Kiretaże. Kiretaż otwarty i zamknięty

Kiretaż jest to zabieg stomatologiczny z zakresu periodontologii, stosowanym u pacjentów z paradontoza oraz innymi poważnymi chorobami przyzębia. Leczenie periodontologiczne ma na celu profilaktykę oraz eliminacje stanów chorobowych błony śluzowej jamy ustnej oraz przyzębia. Kiretaż w dużym uproszczeniu polega na oczyszczeniu kieszonek dziąsłowych (pogłębionych szczelin powstałych między dziąsłem a powierzchnią korzenia) z kamienia poddziąsłowego, bakterii, tkanki zapalnej. Kiretaż stomatologiczny wykonany odpowiednio wcześnie pozwala na wyeliminowanie stanu zapalnego, spłycenie kieszonek dziąsłowych i dodatkowo ponowne połączenie się dziąsła z powierzchnią korzenia. Odpowiednio wykonany kiretaż skutecznie eliminuje stan zapalny, poprawia stabilność zębów, w przypadku paradontozy często jest ostatnią deską ratunku przed utratą zębów.

badanie periodontologiczne soną periodontologiczną przed kiretażem zamkniętym i kieratażem otwartym
  • Kiretaż otwarty i zamknięty-kiedy się go wykonuje?
  • Kiretaż laserowy jest nowatorskim podejściem w leczeniu chorób przyzębia
  • W jakich schorzeniach wykonuje się kiretaż?
  • Kiretaż stomatologiczny jest bezbolesnym zabiegiem.
  • Co warto wiedzieć przed zabiegiem kiretażu?

Na czym polega kiretaż stomatologiczny?

Kiretaż periodontologiczny wykonuje się w przypadku pogłębionych kieszonek dziąsłowych. Zabieg ten jest elementem leczenia periodontologicznego zapalenia przyzębia.

Prawidłowa kieszonka dziąsłowa to szczelina zlokalizowana w okolicy szyjki zęba występująca między wewnętrzną częścią dziąsła a powierzchnią korzenia. Prawidłowa głębokość kieszonek dziąsłowych nie powinna przekraczać 2-3 mm, w przypadki większych wartości mamy do czynienia ze stanem chorobowym. Obecność patologicznej kieszonki może manifestować się bólem, krwawieniem dziąseł, miejscowym stanem zapalnym i dyskomfortem, wydobywaniem się treści ropnej z kieszonki oraz nieprzyjemnym zapachem z ust.

Za główną przyczynę powstawania patologicznych kieszonek dziąsłowych podaje się nieprawidłową higienę jamy ustnej. Zaniedbania higieniczne prowadzą do powstawania płytki bakteryjnej oraz złogów nazębnych zarówno na powierzchni zębów jak i w rowku dziąsłowym. Tworzące się złogi kamienia nazębnego poddziąsłowego powodują stan zapalny dziąseł, który nie wyeliminowany w odpowiednim czasie przechodzi w bardziej zaawansowana formę, czyli zapalenie przyzębia. Przewlekłe zapalenie dziąseł prowadzi do zniszczenia przyczepu nabłonkowego dziąsła do powierzchni korzenia w efekcie czego powstają pogłębione kieszonki dziąsłowe.

W trakcie kiretażu stomatologicznego lekarz za pomocą specjalnych narzędzi usuwa kamień poddziąsłowy, oczyszcza kieszeń dziąsłową z tkanki zapalnej oraz wygładza powierzchnie korzenia. Oczyszczanie kieszonek dziąsłowych prowadzi stopniowo do ich spłycenia, dzięki czemu nie dochodzi do akumulacji płytki bakteryjnej oraz rozwoju ziarniny zapalnej.

kiretaż zamknięty

Rodzaje kiretażu

W zależności od stopnia zaawansowania choroby przyzębia wykonuje się 2 rodzaje kiretażu: otwarty lub zamknięty.

Kiretaż zamknięty jest stosowany u pacjentów, u których kieszonki dziąsłowe nie przekraczają 5 mm. Lekarz bez rozcinania dziąsła oczyszcza powierzchnie korzenia oraz powierzchnie dziąsła a następnie aplikuje lek do kieszonki dziąsłowej.

Kiretaż otwarty jest wykonywany w przypadku bardziej zaawansowanych chorób przyzębie, kiedy kieszonki dziąsłowe przekraczają głębokość 5 mm. Podczas tego zabiegu lekarz aby uzyskać dokładny dostęp do pola zabiegowego nacina dziąsło. Dzięki temu jest w stanie dokładnie oczyścić kość oraz powierzchnie korzeni zębów ze złogów i tkanki zapalnej. Podczas tego zabiegu można zaaplikować leki lub w przypadku dużych ubytków kostnych jeśli są ku temu wskazania-materiały kościozastępcze. Zabieg kończy się założeniem szwów.

Kiretaż laserem

Nowatorskim podejściem w leczeniu periodontologicznym jest tzw. kiretaż laserem. Wiązka lasera stomatologicznego pozwala dokładnie oczyścić kieszonki dziąsłowe oraz powierzchnie korzeni. Dodatkowo wykazuje działanie dezynfekujące, bakteriobójcze co ma ogromne znaczenie w eliminacji stanu zapalnego. Co więcej wiązka lasera pobudza procesy regeneracyjne a co za tym idzie przyspiesza gojenie.

Wskazania do wykonania kiretaży

Głównym wskazanie do kiretażu stomatologicznego jest zaawansowane zapalenie przyzębia manifestujące się głębokimi kieszonkami dziąsłowymi.

paradontoza, płytka bakteryjna i recesje dziąsłowe.

Czy kiretaż kieszonek jest skuteczny?

Odpowiednio wcześnie i dobrze przeprowadzony kiretaż zębów pozwala skutecznie wyeliminować stan zapalny kieszonki dziąsłowej. Należy jednak pamiętać, ze sam zabieg kiretażu to nie wszystko. Pacjent powinien pamiętać o regularnych wizytach kontrolnych i higienizacyjnych w gabinecie stomatologicznym. Złogi nazębne to najgorszy wróg zdrowych dziąseł. Niezbędna jest również prawidłowa higiena jamy ustnej z zastosowaniem indywidualnie dobranych przyrządów oraz preparatów (szczoteczki międzyzębowe, nici dentystyczne, płukanki przeciwzapalne, irygatory).

Warto dodać, że skuteczność zabiegu zależy od stanu wyjściowego z jakim zgłosił się pacjent. Im bardziej zaawansowane zapalenie przyzębia tym szanse na uratowanie zębów maleją. Nie bez znaczenia jest również ogólny stan zdrowia pacjenta. Schorzenia ogólne takie jak cukrzyca, mogą wiązać się z np. gorszym gojeniem.

Czy kiretaż stomatologiczny jest bolesny?

Kiretaż periodontologiczny jest bezbolesny. Bez względu na technikę kiretaż stomatologiczny to zabieg wykonywany w znieczuleniu miejscowym.

Kiretaż- co warto wiedzieć?

Właściwa higiena, zabiegi profilaktyczne  i kiretaże jako podstawa kontroli paradontozy

Pielęgnacja po kiretażach

Odpowiednie postępowanie bezpośrednio po zabiegu pozwala szybko dojść do formy po kiretażu. Kiretaż kieszonek jest inwazyjnym zabiegiem dlatego stosowanie się do zaleceń wydanych przez lekarza odgrywa istotną rolę w rekonwalescencji. Oto kilka kluczowych zalecenia po kiretażu:

Koszt kiretażu zębów

To ile kosztuje kiretaż zależy od kilku czynników. Koszty uzależnione są od stopnia zaawansowania choroby, rodzaju zabiegu oraz jego rozległości, tego czy dotyczy jednego czy kilku zębów. Zastosowanie do zabiegu lasera stomatologicznego czy specjalnych preparatów aplikowanych do kieszonek dziąsłowych zwiększa cenę zabiegu. Orientacyjne koszt kiretażu zębów można sprawdzić w cenniku.

Skutki uboczne kiretażu

Bezpośrednio po zabiegu kiretażu mogą wystąpić przejściowe dolegliwości. Może pojawić się niewielkie krwawienie w miejscu zabiegu, obrzęk oraz zasinienie na policzku. Objawom tym mogą towarzyszyć dolegliwości bólowe a także nadwrażliwość na niską i wysoką temperaturę. W razie wystąpienia niepokojących objawów należy skonsultować się z lekarzem.

Warto pamiętać kiretażu nie wykonujemy na zębach, które nie zostały profesjonalnie oczyszczone. Profesjonalna higienizacja, czyli usuwanie kamienia nazębnego wraz z piaskowaniem powinno poprzedzać zabieg kiretażu stomatologicznego. Złogi nazębne oraz duże ilości płytki bakteryjnej są przeciwskazaniem do wykonania kiretażu.

3.6/5 - (236 głosów)
lek. dent. Wojciech Skocz

Ukończyłem Wydział Lekarsko-Dentystyczny na Śląskim Uniwersytecie Medycznym, będąc nagradzanym stypendium Rektora za osiągnięcia naukowe. Podczas studiów byłem aktywnym członkiem Studenckiego Towarzystwa Naukowego przy Katedrze Dysfunkcji Narządu Żucia oraz Polskiego Towarzystwa Studentów ... Czytaj więcej

Podziel się:

Podobne publikacje:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *