Wizyta adaptacyjna w gabinecie stomatologicznym – dlaczego jest tak ważna?

Nawet dla niektórych dorosłych osób, wizyta w gabinecie stomatologicznym, to coś, czego się w wielu przypadkach boimy. Wielu osobom się wydaje, że skoro nikt z nas tego nie lubi, to tym bardziej trudno oczekiwać po maluchu, że będzie chętny na wizytę u dentysty. Tymczasem pamiętajmy, że nasze uprzedzenia wynikają ze złych doświadczeń z przeszłości. Wiele zależy od tego jakie podejście miał do nas nasz pierwszy dentysta. Pierwsza wizyta z dzieckiem w gabinecie stomatologicznym czyli tak zwana wizyta adaptacyjna, pozwala nie tylko na zapoznanie dziecka z gabinetem dentystycznym. Pomaga w wyrobieniu u dziecka pozytywnych skojarzeń z gabinetem stomatologii dziecięcej. Pierwsze spotkanie dziecka z dentystą, zwykle rzutuje bardzo mocno na późniejsze relacje osoby małoletniej ze stomatologiem. Dlatego też powinniśmy zadbać o ten aspekt i docenić wartość tej wizyty.

Wizyta adaptacyjna w PrecisDENT Centrum Implantologii i Stomatologii Mikroskopowej w Jaśle

Musimy bowiem w naszym dziecku wykształcić takie emocje i postawę, żeby wizyta u dentysty nie budziła u dziecka strachu czy obawy. Każdy, profesjonalny gabinet dentystyczny powinien oferować wizyty adaptacyjne dla dzieci, zwłaszcza, jeżeli specjalizuje się on w stomatologii dziecięcej.

Wizyta adaptacyjna dziecka w gabinecie stomatologicznym – czym tak właściwie jest?

Jak sama nazwa wskazuje wizyta adaptacyjna dziecka, to tak naprawdę pierwsze odwiedziny u dentysty, gdzie dziecko przychodzi do gabinetu dentystycznego nie w celach leczniczych, lecz zapoznawczych i być może pierwszego badania stomatologicznego. Jako, że w swoich założeniach jest to bezstresowa wizyta, to w czasie jej trwania, nie przeprowadza się żadnych zabiegów stomatologicznych. Mały pacjent zapoznaje się ze swoim stomatologiem, rozmawia z nim i dowiaduje się między innymi jak ważna jest profilaktyka i higiena, oraz z jakich narzędzi, korzysta dentysta w czasie swojej pracy. Dziecko dowiaduje się również w jaki sposób powinno ono, dbać o swoje młode ząbki.

Kącik dla dzieci w gabinecie dentystycznym pozwala dziecku na bezstresowe przygotowanie się do wizyty

Wizyta adaptacyjna u dentysty – jaki jest jej cel?

Zasadniczo podstawowy cel wizyty adaptacyjnej, to oswojenie dziecka z danym gabinetem i dentystą. Nie ma się co oszukiwać, prędzej czy później każde dziecko musi odwiedzić dentystę. Dlatego też tak ważne jest to, żeby pierwsza wizyta u stomatologa, przebiegała w przyjaznej atmosferze. Poznawanie gabinetu stomatologicznego przez dziecko oraz oswajanie dziecka z dentystą sprawi, że małoletni nie będzie się bał kolejnych odwiedzin w gabinecie.

Bardzo ważne jest zbudowanie pozytywnej relacji na linii dziecko dentysta. Warto pamiętać, że budowanie zaufania dziecka do dentysty to długotrwały i trudny proces, o czym dobrze wie każdy dentysta dziecięcy. Popularnym błędem, popełnianym przez rodziców jest często, to że pierwsza wizyta z dzieckiem odbywa się dopiero w momencie, kiedy małoletni ma problem z ząbkami, które wymagają leczenia i niejednokrotnie już bolą.

W takiej sytuacji dziecku automatycznie leczenie stomatologiczne oraz regularne wizyty stomatologiczne, będą kojarzyć się z czymś bardzo nieprzyjemnym (skoro pierwsza wizyta była związana z bólem zęba i leczeniem). W skrajnych przypadkach może dojść nawet do wykształcenia u dziecka tak zwanej dentofobii (lęk dziecka prze dentystą), która często, towarzyszy nam nawet w dorosłym życiu. Jak wskazują badania, naprawdę wielu ludzi zwyczajnie boi się stomatologa. Dlatego też tak ważne jest, żeby pierwsza wizyta dziecka u dentysty była spokojna, bezstresowa i odbywała się w przyjaznej atmosferze. Stopniowe oswajanie dziecka z dentystą pozwoli na budowanie zaufania dziecka do dentysty. Jest to kluczowe, jeżeli chcemy, żeby nasza pociecha uczęszczała na regularne wizyty stomatologiczne.

Wizyta adaptacyjna powinna przebiegać w atmosferze radości i zabawy

Kiedy odbyć wizytę adaptacyjną u stomatologa?

Jedno z najczęściej zadawanych pytań w tym temacie to: wiek dziecka a wizyta u dentysty. Zasadniczo, najlepiej zabrać malucha do stomatologa, na wizytę adaptacyjną, najpóźniej zanim ukończy on drugi rok życia. Pierwsza wizyta u stomatologa pozwala na poznawanie gabinetu dentystycznego przez dziecko. Stomatolog prezentuje ciekawskiemu dziecku różne narzędzia i omawia, do czego one służą. Dentysta dziecięcy odpowiada również na różne pytania, które mogą zaświtać w głowie malucha.

Pierwsza wizyta u dentysty – jak przebiega?

Przebieg wizyty adaptacyjnej, to nie tylko zabawa na fotelu stomatologicznym i rozmowa o pracy dentysty. Poruszany jest również istotny temat jakim jest stan uzębienia dziecka. Dentysta wyjaśnia dziecku jak powinno ono dbać o higienę jamy ustnej i dlaczego jest to tak istotne. Pisaliśmy o tym w artykule Dlaczego warto dbać o zęby mleczne.

Ostatnim elementem wizyty jest pierwsze badanie jamy ustnej, które pozwala na wykrycie problemów z uzębieniem zanim się one rozwiną. Jak wspomnieliśmy wcześniej, jest to bezstresowa wizyta. Takie badanie jest szybkie i co ważniejsze bezbolesne.

Warto zauważyć, że w wielu przypadkach wizyty adaptacyjne dla dzieci, kończą się nagrodą dla malucha. Są to na przykład puzzle, bański mydlane, zdrowy lizak bez cukru czy inna zabawka i naklejki. Taka pierwsza wizyta adaptacyjna dziecka w gabinecie stomatologicznym, jeżeli została dobrze przeprowadzona, będzie naszemu małemu pacjentowi dobrze kojarzyć. Dzięki temu np. potencjalne wizyty kontrolne u dentysty czy zabiegi profilaktyczne nie będą wywoływać strachu czy paniki.

Wizyty adaptacyjne dla dzieci – dlaczego są tak ważne?

Pierwsza wizyta z dzieckiem u dentysty jest bardzo ważna. Pozwoli nam na wyzbycie się u malucha strachu przed gabinetem dentystycznym. Wielu rodziców mówi otwarcie o tym, że małe dzieci a wizyta u dentysty, to dla nich prawdziwy horror. Dlaczego? Odpowiedź jest bardzo prosta. Przygotowanie dziecka do wizyty w gabinecie dentystycznym, to podstawa. Jeżeli nasze dziecko po raz pierwszy trafi do stomatologa np. na zabieg wyrwania zęba, to logiczne jest to, że nie będzie mu się to dobrze kojarzyło. Leczenie stomatologiczne w dzisiejszych czasach nie musi być bolesne. Dlatego dziecko należy oswoić z gabinetem dentysty na neutralnym gruncie. Dzięki temu będzie miało ono milsze skojarzenia z dentystą.

Stomatolog Joanna Skocz wykonuje wizytę adaptacyjną u dziecka w formie zabawy, zapoznając z wyposażeniem kliniki dentystycznej

Pierwsza wizyta z dzieckiem w gabinecie stomatologicznym – najczęściej zadawane pytania

Ostatnim elementem, który chcemy omówić w tym artykule są najczęściej zadawane pytania w związku z tematem wizyty adaptacyjnej dziecka u dentysty. Prezentujemy je poniżej.

W jakim wieku dziecko powinno wziąć udział w wizycie adaptacyjnej u dentysty?

Zasadniczo im szybciej tym lepiej. Większość ekspertów zgadza się, że dziecko powinno udać się na wizytę adaptacyjną w wieku poniżej dwóch lat.

Ile kosztuje wizyta adaptacyjna w gabinecie stomatologicznym?

Jaka jest? Jeżeli chodzi o pierwszą wizytę u dentysty (czyli adaptacyjną), to ceny oscylują w granicach od 100 do 200 złotych. Nie jest to więc drogo.

Jak wizyta typowa wizyta adaptacyjna u dentysty?

Taka wizyta odbywa się oczywiście wspólnie z rodzicami. Podczas tej wizyty dziecko oswaja się z dentystą oraz gabinetem stomatologicznym oraz dentysta odpowiada na pytania dotyczące swojej pracy. Na koniec sprawdza on stan uzębienia dziecka.

Stomatologia dziecięca – czy każdy dentysta dziecięcy oferuje wizytę adaptacyjną?

Zasadniczo tak. W zdecydowanej większości gabinetów dentystycznych, specjalizujących się właśnie w stomatologii dziecięcej, znajdziemy opcję wizyty adaptacyjnej bądź możemy się takowej domagać. W końcu zarówno dla nas jak i dla dentysty ważne jest to, żeby pociecha nie bała się wizyty u stomatologa.

Ile trwa wizyta adaptacyjna w gabinecie dentystycznym?

Zwykle typowa wizyta adaptacyjna u lekarza dentysty powinna trwać około 15 do 30 minut. Nie jest to więc bardzo długo, łatwo więc będzie nam się na takową umówić.

Wizyta adaptacyjna podsumowanie

Zasadniczo to są wszystkie kwestie, które chcieliśmy poruszyć w tym artykule związanym z wizytą adaptacyjną dziecka u dentysty. Mamy nadzieję, że wyjaśniliśmy wszystkie istotne aspekty związane z tym tematem. Zapraszamy również do zapoznania się z artykułem: Jak przygotować dziecko do pierwszej wizyty u stomatologa?. Jeżeli mają państwo jeszcze jakieś pytania, to zapraszamy do kontaktu z nami.

5/5 - (140 głosów)
lek. dent. Joanna Skocz

Jestem absolwentką Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, na Wydziale Lekarsko-Dentystycznym, nagradzaną stypendium Rektora za osiągnięcia naukowe. W trakcie studiów byłam aktywnym członkiem Studenckiego Towarzystwa Naukowego przy Katedrze Dysfunkcji Narządu Żucia oraz Polskiego Towarzystwa ... Czytaj więcej

Podziel się:

Podobne publikacje:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *