Plomby – wszystko co powinniśmy wiedzieć o plombach zębowych

Plombowanie to zasadniczo, jeden z najbardziej podstawowych i najbardziej rozpowszechnionych zabiegów stomatologicznych. Po usunięciu chorobowo zmienionych przez próchnicę tkanek, lekarz dentysta zakłada wypełnienie zęba. Może się nam wydawać, że jest to rutynowa procedura dla większości dentystów jednak nic bardziej mylnego. Prawidłowe wypełnienie ubytku i plomby cechujące się wysoką szczelnością i długotrwałością wymagają zarówno wprawy jak i doświadczenia stomatologa.

Plomba czyli wypełnienie zęba. Zdjęcie u góry to stare płaskie plomby z próchnicą wtórną, które podczas zabiegu w koferdamie i pod mikroskopem wymieniono na nowe, szczelne wypełnienia kompozyowe.

Czym jest zabieg plombowania?

W procesie leczenia dentystycznego ubytków w tkankach twardych zęba, stomatolog przeprowadza tak zwany zabieg plombowania. Innymi słowy jest to proces w którym stomatolog w precyzyjny sposób odtwarza anatomiczny kształt zęba co jest istotne zarówno pod względem estetycznym jak i funkcjonalnym. Plombowanie polega na wypełnieniu dziur w zębach tak zwaną plombą dentystyczną. Odpowiednio przeprowadzone plombowanie, jeżeli plomba ma wysoką jakość, pozwoli na uratowanie zęba przed ekstrakcją i przywróci jego prawidłowe funkcjonowanie. Sam zabieg składa się z kilku etapów. Najpierw dentysta musi oczyścić ubytek w zębie z próchnicy za pomocą diamentowego wiertła, następnie wypełnia ubytek plombą wykorzystując do tego różne narzędzia stomatologiczne.

Jakie są rodzaje plomb stomatologicznych?

Plomby dentystyczne czyli wypełnienia zębowe są produkowane z różnych materiałów, takich które powinny być wytrzymałe, wyglądać estetycznie oraz co najważniejsze powinny one być również bezpieczne dla zdrowia pacjentów (ten ostatni aspekt odnosi się w sposób bezpośredni do wypełnień amalgamatowych, które zawierały szkodliwą rtęć). W profesjonalnych gabinetach dentystycznych obecnie stosuje się wypełniania stomatologiczne wykonane z:

  • żywicy kompozytowej – która jest wręcz idealnym kompozytem do odbudowy zęba. Sprawdza się ona bowiem przy wypełnianiu nawet znacznych ubytków gdyż jest niezwykle odporna i co ważniejsze, bardzo trwała. Ponadto takie plomby można dopasować do koloru zębów;
  • cementu szkło-jonomerowego – jest on wprawdzie dostępny tylko w ograniczonej gamie odcieni koloru białego, ale w łatwy sposób wiąże się on z zębem. Sporym minusem jest jednak jego tymczasowość i konieczność częstej wymiany.
  • tlenku cynku, lub fleczeru – tak zwane plomby zabezpieczające tymczasowe
  • amalgamaty, plomby ołowiane

Ponadto podczas plombowania zębów najczęściej wykorzystuje się wypełnienia kompozytowe, a do najpopularniejszych rodzajów należą:

  1. plomby termoutwardzalne;
  2. plomby chemoutrwadzalne;
  3. plomby światłoutwardzalne;
Utwardzanie plomb światłoutwardzalnych światłem UV. Wypełnienie zęba wymaga procesu polimeryzacji.

Czy zabieg plombowania zęba boli?

Jeżeli zastanawiasz się nad tym czy zabieg plombowania zęba boli, to już śpieszymy z odpowiedzią. Zasadniczo, wszystko zależy od zmian próchnicowych i stopnia ich skomplikowania. Im większe ubytki, tym bardziej skomplikowany będzie sam zabieg. Przy niewielkich ubytkach, pacjent będzie odczuwał jedynie niewielki dyskomfort. Jeżeli ubytki są duże, to stomatolog stosuje znieczulenie miejscowe. Zasadniczo dobrze przeprowadzony zabieg plombowania zębów nie powinien boleć.

Jak długo wytrzymują wypełnienia zębowe i co ile powinniśmy je wymieniać?

Niestety, ale wypełnienia stomatologiczne mają, to do siebie, że z biegiem czasu się zużywają, nawet jeżeli są wykonane z materiałów bardzo wysokiej jakości. Takie zużycie to po prostu naturalna kolej rzeczy. Dlatego też powinniśmy nasze plomby zębowe wymieniać co jakiś czas. Sama żywotność wypełnienia jest w dużej mierze zależna od tego z jakiego materiału została ona wykonana. Wypełnienia amalgamatowe (których raczej nie powinniśmy stosować) wytrzymują około 10 lat. Wypełnienia kompozytowe wytrzymują od pięciu do dziesięciu lat. Oczywiście te dane, to jedynie orientacyjne widełki, a na żywotność plomby wpływ ma wiele czynników. Podstawą są oczywiście regularne wizyty kontrolne u naszego dentysty. To on zwróci uwagę na to czy nasz plomba powinna zostać wymieniona. Nie mniej jednak na konieczność wymiany wypełnienia wskazują takie czynniki jak bolący ząb, jego uraz bądź wypadnięcie wypełnienia.

Prawidłowe wypełnienie zęba, czyli Plomby o prawidłowej anatomii zęba

Plomby zębowe – najczęściej zadawane pytania

W Internecie pojawia się wiele pytań związanych właśnie z plombami i wypełnieniami zębów. Postanowiliśmy zebrać dla ciebie najczęściej powtarzające się pytania i udzielić na nie krótkich odpowiedzi. Dzięki temu rozwiejemy wszystkie twoje wątpliwości w tym temacie.

Ile kosztuje plomba?

To zależy od tego gdzie wykonujemy zabieg i na jakie wypełnienie się zdecydujemy. Profesjonalne wypełnienia kompozytowe w prywatnych gabinetach to wydatek rzędu 200 do 1000 zł za jeden ząb.

Jak długo wytrzymuje plomba w zębie?

Wytrzymałość plomby zębowej jest zależna od wielu czynników, ale zasadniczo zakłada się, że plomba w zębie powinna wytrzymać od kilku, do kilkunastu lat.

Jaka plomba jest najlepsza?

Zasadniczo zarówno dentyści jak i pacjenci są w tej kwestii zgodni. Najlepsze są światłoutrwadzalne tzw. białe plomby o konsystencji plasteliny, która twardnieje po utwardzeniu. Są one najbardziej wytrzymałe i wyglądają zdecydowanie najlepiej. Cechują się również łatwością w zakresie formowania zamierzonego kształtu.

Które plomby są najzdrowsze?

Tak zwane plomby bioaktywne. Jest to wypełnienie stworzone z specjalnych cementów, które mają bardzo dobre zdolności łączenia się ze szkliwem i zębiną ,a także uwalniają one jony, które działają regeneracyjnie na tkanki zęba.

Czy wypełnienia amalgamatowe są szkodliwe dla zdrowia?

Jak wskazują badania, niestety tak. Dlatego też zaleca się ich pozbycie. Znajduje się w nich bowiem szkodliwa rtęć, która uwalniania z amalgamatu może wywołać w naszym organizmie różne, niebezpieczne choroby.

Czego nie można robić po założeniu plomby?

Po założeniu plomby szkło-jonomerowej przez pierwsze dwie godziny nie możemy nic jeść ani pić. Ponadto dobę po zabiegu nie wolno płukać jamy ustnej. Jeżeli odczuwamy ból po zabiegu, to możemy nałożyć na policzek okład z lodu, dwie godziny po przeprowadzonym zabiegu.

Tymczasem wybierając najlepsze plomby kompozytowe możemy jeść i pić bezpośrednio po zabiegu.

Jaka jest różnica między plombą na NFZ a płatną?

W przypadku wypełnienia na NFZ, koszty leczenia są pokrywane rzecz jasna z publicznych środków finansowych, więc pacjent nie ponosi kosztów na usługi medyczne, a całość jest refundowana na NFZ. W przypadku płatnej plomby, pacjent sam opłaca koszty leczenia. Przy czym jak łatwo można się domyślić w leczeniu prywatnym lekarz samodzielnie selekcjonuje najwyższej jakości materiały i poświęca odpowiednią ilość czasu na prawidłowe odtworzenie anatomii zęba.

Ile środków NFZ przeznacza na plomby zębowe?

Zasadniczo NFZ płaci za wykonanie wypełnienia około 100 zł. Zazwyczaj wykorzystywane są do tego prostsze materiały szkło-jonomerowe lub chemoutwardzalne. Komercyjne ceny plomb kompozytowych lepszej jakości, są zwykle kilkukrotnie wyższe.

Na co zwrócić uwagę wybierając stomatologa do leczenia i założenia plomby?

Precyzja i doświadczenie dentysty, a także stosowane technologie i materiały mają kluczowe znaczenie dla trwałości i estetyki wypełnienia. Warto zwrócić uwagę na gabinety stomatologiczne oferujące nowoczesne rozwiązania w zakresie leczenia zachowawczego zębów, takie jak wypełnienia światłoutwardzalne zakładane w koferdamie stomatologicznym i pod mikroskopem.

Jak często powinniśmy wymieniać plomby w zębach?

Zasadniczo, materiały z których wykonane są plomby, nie są materiałami niezniszczalnymi, więc zwykle wypełnienie należy wymieniać co 5-10 lat. Oczywiście, może się zdarzyć, że zaatakuje nas próchnica lub plomba się zetrze bądź ukruszy. W takiej sytuacji, powinniśmy wymienić plombę szybciej.

Czy plomby amalgamatowe są szkodliwe?

Zdecydowanie twierdzimy, że plomby amalgamatowe, to coś czego powinniśmy jak najszybciej pozbyć się z naszej jamy ustnej. Dlaczego? Ponieważ w plombach amalgamatowych znajduje się szkodliwa rtęć, która może uwalniać się z takiego wypełnienia. Skutek? Groźne choroby czy chociażby nowotwór.

Ząb z plombą amalgamatową i ten sam z wymienionym wypełnieniem na plombę kompozytową

Ile kosztuje wypełnienie zęba w gabinecie prywatnym w 2024 roku?

Zasadniczo cennik dentystyczny jest bardzo zróżnicowany, a na stawkę za plombę wpływ ma wiele czynników, takich jak materiał z którego wykonana jest plomba czy ząb, który zdecydujemy się leczyć. Kwoty zwykle oscylują w granicach 250-1000 zł za jeden ząb.

Czy muszę wymienić nieszczelne plomby przed leczeniem ortodontycznym?

Tak, przed leczeniem ortodontycznym muszą zostać wyleczone wszystkie ubytki próchnicowe. Należy jednocześnie wymienić nieszczelne plomby.

Dlaczego po założeniu plomby boli ząb?

Jeżeli nasz ząb pulsuje po plombowaniu, to może świadczyć o rozwijającym się stanie zapalnym. Przyczyną jest zwykle stan zapalny miazgi, który może uaktywnić się po plombowaniu. Dyskomfort może być również spowodowany innym czynnikiem. Takie problemy się zdarzają i nie ma nad czym panikować. Wystarczy udać się do gabinetu dentystycznego.

Czy usuwanie plomby boli?

Nie, zarówno zabieg usunięcia jak i założenia wypełnienia jest bezbolesny. Dlatego też nie musimy się martwić. Nawet jeżeli z natury boimy się wizyt w gabinecie dentystycznym.

Co niszczy plomby?

Plomby zasadniczo są wykonywane z bardzo wytrzymałych materiałów. Nie mniej jednak istnieją pewne czynniki, które mogą poważnie zaszkodzić naszym wypełnieniom. Możemy ją uszkodzić np. jeżeli ugryziemy coś twardego, jak chociażby orzech czy pestka. Ponadto, plombę możemy uszkodzić również jak mamy tendencje do nadgryzania różnych rzeczy jak ołówki, długopisy etc. Ważne jest to, żebyśmy jeżeli wypełnienie zęba zostanie uszkodzone, niezwłocznie udali się do dentysty, który powinien ją wymienić na nową.

Ile czasu trwa założenie plomby u dentysty?

Wbrew pozorom, nie jest to długi proces, ponieważ sam zabieg jest relatywnie prosty. Zaplombowanie zęba powinna trwać od 20 minut do godziny, w zależności od tego z jak dużym ubytkiem mamy do czynienia. Duży wpływ na czas leczenia ma jego dokładność, użycie koferdamu celem odizolowania od wilgoci i śliny oraz mikroskopu, celem usunięcia wyłącznie tkanek zepsutych przez próchnicę. Pamiętać należy bowiem o tym, że zadaniem dentysty jest zadbanie o to, żeby wypełnienie było przede wszystkim szczelne. Innymi słowy, żeby nie było wokół niego szczeliny, przez którą bakterię mogą dostać się do wnętrza zęba, powodując tak zwaną próchnicę wtórną.

Zakładanie plomb w koferdamie stomatologicznym

Dlaczego ząb psuje się pod wypełnieniem?

Niestety, ale w zdecydowanej większości przypadków, próchnica wtórna to rezultat braku odpowiedniej szczelności wypełnienia lub higieny jamy ustnej. Jeżeli zostawi on nawet niewielką szczelinę, to dostaną się do niej bakterie, które wywołają nawrót stanu chorobowego. Zła jakość materiałów stomatologicznych, również może do tego doprowadzić. Jeżeli pojawi się próchnica pod naszą plombą, to powinniśmy niezwłocznie udać się do dentysty. Pamiętajmy, że nieleczona próchnica doprowadzi do stanu zapalnego miazgi. Nie jest to coś, co możemy ignorować.

To wszystkie pytania, na jakie chcieliśmy udzielić odpowiedzi w tym temacie. Jeżeli są jeszcze jakieś kwestie, które Państwa nurtują, to zapraszamy do kontaktu. Z przyjemnością udzielimy odpowiedzi na wszystkie pytania.

Plomby zębowe – podsumowanie

Zabieg stomatologiczny z wykorzystaniem plomby wykonuje się po to, żeby wypełnić ubytki w zębach. Główne wskazania, które skutkują tą metodą leczenia, to próchnica oraz uszkodzenie mechaniczne zęba. Stomatolog podczas zabiegu usunie zdemineralizowaną tkankę i uzupełni dziurę wypełnieniem. Zabieg jest prosty, nie mniej jednak musimy zawsze pamiętać o jednym. Podstawą jest odpowiednia higiena jamy ustnej i dbanie o nasze zęby. Dzięki temu unikniemy wielu problemów.

5/5 - (140 głosów)
lek. dent. Joanna Skocz

Jestem absolwentką Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, na Wydziale Lekarsko-Dentystycznym, nagradzaną stypendium Rektora za osiągnięcia naukowe. W trakcie studiów byłam aktywnym członkiem Studenckiego Towarzystwa Naukowego przy Katedrze Dysfunkcji Narządu Żucia oraz Polskiego Towarzystwa ... Czytaj więcej

Podziel się:

Podobne publikacje:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *