Wpływ używek na zęby, przyzębie i zdrowie jamy ustnej

Używki mogą wykazywać znaczący wpływ na wiele zmian w obrębie jamy ustnej. Korzystanie z nich prowadzi do chorób dziąseł, próchnicy, periodontopatii (przewlekłej choroby dziąseł) a nawet raka gardła i jamy ustnej. A to tylko jedne z nielicznych problemów, jakie mogą się wiązać z zażywaniem niektórych substancji. Wśród takich używek, należy wymienić między innymi papierosy, elektroniczne papierosy, alkohol, marihuanę i haszysz. Oczywiście nadal najbardziej popularne pozostają alkohol i papierosy.

Wpływ używek na zęby, przyzębie i zdrowie jamy ustnej: lampka wina, papierosy, marihuana, haszysz, amfetamina

W tym artykule omówimy między innymi:

Wpływ palenia papierosów na zęby i zdrowie jamy ustnej

Palenie tytoniu to najczęściej spotykany nałóg na świecie. Jego dostępność jest tak wysoka, że nie problem spotkać go w swoim życiu. Nikotyna zawarta w papierosach szybko uzależnia, a jako ciekawostkę należy dodać, że przez Światową Organizację Zdrowia jest uznawana jako narkotyk. Dostając się do Ośrodkowego Układu Nerwowego, pobudza go do działania poprzez zwiększenie ilości dopaminy, a co za tym idzie wpływa na lepsze samopoczucie, koncentrację i większą wydajność – chwilowo.

Szybko jednak pojawia się zwiększenie tolerancji na nikotynę, a zatem uzyskanie opisanych efektów wymaga coraz większych dawek. Przy uzależnieniu dochodzi do momentu, gdy człowiek się zapętla – nałogowy palacz potrzebuje bodźca, który doda mu energii, sięga po papierosy, czuje się lepiej, aż energia znowu spada – im dalej brnie się w zły nawyk tym więcej go potrzeba do „przetrwania”, a to wbrew pozorom, nie przyczynia się wcale do większego wigoru, a do szybszego jego spadku.

Z badań naukowych wynika, iż nikotyna ma ścisły związek z chorobami płuc czy układu krążenia, w tym udarem mózgu. Nie jest obojętna również dla stanu jamy ustnej, która jak można się domyślić, jest najbardziej narażona na szkodliwe składniki dymu tytoniowego.

Miejscowe działanie wysokiej temperatury może prowadzić do oparzeń, czy do zaburzeń w zakresie keratynizacji nabłonka jamy ustnej. Ponadto dym tytoniowy zawiera sporo toksycznych substancji takich, jak cyjanowodór, formaldehyd amoniak, czy tlenek węgla.

Ten ostatni łącząc się z hemoglobiną, tworzy methemoglobinę, która nie jest zdolna do efektywnego transportowania tlenu. W efekcie błona śluzowa jamy ustnej nie ma odpowiedniej ilości tlenu, a co za tym idzie wpływa na gorsze gojenie.

Z aspektów estetycznych, same zęby również nie wyglądają korzystnie – przez wszystkie zachodzące procesy, robią się szare, czarne, łatwiej dochodzi w nich do uszkodzeń, co wiąże się też z nieprzyjemnym zapachem z ust. Nałogowi palacze często nie są świadomi jakie są szkodliwe skutki palenia. Są bardziej narażeni na demineralizacja szkliwa, większe ryzyko próchnicy, stanów zapalnych miazgi i choroby przyzębia

Wpływ Papierosów elektronicznych na zęby i zdrowie jamy ustnej

Ostatnimi czasy popularne stały się papierosy elektroniczne z uwagi na ich potencjalnie mniejszą szkodliwość dla zdrowia. W e-papierosach nie dochodzi do spalania się tytoniu, ale podgrzania płynu i wytwarzania aerozolu wdychanego przez użytkownika. Należy jednak pamiętać, że substancje zawarte w liquidach do e-papierosów, mogą poważnie zaszkodzić naszemu zdrowiu, a niektóre z nich również, jak klasyczne papierosy – zawierają nikotynę. Warto zatem przyglądać się składom poszczególnych wariantów.

Związki zawarte w aerozolu powstającym w e-papierosach mają pierwszy kontakt z tkankami gardła oraz jamy ustnej. Wśród użytkowników takich urządzeń często pojawiają się białe plamy oraz drożdżyca w jamie ustnej, która poza dyskomfortem, może wiązać się z poważniejszymi powikłaniami. Oprócz tego, substancje zawarte w liquidach mają dużą lepkość, przez co aerozol oraz zawarte w nim substancje, bardzo łatwo osadzają się na tkankach w jamie ustnej i na zębach, jak również mogą sprzyjać adhezji bakterii odpowiedzialnych za powstawanie płytki bakteryjnej, kamienia nazębnego i próchnicy.

Alkohol zęby jama ustna – jak alkohol wpływa zęby i zdrowie jamy ustnej

Na całym świecie nadmierne spożycie alkoholu uważane jest za problem zdrowia publicznego. W naszym kraju przeprowadzono badania, z których jasno wynika, iż osób uzależnionych od alkoholu jest ponad 600 tysięcy, zaś osób spożywających napoje wyskokowe – w tym wysokoprocentowe alkohole – w sposób szkodliwy dla zdrowia aż 2,5 mln. Nie są to pocieszające dane, ale jakie konsekwencje dla zdrowia jamy ustnej może przynieść nadmierne spożywanie alkoholu?

Nie jest niespodzianką, że spożywanie alkoholu przez dłuższy czas i w nadmiernych ilościach prowadzi do wielu zmian w obrębie ludzkiego organizmu. Obserwowane są uszkodzenia w układzie nerwowym, immunologicznym, hormonalnym, moczowo-płciowym, pokarmowym czy krążenia. Może odbić się to nawet na zdrowiu psychicznym (w wyniku nieprawidłowości hormonalnych). Negatywne efekty uzależnienia od alkoholu widoczne są także w obrębie jamy ustnej. Pojawiają się w postaci patologicznych zmian. Zaobserwować można je na języku, na błonach śluzowych jamy ustnej, w strukturach przyzębia, albo w gruczołach ślinowych. U osób ze sporym problemem alkoholowym ryzyko powstania próchnicy ( alkohol wpływ zęby), rozwoju chorób dziąseł czy też zachorowania na raka jamy ustnej, znacząco rośnie.

Alkohol a kwas – wpływ na zdrowie jamy ustnej.

Alkohol może wpływać na zdrowie jamy ustnej na wiele sposobów, w tym poprzez zwiększanie poziomu kwasowości. Kiedy pijemy alkohol, zwłaszcza alkohole o wysokiej kwasowości, takie jak wino, zwiększa to poziom kwasów w naszej jamie ustnej. Kwas wywołuje proces demineralizacji szkliwa, co oznacza, że minerały są stopniowo usuwane ze szkliwa zębów, co może prowadzić do powstania próchnicy i zwiększa ryzyko wystąpienia chorób dziąseł.

Dodatkowo, alkohol może prowadzić do przesuszenia jamy ustnej, zmniejszając produkcję śliny, która pełni kluczową rolę w neutralizowaniu kwasów i remineralizacji zębów. Kiedy śliny jest za mało, nie jesteśmy w stanie efektywnie neutralizować kwasów i ochronić naszych zębów przed demineralizacją.

Alkohol a cukier – wpływ na zdrowie jamy ustnej.

Cukier jest głównym czynnikiem prowadzącym do rozwoju próchnicy. Bakterie w jamie ustnej karmią się cukrem, a jako produkt tego procesu powstają kwasy, które niszczą szkliwo zębowe. Regularne spożywanie alkoholu bogatego w cukry intensyfikuje ten proces, zwiększając ryzyko rozwoju próchnicy i chorób dziąseł.

Jednocześnie alkohol hamuje produkcję śliny, co zwiększa ryzyko ustrojowych chorób jamy ustnej, takich jak suchość w jamie ustnej (kserostomia), co może prowadzić do jeszcze większych problemów z próchnicą i chorobami dziąseł. Ślina jest niezbędna do nawilżania jamy ustnej, neutralizowania kwasów produkowanych przez bakterie oraz do pomocy w procesie trawienia.

Wpływ marihuany na zęby i zdrowie jamy ustnej. Konopie i próchnica

Konopie indyjskie są narkotykiem znanym na całym świecie, dlatego też osoby dbające o zdrowie jamy ustnej, powinny pozostać wyczulone na możliwe konsekwencje, które mogą występować po ich zażywaniu. Osoby palące marihuanę są znacznie bardziej narażone na schorzenia w obrębie przyzębia. Dowody wskazujące na związek marihuany i próchnicy, nie są jednoznaczne, jednak należy być w tej kwestii ostrożnym. Powinno się mieć na uwadze między innymi to, iż palenie tego suszu, obniża ilość wydzielanej śliny i może w konsekwencji prowadzić do kserostomii. Zmniejszenie produkcji śliny stanowi jeden z czynników sprzyjających próchnicy. Palacze mają również nierzadko zwiększony apetyt na słodycze, które jak wiadomo, również sprzyjają powstawaniu próchnicy. Może nie jest to aż tak popularna i ogólnodostępna używka jak papierosy, jednak nierzadko wiąże się z podobnymi konsekwencjami dla zdrowia jamy ustnej.

Wpływ Haszyszu na zęby i zdrowie jamy ustnej

Haszysz jest substancją, jaką otrzymuje się ze zlepionej żywicy konopi indyjskiej. W związku z tym jego wpływ na zdrowie jamy ustnej jest podobny jak przy marihuanie – ze względu na zbliżone działanie i analogiczny sposób palenia tej używki, ogranicza wydzielanie śliny i tak samo jak w przypadku wyżej – może prowadzić do kserostomii, ponadto również zwiększa apetyt, często na przekąski przyczyniające się do pogarszania stanu naszych zębów. Poza tym jego zażywanie wiąże się też z tymczasowym wzrostem ciśnienia krwi, niekiedy obrzękami, czy zaburzeniami koordynacji.

Wpływ Amfetaminy na zęby i zdrowie jamy ustnej

Australijczycy są odpowiedzialni za przeprowadzenie szeregu badań na temat wpływu różnych używek na zdrowie jamy ustnej. Wśród nich znalazła się także amfetamina. Nie będzie tu zaskoczeniem, ale tak jak w większości przypadków – przyczynia się ona do pogorszenia komfortu życia, także na tej płaszczyźnie. Nie jest tak spopularyzowana jak powyższe używki, ale także może powodować bruksizm, czyli zaciskanie zębów i zgrzytanie nimi, co często ma miejsce podczas snu, ale także zwiększa ryzyko wystąpienia próchnicy i kserostomii. Nadużywanie tego typu substancji może prowadzić też do niszczenia się szkliwa (co często jest właśnie konsekwencją bruksizmu), co jest niestety procesem nieodwracalnym.

Wpływ Kokainy na zęby i zdrowie jamy ustnej

Należy do grupy alkaloidów, jest substancją psychostymulującą. Silnie uzależnia, a wraz ze wzrostem częstotliwości stosowania, prowadzi do biodegradacji układów w naszym organizmie. Może uskutecznić przedwczesny zawał serca, krwotoki.

W kontekście naszego zdrowia dziąseł i zębów – pH w jamie ustnej jest zazwyczaj neutralne. Po zetknięciu organizmu z kokainą zmienia się ono w kwasowe, co może tak jak w przypadku amfetaminy, zniszczyć szkliwo. Różne sposoby spożywania tego narkotyku mogą powodować także owrzodzenia w jamie ustnej, oraz silne stany zapalne dziąseł, podniebienia.

Wpływ LSD na zęby i zdrowie jamy ustnej

LSD jest jedną z silniejszych substancji wywołujących halucynacje. Poza nadmiernym produkowaniem śliny jako skutek uboczny po zażyciu, nie ma zbyt wielu informacji na jego wpływ na zdrowie jamy ustnej. Nie oznacza to jednak, że jest to środek bezpieczny – może prowadzić do silnych stanów lękowych, drgawek, ogólnego złego samopoczucia.

Wpływ Benzodiazepiny i barbituranów na zęby i zdrowie jamy ustnej

To grupa leków stosowana przeciwlękowo. Nie wykazano ich bezpośredniego wpływu na zdrowie jamy ustnej, aczkolwiek poprzez objawy niepożądane, takie jak wymioty, stan ten może się pogorszyć. Poprzez zmianę pH jamy ustnej, dochodzi do erozji szkliwa i psucia się zębów, oraz występowania podrażnień, stanów zapalnych dziąseł. W przeciwności do innych substancji, benzodiazepiny i barbiturany powodują zwiększone produkowanie śliny, a nie tak jak w znacznej większości – kserostomię.

Wpływ Opiatów na zęby i zdrowie jamy ustnej

Opiaty są pozyskiwane z główek maku. Mają za zadanie odprężać, nadać uczucie błogości, jednak niosą za sobą wiele skutków ubocznych. Mogą działać demotywująco, obniżać uczucie głodu, zwiększać apatię. Do tej kategorii należą między innymi morfina, kodeina, heroina. To substancja psychoaktywna, która może prowadzić do erozyjnych ubytków szkliwa, co za tym też idzie, jak w większości wymienionych przypadków – do stanów zapalnych, występowania aft w jamie ustnej, brzydkiego zapachu z ust.

Wpływ Wziewnych środków odurzających na zęby i zdrowie jamy ustnej

Wziewne, czyli takie które można wdychać. Są to na przykład rozpuszczalniki, benzyna. Przy korzystaniu z nich może dojść do występowania licznych owrzodzeń w jamie ustnej, co za tym idzie często do nieprzyjemnego zapachu z ust. Nierzadko mają działanie oszałamiające, halucynogenne, zmieniające percepcję.

Wpływ Sterydów na zęby i zdrowie jamy ustnej

Kojarzone zazwyczaj jako substancje stosowane przez sportowców. Muszą być dawkowane ostrożnie i nigdy nie w nieuzasadnionych przypadkach. Stosowane między innymi przy stosowane podczas leczenia schorzeń takich jak astma, układy zapalenia naczyń, zapalenie mięśni i wiele, wiele innych, Zawarte w nich składniki działają bardzo podobnie na stan jamy ustnej jak papierosy i reszta wymienionych używek. Mianowicie, na wskutek ich zażywania może dochodzić do silnych stanów zapalnych, bolesnych aft, psucia się zębów, występowania drożdżaków.

Wpływ używek na zęby, jamę ustną i zdrowie ogólne

Podsumowując

  • wpływ używek na zdrowie jamy ustnej
  • wpływ używek na choroby przyzębia
  • wpływ używek na przebarwienia zębów
  • utratę zębów spowodowaną używkami

Badania przeprowadzone dotychczas na temat związku wielu używek z pogarszaniem się stanu zdrowia jamy ustnej, jasno wskazują, że używki, w tym narkotyki i zęby to złe połączenie. Z używkami należy bardzo uważać – a najlepiej zrezygnować z nich całkowicie, a takie środki jak leki zawsze zażywać pod kontrolą lekarza, w odpowiednich dla naszego organizmu dawkach. Cały czas najbardziej powszechne jest palenie i alkohol. Jednocześnie wzrasta częstotliwość kontaktu z narkotykami i ich szkodliwego oddziaływania. We wszystkich wymienionych przypadkach, rośnie ryzyko rozwoju chociażby próchnicy, ale i też chorób przyzębia, drożdżaków, ale i nowotworów. Abstrahując od samego stanu zębów, gardła, przyzębia – niosą za sobą wiele innych negatywnych konsekwencji. Ilość chorujących na wspomniane też wcześniej nowotwory rośnie w zastraszającym tempie i dobrze zadbać o profilaktykę i trzymać rękę na pulsie. Należy często kontrolować stan swoich zębów wybierając się na wizyty do stomatologa – raz na pół roku, albo przynajmniej raz do roku! Poza tym dobrze od czasu do czasu wykonać badania z krwi, aby w razie potrzeby szybko zareagować. Choroby jamy ustnej nie pozostają tylko w tym obrębie, mogą rozprzestrzenić się na cały organizm – potrafią spowodować nawet zmiany z mózgu, czy ostre zapalenia zatok. Nie należy lekceważyć zdrowia. Jeśli korzystasz z używek wymienionych w tym artykule, a odczuwasz spadek energii, chroniczne zmęczenie, rozdrażnienie, lub inne niepokojące symptomy – zgłoś się do lekarza. W kwestii porzucania używek – warto skorzystać z pomocy kogoś wykwalifikowanego, kto pozwoli nam przejść przez cały proces w sposób jak najbardziej zrównoważony.

Jak zniwelować szkodliwe skutki używek na zęby i zdrowie jamy ustnej?


Niezależnie od używki – czy to kontakt z narkotykami czy palenie i alkohol, szkodliwe działanie na jamę ustną jest często poważne i długotrwałe. Ryzyko chorób nowotworowych z każdą kolejną używką znacząco wzrasta. Jednocześnie nie powinno się czekać na objawy uzależnienia, istnieją strategie, które mogą pomóc wyjść z nałogu w odpowiednim momencie, zniwelować negatywne efekty używek, dbać o zęby i zachować zdrowie.

Jak zapobiegać skutkom używek?

Po pierwsze, rezygnacja z nałogu, w tym alkoholu i papierosów, jest najskuteczniejszym sposobem na ochronę zdrowia jamy ustnej. Po drugie duże znaczenie mają regularne wizyty u dentysty, wizyty higienizacyjne i odpowiednia higiena jamy ustnej mogą pomóc w minimalizacji szkód. Obejmuje to regularne szczotkowanie zębów, stosowanie nici dentystycznych i płukania jamy ustnej. Ponadto, odpowiednia dieta bogata w witaminy i minerały, szczególnie wapń, może pomóc w ochronie zębów i dziąseł. Popularną formą diety jest tak zwana biała dieta. Wreszcie, regularne przeglądy stomatologiczne są niezbędne, aby monitorować stan zdrowia jamy ustnej i szybko zareagować na ewentualne problemy. Dobry dentysta i dokładne badanie stomatologiczne to często pierwsza i najlepsza szansa na wykrycie, a potem wyleczenie problemu.

Dlatego nie czekaj i umów się na dokładne badanie stomatologiczne w PrecisDENT – Centrum Implantologii i Stomatologii Mikroskopowej. Twoje zdrowie jest dla nas najważniejsze.

5/5 - (117 głosów)
lek. dent. Wojciech Skocz

Ukończyłem Wydział Lekarsko-Dentystyczny na Śląskim Uniwersytecie Medycznym, będąc nagradzanym stypendium Rektora za osiągnięcia naukowe. Podczas studiów byłem aktywnym członkiem Studenckiego Towarzystwa Naukowego przy Katedrze Dysfunkcji Narządu Żucia oraz Polskiego Towarzystwa Studentów ... Czytaj więcej

Podziel się:

Podobne publikacje:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *