Sanacja jamy ustnej — Kiedy? Po co? Dlaczego?

Każdy marzy o zdrowym uśmiechu na wzór bohaterów Disneya. Przychodząc do dentysty, oczekujemy, że po powrocie do domu lustro samo będzie wchodziło nam w drogę. Nie da się jednak zrobić wszystkiego na raz. Do kompletnej przemiany naszego uzębienia potrzebujemy dobrego planu i sprawdzonego dentysty, który taki plan ułoży. Sanacja jamy ustnej to odpowiedź na nasze oczekiwania. To całościowa naprawa zębów, obejmująca wiele aspektów leczenia.

Sanacja jamy ustnej
  • Jako sanację jamy ustnej określamy kompleksowe wyleczenie zębów z wszystkich niepokojących dolegliwości i chorób.
  • Sanację jamy ustnej szczególnie zaleca się w przypadkach zaplanowanego zabiegu chirurgicznego lub kobietom planującym zajść w ciąże.
  • Zdrowa jama ustna jest ważna nie tylko, gdy w najbliższym czasie mamy zamiar powiększyć rodzinę. Nasze usta są siedliskiem wielu bakterii, które w przyszłości mogą doprowadzić do poważnych infekcji, a nawet chorób.

Kompleksowe wyjaśnienie na kompleksowe leczenie. Sanacja jamy ustnej, co to jest?

Słowo „sanacja” Polakom kojarzy się głównie z ugrupowaniem politycznym Józefa Piłsudskiego. Jest to jednak skojarzenie częściowo błędne i niepełne. Termin ten oznacza „uzdrowienie” i może być łączone z wieloma innymi określeniami. Sanacja jamy ustnej to z reguły seria zabiegów mających na celu gruntowną przemianę i wyleczenie naszej jamy ustnej. Poprzedzona jest ona dokładnym wywiadem specjalisty i badaniem stanu uzębienia pacjenta.

Taka sanacja obejmuje wiele dziedzin stomatologii. Od zwykłego usuwania kamienia nazębnego, aż po leczenie endodontyczne (mówiąc prościej leczenie kanałowe) i niekiedy wykonuje je kilku dentystów. 

„Mówiąc ogólnie, dla wielu pacjentów pełna sanacja jamy ustnej może trwać od kilku dni do kilku tygodni, ale w skomplikowanych przypadkach może to potrwać dłużej. Najlepiej skonsultować się bezpośrednio ze swoim stomatologiem, aby uzyskać dokładną ocenę i harmonogram leczenia.”

Wyróżniamy dwa typu sanacji jamy ustnej — względną i bezwzględną. Sanacja względna to taka, której poddają się pacjencji bez większych dolegliwości zębowych. Zaś bezwzględna jest to stanowcze usunięcie zębów z ogniskami zapalnymi, w których podejrzewa się, lub już występują choroby odogniskowe (spokojnie wyjaśnimy co to takiego poniżej).

Choroba odogniskowa

To takie schorzenie, które zostało wywołane przez tak zwane „ognisko zapalne”, czyli innymi słowy, duże nagromadzenie bakterii w miejscu, z którego miały łatwy dostęp to tkanek lub narządów. Typowym przykładem ogniska zapalnego jest martwa miazga zęba. Wówczas ząb wymaga albo leczenia endodontycznego albo usunięcia i uzupełnienia braku zęba.

„Zła kondycja jamy ustnej przekłada się na zdrowie całego organizmu, wywołując różne choroby w tym nawet nowotwory.”

Jama ustna sprzyja tworzeniu się takich ognisk, przez co tak ważna jest odpowiednia higiena jamy ustnej, jak i również częste wizyty kontrolne u naszego stomatologa.

Zabiegi stomatologiczne wchodzące w skład sanacji jamy ustnej.

Sanacja jamy ustnej to często kilka wizyt w gabinecie stomatologicznym i w jej ramy wchodzi szereg zabiegów mających poprawić kondycję naszych zębów.

Sanacja jamy ustnej przed operacją

To tylko niektóre z zabiegów, które wykonuje lekarz dentysta przygotowujący pacjenta do przeszczepu lub operacji. Czasem ząb nie nadaje się do leczenia kanałowego, przez co musi zostać wyrwany. Niekiedy zdarzało się nawet, że lekarz przed zabiegiem chirurgicznym wymagał usunięcia zębów leczonych endodontycznie, lecz stomatolodzy odchodzą od tych praktyk i nie ruszają uzębienia z prawidłowo wypełnionymi kanałami. Warunkiem jest jednak pewność co do prawidłowego wyleczenia zęba i braku ogniska zakażenia.

Doktor, przed operacją polecił mi wykonać sanację jamy ustnej. Dlaczego?

Często przed planowaną operacją można usłyszeć od lekarza, że należy zdecydować się na sanację jamy ustnej.

To nie znaczy, że nasz stan jamy ustnej jest zły.

Przeprowadzenie sanacji jamy ustnej, to optymalne przygotowanie chorego do zabiegu i ma zniwelować ryzyko powikłań pooperacyjnych. W naszej jamie ustnej swoje idealne środowisko odnalazły bakterie z rodziny paciorkowców, które są przyczyną wielu chorób. W przypadku planowanej operacji, ryzyko przeniesienia infekcji jest naturalnie większe i nawet „lekki” stan zapalny dziąseł, może okazać się poważny i nie należy go lekceważyć. 

Do mniej poważnych powikłań należy zapalenie zatok, jak i zapalenie ucha środkowego. Większe obawy może wzbudzać m.in.:

Sanacja jamy ustnej wskazana przy planowanej ciąży.

Organizm kobiety w stanie błogosławionym jest szczególnie narażony na ataki bakterii i drobnoustrojów, a co za tym idzie, narażony jest sam płód. Dobry stan zdrowia jamy ustnej to klucz do zdrowego płodu jak i przyszłej mamy. Aby zaoszczędzić kobiecie niepotrzebnego stresu i nie narażać dziecka na dodatkowe źródło zakażenia przeprowadza się sanację jamy ustnej.

sanacja jamy ustnej przed planowaną ciążą

Sanacja jamy ustnej przed operacją lub ciążą jest obowiązkowa gdy pojawiły się u nas krwawiące dziąsła, zaawansowana próchnica i/lub stan zapalny dziąseł, określane w tym przypadku ciążowym zapaleniem dziąseł.

Zdrowa jama ustna zawsze, nie tylko przed zabiegiem.

Chociaż przed planowanym zabiegiem chirurgicznym, lub ciążą szczególnie rekomenduje się sanację jamy ustnej, nie tylko w tych okolicznościach powinniśmy zadbać o nasze zęby. Jak było już wcześniej wspomniane, jama ustna to siedlisko bakterii, które mogą prowadzić do wielu chorób. Aby się przed nimi chronić, a przy tym nie przesiadywać na fotelu lekarza dentysty większości swojego życia, wystarczy podejść do sanacji jamy ustnej, po której nasze zęby będą piękne i zdrowe. Dodatkowo zawsze (odpowiednio do wieku) zostaniemy poinstruowani, jak prawidłowo dbać o higienę naszej jamy ustnej. Wyleczenie zębów w jednej sesji jest dla nas wygodniejsze i prostsze, a nasze kolejne wizyty ograniczą się do tych kontrolnych.


Sanacji jamy ustnej powinni poddać się wszystkie osoby, a nie tylko planujące zabiegi chirurgiczne, przyszłe matki, a także osoby, które chorują przewlekle. Szczególne zalecenie dla tych pacjentów wynika z tego, że właśnie w tych przypadkach układ odpornościowy narażony jest najbardziej i należy bardzo o siebie dbać, aby uniknąć zagrażającym nam chorobom. 

Zobacz też: „Zdrowie zaczyna się w jamie ustnej”

5/5 - (140 głosów)
lek. dent. Joanna Skocz

Jestem absolwentką Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, na Wydziale Lekarsko-Dentystycznym, nagradzaną stypendium Rektora za osiągnięcia naukowe. W trakcie studiów byłam aktywnym członkiem Studenckiego Towarzystwa Naukowego przy Katedrze Dysfunkcji Narządu Żucia oraz Polskiego Towarzystwa ... Czytaj więcej

Podziel się:

Podobne publikacje:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *