Skaling zębów i piaskowanie- na czym polega i jakie daje efekty?

Higiena jamy ustnej to nie tylko kwestia estetyki, ale również zdrowia. Jak cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem? Dlaczego warto wykonać wybielanie, skaling i piaskowanie zębów? Te bezinwazyjne zabiegi poprawią Twoją pewność siebie i sprawią, że częściej będziesz się uśmiechać. Nie możesz doczekać się wizyty u dentysty? Sprawdź, jak wygląda odkamienianie zębów.

Skaling zębów
 • Jak wygląda skaling zębów?
 • Przyczyny powstawania kamienia nazębnego
 • Dlaczego warto wykonać odkamienianie zębów?
 • Jak często przeprowadzać skaling?
 • Jak działa skaler ultradźwiękowy?
 • Na czym polega piaskowanie?
 • Instruktaż higieny jamy ustnej

Co to jest skaling zębów?

Kamień poddziąsłowy to zmineralizowana płytka bakteryjna o charakterystycznym, żółtawym zabarwieniu. W wyniku jego gromadzenia zęby tracą swój dawny blask. Dlatego tak ważne jest regularne usuwanie złogów kamienia z zębów. To właśnie wtedy należy wykonywać skaling.

Podczas zabiegu z wykorzystaniem różnego rodzaju metod usuwa się stwardniałą płytkę, pozostawiając Twoje zęby nienaruszone. Skaling ważny jest zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Jest on w pełni bezpieczny, nieinwazyjny i praktycznie bezbolesny. Dlatego może zdecydować się na niego tak naprawdę każdy bez obaw o dolegliwości.

Zabieg obejmuje polerowanie zębów. Następnie pokrywa się je ochronnym lakierem. Po powrocie do domu ważne jest utrzymanie zdrowia jamy ustnej. W higienie błony śluzowej pomoże w tym systematyczne płukanie ust. Płyn antybakteryjny skutecznie zniweluje działanie bakterii uwolnionych z usuwanych złogów.

Jakie są przyczyny powstawania kamienia nazębnego?

Profilaktyka kamienia nazębnego jest konieczna, ponieważ powstawanie złogu to zjawisko powszechne. Jego nadmierna ilość może prowadzić do poważnych problemów związanych z jamą ustną. Regularne usuwanie kamienia zniweluje ten problem.

Niewłaściwa higiena jamy ustnej, rzadkie szczotkowanie zębów, niezdrowa dieta. To najczęstsze przyczyny chorób i nadwrażliwości dziąseł. Osoby, których dotyczy ten problem, muszą często powtarzać skaling.

Inne przyczyny powstawania kamienia nazębnego to:

 • skłonności genetyczne,
 • wady zgryzu,
 • choroby układu pokarmowego.
Kamień nazębny pacjenta przed skalingiem zębów

Jak wygląda skaling poddziąsłowy i skaling naddziąsłowy?

Musisz wiedzieć, że kamień w jamie ustnej gromadzi się zarówno nad dziąsłami, jak i pod nimi. W jednym i drugim przypadku nie wygląda to estetycznie. Nie jest to jednak jedyny problem. Stwardniały osad na zębach to poważne zagrożenie dla zdrowia jamy ustnej. To właśnie tam rozwijają się bakterie patogenne, które są przyczyną wielu chorób.

Regularne usuwanie kamienia nazębnego pozwoli Ci zachować świeży oddech. Skaling ważny jest z kilku powodów. Przede wszystkim to sposób na uniknięcie:

 • nadwrażliwości zębów,
 • stanów zapalnych jamy ustnej,
 • chorób dziąseł,
 • parodontozy,
 • próchnicy.

Skaling poddziąsłowy i naddziąsłowy to dwie różne techniki profesjonalnego czyszczenia zębów, które skupiają się na różnych obszarach jamy ustnej. Skaling poddziąsłowy koncentruje się na usuwaniu złogów spod linii dziąseł. Natomiast skaling naddziąsłowy obejmuje usuwanie osadu z powierzchni korony zęba.

Poddziąsłowy skaling jest nieco mnie popularny jednak równie ważny. Dzięki niemu profilaktyka kamienia nazębnego będzie przeprowadzona w poprawny sposób.

Zarówno naddziąsłowy, jak i poddziąsłowy skaling ważny jest u najmłodszych pacjentów. Zabiegi stomatologiczne dla dzieci to najlepszy sposób na prawidłowy rozwój ich zębów.

Jak często robić skaling zębów?

W najbliższym czasie planujesz udać się do dentysty? Odkamienianie zębów to jedna z usług, którą warto rozważyć. Jak często wykonywać skaling zębów? Eksperci zalecają, aby kamień poddziąsłowy usuwać przynajmniej dwa raz w roku. Nie ma jednak żadnych przeciwwskazań, aby robić to nieco częściej.

Skaling i piaskowanie zębów w szczególności powinny przeprowadzać osoby w grupie podwyższonego ryzyka. Jesteś palaczem, pijesz dużo kawy lub herbaty? Musisz często powtarzać skaling! W takim przypadku do dentysty najlepiej wybierać się co 4, albo nawet 3 miesiące. W higienizacji jamy ustnej pomoże Ci dobra klinika stomatologiczna, w której taki zabieg wykonuje wykwalifikowana higienistka stomatologiczna.

Skutki nieusuwania kamienia mogą być poważne. Chcesz zachować zdrowy uśmiech przez długie lata? Profilaktyka jamy ustnej to podstawa. W przeciwnym razie narazisz się na takie choroby, jak paradontoza. Bakterie płytki nazębnej prowadzą do rozwoju choroby dziąseł. Aby tego uniknąć musisz często usuwać kamień nazębny. Dlatego profilaktyka jamy ustnej powinna być wspomagana przez profesjonalne czyszczenie zębów.

Skaling ultradźwiękowy specjalnym skalerem bez bólu

Jak usuwa się osady od kamienia nazębnego?

Regularna higiena jamy ustnej to najlepszy sposób na pozbycie się bakterii i innych drobnoustrojów. Coraz poważniej zastanawiasz się nad przeprowadzeniem zabiegu stomatologicznego? Dowiedz się jak to wygląda w praktyce!

Jeszcze kilkanaście lat temu dentyści do usuwania osadu używali narzędzi ręcznych, przez co zabieg nie był najskuteczniejszy. Na szczęście wraz z rozwojem technologii w dzisiejszych gabinetach stomatologicznych stosuje się bardziej zaawansowane, nowoczesne metody, a usuwanie kamienia nazębnego, przebarwień i bakterii wykonuje się szybko i przyjemnie.

W jednej z nich wykorzystuje się ultradźwięki. Te emitowane są przez specjalny skaler, który przykłada się do osadu nazębnego. Ten pod wpływem dźwięków o bardzo wysokiej częstotliwości zaczyna drgać, a następnie pęka. W ten sposób odpada on z płytki.

Metoda ultradźwiękowa pozwala dotrzeć nawet do trudno dostępnych miejsc. Dlatego decydując się na zabieg oczyszczania zębów w specjalistycznym gabinecie stomatologicznym, masz pewność, że usuwanie płytki przebiegnie efektywnie. Skaler ultradźwiękowy skutecznie i bezboleśnie usunie kamień poddziąsłowy, co jest kluczem do profesjonalnego czyszczenia zębów. Rezultaty skalingu widać już po pierwszej wizycie.

Czy skaling boli?

Część pacjentów uważa, że skaling boli. Czy tak rzeczywiście jest? Co prawda, może wystąpić uczucie delikatnego szarpania lub świstania, ale ból jest zazwyczaj minimalny. Bardziej odczuwa się go w przypadku, kiedy stosowana jest metoda mechaniczna. Ultradźwięki z kolei są praktycznie nieodczuwalne.

Zabiegi stomatologiczne mogą różnić się w zależności od sytuacji danej osoby. Trudność mogą pojawić się, kiedy pacjent ma:

 • bardzo twardy osad nazębny,
 • długo gromadzone bakterie płytki nazębnej,
 • choroby dziąseł,
 • nadwrażliwość zębów.
Skaling ultradźwiękowy zębów

Wtedy polerowanie zębów warto wykonać w sprawdzonym gabinecie stomatologicznym, który zadba o Twój komfort. Wybór odpowiedniego dentysty jest bardzo ważny. Higieny jamy ustnej na najwyższym poziomie nie sposób utrzymać samodzielnie. Metoda ultradźwiękowa to najlepszy sposób na usuwanie kamienia, przebawień i wygładzanie powierzchni zębów. Od teraz twardy osad nazębny nie będzie dla Ciebie problemem.

Skaling zębów inwazyjnym zabiegiem? Teraz już wiesz, że nie. Są jednak pewne przeciwwskazania do skalingu ultradźwiękowego.

Skaling zębów przeciwwskazania  

Jakie są przeciwskazania skalingu ultradźwiękowego?

 • Ostre infekcje jamy ustnej: Takie jak opryszczka czy aftowe zapalenie jamy ustnej.
 • Niedawne operacje: Osoby, które niedawno przeszły operacje, szczególnie w obrębie jamy ustnej lub twarzy, powinny poczekać z zabiegiem do całkowitego wygojenia.
 • Rozrusznik serca starego typu

Czym jest piaskowanie zębów?

Sposobów higienizacji jamy ustnej jest wiele. W gabinetach stomatologicznych popularnymi zabiegami oczyszczania zębów pacjenta są skaling i piaskowanie. Skaling od piaskowania zębów różnią się kilkoma aspektami.

Zastanawiasz się, na czym polega piaskowanie zębów? Jest to jeden ze sposobów oczyszczania jamy ustnej poprzez usuwanie osadu nazębnego. Bakterie płytki nazębnej usuwa się za pomocą specjalnego piasku stomatologicznego. Profesjonalne czyszczenie wybiela zęby i pozbywa się z nich przebarwień. Skaling wygląda nieco inaczej od piaskowania. Sprawdzi się on również podczas usuwania płytki nazębnej, która jest znacznie twardsza. Bezbolesny, bezpieczny, skuteczny to cechy, które najlepiej opisują taki zabieg.

Skaling i piaskowanie to zabiegi, które często idą w parze. Piaskowanie wykonuje się przed tym, jak użyje się skaler ultradźwiękowy, aby przeprowadzić wstępne czyszczenie zębów. Systematyczne usuwanie złogów kamienia pomoże uniknąć takich chorób, jak paradontoza czy próchnica. Marzy Ci się skuteczne usunięcie kamienia nazębnego? Zdecyduj się na naddziąsłowy skaling zębów. Efekty będą jeszcze bardziej widoczne.

Usuwanie kamienia nazębnego, czyli skaling zębów.

Jak dbać o swoje zęby? Instruktaż higieny jamy ustnej

Systematyczny skaling pomaga skutecznie zadbać o usuwanie płytki nazębnej. Ważna jest jednak również domowa higiena jamy ustnej. W jej skład wchodzi szczotkowanie zębów z wykorzystanie pasty do zębów, a także regularne płukanie ust. Płyn antybakteryjny nada się do tego idealnie. Nieprzyjemny oddech to coś, czego z pewnością chcesz uniknąć. Dlatego szczotkowanie zębów powinno się wykonywać przynajmniej dwa razy dziennie.

Na higienę jamy ustnej wpływa także styl życia. Masz dość nieświeżego oddechu i przebarwień? Ogranicz palenie papierosów i spożywanie kawy. Jeśli chcesz uniknąć przebarwienia zębów warto stosować tak zwaną białą dietę. Pomocne okaże się również unikanie spożywania węglowodanów i słodyczy. Po każdej takiej przekąsce najlepiej przepłukać lub wyszczotkować zęby. Od teraz nie musisz martwić się o wygląd powierzchni zębów. Tak zachowasz zdrowy uśmiech przez długie lata.

Jak dbać o swoje zęby? Instruktaż higieny jamy ustnej

Systematyczny skaling pomaga skutecznie zadbać o usuwanie płytki nazębnej. Ważna jest jednak również domowa higiena jamy ustnej. W jej skład wchodzi szczotkowanie zębów z wykorzystanie pasty do zębów, a także regularne płukanie ust. Płyn antybakteryjny nada się do tego idealnie. Nieprzyjemny oddech to coś, czego z pewnością chcesz uniknąć. Dlatego szczotkowanie zębów powinno się wykonywać przynajmniej dwa razy dziennie.

Na higienę jamy ustnej wpływa także styl życia. Masz dość nieświeżego oddechu i przebarwień? Ogranicz palenie papierosów i spożywanie kawy. Pomocne okaże się również unikanie spożywania węglowodanów i słodyczy. Po każdej takiej przekąsce najlepiej przepłukać lub wyszczotkować zęby. Od teraz nie musisz martwić się o wygląd powierzchni zębów. Tak zachowasz zdrowy uśmiech przez długie lata.

Instruktaż higieny jamy ustnej

Zabiegi higienizacji obejmuje również fluoryzacja lub remineralizacja preparatem bezfluorowym po skalingu. Na czym ona polega? Zabieg fluoryzacji lub remineralizacji prepaeatem bezfluorowym poprzedzany jest przez staranne oczyszczanie zębów. Następnie dentysta nanosi na nie cienką warstwę preparatu remineralizującego szkliwo

W ten sposób zminimalizujesz ryzyko choroby dziąseł. Nadwrażliwość zębów, próchnica czy paradontoza nie będą już Ci straszne. Zalecenia po skalingu udzielone przez dentystę powinny być sumiennie przestrzegane.

Zastanawiasz się jak zadbać o efektywne płukanie ust? Płynów antybakteryjnych jest cała masa. To właśnie one skutecznie osłabią skład kamienia nazębnego.

5/5 - (140 votes)
Hig. stom. Monika Juszczęć

Ukończyłam studia magisterskie na kierunku Zdrowie Publiczne specjalizacja Edukacja i Promocja Zdrowia w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, ale moją pasją jest zawód Higienistki Stomatologicznej, której edukację... Czytaj więcej

Podziel się:

Podobne publikacje:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *