Protezy zębowe – czym są i jak wybrać najlepszą protezę zębową?


W poszukiwaniu idealnego rozwiązania na uzupełnienie brakujących zębów, wielu z nas staje przed dylematem wyboru odpowiedniego uzupełnienia protetycznego. Istnieje szeroki wachlarz opcji, w tym protezy zębowe, które mogą przywrócić funkcjonalność i estetykę naszego uśmiechu. Wśród dostępnych rodzajów wyróżnić można protezy elastyczne, cenione za komfort noszenia i estetykę, oraz protezy szkieletowe, które oferują trwałość i stabilność nawet w przypadku większych ubytków. W tym artykule przyjrzymy się bliżej tym dwóm typom protez oraz innym dostępnym rozwiązaniom, aby pomóc Ci wybrać opcję najlepiej dopasowaną do Twoich indywidualnych potrzeb i oczekiwań.

protezy zębowe w tym protezy akrylowe, protezy szkieletowe i mikroproteza.

Czym są protezy zębowe?

Protezy zębowe są uzupełnieniem, które zastępuje utracone zęby. Można je wykorzystać zarówno w przypadku braków częściowych, jak także braków całkowitych. Współczesna protetyka stomatologiczna dysponuje szeregiem rozwiązań, dzięki którym leczenie nawet najbardziej wymagających przypadków pacjentów, może zakończyć się ogromnym sukcesem.

Kto robi protezy zębowe?

Kto robi protezy zębowe

Protezy zębowe są tworzone przez specjalistów w dziedzinie protetyki dentystycznej, znanych jako protetycy. Praca ta wymaga nie tylko szerokiej wiedzy z zakresu stomatologii, ale także precyzji i umiejętności artystycznych, aby każda proteza była jak najlepiej dopasowana do indywidualnych potrzeb pacjenta. Proces tworzenia protezy rozpoczyna się od wizyty u dentysty protetyka, który ocenia stan zdrowia jamy ustnej pacjenta i na tej podstawie projektuje odpowiedni rodzaj protezy. Następnie technik dentystyczny wykonuje protezę zgodnie z projektem, wykorzystując zarówno tradycyjne metody, jak i nowoczesne technologie, takie jak druk 3D. W ten sposób można uzyskać optymalne dopasowanie i funkcjonalność.

Rodzaje protez zębowych

Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje protez zębowych: protezy zębowe ruchome oraz protezy zębowe stałe. Ruchome uzupełnienia mogą być swobodnie wyjmowane z jamy ustnej. W przypadku uzupełnień stałych, są one przymocowane do naturalnych tkanek zęba. Ich usunięcie wymaga wizyty w gabinecie stomatologicznym.

Protezy stałe. Korony i mosty protetyczne

Ze względu na rozległość, wyróżniamy protezy całkowite oraz częściowe protezy zębowe. Protezy całkowite stosowane są w przypadku całkowitych braków zębowych. Z kolei protezy częściowe mają zastosowanie przy brakach pojedynczego lub kilku zębów.

Protezy akrylowe

Protezy akrylowe są najbardziej popularnym rodzajem uzupełnienia.

Protezy akrylowe. Proteza akrylowa całkowita. Protezy akrylowe częściowe. Mikroproteza

Najpopularniejsze z nich to klasyczne protezy akrylowe częściowe lub całkowite. Składają się z płyty protezy, sztucznych zębów oraz ewentualnych elementów dodatkowych, takich jak metalowe klamry. Niestety, ich użytkowanie wiąże się z wieloma wadami – protezy często są niestabilne, przez co utrudniają swobodne wykonywanie podstawowych czynności jak żucie czy mowa. 

Protezy elastyczne

Protezy elastyczne są określane przez pacjentów jako cienkie protezy zębowe lub małe protezy zębowe. Należą do nich między innymi protezy nylonowe i akronowe.

Protezy nylonowe

proteza elastyczna nylonowa

Uzupełnienia protetyczne określane jako protezy nylonowe wykonane są z elastycznego materiału, który doskonale sprawdza się w panujących w jamie ustnej warunkach. To rozwiązanie skierowane jest przede wszystkim dla pacjentów, zmagających się ze zwiększoną wrażliwością wobec twardych materiałów, wykorzystywanych w konwencjonalnych uzupełnieniach akrylowych. Utrzymanie protezy odbywa się przy pomocy specjalistycznych klamer, których barwa imituje dziąsło. Pozwala to zachować odpowiednią estetykę. Wiele atutów protez nylonowych sprawiło, że zyskują one coraz szersze grono zwolenników.

Proteza akronowa

Proteza akronowa to nowoczesna altarnatywa dla typowych protez twradych. Acronit to termoplastyczne tworzywo, którego cechy pozwalają na idealne dopasowanie do panujących w jamie ustnej warunków.

proteza elastyczna akronowa

Podobnie jak w przypadku protez nylonowych, estetyka protez zębowych akronowych jest bardzo wysoka. Klamry budujące protezę są zupełnie niewidoczne. Płyta protezy jest wykonana z półprzezroczystego materiału, dzięki czemu nie odznacza się od barwy tkanek jamy ustnej.

Protezy zębowe typu overdenture (proteza nakładkowa)

Proteza overdenture na implantach zębowych

Protezy overdenture są uznawane za najbardziej zaawansowany rodzaj protez zębowych ruchomych. Mogą być mocowane na implantach zębowych.

Protezy szkieletowe

Protezy zębowe szkieletowe są rodzajem protez zębowych ruchomych. Ich utrzymanie odbywa się przy pomocy specjalnych, metalowych klamer. Taka forma stanowi doskonałą alternatywę dla protez ruchomych akrylowych – uzupełnienia szkieletowe charakteryzują się nie tylko znacznie lepszą stabilnością, ale też lepszym oddziaływaniem na podłoże tkankowe jamy ustnej.

proteza szkieletowa

Protezy szkieletowe charakteryzują się także wyjątkową precyzją elementów. Dzięki temu, że są one stosunkowo cienkie, pacjenci nie odczuwają dyskomfortu podczas codziennego użytkowania.

Protezy zębowe mocowane na implantach

Wykonana na implantach proteza jest doskonałym rozwiązaniem, dedykowanym głównie osobom z całkowitymi brakami zębowymi. Za pomocą specjalistycznych złączeń, proteza mocowana jest do umieszczonych w kości implantów zębowych.

protezy na implantach zębów

Dzięki stabilnemu umocowaniu na implantach proteza zachowuje idealną funkcjonalność podczas codziennych czynności, takich jak mowa czy żucie pokarmów. Wyróżniamy protezy na implantach oraz protezy przykręcane do implantów, w tym protezy na implantach All-on-X. Brak ucisku na dziąsła przeciwdziała zanikaniu tkanki kostnej. Dodatkowo taka forma leczenia pozwala na uzyskanie najwyższej klasy estetyki, gwarantującej osiągnięcie wymarzonego uśmiechu.

Protezy zębowe natychmiastowe

Proteza natychmiastowa określana jest też jako proteza tymczasowa. To uzupełnienie, które może być wykorzystane tuż po ekstrakcji zębów. Proteza natychmiastowa jest doskonałym rozwiązaniem dla pacjentów chcących zachować pełen komfort i estetykę uśmiechu, podczas oczekiwania na wykonanie docelowej formy uzupełnienia.

Protezy zębowe tymczasowe natychmiastowe. Mikroproteza akrylowa i most tymczasowy

Wyciski do protezy natychmiastowej muszą być wykonane z wyprzedzeniem, co wiąże się z koniecznością wcześniejszego odbycia dodatkowych wizyt w gabinecie.

Koszt protezy zębowej natychmiastowej jest zróżnicowany – zależy przede wszystkim od użytych do jej wykonania materiałów.

Proteza natychmiastowa, nazywana również protezą tymczasową, to rodzaj uzupełnienia protetycznego, które jest gotowe do użytku tuż po ekstrakcji zęba, a nie po okresie wygojenia rany. Dzięki temu pacjent unika niekomfortowego dla niego bezzębia oraz ma zapewnione normalne funkcjonowanie i ochronę rany poekstrakcyjnej. Takie rozwiązanie zalecane jest szczególnie w przypadku utraty przednich zębów.

Protezy stałe: Licówki, korony i mosty protetyczne

Licówki, korony i mosty są stałymi uzupełnieniami protetycznymi. Dedykuje się je pacjentom chcącym poprawić estetykę uśmiechu lub uzupełnić braki zębowe.

Licówki, korony, mosty

Licówki to cienkie nakładki, które kształtem imitują powierzchnię licową zęba. Najczęściej wykorzystuje się je w celu zwiększenia estetyki wyglądu odcinka przedniego. Wysoka precyzja wykonania i doskonałe odzwierciedlenie detali anatomicznych sprawia, że sprostują oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających pacjentów.

Licówki zębowe

Korony wykorzystywane są w celu pokrycia i wzmocnienia naturalnie osłabionych zębów, w których większość tkanek twardych uległa zmniejszenia. Dbają nie tylko o utrzymanie odpowiedniego wyglądu, ale przede wszystkim funkcjonalności zębów.

korony zębowe

Mosty protetyczne wykonywane są w przypadku pojedynczych lub mnogich braków zębowych. Budują je dwa podstawowe elementy – filary oraz przęsła. Naturalne zęby stanowią filary, przęsłem natomiast określa się umocowane między nimi uzupełnienie. Wyróżniamy również mosty na implantach.

most protetyczny


Gdzie kupić protezy zębowe

Protezy zębowe nie są przedmiotem, który można po prostu „kupić” jak gotowy produkt z półki sklepowej. Każda proteza jest wykonywana indywidualnie, aby idealnie pasowała do anatomii jamy ustnej danego pacjenta. Zapewnia to maksymalny komfort użytkowania oraz efektywność. Proces ten odbywa się w gabinecie stomatologicznym, gdzie dentysta dokładnie ocenia potrzeby pacjenta, wykonuje niezbędne pomiary i zleca przygotowanie protezy w specjalistycznym laboratorium dentystycznym. Dlatego, jeśli rozważasz protezę zębową, umów wizytę u dentysty. Stomatolog przeprowadzi kompleksową ocenę stanu zdrowia jamy ustnej i przedstawi dostępne opcje, dopasowane do Twoich indywidualnych potrzeb. To podejście gwarantuje otrzymanie protezy najwyższej jakości, która będzie służyć przez lata.

Koszt protezy zębowej. Protezy zębowe cena 2024

Koszt protez stałych i ruchomych jest bardzo zróżnicowany. Zależą nie tylko od rodzaju uzupełnienia, jakie zdecydowaliśmy się wykonać, ale też doświadczenia lekarza prowadzącego i metody wykonania, w tym na przykład delikatnego szlifowania zębów pod mikroskopem.

Najbardziej powszechny typ uzupełnienia, czyli proteza akrylowa, jest jedną a bardziej atrakcyjnych cenowo alternatyw. Ceny jej wykonania rozpoczynają się już od 2000 złotych.

Dla pacjentów dysponujących wyższym nakładem finansowym polecane się protezy ruchome elastyczne lub protezy ruchome szkieletowe. Stanowią one znacznie bardziej funkcjonalne i komfortowe rozwiązanie, w porównaniu z konwencjonalnymi protezami akrylowymi.

W przypadku stałych protez zębowych, ceny zależą od rodzaju uzupełnienia oraz jego rozległości. Licówki, wykonywane w celu maskowania nieznacznych defektów estetycznych, można wykonać już za 700 złotych – cena dotyczy pojedynczego zęba. W przypadku koron zazwyczaj rozpoczyna się ona od 1500 złotych wzwyż. Mosty, ze względu na swoją rozległość, są najdroższą alternatywą. Koszt jednego punktu (punkt odpowiada pojedynczemu zębowi) rozpoczyna się zwykle od około 1500 złotych.

Najbardziej kosztownym uzupełnieniem są protezy zębowe mocowane na implantach. Należy jednak pamiętać, że w tym przypadku cena podąża za jakością. Taki typ uzupełnienia stanowi nie tylko najbardziej komfortową, ale przede wszystkim najbardziej zachowawczą dla tkanki kostnej formę leczenia. Doskonale sprawdza się jako leczenie bezzębia lub pojedynczych braków zębowych. Wówczas na pojedynczych implantach mocuje się korony protetyczne.

Czy i kiedy NFZ refunduje protezy zębowe?

Gdzie najtaniej wykonać protezy zębowe? Najtaniej wykonać je w ramach narodowego funduszu zdrowia. Musimy mieć jednak świadomość ograniczeń.

W przypadku pacjentów z całkowitym bezzębiem, proteza może być wykonana w ramach refundacji Narodowego Funduszu Zdrowia. Raz na 5 lat bezpłatnie można wykonać protezę akrylową. Dodatkowo raz na dwa przysługuje jej darmowa naprawa.

Co w przypadku wykonania ruchomej protezy zębowej częściowej? Aby pacjent mógł otrzymać ją bezpłatnie, musi spełnić określone warunki – zarówno w szczęce, jak i żuchwie musi brakować co najmniej pięciu zębów. Jeśli mamy do czynienia z mniejszą ilością braków, wykonanie protezy musi odbyć się z własnych pieniędzy.

Kiedy należy wykonać protezę zębową?

Wykonanie odpowiednio dobranej protezy zębowej powinno stanowić początek leczenia protetycznego. Jego idealny początek powinien pokryć się z momentem, w którym częściowo lub całkowicie utraciliśmy nasze zęby.

Dzięki szybkiemu uzupełnieniu braków zębowych wpływamy na zahamowanie zaniku tkanki kostnej, uważanej obecnie za najbardziej cenny materiał w jamie ustnej. Jej resorpcja może mieć poważne w skutkach konsekwencje – w najbardziej skrajnych przypadkach uniemożliwia uzyskanie optymalnych efektów postępowania stomatologicznego.

Warto pamiętać, że proteza zębowa może być także wykonywana ze względów estetycznych.

Proteza zębowa należy także wykonać w sytuacji, gdy dotychczasowe uzupełnienie uległo uszkodzeniu. Dotyczy to nie tylko typowych, ruchomych protez akrylowych, ale też uzupełnień stałych – licówek, koron czy mostów. Uszkodzone odbudowy protetyczne mogą stanowić przyczynę zaburzeń zgryzowych, prowadząc tym samym do poważnych dysfunkcji w obrębie jamy ustnej.

Jak wybrać protezę zębową?

konsultacja protetyczna

Wielu pacjentów zastanawia się, jaka proteza zębowa będzie najlepsza. Czy wybrać protezy szkieletowe, protezy elastyczne, mosty protetyczne czy implanty zębowe. Niestety – na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Przypadek każdego pacjenta należy rozpatrywać w sposób indywidualny, podążając nie tylko za oczekiwaniami dotyczącymi estetyki, ale też osiągnięciem najbardziej funkcjonalnych warunków zgryzowych. Wykonanie i dopasowanie protezy powinno odbywać się w gabinecie stomatologicznym. Tym zajmuje się właśnie protetyka stomatologiczna.

Protezy zębowe, a higiena jamy ustnej

Wyróżniamy nowoczesne protezy zębowe całkowite, protezy elastyczne, czy protezy stałe. Niezależnie od tego, na jakie uzupełnienie się zdecydowaliśmy, dbanie o protezę zębową stanowi niezbędną konieczność!

Konieczne jest należyte zadbanie o regularne usuwanie płytki bakteryjnej. Szczotkowanie zębów co najmniej dwa rady dziennie, stosowanie nitki dentystycznej oraz oczyszczenie przestrzeni za pomocą irygatora to niezbędne minimum. Warto zwrócić także uwagę na utrzymanie higieny języka – w tym celu doskonale sprawdzą się powszechnie dostępne skrobaczki.

Jeśli zdecydowaliśmy się na ruchome uzupełnienie, należy zadbać również o zachowanie jego czystości. Nie wolno dopuszczać do sytuacji, w których zapominamy o jego regularnym oczyszczaniu!

Protetyka zębowa wymaga także regularności w przypadku wizyt kontrolnych. Pacjenci którzy zdecydowali się na leczenie, powinni nie tylko odpowiednio dbać o protezę zębową, ale też regularnie odwiedzać gabinet stomatologiczny. Wizyty kontrolne stanowią podstawę do oceny jakości uzupełnienia. Są także szansą na jak najszybsze wykrycie ewentualnych nieprawidłowości, a tym samym wprowadzenie koniecznych poprawek.

Źródła:

  1. https://myimplantdentist.com.au/. (n.d.). Dental Implants as a Treatment For Missing Teeth: A Literature Review. [online] Available at: https://myimplantdentist.com.au/dental-implants-as-a-treatment-for-missing-teeth-a-literature-review/ [Accessed 8 Feb. 2024]
  2. Moldovan, O., Rudolph, H. and Luthardt, R.G. (2016). Clinical performance of removable dental prostheses in the moderately reduced dentition: a systematic literature review. Clinical Oral Investigations, 20(7), pp.1435–1447. doi:https://doi.org/10.1007/s00784-016-1873-5
  3. Duong, H., Roccuzzo, A., Stähli, A., Salvi, G.E., Lang, N.P. and Sculean, A. (2022). Oral health‐related quality of life of patients rehabilitated with fixed and removable implant‐supported dental prostheses. Periodontology 2000, 88(1), pp.201–237. doi:https://doi.org/10.1111/prd.12419.
5/5 - (141 votes)
lek. dent. Joanna Skocz

Jestem absolwentką Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, na Wydziale Lekarsko-Dentystycznym, nagradzaną stypendium Rektora za osiągnięcia naukowe. W trakcie studiów byłam aktywnym członkiem Studenckiego Towarzystwa Naukowego przy Katedrze Dysfunkcji Narządu Żucia oraz Polskiego Towarzystwa ... Czytaj więcej

Podziel się:

Podobne publikacje:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *