O fluorze słów kilka…

Fluor działa przeciwbakteryjnie i przeciwpróchnicowo powodując blokowanie enzymów bakteryjnych w jamie ustnej, co sprawia, że szkliwo staje się twardsze i bardziej odporne na uszkodzenia. Profilaktyka fluorkowa powinna dotyczyć zarówno dzieci, jak i dorosłych.

Fluor stosowany u dzieci

Fluor stosowany u dzieci i młodzieży zapewni prawidłową mineralizację zęba oraz zabezpieczy przed próchnicą i ewentualnym jej rozwojem. Warto również stosować odpowiedniej pasty do zębów z fluorem.

U osób dorosłych zahamuje wzrost płytki bakteryjnej i zabezpieczy zęby przed nadwrażliwością.

Stosując fluor w środkach dentystycznych typu pasty, żele, płyny, krople, tabletki fluorowe nie możemy zapominać, że jest on do organizmu dostarczany również od wewnątrz wraz z produktami spożywczymi na przykład: orzechy, groch, czekolada, szpinak, marchew, herbata.

Czym jest fluoroza

Pamiętać zatem należy, aby nie doprowadzić do przedawkowania tego pierwiastka. Może to doprowadzić do powstania tak zwanej fluorozy. Najbezpieczniej jest stosować środki zaproponowane w gabinecie dentystycznym przez lekarza lub higienistkę stomatologiczną. Tam zostanie przeprowadzona profesjonalna fluoryzacja dostosowana odpowiednio do wieku oraz potrzeb naszego organizmu.

Remineralizacja szkliwa

W naszym gabinecie stosujemy również alternatywę dla fluoru celem remineralizacji szkliwa.

5/5 - (1 głos)
lek. dent. Wojciech Skocz

Ukończyłem Wydział Lekarsko-Dentystyczny na Śląskim Uniwersytecie Medycznym, będąc nagradzanym stypendium Rektora za osiągnięcia naukowe. Podczas studiów byłem aktywnym członkiem Studenckiego Towarzystwa Naukowego przy Katedrze Dysfunkcji Narządu Żucia oraz Polskiego Towarzystwa Studentów ... Czytaj więcej

Podziel się:

Podobne publikacje:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *