Rodzaje implantów zębowych

Implanty zębów nie bez powodu nazywane są trzecimi zębami. W końcu umożliwiają uzupełnienie zarówno pojedynczych ubytków zębowych po usunięciu zęba, jak i bardziej rozległych braków u pacjenta. Dzięki temu, że zastępują utracony korzeń, są dużo bardziej stabilne i trwałe niż tradycyjne protezy. Dodatkowo są estetyczne i wyglądają zupełnie jak naturalne zęby. Jakie są rodzaje implantów zębowych i z czego się składają? Implanty zębów mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak tytan czy cyrkon, i różnią się kształtem, rozmiarem oraz metodą umieszczenia. Podpowiadamy.

Jakie są rodzaje implantów zębów i z czego się składają

Z czego składa się implant zębowy?

Implant to swego rodzaju sztuczny korzeń zęba, którą umieszcza się w kości szczęki lub żuchwy, gdzie pełni rolę korzenia zębowego. Wszczepienie implantu polega na umieszczeniu go w kości szczęki lub żuchwy, gdzie następnie integruje się z tkanką kostną przez okres od 3 do 6 miesięcy. Po kilku tygodniach od wykonania przez stomatologa takiej procedury, implant zacznie łączyć się ze strukturą tkanki kostnej. Zazwyczaj taki proces trwa od 6 tygodni do 6 miesięcy. Po tym czasie jest wyłaniany, a na jego szczycie nakładany jest łącznik, a następnie korona protetyczna, czyli porcelanowa nadbudowa imitująca naturalny ząb. Rozwiązanie to pozwala zastępować zarówno pojedyncze ubytki, brak dwóch zębów, jak i całe łuki zębowe.

Implanty tytanowe są popularne ze względu na swoją trwałość i biokompatybilność. Tytan szybko integruje się z kością, zapewniając stabilne podparcie dla protez zębowych. Tytanowe wszczepy charakteryzują się wysoką zgodnością biologiczną i zazwyczaj nie wywołują reakcji alergicznych. Jego jedyną wadą jest srebrzystoszary kolor, który jednak pozostaje niewidoczny po zamocowaniu korony. W porównaniu do implantów ceramicznych, implanty tytanowe są bardziej trwałe i odporne na ewentualne złamanie.

Materiał implantów stomatologicznych

Najbardziej podstawowym kryterium podziału implantów zębowych jest to uwzględniające materiał, z którego są wykonane. Obecnie w gabinetach stomatologicznych takich jak PrecisDENT Centrum Implantologii i Stomatologii Mikroskopowej wykorzystywane są tylko takie rodzaje surowców, które gwarantują biokompatybilność z tkanką kostną, nie uczulają i są niezwykle trwałe. Z tego powodu najczęściej stosowane są:

  • implanty tytanowe — to jedne z najpopularniejszych i najdłużej stosowanych typów. Tytan jest materiałem dobrze tolerowanym przez organizm człowieka, dlatego też tak implant szybko integruje się z otaczającymi go kośćmi i stanowi idealne podparcie dla korony i protezy. Do tego świetnie funkcjonuje w jamie ustnej pacjenta i nie doprowadza do zaniku kości szczęki. Dodatkowo jest trwały i zazwyczaj nie powoduje u pacjentów żadnych skutków ubocznych, na przykład w postaci alergii. Jego jedyną wadą jest srebrno-szary kolor. Jednak prawidłowe planowanie zabiegu, zadbanie o aspekty Bio Perio Navi, regularne wizyty kontrolne i higienizacyjne sprawiają że kolor ten na zawsze pozostanie „schowany” w kości i „nigdy nie ujrzy światła dziennego”. W porównaniu do implantów ceramicznych, implanty tytanowe są bardziej trwałe i odporne na ewentualne złamanie.
  • implanty ceramiczne — to drugi najczęściej spotykany typ, nazywany również cyrkonowym. Wykonane są z tlenku cyrkonu, czyli materiału, który wykazuje właściwości zbliżone do naturalnej tkanki uzębienia i dobrze się z nią integruje. Jest wytrzymały, trwały i odporny na ścieranie. Nie wywołuje reakcji alergicznych, a do tego ma barwę kości słoniowej, dzięki czemu wygląda bardzo naturalnie. Wykorzystywany najczęściej, kiedy utrata zęba dotyczy siekaczy. Tlenek cyrkonu jest również popularny w ortopedii ze względu na swoją biokompatybilność i estetykę.

Implanty cyrkonowe charakteryzują się wysoką trwałością, biokompatybilnością oraz estetyką. Są odporne na ścieranie i doskonale integrują się z tkanką kostną, co czyni je idealnym wyborem dla pacjentów uczulonych na metale.

Kształty implantów stomatologicznych

Typowe implanty zębowe obejmują różne kształty i rozmiary, w tym spiralne, cylindryczne i śrubowe, z typowymi średnicami od 3.5 do 7.0 mm.

Wybierając jako kryterium typów implantów zębowych kształt, można wymienić następujące rodzaje implantów zębowych:

  • śrubowe — są obecnie bardzo popularne względu na ich łatwość stosowania, a także trwałość;
  • cylindryczne — w większości gabinetów stomatologicznych nie są już używane;
  • ”krótkie” — wykorzystywane są w trudnych warunkach anatomicznych, na przykład przy deficycie kości, a także u pacjentów z poważnymi chorobami i w podeszłym wieku;
  • zygomatyczne — to bardzo długie implanty, które mocowane są w kości jarzmowej, w sytuacji kiedy u pacjenta występuje jej całkowity brak w wyrostku zębowym.

Podział implantów stomatologicznych ze względu na ich usytuowanie

Wykorzystywane implanty stomatologiczne można podzielić również ze względu na ich usytuowanie oraz proces wszczepienia. Wymienia się ich następujące rodzaje implantów zębowych:

  • implanty śródkostne — to obecnie najpopularniejszy typ, który mocowany jest do kości, a zabieg taki zazwyczaj przebiega dwuetapowo. Istnieją również implanty jednofazowe, które pozwalają na natychmiastową odbudowę protetyczną. Proces wszczepienia implantu polega na umieszczeniu go w kości szczęki, gdzie integruje się z tkanką kostną przez okres 3-6 miesięcy, po czym następuje założenie korony protetycznej lub łuku zębowego;
  • implanty podkostnowe — mocowane są między kością a okostną, a więc znacznie płycej niż poprzednie. Stanowią alternatywę dla tych pacjentów, u których niemożliwe jest zamocowanie implantów śródkostnych;
  • przezśluzówkowe — są wszczepiane częściowo do kości, a częściowo pozostają w błonie śluzowej wyrostka zębodołowego. Dzięki temu po wygojeniu nie wymagają ponownej interwencji chirurgicznej.

Implanty zygomatyczne

Implanty zygomatyczne, choć rzadziej spotykane, są stosowane w przypadku znacznego zaniku kości szczęki, zapewniając stabilne podparcie dzięki umiejscowieniu w kości jarzmowej. W niektórych przypadkach stosuje się również implanty podokostnowe, które mogą być alternatywą dla implantów śródkostnych.

Przeciwwskazania do wszczepienia implantów

Pomimo szerokiej gamy zalet implantów stomatologicznych, istnieją przeciwwskazania do ich stosowania. Leczenie implantologiczne odgrywa kluczową rolę we współczesnej stomatologii i znajduje zastosowanie w leczeniu różnych problemów stomatologicznych, od pojedynczych braków zębowych po całkowite bezzębie. Przeciwwskazania bezwzględne obejmują choroby nowotworowe, zaburzenia układu krzepnięcia oraz niektóre choroby psychiczne. Palenie papierosów i choroby nerek również mogą wpłynąć na decyzję o zastosowaniu implantów.

Dlaczego warto zdecydować się na odpowiedni rodzaj implantów zębowych?

Implanty są stabilne i trwałe, co czyni je idealnym rozwiązaniem zarówno dla pacjentów z całkowitym bezzębiem, wymagających kompleksowej odbudowy protetycznej jak i uzupełnienia pojedynczych braków zębowych. Implanty tytanowe, dzięki swoim licznym zaletom, takim jak doskonała integracja z tkanką kostną, są często wybierane przez pacjentów. W gabinecie dentystycznym przeprowadzane są również zabiegi rekonstrukcji kości, które mogą być niezbędne przed wszczepieniem implantów.

Podczas konsultacji stomatologicznej w PrecisDENT Centrum Implantologii, doktor Wojciech Skocz dobiera indywidualnie najbardziej odpowiedni rodzaj implantu, w trosce o najlepsze efekty leczenia.

5/5 - (3 votes)
lek. dent. Wojciech Skocz

Ukończyłem Wydział Lekarsko-Dentystyczny na Śląskim Uniwersytecie Medycznym, będąc nagradzanym stypendium Rektora za osiągnięcia naukowe. Podczas studiów byłem aktywnym członkiem Studenckiego Towarzystwa Naukowego przy Katedrze Dysfunkcji Narządu Żucia oraz Polskiego Towarzystwa Studentów ... Czytaj więcej

Podziel się:

Podobne publikacje:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *