Zdrowie zaczyna się w jamie ustnej

Zdrowe zęby i kondycja jamy ustnej ma kluczowe znaczenie dla zdrowia całego organizmu.

Zły stan zębów i dziąseł może mieć istotny wpływ na powstanie chorób ogólnoustrojowych i to często niezależnie od innych czynników ryzyka. Może również przyśpieszać powstanie problemów ze zdrowiem lub mieć wpływ na cięższy przebieg choroby, powikłania czy też mniejszą efektywność terapii.

Stan zapalny przyzębienia

Stan zapalny przyzębia może powodować stan zapalny w całym organizmie oraz wpływać na rozwój i przebieg chorób ogólnoustrojowych

Długotrwałe i nieleczone stany zapalne, a także zaniedbania w zakresie higieny mogą prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, w tym nowotworów. Ponadto nieleczone choroby jamy ustnej mogą prowadzić do infekcji, które mogą rozprzestrzeniać się w całym organizmie i prowadzić do poważnych chorób, takich jak choroby serca, udar mózgu, cukrzyca, choroby układu oddechowego czy choroby neurologiczne i inne.

Wysokiej jakości leczenie dentystyczne

Wysokiej jakości leczenie dentystyczne jest ważne, ponieważ pozwala na odpowiednie leczenie stomatologiczne zębów i chorób jamy ustnej, w tym stanów zapalnych dziąseł, ciążowego zapalenia dziąseł, próchnicy i innych problemów z zębami, które mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych w całym organizmie. Nieleczona próchnica wpływa na zakażenie miazgi i odpowiada za ogniska zębopochodne. Wówczas konieczne staje się leczenie kanałowe lub usunięcie zęba i uzupełnienie braku zębowego, na przykład implantem dentystycznym.

Dobry stomatolog może również pomóc w zapobieganiu i wczesnym wykrywaniu poważniejszych chorób jamy ustnej, takich jak nowotwory jamy ustnej, dzięki czemu istnieje większa szansa na skuteczne leczenie.

Dodatkowo regularne wizyty u dentysty i higienistki stomatologicznej są ważne, ponieważ pozwalają na monitorowanie stanu jamy ustnej i identyfikowanie problemów na wczesnym etapie, zanim staną się one poważnymi problemami zdrowotnymi.

O czym warto pamiętać aby mieć zdrowe zęby

Dlatego pamiętaj o:

  • prawidłowej higienie jamy ustnej;
  • regularnych przeglądach stomatologicznych;
  • regularnych wizytach higienizacyjnych co 3 lub 6 miesięcy;
  • rozmowie z lekarzem stomatologiem o problemach zdrowotnych uwidocznionych w jamie ustnej;
  • prawidłowych nawykach żywieniowych.

Leczenie stomatologiczne

Leczenie stomatologiczne prowadzone przez dobrego dentystę, który dokładnie bada swoich pacjentów, jest niezbędne dla utrzymania zdrowia jamy ustnej, a co za tym idzie, zdrowia całego organizmu. Dlatego też warto dbać o swoje zęby i zdrowie jamy ustnej regularnie odwiedzając stomatologa, nawet jeśli nie odczuwamy żadnych objawów chorób jamy ustnej. Pamiętajmy, że stany zapalne jamy ustnej u osób dorosłych zazwyczaj nie bolą i nie ostrzegają.

5/5 - (1 głos)
lek. dent. Wojciech Skocz

Ukończyłem Wydział Lekarsko-Dentystyczny na Śląskim Uniwersytecie Medycznym, będąc nagradzanym stypendium Rektora za osiągnięcia naukowe. Podczas studiów byłem aktywnym członkiem Studenckiego Towarzystwa Naukowego przy Katedrze Dysfunkcji Narządu Żucia oraz Polskiego Towarzystwa Studentów ... Czytaj więcej

Podziel się:

Podobne publikacje:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *