Most protetyczny. Kiedy wskazany jest most zębowy?

Mostek na zębach to protetyczne uzupełnienie luk, jakie powstały przez znajdujące się w szczęce ubytki. Most zębowy zakłada się na stałe, a więc nie wymaga wyjmowania. Dzięki tej metodzie można uzupełnić wolną przestrzeń, która utworzyła się po wypadnięciu lub usunięciu kilku sąsiadujących ze sobą zębów. Most protetyczny można założyć na oszlifowanych, sąsiadujących z luką zębach lub implantach (mosty na implantach). Szczególnym rodzajem mostu jest most adhezyjny, który nie wymaga szlifowania zębów sąsiednich.

most protetyczny schemat

Artykuł przybliży Ci kwestie tego:

Jak wygląda mostek na zębach? Most tymczasowy jak wygląda?

Jakie są rodzaje mostów dentystycznych?

Jakie są zalety i wady mostów protetycznych?

jak przebiegają poszczególne etapy wykonania mostów?

Jak dbać o higienę mostu protetycznego?

Kiedy warto rozważyć założenie mostu?

Ile kosztuje most protetyczny? Most protetyczny cena 2023

Co warto wiedzieć na temat mostów porcelanowych?

Most stomatologiczny osadza się na zębach oporowych, czyli graniczących z pustą przestrzenią. W ten sposób można uzupełnić braki międzyzębowe, wypełniając lukę po jednym lub nawet kilku ubytkach. Z tego względu u pacjentów stosuje się zarówno most 3 punktowy, uzupełniający brak pojedynczego zęba [2 zęby utrzymujące (zęby filarowe pacjenta) na których też znajdują się korony mostu (filarowe korony protetyczne) + 1 ząb uzupełniany], jak i większe konstrukcje, na przykład most czteropunktowy. Był to przez lata dosyć popularny sposób stosowany w gabinetach dentystycznych, przy którym jest konieczne oszlifowanie naturalnych zębów. W większości mosty protetyczne wykonywane są na oszlifowane zęby. Dlatego też mostki zębowe pomału wypierają inne, nowocześniejsze metody. Alternatywy dla mostów protetycznych to przede wszystkim implanty zębowe.

most zębowy z anatomiczną powierzchnią żującą - guzki, bruzdy

Mostek na zębach to konstrukcja, która składa się z filarów, nazywanych filarowymi koronami protetycznymi i koron, które stanowią uzupełnienie brakujących zębów . Są one nakładkami osadzanymi na oszlifowanych zębach, które sąsiadują z luką. Ważną częścią jest też przęsło odtwarzające braki międzyzębowe co pozwala odzyskać funkcjonalność uzębienia i uzupełnić nawet długotrwały brak zęba.

W przypadku mostów protetycznych, ważne jest, aby były one prawidłowo dopasowane. Źle dopasowany most porcelanowy może prowadzić do dyskomfortu, problemów z żuciem czy nawet do uszkodzenia pozostałych zębów. Mosty porcelanowe i cyrkonowe cieszą się popularnością ze względu na ich estetyczny wygląd, który doskonale imituje naturalne zęby


Kiedy rozważać wykonanie mostu na zęby?

Mostek na zębach jest szczególnie polecany w przypadkach, gdy brakuje jednego lub kilku zębów, a sąsiadujące zęby lub implanty są zdrowe, dobrze umocowane w kości i mogą służyć jako podpora. Z uwagi na konstrukcję most zębowy można zastosować, gdy pacjent ma własne zęby lub wszczepione implanty zębowe. Przed założeniem mostu protetycznego pacjent powinien wiedzieć, że konieczne jest najpierw wyleczenie zębów filarowych, jako przygotowanie zębów do założenia mostu oraz wszelkich innych ubytków w całej jamie ustnej, w tym próchnicy. Dopiero wtedy szlifuje się naturalne zęby i przechodzi do dokładnego wycisku zębów filarowych. O tym, czy wymagane jest jeszcze inne przygotowanie, decyduje lekarz dentysta. Dlatego bardzo ważna jest konsultacja protetyczna przed zabiegiem. Sprawdza się wtedy indywidualne wskazania do mostu protetycznego i decyduje o rozpoczęciu konkretnego leczenia.

Jakie są najpopularniejsze rodzaje mostów protetycznych?

Czy interesuje Cię zagadnienie „mostek dentystyczny rodzaje”? W stomatologii stosuje się różne rodzaje mostów protetycznych. Klasyfikuje się je zarówno ze względu na konstrukcję, jak i materiał, z którego zostały wykonane. Pacjent może zdecydować się na:

most protetyczny cała szczęka

●     most akrylowy – estetyczne, ale jednocześnie dosyć nietrwałe wypełnienie, stosowane jako most tymczasowy – tymczasowy most akrylowy. Wykonanie mostu tymczasowego często odbywa się bezpośrednio na wizycie pacjenta, jeśli lekarz dentysta przygotował sobie indeks silikonowy.

●     mosty kompozytowe – trwałość mostu kompozytowego jest większa niż tymczasowego mostu akrylowego, estetyka również. Jednocześnie mosty kompozytowe również najczęściej spełniają funkcję mostu tymczasowego.

●     mosty adhezyjne – ich zaletą jest to, że nie wymagają szlifowania zębów filarowych, zatem stosuje się je jako tymczasowy most protetyczny u dzieci i młodzieży. Mosty adhezyjne jednobrzeżne – to jest most protetyczny na jednym filarze – mogą być dobrą alternatywą dla uzupełnienia braków zębowych przez klasyczne mosty pełnoceramiczne.

●     most porcelanowy na metalu (mosty na podbudowie metalowej), powszechnie znane jako mosty ceramiczne. Stanowią połączenie metalowej odbudowy z porcelaną o bardzo wysokiej wytrzymałości, ale kompromisowej estetyce

●     most pełnoceramiczny i na cyrkonie – obudowa pozbawiona metalu, o wysokich walorach estetycznych.

●     mosty na implantach zębowych

most na implantach zębów

O tym jaki, most zębowy wybrać decyduje lekarz dentysta po konsultacji z pacjentem.

Etapy wykonania mostu protetycznego

Jak przebiega wykonanie mostu porcelanowego?

Decyzję o założeniu mostu podejmuje stomatolog po wcześniejsze diagnozie i określeniu tego, co będzie najlepsze, biorąc pod uwagę różne czynniki. Obowiązkowo wykonywany jest kontrolny pantomogram, który może być poszerzony o tomografię zębów lub RTG zębów. Dobrze jeśli klinika stomatologiczna dysponuje Pracownią Radiologii Stomatologicznej na miejscu. Trzeba też pamiętać, że aby wykonać most protetyczny, najpierw konieczne będzie przygotowanie zębów filarowych. Jeśli masz wyleczone zęby, można przystąpić do ich szlifowania. Ta procedura ma za zadanie przygotować korony do osadzenia na nich konstrukcji mostu.

Kolejne etapy wykonania mostu obejmują przygotowanie wycisku stomatologicznego, który ma posłużyć jako wzorzec do wykonania modelu. Na jego podstawie protetyk opracowuje właściwy element konstrukcji. Początkowe etapy są takie same niezależnie od tego, czy wybierzesz most porcelanowy na podbudowie metalowej, czy też inny most stomatologiczny.

Następnie pacjent przymierza gotowy szkielet. Jeśli jest taka konieczność, to dopasowuje się go tak, aby był, jak najlepiej przymocowany a tym samym wygodny dla pacjenta. Po wszystkich przymiarkach i korektach następuje trwałe zacementowanie mostu protetycznego, czyli jego ostateczne przymocowanie w szczęce. Z uwagi na konieczność przeprowadzenia leczenia etapami całe wykonanie koron protetycznych i założenie mostów protetycznych może trwać od dwóch do kilku dni.

kształtowanie powierzchni zęba na modelu ze sztucznym dziąsłem

Zalety i wady mostów protetycznych

Główne wskazania do wykonania mostu protetycznego to większe luki, które powstały po utracie kilku sąsiadujących ze sobą zębów, najczęściej w wyniku ekstrakcji lub złamania czy wybicia zęba. Powstaje wtedy estetyczne wypełnienie, pozwalające cieszyć się pełnym uśmiechem. Nie trzeba tak jak w przypadku protez wyjmować go na noc. Zaletą jest także duża uniwersalność tej techniki, ponieważ można założyć zarówno most na dwa zęby, jak i skonstruować większe wypełnienie. Warto wykonać most zębowy także po to, aby uchronić łuk przed deformacją i przemieszczaniem się zębów. Wypełnienie pozwala też na zachowanie fizjologicznego żucia oraz poprawia wymowę. Plusem jest z też pewnością dosyć niski koszt mostu porcelanowego w porównaniu z innymi metodami.

prawidłowa anatomia zębów, wykonanie pracy, kształtowanie guzków i bruzd

Minusem tego sposobu uzupełnienia luk jest konieczność przygotowania zębów filarowych. Oszlifowanie zębów żywych może przyczynić się do ich osłabienia. Cena implantu mimo, że jest wyższa rekompensuje brakiem naruszenia zębów sąsiednich.

Warto też upewnić się, czy są jakieś przeciwwskazania do założenia mostu. Zęby okalające powinny być w pełni zdrowe, ponieważ to one pełnią funkcję podpory. Czasami odnotowuje się też powikłania mostów protetycznych. Mają one miejsce szczególnie, wtedy gdy pacjent niewystarczająco dba o higienę. Rozwija się wtedy próchnica i może dojść do uszkodzenia przyzębia, zapalenia i martwicy miazgi. Taki stan zagraża zębom filarowym, a więc osłabia stabilność całej konstrukcji. Dlatego tak bardzo trzeba dbać o higienę mostu protetycznego i innych prac protetycznych, jak koronki na zęby czy licówki. W szczególnych przypadkach rozwijające się zakażenie może doprowadzić do tego, że trzeba będzie zdjąć most porcelanowy, aby przeprowadzić leczenie.

Jak dbać o higienę mostu protetycznego?

Dbając o higienę mostu protetycznego, można znacznie wydłużyć jego żywotność i zapewnić trwałość mostu porcelanowego, zdrowie otaczających zębów oraz dziąseł. Jak dbać o most protetyczny? Oto kilka wskazówek jak czyścić mosty protetyczne:

  1. Regularne mycie zębów: Czyść zęby dwa razy dziennie, używając pasty do zębów. Szczególną uwagę zwracaj na obszar wokół mostu, aby zapobiec gromadzeniu się płytki nazębnej.
  2. Nici dentystyczne: Wykorzystuj specjalne nici dla mostów lub superfloss, które mają sztywny koniec, ułatwiający wprowadzenie nici pod most zębowy. Czyszczenie przestrzeni pod mostem jest kluczowe, aby zapobiec gromadzeniu się bakterii i resztek jedzenia.
  3. Szczoteczki międzyzebowe: Można je używać do czyszczenia trudno dostępnych miejsc wokół i pod mostem.
  4. Płyn do płukania ust: Regularne płukanie ust płynem antybakteryjnym pomaga eliminować bakterie i zmniejsza ryzyko zapalenia dziąseł oraz próchnicy.
  5. Unikaj twardych i lepkich pokarmów: Mosty mogą zostać uszkodzone lub stać się luźne, jeśli poddane są dużym obciążeniom. Unikaj gryzienia twardych przedmiotów, takich jak lody w wafelku czy orzechy, oraz lepkich słodyczy, które mogą przyczepić się do mostu i go uszkodzić.
  6. Regularne kontrole u dentysty: Nawet przy doskonałej higienie domowej, ważne jest, aby regularnie odwiedzać dentystę – przynajmniej dwa razy w roku – na kontrolę i profesjonalne czyszczenie. Dentysta będzie w stanie wykryć ewentualne problemy z mostem, zanim staną się poważne.
  7. Noszenie ochraniacza na zęby podczas uprawiania sportu: Jeśli uprawiasz sporty kontaktowe, warto zainwestować w indywidualnie dopasowany ochraniacz na zęby, aby chronić most oraz pozostałe zęby przed urazami.

Najczęstsze pytania pacjentów dotyczące mostów protetycznych

Czy podczas zakładania mostu stosuje się znieczulenie?

Część pacjentów zastanawia się, czy założenie mostu jest bolesne? Zabieg zakładania mostu protetycznego może wiązać z się z pewnym dyskomfortem związanym z operowaniem w obrębie jamy ustnej. Odczucia mogą być szczególnie dotkliwe, gdy blisko jest miazga zęba. Dlatego też można zastosować znieczulenie miejscowe, aby cała procedura odbywała się w komfortowych dla pacjenta warunkach. Najlepszy jest gabinet dentystyczny, który troszczy się o samopoczucie pacjenta. Wtedy zakładanie mostu na zęby nie wiąże się z żadnymi nieprzyjemnymi odczuciami.

Na jaki czas starcza most zębowy?

Kolejna kwestia, która jest często poruszana w gabinetach dentystycznych, dotyczy tego, ile wytrzymuje most protetyczny? Jako że korona szczelnie pokrywa powierzchnię zębów filarowych, szacuje się, że cała konstrukcja może przetrwać w nienaruszony stanie nawet do kilkudziesięciu lat. Duża zależy od higieny jamy ustnej. Zaleca się dokładne szczotkowanie zębów minimum dwa razy dziennie, stosowanie nici dentystycznych oraz regularną higienizację wykonywaną w gabinecie dentystycznym. Tradycyjny most porcelanowy na cyrkonie może posłużyć wiele lat, jeśli się o niego dba.

Jaki efekt daje most porcelanowy przed i po zabiegu?

Wygląd mostu protetycznego zależy od jego konstrukcji oraz zastosowanych do jego wykonania materiałów. Z pewnością takie uzupełnienie luk dobrze imituje naturalne uzębienie. Protetyk dostosowuje kształt i wielkość mostka do warunków anatomicznych pacjenta. Sugeruje też, jaki konkretnie most protetyczny wybrać, aby uzyskać jak najlepsze efekty leczenia. Nie ma więc jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy zakładać mostek, czy implant. Ta decyzja jest podejmowana indywidualnie.

Most porcelanowy na cyrkonie, metalu a może pełnoceramiczny?

Pacjentów zastanawia czasem na jaką podbudowę na porcelanie mają się zdecydować. Metalowa konstrukcja jest bardzo trwała, ale wpływa też na wygląd mostu protetycznego. Materiał ten nie prezentuj się tak estetycznie, jak inne rozwiązania. Osobom, którym zależy na wyglądzie maksymalnie zbliżonym do naturalnym zębów, poleca się most na podbudowie cyrkonowej. Czasami pacjentowi proponuje się też inne możliwości leczenia protetycznego zamiast mostów, jeśli zależy im na kwestiach estetycznych.

most na implantach zębowych

Co to jest most adhezyjny?

Most adhezyjny, znany również jako most Maryland, stanowi nowoczesne rozwiązanie w protetyce dentystycznej, zapewniające estetyczne uzupełnienie brakujących zębów bez konieczności szlifowania zębów sąsiadujących. Charakteryzuje się on minimalną inwazyjnością i szybkim procesem adaptacji, co czyni go idealnym wyborem dla pacjentów ceniących sobie zachowanie jak największej ilości tkanki zęba. Jego unikalna konstrukcja opiera się na mocowaniu do tyłu zębów oporowych za pomocą specjalnych zaczepów, co minimalizuje wpływ na strukturę zęba. Most adhezyjny jest szczególnie polecany w przypadku małych luk, gdzie zachowanie tkanki zęba ma kluczowe znaczenie dla długoterminowego zdrowia i stabilności uzębienia. Ta metoda jest nie tylko koszt-efektywna, ale również oferuje wysoką estetykę i komfort użytkowania, stanowiąc doskonałą alternatywę dla tradycyjnych mostów protetycznych.

Czy lepiej założyć implant, czy most protetyczny?

Pacjenci zastanawiają się też czy lepiej zdecydować się na implant, czy most zębowy. Tradycyjne mosty protetyczne zakładane są w przypadku dużych ubytków. Czasami ten rodzaj leczenia jest stosowany jako rozwiązanie tymczasowe. Mosty protetyczne pozwalają na zachowanie pełnego uzębienia, ale mogą też prowadzić po dłuższym czasie do zaniku kości szczęki lub żuchwy. Dlatego opinie o mostach protetycznych są w środowisku medycznym coraz mocniej podzielone. Wielu stomatologów opowiada się za implantami, jako rekomendowanym rozwiązaniem.

Jaki jest koszt mostu protetycznego w 2024 roku?

Ile kosztuje most protetyczny? W zależności od tego ile ubytków jest do uzupełniania oraz tego, z jakiego surowca zostanie ono wykonane, inna będzie cena. Koszt mostu porcelanowego waha się od ok. 3000 zł do kilkunastu tysięcy złotych. Wartość mostu protetycznego (most protetyczny cena) zmienia się w zależności od jego wielkości, złożoności konstrukcji oraz materiału, z którego będzie on wykonany. Przykładowo w przypadku most protetyczny 6 punktowy cena będzie wyższa niż klasycznego 3 punktowego mostu. Most porcelanowy trwały będzie zazwyczaj droższy od akrylowego.

Czy można założyć most na implantach?

W niektórych przypadkach, szczególnie jeśli ubytki są bardzo duże, stomatolog może zastosować łączoną technikę. Zakłada się wtedy implanty i do nich przytwierdza most 4 punktowy lub o innym rozmiarze, w zależności od tego, jaki obszar wymaga uzupełniania.

Jak długo trwa wykonanie mostu protetycznego?

Jest to kwestia indywidualna, ponieważ ma na nią wpływ wielkość luki, która jest do uzupełnienia oraz to, jak będzie wyglądało przygotowanie zębów. Czas wykonania mostu protetycznego waha się więc od ok. 10 do nawet kilkudziesięciu dni.

Czy udzielana jest gwarancja na uzupełnienia protetyczne?

praca protetyczna na wszystkie zęby

Najczęściej gwarancja obejmuje czas 12 miesięcy po założeniu mostu. Kluczowe jest przestrzeganie zaleceń, regularnych zabiegów higienizacyjnych i kontrolnych. Praktyka pokazuje, że dobrze przytwierdzone wypełnienie nie powinno sprawiać żadnych problemów. Zdarza się jednak, że pojawiają się pewne ubytki takie jak ukruszony most porcelanowy.

Jakie są opinie o mostach protetycznych?

Zastosowanie mostu porcelanowego jest dosyć powszechną usługą protetyczną. Mimo że pomału wypierana jest ona przez nowocześniejsze implanty, to nadal spora grupa pacjentów decyduje się na założenie mostu przez wzgląd na cenę. Główne alternatywy dla mostów protetycznych to korony protetyczne na implantach lub protezy szkieletowe. Jak zalety mostów protetycznych podaje się głównie ich niższą cenę w porównaniu z innymi technikami.

Kiedy warto zdecydować się na most zębowy?

W wielu przypadkach zakłada się most protetyczny, w sytuacjach, gdy powstaje większa luka w uzębieniu. Na przykład po usunięciu zęba. Mimo że ta metoda ma swoje mankamenty, to warto wybrać korony i mosty z uwagi na to, że zbyt duże ubytki w jamie ustnej powodują szereg przykrych konsekwencji.

4.9/5 - (150 głosów)
lek. dent. Wojciech Skocz

Ukończyłem Wydział Lekarsko-Dentystyczny na Śląskim Uniwersytecie Medycznym, będąc nagradzanym stypendium Rektora za osiągnięcia naukowe. Podczas studiów byłem aktywnym członkiem Studenckiego Towarzystwa Naukowego przy Katedrze Dysfunkcji Narządu Żucia oraz Polskiego Towarzystwa Studentów ... Czytaj więcej

Podziel się:

Podobne publikacje:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *