Skrobaczka do języka – do czego służy i jak jej używać?

Skrobaczka do języka należy do grupy akcesoriów dentystycznych, które ułatwiają utrzymanie prawidłowej higieny jamy ustnej. Regularne stosowanie skrobaczki do języka pozwala ograniczyć ryzyko chorób jamy ustnej i zmniejszyć problem nieświeżego oddechu. Dowiedz się jak wybrać najlepszy skrobak do czyszczenia języka i jak go używać.

Skrobaczka do języka w ręku kobiety, przyłożona do języka. Czynność oczyszczania języka skrobakiem.

Regularne czyszczenie języka to bardzo ważny element dbania o prawidłową higienę jamy ustnej. Tuż obok szczotkowania i nitkowania zębów stanowi jeden z filarów profilaktyki chorób jamy ustnej. I to bez względu na to czy mamy idealnie zdrowe zęby, jesteśmy w trakcie leczenia próchnicy lub po kompleksowym leczeniu protetycznym i posiadamy korony protetyczne i licówki. Regularne oczyszczanie języka pozwala usunąć nalot na języku, a wraz z nim nadmiar bakterii wydzielających związki o nieprzyjemnym zapachu, których zwiększona ilość w jamie ustnej przyczynia się także do rozwoju przykrej dolegliwości, jaką jest halitoza. Aby codzienne czyszczenie języka przynosiło zadowalające rezultaty, powinno odbywać się w prawidłowy sposób, przy użyciu odpowiedniego narzędzia.

  • Osad bakteryjny na języku przyczynia się do powstawania kamienia nazębnego będącego jednym z głównych czynników chorób jamy ustnej, w szczególności stanów zapalnych dziąseł i przyzębia. Bakteryjny nalot na języku jest też uznawany za jedną z najczęściej występujących przyczyn halitozy.
  • Systematyczne szczotkowanie języka w pozytywny sposób wpływa na zdrowie jamy ustnej, znacznie ograniczając ryzyko chorób jamy ustnej, próchnicy i chorób miazgi. Tymczasem wiele osób, ogranicza się wyłącznie do codziennego szczotkowania zębów, bagatelizując znaczenie regularnego stosowania skrobaczki do języka
  • Wybór odpowiedniego przyrządu do czyszczenia języka i używanie go w prawidłowy sposób pozwala znacznie zredukować ilość bakterii bytujących w jamie ustnej, stając się podstawą profilaktyki chorób zębów i dziąseł.

Nalot bakteryjny na języku – wszystko co musisz o nim wiedzieć

Skrobaczka do języka, czyścik do językai szczoteczka do języka jako narzędzie do  usuwania nalotu z języka

Wbrew powszechnej opinii bakterie oraz reszki pokarmu nie gromadzą się tylko i wyłącznie na zębach. Ich znaczna ilość osadza się także na języku (tzw. osad bakteryjny na języku). Jego obecność można bez trudu zauważyć. To charakterystyczny biały nalot na języku, widoczny zwłaszcza u jego nasady. Jeżeli higiena jamy ustnej jest niewystarczająca, bakterie języka zaczynają się nadmiernie namnażać, co przyczynia się do powstawania płytki nazębnej, a w konsekwencji kamienia nazębnego i tym samym znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia chorób zębów i dziąseł. Dlatego każdy powinien pamiętać o higienie języka, również w trakcie leczenia aparatem ortodontycznym, czy to poprzez ortodoncję tradycyjną czy leczenie ortodontyczne nakładkowe. Ponadto duża ilość bakterii powoduje zwiększone uwalnianie związków lotnych o nieprzyjemnym zapachu, co skutkuje pojawieniem się nieświeżego oddechu.

Skrobaczka do języka kontra nieświeży oddech

Halitoza, bo niej mowa jest problemem, z którym na co dzień boryka się wiele osób. Choć przyczyny jej występowania mogą być różne (choroby jamy ustnej, zębów i dziąseł), do jej rozwoju najczęściej przyczynia się niewystarczająca higiena jamy ustnej. Rozwiązaniem problemu, jakim jest z halitoza, bywa odpowiednia higiena języka przy użyciu specjalnej skrobaczki lub szczoteczki do mycia języka, która umożliwia staranne oczyszczanie powierzchni języka z nagromadzonych na niej bakterii i resztek pokarmu.

Kobieta otwiera jamę ustną i wysuwa język. Skrobaczka do języka oczyszcza język

Szczoteczki do mycia języka wyposażone w specjalne wypustki oraz skrobaczki do języka, przypominające nieco wyglądem żyletki, pozwalają skutecznie usuwać charakterystyczny biały nalot na języku, a wraz z nim bakterie powodujące nieświeży oddech. Te stomatologiczne akcesoria stosowane każdego dnia pomagają rozwiązać wstydliwy problem halitozy na dobre.

Szczotkowanie języka w zdecydowany sposób poprawia także ogólny stan higieny jamy ustnej. Dokładne i systematyczne oczyszczanie powierzchni języka przy pomocy szczoteczki lub czyścika pozwala ograniczyć ryzyko osadzania kamienia nazębnego, a tym samym zmniejszyć ryzyko chorób jamy ustnej, zębów i dziąseł, takich jak m.in..:

Regularne stosowanie skrobaczki do języka jest więc nie tylko skutecznym sposobem na świeży oddech, ale też sprawdzoną recepta na śnieżnobiały uśmiech. Warto postarać się o to, by codzienne czyszczenie języka stało się nawykiem, który kończy proces mycia zębów rano i wieczorem.

Czyścik do języka, a może specjalne szczoteczki do języka? Co wybrać?

Jak łatwo zauważyć, odpowiednia higiena języka jest bardzo istotnym elementem profilaktyki chorób jamy ustnej, a regularne stosowanie skrobaczki do języka jest absolutnie niezbędne. Jednak aby codzienna higiena jamy ustnej przynosiła zadowalające rezultaty, należy wybrać odpowiedni rodzaj przyrządu. Tylko dzięki właściwemu dopasowaniu produktu do własnych potrzeb, codzienne czyszczenie języka będzie skuteczne. Pytanie jak znaleźć ten najlepszy?

Na początek warto nieco usystematyzować informacje dotyczące rodzajów akcesoriów przeznaczonych do czyszczenia języka. Do wyboru pozostają:

  • skrobaczka in. czyścik do języka;
  • specjalna szczoteczka do mycia języka;
  • szczoteczka do zębów 2w1.

Choć każdy z tych przyrządów zasadniczo ułatwia higienę jamy ustnej i teoretycznie pozwala usunąć nalot bakteryjny na języku, okazuje się, że nie każdy w tym zakresie jest tak samo skuteczny.

Bez wątpienia najczęściej kojarzone ze szczoteczkami do mycia języka są tradycyjne szczoteczki do zębów 2w1. Szczoteczka do zębów 2w1 to klasyczna szczoteczka, która po jednej stronie główki posiada włosie przeznaczone do szczotkowania zębów, po drugiej zaś silikonowe wypustki służące do mycia języka i wnętrza jamy ustnej. Niestety nie jest ona najbardziej skuteczna w zakresie szczotkowania języka. A to głównie ze względu na swój rozmiar i budowę, która bardzo często utrudnia dokładną higienę jamy ustnej i uniemożliwia dotarcie do tylnej części języka, wywołując niejednokrotnie odruch wymiotny.

Szczoteczka do języka na błękitnym tle

Na tle zwykłych szczoteczek do zębów 2w1 bez wątpienia lepiej wypadają specjalne szczoteczki do czyszczenia języka. Są one zdecydowanie mniejsze i bardziej poręczne, dzięki czemu umożliwiają wykonywanie precyzyjnych ruchów wymiatających. Specjalne szczoteczki do mycia języka wyposażone są w długą, wygodną rączkę oraz płaską główkę zakończoną delikatnymi włoskami. Taka budowa sprawia, że skrupulatna higiena jamy ustnej przy ich zastosowaniu jest zdecydowanie łatwiejsza, niż ma to miejsce w przypadku tradycyjnych szczoteczek do zębów.

Skrobak do czyszczenia języka – kiedy liczy się dokładność i precyzja

Zwycięską pozycję w kategorii akcesoriów do czyszczenia języka bez wątpienia zajmuje czyścik do języka, który niezwykle skutecznie usuwa nalot na języku, a jego używanie jest łatwe i bezpieczne. Podobnie jak specjalne szczoteczki do czyszczenia języka, czyścik ma małą i poręczną główkę oraz długą rączkę. Jednak na tym podobieństwa w budowie obydwu akcesoriów się kończą, bowiem czyścik do języka nie posiada włosków, jak specjalne szczoteczki do języka, a jego główka zakończona jest płaską powierzchnią, która ściera nalot i zawarte w nim bakterie języka.

Skrobaczka do języka na złotym tle

W sprzedaży dostępne są różne modele czyścików, zarówno manualnych, jak i szczoteczek ultradźwiękowych. Tak duża różnorodność sprawia, że każdy ma szansę znaleźć przyrząd adekwatny do własnych oczekiwań. W przypadku wątpliwości co do tego, który czyścik lub specjalna szczoteczka do czyszczenia języka okaże się najlepszym wyborem, można zasięgnąć opinii stomatologa lub higienistki stomatologicznej, który z pewnością pomoże rozwiać wątpliwości, dostarczając cennych wskazówek.

Stosowanie skrobaczki do czyszczenia języka w praktyce

Młoda Pani uśmiecha się trzymając w ręku skrobaczkę do języka

Każdy stomatolog potwierdza, że regularne stosowanie skrobaczki do języka to sprawdzony sposób na zdrowe zęby i świeży oddech. Jednak warto pamiętać o tym, że dla skuteczności procesu oczyszczania języka równie ważna jak systematyczność jest staranność całego zabiegu. Jak więc skutecznie czyścić język przy użyciu skrobaczki do czyszczenia języka? Otóż wystarczy przyłożyć powierzchnię wybranego modelu do powierzchni języka, lekko dociskając, a następnie przeciągnąć ją od nasady języka aż po jego czubek. Czynność tą należy powtórzyć parokrotnie, zarówno na środkowej części języka, jak i po jego bokach. Po zakończeniu czyszczenia należy wypłukać usta, a skrobaczkę dokładnie umyć. Czyszczenie języka powinno odbywać rano i wieczorem po umyciu zębów.

Dlaczego skrobaczka do języka to niezbędny element Twojej codziennej higieny jamy ustnej

Podsumowując, skrobaczka do języka to nieocenione narzędzie w walce o zdrowie i świeżość naszej jamy ustnej. To małe, a jakże pomocne urządzenie powinno znaleźć się w łazienkowej szufladzie każdego z nas, który zależy na pełnej higienie ustnej i świeżym oddechu. Zarówno specjalne szczoteczki do języka, jak i czyściki, choć różnią się nieco budową i sposobem użytkowania, są świetnym sposobem na walkę z nieświeżym oddechem oraz zapobieganie chorobom zębów i dziąseł. Pamiętajmy, że to my sami decydujemy o zdrowiu naszej jamy ustnej, dlatego warto poświęcić codziennie kilka minut na dokładne czyszczenie języka. To niewielki wysiłek, który przyniesie nam wiele korzyści, zarówno pod względem zdrowotnym, jak i estetycznym. W końcu piękny, zdrowy uśmiech i świeży oddech to wizytówka każdego z nas. Czas więc zaopatrzyć się w skrobaczkę do języka i zacząć dbać o higienę jamy ustnej na najwyższym poziomie.

5/5 - (133 głosy)
lek. dent. Wojciech Skocz

Ukończyłem Wydział Lekarsko-Dentystyczny na Śląskim Uniwersytecie Medycznym, będąc nagradzanym stypendium Rektora za osiągnięcia naukowe. Podczas studiów byłem aktywnym członkiem Studenckiego Towarzystwa Naukowego przy Katedrze Dysfunkcji Narządu Żucia oraz Polskiego Towarzystwa Studentów ... Czytaj więcej

Podziel się:

Podobne publikacje:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *