Pierwsza wizyta dziecka u dentysty dla dziecka – 10 porad

Przygotowanie dziecka do pierwszej wizyty u stomatologa dla dziecka jest ważne, aby stworzyć pozytywne doświadczenie i zbudować zaufanie do lekarza stomatologa i leczenia zębów. Wizyta adaptacyjna dziecka jest wyzwaniem, ale także okazją do nauczenia najmłodszych dzieci , jak ważne jest dbanie o zdrowie zębów i leczenie stomatologiczne.

Jak prawidłowo przygotować dziecko do pierwszej wizyty u stomatologa.

Poniżej prezentujemy 10 porad, które pomogą Ci w przygotowaniu małego pacjenta do tego ważnego wydarzenia, jakim jest pierwsza świadoma wizyta u lekarza stomatologa oraz leczenie zębów malucha.

Zacznij przygotowywać dziecko do pierwszej wizyty u dentysty jak najwcześniej

Przyzwyczaj dziecko do higieny jamy ustnej już od pierwszych miesięcy życia.

Małe dziecko o niebieskich oczach płci męskiej w wieku kilku miesięcy myje zęby szczoteczką, cieknie mu ślinka po  brodzie

Wraz z pierwszym miesiącem życia dziecka, zanim jeszcze pojawią się pierwsze zęby mleczne, dziąsła dziecka należy masować gazą, miękkim ręcznikiem lub specjalną małą nakładką na palec z wypustkami. Gdy zęby dziecka zaczynają się przeciskać w jamie ustnej malucha i przebijać przez dziąsła, wprowadź szczoteczkę do zębów, aby już w pierwszym roku życia myć zęby mleczne. Dzięki temu dziecko przyzwyczai się do codziennej higieny jamy ustnej, co pozytywnie wpłynie na jego stosunek do lekarza stomatologa i mycia zębów . Dodatkowo nauczy się, że dbanie o zęby jest normalne i stanie się to jego dobrym nawykiem.

Twórz pozytywne skojarzenia związane z pierwszą wizytą dziecka u stomatologa

Mów o wizycie u stomatologa jako o pozytywnym doświadczeniu, aby odpowiednio przygotować dziecko w kwestii pierwszej wizyty. Opowiedz w ciekawy sposób jak wygląda pierwsza wizyta adaptacyjna dziecka, podczas której małe dzieci bawią się na fotelu dentystycznym, używają dmuchawki powietrznej, nalewają wodę do kubeczka, a następnie wyciągają ją specjalnym ślinociągiem („ślinojadkiem”)

mała dziewczynka na fotelu dentystycznym w gabinecie Precisdent Stomatologia wkłada ślinociąg do kubeczka z wodą, który trzyma Pani Stomatolog Joanna Skocz

Opisuj lekarza stomatologa jako osobę, która pomaga utrzymać zęby i stan jamy ustnej dziecka w dobrej kondycji. Możesz porównać stomatologa do superbohatera, który ratuje zeby i dba o to, aby zęby mleczne dziecka, a później zęby stałe były mocne i zdrowe. Wprowadź ideę, że zdrowe zęby to coś, co pomaga nam jeść nasze ulubione jedzenie, uśmiechać się do osób, które kochamy, i mówić wszystko, co chcemy powiedzieć. Możesz nawet zasugerować, że zęby to małe skarby, które stomatolog pomaga nam chronić i zapobiec pierwszej próchnicy dziecka.

Te pozytywne skojarzenia mogą pomóc zmniejszyć lęk przed dentystą i sprawić, że dziecko będzie bardziej otwarte na pierwszą wizytę, a później regularne wizyty kontrolne.

Dbaj o odpowiedni dobór słów podczas wizyty dziecka u stomatologa

Używanie nieodpowiednich, negatywnych słów może wywołać u dziecka lęk przed stomatologiem. Słowa takie jak „ból”, „zastrzyk” czy „krwawić” mogą napędzać strach. Dlatego unikaj używania negatywnych słów takich jak „ból” czy „strach”. Zamiast tego używaj przyjaznych, niegroźnych terminów, aby opisać to, co się dzieje. Po pierwszej wizycie dbaj, aby mówić o stomatologu w sposób neutralny lub pozytywny, jako osobie, która pomaga chronić dziecku pierwsze ząbki przed bakteriami lub próchnicą oraz leczy dzieciom zęby.

Zamiast mówić, że coś „może zaboleć”, mów, że dentysta „sprawdzi, jak zdrowe są zęby”. Staraj się nie mówić o „strzykawkach” lub „wierceniu”, a zamiast tego skup się na pozytywnych aspektach, takich jak „sprawdzanie uśmiechu” czy „czyszczenie zębów”. Jeżeli konieczne jest znieczulenie, mów o „uśpieniu ząbka” lub „magicznym płynie”.

Twoje słowa mogą przekształcić leczenie dziecka u dentysty z potencjalnie stresującej sytuacji w przygodę pełną odkryć.

Przeczytaj książki i oglądaj filmy o tematyce stomatologicznej przed pierwszą wizytą stomatologiczną dziecka

Wybierz książki czy filmy, które przedstawiają wizytę małego dziecka u stomatologa w pozytywnym świetle, aby zaciekawić i uspokoić małego pacjenta. Może to być na przykład „Książka pierwsza wizyta u dentysty” albo popularne bajki, w których bohaterowie odwiedzają gabinet dentystyczny.

Kobieta w wieku około trzydziestu lat czyta czwórce dzieci siedzących wokół niej książkę dla dzieci o wizycie u dentysty

Dobrze dobrany film lub zabawa stosownie do wieku dziecka pokaże, że pierwsza wizyta kontrolna u dentysty jest normalnym elementem dbania o zdrowie i dobry stan jamy ustnej. Dodatkowo, gry i zabawy w gabinet stomatologiczny mogą pokazać jak wygląda leczenie dentystyczne w sposób zrozumiały dla dziecka, który uczy i bawi. Kiedy dzieci widzą swoje ulubione postacie, które odważnie przechodzą przez wizytę u dentysty, mogą czuć się bardziej komfortowo, przygotowane i wręcz wyczekiwać na swoją własną pierwszą wizytę.

Umów pierwsze wizytę adaptacyjną dla dziecka

Zorganizuj wizytę adaptacyjną, na której dziecko będzie mogło pokazać ząbki dentyście i poznać cały gabinet stomatologiczny, lekarza dentystę i personel dentystyczny w tym asystentkę i higienistkę stomatologiczną. Ta szczególna wizyta u dentysty powinna mieć charakter poznawczy, w atmosferze zabawy.

Mała roczna dziewczynka o blond włosach siedzi przy książce na krzesełku w  kąciku dla dzieci w PrecisDENT Stomatologia i nakleja naklejki

Jak przebiega pierwsza wizyta adaptacyjna? Podczas pierwszej wizyty dentysta pokaże dziecku, jak wygląda gabinet stomatologiczny, jakie narzędzia są tam używane i kto będzie się Nim opiekował. Taka wizyta dziecka powinna mieć miejsce, kiedy dziecko ma jeszcze kilka do kilkunastu miesięcy. Pozwól małemu pacjentowi zobaczyć, że gabinet dentystyczny to przyjazne miejsce.

Dzięki wizytom adaptacyjnym dziecko będzie miało okazję oswoić się z nowym miejscem. Ważne aby dziecko miało czas na aklimatyzację. Pozytywne doświadczenia i związany z nimi efekt pierwszej wizyty – temu zawsze powinna służyć pierwsza wizyta najmłodszych dzieci. Podczas kolejnych wizyt lekarz stomatolog będzie mógł zabezpieczyć, przeprowadzić fluoryzację lub remineralizację preparatem bezfluorowym, zalakować albo leczyć zęby mleczne lub zęby stałe dziecka w spokojnej i przyjaznej atmosferze.

Nagroda za odwagę po pierwszej wizycie malucha

Dzielna dziewczynka wraz z mamą odbiera od Pani dentystki nagrodę dzielnego pacjenta w postaci naklejki, którą Pani dentystka nakleja dziewczynce na kurtkę.

Przygotuj małą niespodziankę lub pochwałę dla dziecka, którą otrzyma po wizycie u dentysty. Dobry dentysta dla dziecka pamięta o tym, aby nagrodzić dziecko po wizycie. To mogą być naklejki, małe zabawki czy ulubione przekąski. Dzięki temu po zakończonej wizycie dziecko będzie kojarzyć leczenie dentystyczne z czymś przyjemnym.

Bądź spokojny i wspieraj swoje dziecko podczas wizyty u dentysty

Towarzysz dziecku podczas wizyty u dentysty dla dziecka, staraj się być spokojny i optymistycznie nastawiony będąc u stomatologa dziecięcego. Twój nastrój ma duże znaczenie. Dzieci wyczuwają i są bardzo wrażliwe na emocje dorosłych. W odbiorze wizyty adaptacyjnej wiele zależy od zachowania rodziców małych dzieci. Jeśli dzieci zobaczą, że jesteś spokojny, również one poczują się bezpieczniej. Pamiętaj więc, że Twoje podejście wpłynie na ich doświadczenie z wizyty u stomatologa.

Dziewczynka w wieku kilku lat, w towarzystwie mamy i lekarza dentysty, siedzi na fotelu dentystycznym w okularach i wykonuje w ramach wizyty adaptacyjnej przegląd stomatologiczny lusterkiem specjalnej pluszowej zabawce dentystycznej

Wybierz odpowiedniego stomatologa dla dziecka

Warto wybrać odpowiedni gabinet stomatologiczny do odbycia planowanej pierwszej wizyty, który wie jak ma przebiegać wizyta dziecka. Znalezienie odpowiedniego lekarza dentystę, który ma doświadczenie w pracy z dziećmi, jest kluczowe. Znajdź stomatologa dziecięcego, który ma doświadczenie w pracy z dziećmi i potrafi dostosować się do ich potrzeb. Może to pomóc w stworzeniu pozytywnego doświadczenia dla dziecka z wizyty stomatologicznej. Taki dentysta będzie wiedział, jak zachować się wobec małego pacjenta, jak uspokoić go i sprawić, aby czuł się komfortowo.

Pani Stomatolog Joanna Skocz przyjmuje dziecko w ramach wizyty adaptacyjnej, pokazując dziewczynce gabinet i narzędzia stomatologiczne

Pierwsza wizyta dziecka jako kontrolna, a nie interwencyjna

Staraj się, aby pierwsza wizyta u stomatologa była wizytą kontrolną lub wizytą adaptacyjną, a nie związaną z leczeniem zębów lub bólem zęba. Dziecko będzie miało wówczas czas na zapoznanie się z gabinetem stomatologicznym i lekarzem dentystą, bez dodatkowego stresu związanego z leczeniem stomatologicznym i bólem zęba.

Dbaj o regularne wizyty dziecka u dentysty

Warto wraz z dzieckiem odwiedzać dentystę regularnie. Regularne wizyty u stomatologa są ważne dla zdrowia zębów dziecka. Po pierwszej wizycie, ustal z dentystą termin kolejnej wizyty kontrolnej i przestrzegaj go. Dziecko przyzwyczai się wtedy do regularnych wizyt i zrozumie, że są one częścią dbania o swoje zdrowie.

W PrecisDENT – Centrum Implantologii i Stomatologii Mikroskopowejdoskonale zdajemy sobie sprawę jak ważny jest pierwszy i każdy następny kontakt dziecka z dobrym dentystą dla dziecka. Doskonale wiemy, że przygotowanie do pierwszej wizyty u dentysty to proces, który wymaga czasu i cierpliwości. Ale to inwestycja, która zaprocentuje w przyszłości zdrowymi zębami Twojego dziecka.

4.6/5 - (5 głosów)
lek. dent. Joanna Skocz

Jestem absolwentką Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, na Wydziale Lekarsko-Dentystycznym, nagradzaną stypendium Rektora za osiągnięcia naukowe. W trakcie studiów byłam aktywnym członkiem Studenckiego Towarzystwa Naukowego przy Katedrze Dysfunkcji Narządu Żucia oraz Polskiego Towarzystwa ... Czytaj więcej

Podziel się:

Podobne publikacje:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *