Czym różni się płytka nazębna od kamienia nazębnego?

Jaka jest różnica między płytką nazębną a kamieniem nazębnym.
Poznaj skuteczne sposoby usuwania niechcianych osadów ze swoich zębów.

Czym jest płytka nazębna i czym różni się od kamienia nazębnego.

Co to jest płytka nazębna?

Jest to miękki osad, w którym znajdują się bakterie. Odkłada się najczęściej wzdłuż linii dziąseł wokół zębów, a także w przestrzeniach międzyzębowych. Płytka nazębna tworzy się około czterech do dwunastu godzin od umycia zębów. Usunięcie płytki nazębnej następuje poprzez prawidłowe szczotkowanie zębów, stosowanie płynów do płukania oraz nici dentystycznych, które doskonale sprawdzają się w przestrzeniach międzyzębowych. Gromadzeniu się płytki nazębnej można zapobiegać poprzez ograniczanie spożywania pokarmów bogatych w cukry oraz skrobię, zwłaszcza lepkich przekąsek, które przyklejają się do powierzchni zębów i które niszczą szkliwo.

Bakterie w powiększeniu w lupie. W tle rzeźba w kształcie zęba.

Co to jest kamień nazębny?

Powstaje z płytki nazębnej, która tworzy się na zębach kilka godzin po ich wyszczotkowaniu. Nieusuwana skutecznie przez dłuższy czas ulega mineralizacji, staje się coraz twardsza, w efekcie czego tworzy kamień nazębny . Występuje naddziąsłowo jak i poddziąsłowo. Kamień nazębny można zauważyć poprzez charakterystyczną barwę – żółtą lub brązową. W przypadku kamienia nazębnego nie ma możliwości usunięcia go poprzez szczotkowanie zębów, używanie płynów do płukania oraz nici dentystycznej.

ilustracja przestawiająca kamień nazębny na zębach przy otwartych ustach


Jak powstaje kamień nazębny?

Kamień nazębny powstaje na skutek zmineralizowania płytki nazębnej. Płytka nazębna ulega mineralizacji, kiedy bakterie w jamie ustnej łączą się z resztkami pokarmów, a następnie związkami mineralnymi, takimi jak wapń i fosfor, które występują naturalnie w ślinie. W rezultacie kamień nazębny tworzy twarde, szkodliwe warstwy na powierzchni zębów.

kamień nazębny na powierzchniach językowych zębów dolnych

Skąd się biorą bakterie tworzące kamień nazębny?

Bakterie, które przyczyniają się do tworzenia kamienia nazębnego, są naturalnie obecne w naszych ustach. Obecne w jamie ustnej bakterie łączą się z resztkami pokarmów, tworząc płytkę nazębna. Kamień nazębny powstaje, kiedy płytka nazębna zaczyna gromadzić minerały z naszej śliny.

bakterie jamy ustnej w powiększeniu

Czy kamień nazębny może powodować problemy zdrowotne?

Tak, kamień nazębny może powodować poważne problemy zdrowotne i jest jednym z głównych czynników prowadzących do problemów z jamą ustną, takich jak choroby zębów, próchnica, choroby przyzębia czy halitoza (nieprzyjemny zapach z ust).

bakterie z jamy ustnej w naczyniach krwionośnych rozsiewające się po całym organiźmie

Kamień nazębny powoduje narażenie na próchnicę

Kamień nazębny, który jest zmineralizowaną formą płytki nazębnej, jest trudny do usunięcia za pomocą codziennych praktyk higieny jamy ustnej. Tworzy on powierzchnię, na której bakterie mogą gromadzić się i rozmnażać, co prowadzi do produkcji kwasów. Te kwasy mogą atakować szkliwo zęba, powodując jego erozję i ostatecznie próchnicę.

model przedstawiający próchnicę w zębie

Kamień nazębny przyczynia się do chorób przyzębia

Kamień nazębny może przyczyniać się do rozwoju stanów zapalnych i infekcji dziąseł, takich jak gingivitis (stan zapalny dziąseł) lub periodontitis (choroba przyzębia). Te stany mogą prowadzić do krwawienia z dziąseł, bólu i ostatecznie do utraty zębów.

model przedstawiający różne choroby dziąseł i zębów w tym kamień nazębny i zmiany okołowierzchołkowe, oraz naczynia, nerwy i węzły chłonne

Kamień nazębny jest odpowiedzialny za nieprzyjemny zapach z ust

Kamień nazębny stanowi środowisko dla bakterii produkujących siarkowodór, który jest jednym z głównych czynników powodujących nieprzyjemny zapach z ust. Bez regularnego usuwania kamienia nazębnego, halitoza może stać się przewlekłym problemem.

kobieta trzyma obrazek zasłaniający usta. Na obrazku widać wystający język ze zmianami na nim i nieświeżym oddechem

Kamień nazębny a recesja dziąsła (uciekanie dziąseł)

Długotrwała obecność kamienia nazębnego może prowadzić do recesji dziąseł, co oznacza, że dziąsła odsuwają się od zębów. Może to prowadzić do powstania „długich zębów”, co jest nie tylko nieestetyczne, ale również może prowadzić do zwiększonej wrażliwości na zimno i gorąco. W skrajnych przypadkach może dojść do konieczności ekstrakcji i utraty zęba.

kamień nazębny na zebach, który odsłonił dziąsło

Kamień nazębny a zmiana kształtu dziąseł

Kamień nazębny, zwłaszcza ten, który gromadzi się pod linia dziąseł, może prowadzić do zmiany kształtu dziąseł. Mogą one stać się obrzmiałe i nienaturalnie wyglądające, co może być nie tylko bolesne, ale również nieestetyczne.

Obrzęk dziąsła z powodu kamienia nazębnego. Dziąsła narosły na zęby

Kamień nazębny a zmiany w kolorze zębów

Kamień nazębny ma tendencję do przybierania żółtawego lub brązowego koloru. Jego obecność na zębach może prowadzić do trwałych przebarwień, które są trudne do usunięcia.

przebarwienia na zębach z powodu płytki nazębnej i kamienia nazębnego

Kamień nazębny a trudności z mową i jedzeniem

Duże nagromadzenia kamienia nazębnego mogą wpływać na zdolność do normalnego mówienia i jedzenia. Kamień nazębny może prowadzić do zmiany położenia zębów, co może utrudniać mówienie i żucie.

ogromne złogi kamienia nazębnego na wszystkich zębach w jamie ustnej

Kamień nazębny a niska samoocena

Estetyka zębów ma ogromny wpływ na pewność siebie i samoocenę. Obecność kamienia nazębny może prowadzić do nieestetycznego wyglądu zębów, co może wpływać na samoocenę i codzienne interakcje społeczne.

Ryzyko poważniejszych stanów zdrowotnych

Badania wykazały, że choroby jamy ustnej, takie jak choroba przyzębia, są powiązane z większym ryzykiem wystąpienia innych poważnych stanów zdrowotnych, takich jak choroby serca, udar mózgu, cukrzyca i przedwczesny poród.

ilustracja przedstawiająca wpływ zdrowia jamy ustnej i zębów na cały organizm, w tym na serce, mózg i krew

Wszystko to podkreśla znaczenie regularnej higieny jamy ustnej i profesjonalnego czyszczenia zębów. Czyszczenie zębów, które pozwala na usunięcie kamienia nazębnego, powinno być wykonywane przynajmniej co 6 miesięcy, a w przypadku osób z chorobą przyzębia lub które piją dużo kawy, herbaty lub palą papierosy przynajmniej co trzy miesiące. To jest kluczowe dla zdrowia jamy ustnej i ogólnego stanu zdrowia.

Główne Różnice między kamieniem nazębnym a płytką nazębną

Choć zarówno płytka nazębna, jak i kamień nazębny są problemami związanymi z higieną jamy ustnej, istnieją istotne różnice między nimi. Płytka nazębna jest miękka i łatwo ją usunąć poprzez codzienne praktyki higieny jamy ustnej, takie jak szczotkowanie i nitkowanie zębów. Z drugiej strony, kamień nazębny jest twardy i nie można go usunąć za pomocą zwykłych metod higieny jamy ustnej. Wymaga on specjalistycznego czyszczenia w gabinecie stomatologicznym.

ilustracja przedstawiająca usuwanie kamienia nazębnego

Jak usuwać płytkę nazębną?

Płytka nazębna to miękki osad, w którym znajdują się bakterie. Kluczowym elementem w profilaktyce zdrowia jamy ustnej jest regularne i skuteczne usuwanie płytki nazębnej. Możemy to osiągnąć przez stosowanie kilku podstawowych zasad higieny jamy ustnej.

Przede wszystkim, codzienne szczotkowanie zębów to podstawa. Szczotkowanie zębów powinno odbywać się przynajmniej dwa razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku. Szczotka do zębów powinna mieć miękkie lub średnie włosie, które skutecznie, a zarazem delikatnie, oczyszcza powierzchnię zębów i linie dziąseł. Wykorzystanie pasty do zębów z fluorem może dodatkowo wspomagać proces usuwania płytki nazębnej.

higienistka stomatologiczna wykonująca instruktaż higieny jamy ustnej szczoteczką elektryczną w gabinecie PrecisDENT Centrum Implantologii i Stomatologii Mikroskopowej

Kolejnym krokiem jest używanie nici dentystycznej i irygatora do zębów. Nić dentystyczna jest niezastąpiona w usuwaniu resztek jedzenia i płytki nazębnej z przestrzeni międzyzębowych, do których nie sięga szczoteczka. Nić dentystyczną zaleca się stosować co najmniej raz dziennie.

Stosowanie płynu do płukania jamy ustnej to kolejny etap. Płyn do płukania jamy ustnej pomaga zneutralizować bakterie i resztki płytki nazębnej, które mogą pozostać po szczotkowaniu i nitkowaniu.

Ograniczenie spożycia pokarmów bogatych w cukry oraz skrobię, zwłaszcza lepkich przekąsek, które przyklejają się do powierzchni zębów i które mogą przyczynić się do powstawania płytki nazębnej, jest kolejnym krokiem w profilaktyce zdrowia jamy ustnej.

Wreszcie, regularne wizyty u higienistki stomatologicznej na profesjonalne czyszczenie zębów mogą pomóc w utrzymaniu zdrowia zębów i dziąseł.

Podsumowując, skuteczne usuwanie płytki nazębnej to połączenie codziennych praktyk higieny jamy ustnej, zdrowej diety i regularnych wizyt u profesjonalisty.

Jak Zapobiegać Powstawaniu Kamienia Nazębnego?

Najlepszym sposobem na zapobieganie powstawania kamienia nazębnego jest usuwanie nazębnej płytki bakteryjnej

Różne przyrządy do higieny jamy ustnej. Widać nić dentystyczną z logiem PrecisDENT Stomatologia, płyn do płukania jamy ustnej, szczoteczkę, szczoteczkę międzyzębową, lusterko stomatologiczne i zgłębnik jako symbol przeglądu stomatologicznego.

Oto podsumowanie wskazówek, które pozwolą zapobiec powstawaniu kamienia nazębnego:

  • Myć zęby przynajmniej dwa razy dziennie, używając pasty do zębów zawierającej fluor.
  • Używać nici dentystycznej i irygatora do zębów codziennie, aby usunąć resztki jedzenia i płytkę nazębną z pomiędzy zębów.
  • Regularnie korzystać z płynów do płukania jamy ustnej, które pomagają zwalczać bakterie jamy ustnej o odkażać błonę śluzową.
  • Pamiętać o regularnych wizytach u higienistki stomatologicznej, która zadba o kontrolę nad osadami i kamieniem nazębnym.

Jak usunąć kamień nazębny?

W celu pozbycia się twardego osadu nazębnego, należy zgłosić się do gabinetu stomatologicznego, w którym higienistka stomatologiczna wykona dokładną higienizację przy pomocy skalera ultradźwiękowego, który dzięki delikatnym, ale bardzo wydajnym drganiom, rozbija kamień na małe cząsteczki i usuwa z powierzchni zębów.

Higienizacja w PrecisDENT Centrum Implantologii i Stomatologii Mikroskopowej w Jaśle przeprowadzana przez profesjonalna higienistkę stomatologiczną

Ważnym etapem po odbyciu higienizacji jest przeprowadzenie remineralizacji szkliwa, biostymulacji dziąseł i instruktażu prawidłowego szczotkowania zębów. Po zabiegu należy wymienić szczoteczkę oraz stosować prawidłową metodę szczotkowania, a także używać nici dentystycznych, które oczyszczają przestrzenie międzyzębowe.

Czy Kamień Nazębny Może Powrócić?

Tak, kamień nazębny może powrócić, jeśli nie będą stosowane odpowiednie techniki czyszczenia zębów. Dlatego ważne jest, aby utrzymywać zdrowe nawyki higieny jamy ustnej i regularnie odwiedzać dentystę i higienistkę stomatologiczną, aby uniknąć nagromadzenia się płytki i kamienia nazębnego.

Jak często należy poddawać się zabiegowi usuwania kamienia nazębnego?

Usuwanie kamienia nazębnego jest kluczowym elementem profilaktyki zdrowia jamy ustnej. Zalecane jest, aby poddać się zabiegowi usuwania kamienia nazębnego przynajmniej raz na sześć miesięcy, zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Higienistka stomatologiczna w PrecisDENT Centrum Implantologii i Stomatologii Mikroskopowej przedstawia na modelu zęba struktury zęba najbardziej podatne na kamień nazębny.

Jednakże, częstotliwość zabiegu usuwania kamienia nazębnego może się różnić w zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta. W przypadku osób z chorobą przyzębia, lub tych, którzy piją dużo kawy, herbaty lub palą papierosy, zaleca się poddawanie się temu zabiegowi co trzy miesiące.

Pamiętaj o regularnych zabiegach usuwania kamienia nazębnego i płytki bakteryjnej.

Podsumowując, prawidłowa higiena jamy ustnej i regularne profesjonalne czyszczenie zębów i usuwanie kamienia nazębnego są nieodłącznym elementem zdrowego trybu życia. Pomagają one nie tylko utrzymać estetyczny wygląd zębów, ale przede wszystkim kamień nazębny usuwany regularnie zapobiega poważnym problemom zdrowotnym, takim jak recesja dziąseł, zmiana kształtu dziąseł, trwałe przebarwienia, trudności z mową i jedzeniem, niska samoocena i poważniejsze stany zdrowotne.

Lekarz dentysta wykonujący dokładny instruktaż higieny jamy ustnej szczoteczką elektryczną w PrecisDENT Centrum Implantologii i Stomatologii Mikroskopowej w Jaśle

Pamiętaj, że regularne wizyty u higienistki stomatologicznej i dentysty są niezwykle ważne dla utrzymania zdrowia Twojej jamy ustnej. Higienistka stomatologiczna może pomóc Ci w utrzymaniu prawidłowej higieny jamy ustnej, nauczyć Cię, jak prawidłowo szczotkować zęby, jak skutecznie korzystać z nici dentystycznej i jak kontrolować tworzenie się płytki nazębnej i kamienia nazębnego.

Nie czekaj, aż pojawią się problemy. Umów się na wizytę u higienistki stomatologicznej już dzisiaj i zadbaj o swoje zdrowie! Twój uśmiech jest jednym z Twoich najcenniejszych skarbów – zadbaj o niego!

5/5 - (43 głosy)
lek. dent. Wojciech Skocz

Ukończyłem Wydział Lekarsko-Dentystyczny na Śląskim Uniwersytecie Medycznym, będąc nagradzanym stypendium Rektora za osiągnięcia naukowe. Podczas studiów byłem aktywnym członkiem Studenckiego Towarzystwa Naukowego przy Katedrze Dysfunkcji Narządu Żucia oraz Polskiego Towarzystwa Studentów ... Czytaj więcej

Podziel się:

Podobne publikacje:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *