Protetyka stomatologiczna

Protetyka stomatologiczna to dziedzina stomatologii zajmująca się uzupełnieniem brakujących zębów lub części zębów oraz przywróceniem pełnego, pięknego i zdrowego uśmiechu. Protetyk stomatolog przywraca prawidłowe warunki zgryzowe i chroni przed niekorzystnymi następstwami utraty zębów.

Protetyka stomatologiczna PrecisDENT Stomatologia. Różne rodzaje prac protetycznych

Czym dokładnie zajmuje się protetyk stomatolog?

Protetyk stomatolog to ekspert w dziedzinie stomatologii, który zajmuje się odbudową naturalnego uzębienia pacjentów oraz zastępowaniem brakujących zębów za pomocą specjalistycznych uzupełnień protetycznych. Głównym celem pracy protetyka jest przywrócenie funkcjonalności, estetyki uśmiechu oraz poprawa ogólnego stanu zdrowia jamy ustnej. W zakresie jego kompetencji leży dobór odpowiedniej metody leczenia protetycznego, która może obejmować korony i mosty wykonane z tlenku cyrkonu lub na podbudowie metalowej, protezy akrylowe, protezy szkieletowe oraz inne rozwiązania, jak wkłady koronowe czy protezy ruchome. Protetyk dba również o optymalne dopasowanie protez do powierzchni żujących zębów pacjenta, co jest kluczowe dla komfortu użytkowania oraz efektywności żucia. Ponadto, specjalista ten kładzie duży nacisk na promowanie odpowiedniej higieny jamy ustnej, aby zapewnić długotrwały efekt leczenia i zachować zdrowie zębów naturalnych oraz tkanek otaczających.

Dlaczego Protetyka Stomatologiczna w PrecisDENT?

W naszej klinice stomatologicznej PrecisDENT Implanty Zębów i Stomatologia Mikroskopowa dbamy o dobranie najlepszych rozwiązań indywidualnie dla każdego pacjenta. Protetyk stomatolog powinien dbać o zachowanie wszystkich zdrowych tkanek. Naszym celem jest zachowanie własnych zdrowych zębów w maksymalnym stopniu, dlatego nawet w przypadku konieczności oszlifowania zębów stosujemy specjalne techniki minimalnie inwazyjne, posługując się przy tym mikroskopem stomatologicznym. W dużym powiększeniu mamy pełną kontrolę nad bezpieczeństwem oraz jakością, a co za tym idzie trwałością naszej pracy. Dodatkowo wyciski protetyczne wykonujemy za pomocą nowoczesnego skanera wewnątrzustnego co wpływa na jeszcze większą precyzję i komfort naszych pacjentów. Specjalizujemy się również w pełnych metamorfozach uśmiechu stosując wyjątkowy protokół Digital Smile Design – cyfrowego projektowania uśmiechu. Jest to nowoczesna, innowacyjna metoda, która polega na zaplanowaniu i wizualizacji wymarzonego uśmiechu pacjenta.

Protetyk Stoamtolog Wojciech Skocz w trakcie skanowania do cyfrowego projektowania uśmiechu

Jakie zmiany zachodzą po utracie zębów?

Brak nawet jednego zęba oznacza utratę naturalnego uśmiechu i prowadzi do zmian w całym układzie żucia oraz trudności z przyjmowaniem i prawidłowym rozdrabnianiem pokarmu.

Pozostawienie braków zębowych prowadzi do wad zgryzu, a pozbawione oparcia zęby sąsiednie ulegają rozchwianiu i pochylaniu. Utrata zębów i pozostawienie braków prowadzi z kolei do utraty kości.

Braki zębowe mogą być uzupełnione za pomocą:

  • Implantów zębowych;
  • Mostów protetycznych;
  • Protez ruchomych;
  • Protez kombinowanych, protez elastycznych.

Utracone struktury zębów mogę być odtworzone za pomocą:

  • Koron, endokoron;
  • Nakładów;
  • Licówek;
  • Wkładów koronowo-korzeniowych.

Uzupełnienia stałe (implanty zębowe, mosty protetyczne, wkłady koronowo-korzeniowe, korony, endokorony, nakłady i licówki) są trwale zamocowane w jamie ustnej.

Uzupełnienia ruchome (protezy) powinny być wyjmowane przez pacjenta w celu wykonania zabiegów higienicznych oraz na czas nocnego odpoczynku.

Nie podjęcie leczenia protetycznego prowadzi do wielu negatywnych zmian, między i nnymi:

  • Pochylenia zębów otaczających lukę, co skutkuje
    • zmianą osi obciążenia zęba, jego przeciążaniem,
    • utrudnia zabiegi higieniczne,
    • zwiększa ryzyko choroby przyzębia.
  • Wysuwania się zęba przeciwstawnego do brakującego (szukanie z nim kontaktu). Powoduje to:
    • zaburzenia zgryzowe,
    • utrudnia późniejsze leczenie protetyczne,
    • zwiększa ryzyko utraty tego zęba.
  • Nierównomiernego rozkładu sił w czasie żucia, przeciążania istniejącego uzębienia. Objawami przeciążenia mogą być:
    • Mikropęknięcia szkliwa,
    • Nadmierne ścieranie się zębów,
    • Pęknięcia zębów lub korzeni,
    • Rozchwianie zębów,
    • Recesje dziąseł (uciekanie dziąsła i odsłanianie korzenia),
    • Dolegliwości ze strony stawu skroniowo-żuchwowego.
  • Trwałej zmiany wyglądu estetycznego twarzy
    • zaburzenie proporcji twarzy,
    • pogłębienie bruzd nosowo-wargowych, bruzdy bródkowo-wargowej,
    • zapadnięcie wargi górnej,
    • wysunięcie bródki.
  • Problemy w obrębie stawu skroniowo-żuchwowego.

Wieloletnie zaniechanie leczenia protetycznego:

Zmiany zachodzące po utracie zęba i nie uzupełnieniu braków zębowych
  • utrudnia lub uniemożliwia uzyskanie zadowalających efektów estetycznych i funkcjonalnych;
  • Wiąże się z trudniejszym i dłuższym okresem adaptacji do uzupełnień protetycznych;
  • Wiąże się z większym ryzykiem powikłań przyszłego leczenia;
  • Często wymaga dodatkowych i kosztownych zabiegów.

Warto uzupełnić brakujące zęby jak najszybciej.

Rodzaje uzupełnień protetycznych

Protetyk Stomatolog uzupełnia brak zęba koroną na implancie

Implanty zębowe

Najnowocześniejszy i najczęściej najlepszy sposób uzupełnienia braków zębowych. Pozwala na uzyskanie estetyki i komfortu, jakie zapewnia posiadanie własnych zębów. Implant zęba zastępuje korzeń brakującego zęba. Jest wykonany z materiału biokompatybilnego (organizm nie traktuje go jako ciało obce). Do implantu przymocowuje się koronę, most protetyczny lub protezę w celu jej ustabilizowania (wówczas proteza „wchodzi jak na guziki”). Wszczepienie implantu jest zabiegiem bezbolesnym i bardzo skutecznym, powodzenie leczenia przewyższa 98%. Więcej na temat leczenia implantologicznego można przeczytać na naszej stronie precisdent.pl/implanty

Korona protetyczna wykonana przez protetyka stomatologa

Korony protetyczne

Wykonanie korony protetycznej łączy się najczęściej z koniecznością oszlifowania zęba. Jest to zabieg nieodwracalny, dlatego w naszym gabinecie w przypadku konieczności oszlifowania zęba wykorzystujemy najnowocześniejsze techniki i sprzęt celem minimalnie inwazyjnego przygotowanie zęba pod koronę lub most protetyczny. Bez względu na to czy wykonywanych jest kilka koron, czy koronka na jednego zęba. Po oszlifowaniu zęba pobierany jest cyfrowy wycisk – ząb jest skanowany za pomocą specjalnego i nowoczesnego skanera, a także dobierany jest kolor przyszłej korony zęba. Ząb zostaje najczęściej zaopatrzony koroną tymczasową, która podczas jednej z kolejnych wizyt zostanie zastąpiona przez koronę ostateczną. Korony są wykonywane z różnych materiałów, a zęby szlifowane różnymi technikami, co wpływa na koszt koronki. Korony protetyczne mogą być również osadzone na implantach zębowych.

Protetyka stomatologiczna - most protetyczny

Most protetyczny

Pozwala zaopatrzyć brakujący ząb lub brakujące zęby w łuku zębowym. Składa się z koron protetycznych osadzonych na zębach filarowych sąsiadujących z brakiem zębowym. Do wykonania mostu konieczne jest oszlifowanie zębów filarowych, na których zostanie on osadzony (zacementowany). Umożliwia uzupełnienie utraconego zęba lub zębów. Sztuczna korona zęba dowieszona jest pomiędzy zębami własnymi ograniczającymi miejsce brakującego zęba. Zęby te, tzw. filary, wymagają oszlifowania (przygotowania pod korony protetyczne) lub wykonania wkładów koronowo-korzeniowych, a następnie oszlifowania pod korony. Reasumując, aby odbudować brak 1 zęba, konieczne jest wykonanie trzyelementowej odbudowy – 2 zęby filarowe i przęsło mostu to korona odbudowująca utracony ząb. Może istnieć konieczność wykonania rozleglejszych (wielopunktowych) mostów, w zależności od liczby i rozmieszczenia braków zębowych. Filarem dla mostu może być również implant.

Most adhezyjny

Most adhezyjny

W celu uniknięcia konieczności szlifowania często zdrowych tkanek zęba, w przypadku pojedynczych braków zębowych, szczególnie w odcinku przednim, można zastosować mosty adhezyjne. Przy użyciu specjalnego materiału protetyk stomatolog przytwierdza je do powierzchni językowych (wewnętrznych) zębów sąsiadujących.

Protezy zębowe: proteza akrylowa, proteza szkieletowa, proteza akronowa

Proteza zębowa

W zależności od liczby brakujących zębów wyróżniamy protezy zębowe całkowite (kiedy pacjent nie ma własnych zębów) lub częściowe (kiedy zachowana jest część uzębienia). Protetyka stomatologiczna najczęściej kojarzona jest właśnie z protezami zębowymi. Proteza może być wykonana z różnych materiałów: akrylu, metalu i akrylu, acetalu, nylonu. Proteza może utrzymywać się jedynie poprzez kontakt z błoną śluzową (proteza osiadająca) lub wykorzystać zachowane zęby, przenosząc na nie część działających sił – proteza szkieletowa. Ich wykonanie wymaga kilku wizyt. Po oddaniu gotowej protezy zębowej rozpoczyna się proces adaptacji trwający od kilku dni do kilku miesięcy. Protezy szkieletowe uważane są za najlepsze z protez. Z kolei protezy elastyczne są najbardziej komfortowe. Protezy wymagają wyjmowania z ust na czas nocnego odpoczynku oraz wykonywania odpowiednich zabiegów higienicznych. Po zakończeniu leczenia należy pamiętać o wizytach kontrolnych w terminach zaleconych przez lekarza.

Wkład koronowo-korzeniowy

Wkład koronowo-korzeniowy

Ząb na sztyfcie zalecany jest w przypadku znacznego zniszczenia korony zęba, najczęściej w zębach po leczeniu kanałowym. Kanał zęba jest przygotowywany pod mikroskopem stomatologicznym a na wkładzie odbudowujemy zrąb korony. Zależnie od metody leczenia wkład koronowo-korzeniowy może być osadzony w trakcie tej samej wizyty co leczenie kanałowe lub kolejnej. Po wykonaniu wkładu koronowo-korzeniowego protetyk stomatolog przystępuje do wykonania korony protetycznej lub mostu. W naszym gabinecie wkłady koronowo-korzzeniowe są indywidualnie dostosowywane do zęba, aby maksymalnie zachować zdrowe tkanki.

Nakład protetyczny - inlay/onlay

Nakład – inlay/onlay

Uzupełnienia brakujących struktur w zębach bocznych, stanowiące alternatywę dla rozległych wypełnień kompozytowych. Protetyka stomatologiczna to nie tylko uzupełnienie braków zębowych, ale także ubytków tkanek twardych zęba. Dzięki wypełnieniu ubytku nakładem zmniejszamy ryzyko pęknięcia zęba, wzmacniając jego strukturę. Uzyskujemy szczelność, co daje nam trwałość całej rekonstrukcji oraz wysoką estetykę tworząc rekonstrukcje praktycznie nie do odróżnienia od zęba naturalnego. Wskazaniem do wykonania nakładu protetycznego są również rozlegle zniszczenia powierzchni bocznych zębów dając możliwość odbudowy idealnego punktu stycznego chroniącego przed zaleganiem i utrudnionym oczyszczaniem z resztek pokarmowych okolicy międzyzębowej. Praca wykonywana jest w z kompozytu, ceramiki lub cyrkonu.

Licówka protetyczna

Licówki

Licówki są uzupełnieniami estetycznymi, mocowanymi do zębów na powierzchniach wargowych lub policzkowych w postaci cienkich płatków porcelanowych lub kompozytowych. Pozwalają między innymi na: zakrycie estetycznych niedoskonałości, korektę estetyczną kształtu zęba poprzez jego wydłużenie, skrócenie, poszerzenie lub zwężenie, odbudowę częściowo utraconego zęba, korektę położenia zęba w łuku (w przypadku niewielkich nieprawidłowości w postaci wychylenia lub rotacji zęba), zamknięcie szpar między zębami, a także zmiany koloru. Protetyka stomatologiczna nieustannie się rozwija. W naszym gabinecie wykonujemy nowoczesne licówki non-prep bez konieczności szlifowania zębów.

Umów się na konsultację

Zadzwoń i umów swoją wizytę +48 780 047 991