Kiedy wyrzynają się zęby?

Zęby mleczne, określane często jako zęby tymczasowe, zaczynają pojawiać się u dzieci około 6. miesiąca życia i zwykle wyrzynanie zębów mlecznych kończy się na 20 zębach mlecznych około 3. roku życia dziecka. Proces wyrzynania się zębów mlecznych, czyli ząbkowania mleczaków może się jednak różnić u każdego dziecka i jest indywidualny. Najlepiej jeśli ząbkowanie nadzoruje dobry dentysta dla dziecka, z odpowiednim podejściem i zrozumieniem. Warto dbać o zdrowy uśmiech swojego dziecka bez próchnicy z kilku powodów.

Kiedy wyrzynają się pierwsze żeby u niemowlaka
ZĘBY MLECZNE 
Siekacze przyśrodkowe6-8 miesiąc życia
Siekacze boczne8-12 miesiąc życia
Pierwsze zęby trzonowe12-16 miesiąc życia
Kły16-20 miesiąc życia
Drugie zęby trzonowe20-30 miesiąc życia
ZĘBY STAŁESZCZĘKAŻUCHWA
Siekacze przyśrodkowe7-8 rok życia6-8 rok życia
Siekacze boczne8-9 rok życia6-8 rok życia
Kły10-12 rok życia9-11 rok życia
Pierwsze zęby przedtrzonowe10-11 rok życia10-12 rok życia
Drugie zęby przedtrzonowe10-12 rok życia11-12 rok życia
Pierwsze zęby trzonowe6-7 rok życia6-7 rok życia
Drugie zęby trzonowe11-13 rok życia11-13 rok życia
Trzecie zęby trzonowe17-25 rok życia17-22 rok życia

Kalendarz ząbkowania – kiedy ząbkowanie?

O powodach dla których warto dbać o mleczaki i je leczyć możesz poczytać w artykule: Dlaczego warto dbać o zęby mleczne?

Okres pojawienia się pierwszych zębów mlecznych to też idealna pora na pierwszą wizytę u stomatologa dziecięcego, który zadba o przyjazną atmosferę zabawy, pokaże dziecku gabinet dentystyczny oraz wykona badanie zdrowia całej jamy ustnej. Dowiedz się jak przygotować dziecko do pierwszej wizyty u dentysty?

Zęby stałe zaczynają wyrastać zwykle w wieku około 6 lat. Proces wymiany zębów mlecznych na stałe trwa zazwyczaj do około 12-13 roku życia, ale może się również różnić w zależności od danej osoby. W miarę jak dzieci dorastają, ich zęby mleczne stopniowo zaczynają się ruszać (luzować) i wypadać, a na ich miejsce wyrastają zęby stałe. W przypadku zębów stałych, wyrastają one aż do osiągnięcia pełnego zestawu 32 zębów, w tym czterech zębów mądrości (trzecie trzonowce), które zwykle pojawiają się później, między 17 a 25 rokiem życia. Warto jednak zauważyć, że nie u każdej osoby zęby mądrości wyrastają lub wyrastają w pełni. Ponadto u niektórych mogą pojawić jeszcze dodatkowe zęby, dziewiątki, które z kolei określane są żartobliwie mianem zębów głupoty.

Pamiętajmy, że są to tylko przybliżone wartości, a czas wyrzynania się zębów może się różnić u każdego dziecka. Jeśli masz obawy lub pytania dotyczące wyrzynania się zębów u swojego dziecka, warto skonsultować się z dobrym stomatologiem dla dziecka. Regularne wizyty stomatologiczne są ważne dla monitorowania rozwoju zębów i utrzymania zdrowia zębów oraz właściwej higieny jamy ustnej.

Przeczytaj więcej o higienie jamy ustnej u dzieci.

5/5 - (2 głosy)
lek. dent. Wojciech Skocz

Ukończyłem Wydział Lekarsko-Dentystyczny na Śląskim Uniwersytecie Medycznym, będąc nagradzanym stypendium Rektora za osiągnięcia naukowe. Podczas studiów byłem aktywnym członkiem Studenckiego Towarzystwa Naukowego przy Katedrze Dysfunkcji Narządu Żucia oraz Polskiego Towarzystwa Studentów ... Czytaj więcej

Podziel się:

Podobne publikacje:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *