Jak przygotować dziecko do pierwszej wizyty u stomatologa?

Pierwsza wizyta dziecka u stomatologa powinna odbyć się wraz z pojawieniem pierwszych zębów mlecznych, około 1 roku życia.

Pierwszy kontakt dziecka ze stomatologiem

Najważniejsze, aby pojawienie się dziecka w gabinecie stomatologicznym, nie było związane z bólem. Pierwszy kontakt ze stomatologiem kształtuje nastawienie dziecka do dalszego leczenia stomatologicznego w jego przyszłym życiu. Dlatego tak ważne jest, aby wizyta odbyła się w przyjaznej i bezstresowej atmosferze, która pozwoli na pozytywne przekazanie dziecku informacji i przygotowanie go na kolejne wizyty.

Wizyta adaptacyjna powinna odbyć się między 2 a 3 rokiem życia. Będzie to czas poświęcony na zapoznanie się dziecka z gabinetem oraz lekarzem, zabawę narzędziami stomatologicznymi oraz naukę dbania o zęby.

Pozytywne nawyki u dziecka

Pozytywne nawyki u dziecka, najlepiej kształtować już w domu, podczas zabawy. Warto zaaranżować mały gabinet, pobawić się w dentystę, przebadać ulubione zabawki, policzyć zęby.

Ważne jest aby uważnie dobierać słowa. Nie powinniśmy używać takich słów jak „ból”, „igła”, „nic nie będzie bolało”, „wszystko będzie dobrze”, gdyż potęgują one niepokój i strach.

Po zakończonej wizycie grzeczne zachowanie dziecka powinniśmy nagrodzić. Należy powiedzieć dziecku jacy jesteśmy dumni, że było takie dzielny.

5/5 - (2 głosy)
lek. dent. Wojciech Skocz

Ukończyłem Wydział Lekarsko-Dentystyczny na Śląskim Uniwersytecie Medycznym, będąc nagradzanym stypendium Rektora za osiągnięcia naukowe. Podczas studiów byłem aktywnym członkiem Studenckiego Towarzystwa Naukowego przy Katedrze Dysfunkcji Narządu Żucia oraz Polskiego Towarzystwa Studentów ... Czytaj więcej

Podziel się:

Podobne publikacje:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *