Stomatolodzy zalecają, aby zęby myć minimum przez dwie minuty. Oczyszcza to zęby z resztek pokarmowych i bakterii, które mogą przyczyniać się do powstawania próchnicy i stanów zapalnych dziąseł w naszej jamie ustnej.

Prawidłowego mycia zębów nie można zastąpić. Bakterie płytki nazębnej odpowiadają nie tylko za kamień nazębny, ale również zapalenia dziąseł będąc główną przyczyną chorób dziąseł. Przy myciu zębów pamiętaj, aby szczotkować każdą powierzchnię zęba, łącznie z powierzchnią żującą, koroną zęba i powierzchnią zewnętrzną. Po wierzchnie żujące, ze względu na liczne bruzdy wymagają szczególnej uwagi w trakcie mycia zębów wieczorem. Należy szczotkować zęby delikatnie, bez nadmiernego nacisku.

Wiedząc, jak ważne jest wieczorne szczotkowanie zębów, przez wzgląd na ograniczone wydzielanie śliny, warto podsumować sobie kilka zasad dotyczących prawidłowej techniki mycia zębów:

  1. Użyj nici dentystycznej i irygatora do zębów do usunięcia resztek jedzenia między zębami.
  2. Myjąc zęby używamy szczoteczki manualnej, szczoteczki elektrycznej lub sonicznej z miękkim lub średnim włosiem.
  3. Zęby należy szczotkować z niewielką ilością pasty do zębów.
  4. Szczotkuj zęby zgodnie z odpowiednią dla Ciebie metodą szczotkowania zębów – zazwyczaj ruchem od dziąseł (wzdłuż linii dziąseł) do korony zęba – technika wymiatająca. Szczoteczka myje zęby tak dobrze, jak się nią posługujesz. 😉
  5. Pamiętaj o szczotkowaniu wszystkich powierzchni zębów – zewnętrznej, wewnętrznej i żującej, wszędzie tam może być obecna płytka bakteryjna.
  6. Czas mycia zębów powinien wynosić minimum 2 minuty.
  7. Pamiętaj o oczyszczeniu powierzchni języka szczoteczką lub skrobaczką do języka.
  8. Po umyciu zębów nie płucz jamy ustnej wodą

Wybór odpowiednich narzędzi do wieczornego mycia zębów.

Wybór odpowiedniej szczoteczki i pasty do zębów jest kluczowy dla skutecznej higieny jamy ustnej. Szczoteczki manualne i elektryczne mają swoje zalety i wady, a wybór pomiędzy nimi zależy od osobistych preferencji. Szczoteczki elektryczne mogą być bardziej efektywne w usuwaniu płytki nazębnej, zwłaszcza dla osób, które mają trudności z prawidłowym szczotkowaniem manualnym i szczególne predyspozycje do kamienia nazębnego. W przypadku pasty do zębów, ważne jest, aby zawierała ona fluor lub inny środek remineralizujący powierzchnię szkliwa (stanowi barierę). Związki fluoru w znacznym stopniu pomagają wzmocnić szkliwo zębów i zapobiegają próchnicy zębów.

przybory higieniczne do wieczornego mycia zębów z logiem PrecisDENT - Centrum Implantologii i Stomatologii Mikroskopowej

Czy myć zęby dodatkowo między porannym szczotkowaniem zębów a wieczornym?

Podczas gdy powszechnie uważa się, że należy myć zęby dwa razy dziennie, niektórzy zalecają mycie zębów po każdym posiłku. Ten dodatkowy krok może pomóc usunąć płytkę nazębną, która gromadzi się na zębach po jedzeniu. Jeśli nie jesteś w stanie umyć zębów zaraz po posiłku, płukanie jamy ustnej wodą może również pomóc w oczyszczaniu zębów. Nie nadużywaj jednak płukania jamy ustnej, bo nie usunie płytki nazębnej i nie zastąpi dokładnego mycia zębów wieczorem. Jedocześnie myjąc zęby bezpośrednio po posiłku, szczególnie jeśli był on kwasowy, warto odczekać i umyć zęby około pół godziny później, aby nie uszkodzić szkliwa zębów, które może być w tym czasie bardziej podatne na uszkodzenia.

szczoteczka myje powierzchnie żujące przezroczystego modelu zęba z czerwoną miazgą. Obok jest napis, że wieczorne szczotkowanie powinno trwać 2 do 3 minut

Wiemy już czy warto myć zęby przed snem. Czas na pytanie: Ile minut myć zęby? Dokładne mycie zębów powinno trwać przynajmniej dwie minuty. Jest to minimalny czas szczotkowania zębów, który może zapewnić dokładne oczyszczenie wszystkich powierzchni. Szczoteczki elektryczne do mycia zębów ustawiane są timerem najczęściej na 2 minuty, co może pomóc w utrzymaniu tego standardu.

Pamiętaj aby myć dziecku zęby po ostatnim posiłku przed pójściem spać

Nie zapominajmy, że zdrowe nawyki higieny jamy ustnej dziecka, w tym wieczorne mycie zębów powinniśmy wpajać dzieciom od najmłodszych lat. Myjąc zęby dzieciom, uczymy je, jak ważne jest utrzymanie zdrowych zębów. Nawet kiedy dzieci myją zęby samodzielnie, warto upewnić się, że robią to prawidłowo i na wystarczająco długo. I pamiętaj, nie ma takiego dnia, jak Dzień Niemycia Zębów i takiego roku, jak Rok Niemycia Zębów.

Dziewczynka w wieku około 2 lat myje ząbki szczoteczką przed snem. Ubrana jest w piżamę w kolorowe kropki

Wartość Wieczornego Mycia Zębów dla Naszego Zdrowia

Podsumowując, odpowiednie dbanie o zdrowie jamy ustnej, a przede wszystkim regularne i prawidłowe mycie zębów wieczorem, jest kluczowe dla utrzymania mocnych zębów bez próchnicy. Wprowadzenie do codziennej higieny jamy ustnej kilku prostych nawyków, takich jak mycie zębów tuż przed snem (optymalnie około 30 min po ostatnim posiłku), używanie nici dentystycznej oraz regularne płukanie jamy ustnej, może zdecydowanie poprawić stan naszego uzębienia i błony śluzowej.

Nie zapominajmy również o regularnych wizytach u dentysty, które pozwalają na wczesne wykrywanie ewentualnych problemów i są nieodłącznym elementem prawidłowej higieny jamy ustnej i profilaktyki. O ile mycie zębów po każdym posiłku jest zdecydowanie zalecane, o tyle szczególną uwagę należy zwrócić na wieczorne czyszczenie zębów. Nasze działania przed snem mają kluczowy wpływ na to, co dzieje się z naszymi zębami w ciągu nocy.

Dokładne badanie stomatologiczne w PrecisDENT-Centrum Implantologii i Stomatologii Mikroskopowej w Jaśle

Zapamiętajmy, że zdrowe zęby to nie tylko piękny uśmiech, ale przede wszystkim podstawa naszego zdrowia ogólnego. Odpowiednia higiena jamy ustnej jest kluczem do utrzymania zdrowia zębów, ale i całego organizmu. Tak więc zadbanie o to, aby mycie zębów wieczorem stało się dla nas rutyną, to inwestycja, która z pewnością przyniesie nam wiele korzyści.

Dbajmy o nasze zęby – dzięki temu będą nam służyć przez całe życie.

5/5 - (2 głosy)
Asyst. stom. Dorota Chrząszcz

Ukończyłam Policealną Szkołę w Rzeszowie, uzyskując dyplom asystentki stomatologicznej. Moim priorytetem w pracy jest rzetelne wypełnianie obowiązków oraz dobra współpraca z całym zespołem stomatologicznym. Celem, który sobie stawiam, ... Czytaj więcej

Podziel się:

Podobne publikacje:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *