Stan naszych zębów a podróż samolotem

Przed wyruszeniem w podróż samolotem do wybranego przez nas miejsca, w którym spędzimy wymarzone wakacje, warto wykonać „przegląd stomatologiczny jamy ustnej” i zadbać o zdrowie swoich zębów. Zdarza się, że urlop z niewyleczonymi zębami i wizyta u dentysty, odłożona na „po zasłużonym odpoczynku”, generuje wiele negatywnych konsekwencji, a nagły ból związany z uaktywnionym stanem zapalnym mocno wpływa na przebieg wypoczynku.

Jaki wpływ ma lot samolotem na niewyleczone zęby.

Dlaczego zęby mogą zacząć boleć podczas lotu samolotem?

Już w pierwszych godzinach swojego urlopu, w czasie lotu w kabinie samolotu, możesz zacząć odczuwać ból. Przyczyny mogą być różne. Pęknięcia zębów, zatrzymane ósemki, większa wysokość zęba, wolne przestrzenie w wykonanym wypełnieniu, jakość istniejących uzupełnień protetycznych czy zmiany okołowierzchołkowe. Dlaczego zęby mogą zacząć boleć na dużych wysokościach, podczas podróży samolotem, podczas gdy zjawisko bólu zębów u osób dorosłych na ziemi jest bardzo rzadkie? Jaki jest powód bólu zębów i dlaczego takie sytuacje zdarzają się w przestworzach?

Kobieta z lekko otwartą jamą ustną trzyma dłońmi twarz z powodu bólu zęba

Warto mieć świadomość, że w trakcie podróży samolotem mogą się po prostu uaktywnić objawy chorych zębów, które do tej pory były utajone i nie powodowały żadnych dolegliwości. Silny ból zębów podczas lotu samolotem jest bardzo uciążliwy ze względu na zmieniającą się objętość powietrza spowodowaną zmianą ciśnienia . Zjawisko to występuje z powodu różnic atmosferycznych. Długa podróż w trakcie lotu z nieleczonymi zębami może być bardzo nieprzyjemna.

To kolejny powód dla którego warto mieć zdrowe zęby. 😉

Podczas podróży samolotem boli ząb – co dalej?

Dużym problemem może być nie tylko lot samolotem, ale też samo odnalezienie właściwego lekarza dentystę za granicą. Dodatkowym utrudnieniem może być komunikacja w czasie leczenia stomatologicznego za granicą. Również sam stres może być większy, ponieważ potrzebujemy leczenia w na oddziale opieki, o którym nic nie wiemy. Do tego doraźna pomoc, środki przeciwzapalne i leki, które działają przeciwbólowo (koniecznie spakujmy do bagażu leki) mogą w przypadku zaostrzenia stanu zapalnego nie spełnić swojego zadania. Niestety zaniedbanie regularnych przeglądów stomatologicznych z dokładnym badaniem jamy ustnej może zamienić wakacje w serię cierpień.

samolot od spodu na błękitnym niebie z białymi chmurami w tle

Przyczyną silnego bólu na dużej wysokości podczas lotu samolotem może być na przykład zapalenie zatok, chory ząb, zapalenie miazgi, zapalenie tkanek okołowierzchołkowych, torbiel lub ropień przyzębia , próchnica zębów lub ząb leczony endodontycznie – nagłe rozszerzenie powietrza w kanałach zębowych. Także zęby źle przeleczone mogą powodować rozpieranie podczas wznoszenia i opadania samolotu. Dlatego wnikliwe badania dentystyczne są podstawą dobrze zaplanowanego i przeprowadzonego leczenia.

Jak zmiana ciśnienia w trakcie lotu samolotem wpływa na niewyleczone zęby?

Za reakcję zęba odpowiada zmiana ciśnienia w otoczeniu. Często pojawiają się problemy z zębami objętymi próchnicą oraz silnym bólem zęba, o którym pacjent nie wiedział, że może zacząć boleć. Intensywny ból zęba może pojawić się zaraz po starcie lub gdy trwa już lot samolotem. Często sygnalizuje zaostrzone zapalenie tkanek okołowierzchołkowych. Narastający ból jest efektem gwałtownych wahań ciśnienia.

Kobieta trzyma się dłońmi w okolicy stawu skroniowo-żuchwowego i dolnych zębów w trakcie lotu samolotem

Pamiętajmy, że według różnych badań około 70% wszystkich bólów czaszkowo-twarzowych jest spowodowanych przez choroby zębów. Do tego więcej niż 60% występuje w nieprawidłowo wypełnionych zębach. Pęcherzyki powietrza pozostawione w kanalikach zębinowych podczas usuwania ubytku mogą powodować ogromny ból zęba w czasie zmian ciśnienia , drażniąc zakończenia nerwowe w zębie. Przyczyn bólu można również szukać w przekrwieniu miazgi oraz pęcherzykach gazu, które zamykają kanały korzeniowe podczas leczenia kanałowego. Rodzaj bólu zęba, zależy od przyczyny, czyli powodu który jest sprawcą bólu.

Dlatego warto zgłaszać się do lekarza dentysty, który przynajmniej raz na pół roku powinien wykonać nam bardzo dokładne badanie. Stomatolog podczas takiej wizyty ocenia szczelność obecnych wypełnień stomatologicznych i jakość leczeń endodontycznych. Należy wyleczyć wszystkie ubytki próchnicze i inne schorzenia zębów. Warto wymienić nieszczelne wypełnienia, stare wypełnienia, nieprawidłowo założone prace protetyczne. Dentysta powinien również naprawić uszkodzenia plomb, pomóc w zapaleniu miazgi oraz zabezpieczyć pęknięcia szkliwa.

Wpływ zmiany ciśnienia na zaostrzenie stanu zapalnego zęba podczas podróży samolotem

Podróż samolotem może zainicjować ból zęba, który wcześniej nie dawał objawów złego stanu zęba. Zmiany wysokości i ciśnienia atmosferycznego, nazywane skokami ciśnienia atmosferycznego, mogą wywoływać dyskomfort w jamie ustnej. Dotyczy to zwłaszcza osób z istniejącymi problemami stomatologicznymi i grozi bólem zęba. Nagłe zmiany ciśnienia atmosferycznego mogą również wpłynąć na stan zębów uaktywniając zapalenie miazgi zęba . To zjawisko często wywołuje nieprzyjemne dolegliwości w skutek wahań ciśnienia. Szczególnie jeśli mamy nieleczony ząb lub jesteśmy w trakcie leczenia kanałowego.

zbliżenie na urządzenie do pomiaru ciśnienia powietrza

Jak nie dopuścić do bólu zęba podczas podróży samolotem?

W celu uniknięcia bólu zęba podczas podróży samolotem i gwałtownych zmian ciśnienia, istnieje kilka kroków, które warto podjąć.

  • Przede wszystkim, ważne są regularne wizyty u dentysty przed planowanym urlopem. Lekarz dentysta będzie w stanie ocenić stan naszych zębów i zalecić ewentualne leczenie przed wyjazdem.
  • Należy również dbać o prawidłową higienę jamy ustnej, szczególnie przed wakacjami. Regularne szczotkowanie zębów, nitkowanie i płukanie jamy ustnej pomogą w utrzymaniu zdrowych zębów i dziąseł.
  • Pamiętaj o profilaktyce i zabiegach higienizacyjnych przynajmniej raz na 6 miesięcy, celem uniknięcia zaostrzonego zapalenia dziąseł.
  • Umów dziecko przed wyjazdem do dobrego dentysty dla dziecka celem dokładnego przeglądu zdrowia jamy ustnej.
dziecko trzymające w ręce model samolotu i ubrane jak pilot z lat dziewiedździesiątych

Dokładne badanie stomatologiczne jako ochrona przed bólem zęba podczas podróży samolotem

Wysokość podczas lotu samolotem powoduje gwałtowne zmiany ciśnienia, które wpływają na pęcherzyki powietrza w zębach. To zjawisko może pogarszać już istniejący ból zęba lub wywoływać nowe dolegliwości. Nieleczony ząb może być szczególnie podatny na skoki ciśnienia, co prowadzi do wzmożonego bólu. Dlatego ważne jest, aby zapewnić sobie odpowiednią opiekę stomatologiczną. Nie zapominajmy o wykonaniu kompleksowego badania stanu zębów przed podróżą samolotem. Zwłaszcza jeśli istnieje podejrzenie choroby zęba lub niedawno przeszliśmy leczenie endodontyczne.

Lekarz dentysta przeprowadza dokładny przegląd stomatologiczny pod mikroskopem w PrecisDENT Centrum Implantologii i Stomatologii Mikroskopowej

Zdrowe zęby wpływają na komfort podróżowania samolotem

Posiadanie zdrowych zębów jest kluczowe dla komfortu podróżowania samolotem. Nieleczone zęby mogą powodować ból i utrudniać cieszenie się wakacjami. Nie pozwól, aby uaktywniony ból zęba spowodowany zmianą zapalną zepsuł ci urlop. Profesjonalna ocena i ewentualne leczenie pomogą zapewnić spokojną podróż bez dolegliwości zębów związanych z chorobami tkanek zęba.

Samolot na pięknym tle nieba z chmurami o zachodzie słońca. Kolory nieba od żółtego do fioletowego.

Zadbaj o zdrowie zębów przed podróżą samolotem

Aby cieszyć się spokojną podróżą samolotem i uniknąć bólu zębów, warto zadbać o zdrowie jamy ustnej jeszcze przed wyjazdem. Wizyta w PrecisDENT – Centrum Implantologii i Stomatologii Mikroskopowej może być kluczowym krokiem w zapewnieniu sobie niezapomnianych wakacji. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii, takich jak między innymi mikroskopy, tomografia stożkowa i lasery stomatologiczne, zapewniamy naszym pacjentom najwyższy poziom precyzji i skuteczności leczenia. Nie ryzykuj bólu zęba i ciesz się wakacjami pełnymi uśmiechu i komfortu.

Umów się na wizytę już dziś! Warto zadbać o odpowiedni stan jamy ustnej aby móc cieszyć się w pełni wyczekiwanym wypoczynkiem.

5/5 - (1 głos)
Hig. stom. Alicja Musiał

Rozpoczęłam naukę w Medical School w Gorlicach na kierunku higienistka stomatologiczna. Uważam, że empatia i troska połączone z profesjonalizmem i motywacją, są niezbędne w pracy z pacjentami. Moim celem jest ciągłe ... Czytaj więcej

Podziel się:

Podobne publikacje:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *