Pasty do zębów – co wchodzi w ich skład?

Większość z nas codziennie korzysta, lub powinna korzystać 😉, z past do zębów, aby utrzymać higienę jamy ustnej na najwyższym poziomie. Ale czy zastanawialiśmy się kiedykolwiek, co tak naprawdę znajduje się w tych produktach? Jakie są ważne składniki pasty, które mają na celu ochronę i wzmocnienie naszych zębów i dziąseł? Czy wyszukiwaliśmy hasła: pasta do zębów skład? Zapraszamy do lektury, która rozwieje te wątpliwości.

Poznaj skład pasty do zębów aby wybrać tą, która jest najlepsza dla siebie.

Warto przeczytać

Skład past do zębów. Co powinniśmy wiedzieć?

W tym artykule przyjrzymy się bliżej składnikom, które najczęściej występują w pastach do zębów. Omówimy ich działanie, potencjalne korzyści, a także ewentualne zagrożenia. Pamiętajmy, że zrozumienie składników produktów, które codziennie używamy, jest kluczem do utrzymania zdrowia i dobrostanu naszego organizmu. Rozpocznijmy więc naszą podróż w głąb składu pasty do zębów i poznajmy składniki pasty, której używamy.

Zapoznaj się z poszczególnymi składnikami past do zębów a także zobacz ich analizę i właściwości prozdrowotne dla Twoich zębów oraz jamy ustnej.

Analiza składników w pastach do zębów

Analiza składników pasty do zębów pozwala nam lepiej zrozumieć, jak działają różne produkty, które stosujemy dla zdrowia i piękna naszych zębów. Dzięki temu możemy dokonać świadomego wyboru i wybrać odpowiednią pastę dla siebie. Niektóre składniki zapewniają czystość zębów i świeżość oddechu, niwelując nieprzyjemny zapach, inne pomagają w walce z próchnicą, inne są dedykowane dla zębów wrażliwych, a jeszcze inne mają za zadanie chronić strukturę szkliwa zęba, a nawet wzmacniać szkliwo zębów.

Substancje ścierne

Obecnie bardzo często substancje ścierne stanowią bazę naturalnych past lub dodawane są do past typu „whitening” – pasty wybielające, wpływając na wyższą ścieralność pasty . Ich zadaniem jest usunąć zanieczyszczenia powierzchniowe, które znajdują się na powierzchni zębów , czyli osady. Osady powstają z barwników zawartych w żywności czy też w dymie papierosowym.

Długotrwałe stosowanie past zawierających te składniki (na przykład wybielającej pasty), dodatkowo wraz z twardymi szczoteczkami, niestety prowadzi do naruszenia powierzchni szkliwa, która szybciej zacznie łapać  przebarwienia co zachęci nas do dalszego stosowania takich rodzajów past. Do tego stosowanie past mocno ściernych może w konsekwencji przyczynić się do próchnicy zębów.

Najczęstsze środki ścierne w pastach to: węglan wapnia, tlenek krzemu, wodorotlenek wapnia czy magnezu.

Węgiel aktywny

Węgiel aktywny jest obecnie mocno promowany w reklamach past do zębów dla uzyskania efektu wybielającego. Pomaga w usuwaniu przebarwień powierzchniowych, ale jego długotrwałe stosowanie prowadzi do ścierania szkliwa i wiąże się ze zwiększonym ryzykiem próchnicy w przyszłości. W szczotkowaniu zębów pastą z węglem aktywnym spotykamy się z porównywalnym ryzykiem naruszenia szkliwa jak w pastach wybielających bez węgla aktywnego. Jeśli posiadasz już w domu tubkę pasty z węglem aktywnym, zalecamy okresowo stosować pastę agresywną i następnym razem wybrać pasty delikatne.

Fluor

Jest podstawowym składnikiem past do zębów, może występować w najróżniejszych formach. Najczęstsze związki fluoru to: fluorek sodu, fluorek cyny, aminofluorek. Fluor jest potrzebny naszym zębom ponieważ wpływa na remineralizację szkliwa i sprzyja znoszeniu nadwrażliwości zębów. Oznacza to, że po dniu bombardowania naszych zębów pokarmem, cukrami i działaniem bakterii powodujących tę demineralizację, fluor odwraca te działania, przywracając zęby do równowagi, czego zabraknie w przypadku pasty, która nie zawiera fluoru. Ma również negatywny wpływ na metabolizm bakterii powodujących próchnicę. Pamiętajmy, fluor podawany kontaktowo z zębami nie jest szkodliwy dla organizmu. Pasta zawiera fluor, najczęściej w postaci fluorku sodu lub fluorku cyny, w minimalnych ilościach. Kluczowa jest też ilość pasty nakładana na szczoteczkę do zębów oraz ochrona dzieci przed połknięciem pasty. Stąd zawartość fluoru w pastach dla dzieci jest zredukowana.

Pacjenci z dużą podatnością na próchnicę powinni stosować pasty zawierające substancje remineralizujące.

Jeśli jednak mimo wszystko nie chcemy używać pasty z fluorem, alternatywnie do mycia zębów polecamy pasty zawierające fosfokazeinian wapnia, wodorotlenki wapnia lub hydroksyapatyty.

Triklosan

Działa przeciwbakteryjnie, bakteriobójczo, bakteriostatycznie, przeciwgrzybiczo i przeciwzapalnie. Spowalnia proces tworzenie się płytki bakteryjnej, a tym samym odkładanie kamienia nazębnego. Łagodzi stany zapalne i redukuje ilość drobnoustrojów w jamie ustnej co pomaga utrzymać jej zdrowie.

Pirofosforan sodu

Jest składnikiem aktywnym który hamuje mineralizację płytki bakteryjnej. Dzięki temu spowalnia proces jej przemiany w kamień nazębny. Dlatego też pasty z jego zawartością polecane są osobom które mają problem z obecnością kamienia czy z chorobami przyzębia. Pamiętajmy jednak, że oddziałuje na płytkę bakteryjną, więc na stosowanie go jak już kamień jest obecny nie poprawi stanu naszych dziąseł. Najpierw potrzebna jest profesjonalna higienizacja wykonana w gabinecie stomatologicznym, a potem śmiało możemy stosować pasty z pirofosforanem aby kamień za szybko nie powrócił.

Ekstrakty roślinne

Wyciągi roślinne często stosowane do nadania paście aromatu. Poprawiają przede wszystkim smak pasty czy eliminują brzydki zapach z ust. Istnieje jednak szeroka gama past ziołowych z takim doborem ekstraktów, które pozytywnie wpływają na zdrowie naszej jamy ustnej. Pasty ziołowe zawierają na przykład rumianek, który ma działanie łagodzące i przeciwzapalne. Najczęściej spotykane substancje ziołowe to również szałwia, jeżówka i eukaliptus.

Chlorheksydyna

Składnik szczególnie polecany przy problemach z dziąsłami czy przyzębiem. Ma działanie antybakteryjne i przeciwgrzybicze.

Często jest zalecana w formie płukanek, ale występuje również w pastach. Czyszczenie zębów taką pastą pomaga przy problemach z krwawiącymi dziąsłami, redukuje zapalenia dziąseł, warto ją również stosować zaraz po zabiegu higienizacji. Jednak ważne jest aby pamiętać, że stosowanie chlorheksydyny przez okres dłuższy niż 2 tygodnie może powodować powstawanie przebarwień. Dlatego zaleca się tylko tymczasowe stosowanie produktów zawierających chlorheksydynę.

Ksylitol

Na co dzień znany jako substancja słodząca, jednak w paście jego rola jest zupełnie inna. Ma działanie kariostatyczne i antybakteryjne. Nie stanowi pożywki dla bakterii dlatego znacznie spowalnia ich namnażanie. Podnosi również pH śliny co też hamuje powstawanie próchnicy i chroni zęby.

Hydroksyapatyt

Hydroksyapatyt jest jednym z najnowszych dodatków do pasty do zębów, mających na celu remineralizację szkliwa. Jest to naturalny składnik szkliwa zębów i kości, który pomaga w odbudowie utraconych minerałów.

Glicerol

Glicerol wpływa na konsystencję pasty do zębów i zapobiega zapobiega wysychaniu pasty. To bezpieczny składnik, który jest także stosowany jako środek nawilżający w wielu innych produktach.

Sodu laurylosiarczan (SLS)

To detergent, który dodaje się do pasty do zębów, aby tworzyła pianę. Wytwarzanie piany ułatwia rozprowadzenie pasty po całej jamie ustnej. Niektóre osoby mogą jednak być na niego wrażliwe, co może prowadzić do podrażnienia błony śluzowej jamy ustnej. Warto wówczas zrezygnować z past zawierających substancje pieniące.

Sorbitol

Sorbitol jest związkiem, który jako naturalny słodzik daje pastom do zębów ich słodki smak. Substancje słodzące, jak sorbitol czy ksylitol to bezpieczne dla zębów słodziki, które nie przyczyniają się do rozwoju próchnicy.

Dlaczego warto sprawdzić skład pasty do zębów?

Pasta do zębów stanowi kluczowy element w naszej codziennej higienie jamy ustnej. Wybieramy ją często ze względu na obiecujące hasła reklamowe czy smak. Ale czy zastanawialiśmy się kiedyś, co tak naprawdę jest w tej tubce, której używamy codziennie, co najmniej dwa razy dziennie? Czy znamy składniki past do zębów, które są odpowiedzialne za utrzymanie naszych zębów zdrowymi, białymi i czystymi?

Przy wyborze pasty do zębów warto zwrócić uwagę na kilka aspektów, jeśli chcesz aby była to najlepsza pasta dla Ciebie.

Potrzeby indywidualne przy wyborze pasty do mycia zębów.

Każdy z nas ma swoje indywidualne potrzeby, jeśli chodzi o higienę jamy ustnej. Niektóre osoby mogą potrzebować pasty z dodatkiem fluoru, inne mogą potrzebować składników łagodzących na wrażliwe zęby, a jeszcze inne mogą szukać składników aktywnych przeciw płytce i kamieniu nazębnemu i pomocnych w leczeniu chorób przyzębia. Sprawdzenie składu pasty pozwala upewnić się, że odpowiada ona Twoim indywidualnym potrzebom.

Unikanie potencjalnych alergenów przy szczotkowaniu zębów

Niektóre osoby mogą być uczulone na pewne składniki, takie jak np. laurylosiarczan sodu (SLS) czy pewne rodzaje konserwantów, które mogą między innymi wpłynąć na podrażnienie tkanek miękkich. Sprawdzenie składu pasty pozwala uniknąć niepożądanych reakcji alergicznych.

Zrozumienie, co wraz z pastą nakładasz na zęby

Wiedza o składnikach w pastach do zębów pozwala na lepsze zrozumienie, co jest do pasty dodawane i jakie substancje są nakładane na Twoje zęby. Pozwala to na świadome decyzje dotyczące opieki nad swoim zdrowiem jamy ustnej.

Zgodność składu pasty do zębów z preferencjami dotyczącymi stylu życia

Jeśli preferujesz produkty naturalne – naturalna pasta- lub wolne od pewnych składników, sprawdzenie składu pasty do zębów pozwala Ci upewnić się, że jest zgodna z Twoim stylem życia.

Znając skład pasty do zębów, możemy lepiej kontrolować to, co wpływa na nasze zdrowie jamy ustnej i podejmować świadome decyzje dotyczące higieny jamy ustnej.

Jakie ma znaczenie skład past do zębów?

Skład pasty do zębów ma duże znaczenie, ponieważ różne składniki pasty mają różne działania i mogą wpływać na zdrowie jamy ustnej w różny sposób. Oto kilka powodów, dla których skład pasty do zębów jest ważny

Ochrona przed próchnicą

Fluor jest kluczowym składnikiem większości past do zębów, który pomaga zapobiegać próchnicy poprzez remineralizację szkliwa. Alternatywą dla fluoru jest fosfokazeinian wapnia i hydroksyapatyt. Istotne są również substancje neutralizujące działanie kwasów wytwarzanych przez bakterie próchnicotwórcze.

Higiena i czystość jamy ustnej

Składniki takie jak detergenty (na przykład laurylosiarczan sodu) i środki ścierne (np. krzemionka) pomagają w usunięciu resztek jedzenia i płytki nazębnej oraz zmniejszenie odkładania kamienia nazębnego.

Zapobieganie chorobom dziąseł

Niektóre składniki, takie jak triklosan lub chlorheksydyna, nadają paście właściwości antybakteryjne i mogą pomóc zapobiegać stanom zapalnym dziąseł i chorobom przyzębia. Ponadto dobrze dobrana pasta o działaniu przeciwbakteryjnym sprzyja leczeniu chorób zapalnych przyzębia i wpływa na zachowanie zdrowia jamy ustnej.

Zapewnienie świeżości oddechu

Składniki smakowe i aromatyczne, takie jak mentol, pomagają zapewnić uczucie świeżości jamy ustnej.

Zapobieganie nadwrażliwości zębów

Jeśli pasta ma w soim składzie azotan potasu lub fluor strontu, może pomóc zmniejszyć wrażliwość zębów na zimne lub gorące bodźce. Składniki te posiadają pasty dedykowane zębom z nadwrażliwością.

Efekt wybielający

Niektóre pasty zawierają składniki wybielające, należy być jednak przy tym bardzo ostrożnym, ponieważ wiąże się to najczęściej z wysokim ryzykiem uszkodzenia szkliwa. Istnieją bardziej skuteczne i przede wszystkim bezpieczne metody wybielania zębów, niż pasta wybielająca.

Czy można myć zęby bez pasty do zębów?

W powszechnej opinii pasty są niezbędne aby oczyścić zęby. Ale czy można oczyścić zęby bez użycia pasty?

Tak, można myć zęby bez pasty do zębów. Czynność szczotkowania jest kluczowa dla utrzymania zdrowych zębów i dziąseł, bo mechaniczne oczyszczanie powierzchni zębów jest najważniejsze dla usuwania resztek jedzenia i płytki bakteryjnej z powierzchni zębów.

Jeżeli nie masz dostępu do pasty do zębów, po prostu użyj wilgotnej szczoteczki do zębów. Niektóre osoby również używają naturalnych alternatyw, takich jak olej kokosowy, sól, soda oczyszczona, czy kurkuma. Nie są to jednak najlepsze zamienniki do długotrwałego stosowania, ze względu na możliwości naruszenia powierzchni szkliwa zębów.

Jednakże, warto zaznaczyć, że pasta do zębów jest bardzo przydatna ze względu na swoje dodatkowe właściwości, w tym właściwości antyseptyczne. Większość past do zębów zawiera fluor, który jest kluczowy w ochronie przed próchnicą. Pasta do zębów pomaga też w neutralizacji kwasów powstałych na skutek działania bakterii, zapewnia świeżość oddechu dzięki składnikom aromatycznym, a niektóre mogą również pomóc w wybielaniu zębów lub zmniejszaniu wrażliwości.

Ponadto pasta do zębów znacząco przyśpiesza proces szczotkowania. Szczotkowanie zębów bez użycia pasty do zębów powinno trwać nawet do kilkunastu minut.

W związku z powyższym, choć mycie zębów bez pasty jest możliwe, zaleca się jednak regularne stosowanie pasty do zębów, aby uzyskać pełne korzyści związane z higieną jamy ustnej.

Jaka powinna być idealna pasta do zębów?

Idealna pasta do zębów powinna spełniać kilka kluczowych kryteriów, które zależą od indywidualnych potrzeb i preferencji każdego pacjenta. Poniżej wymieniamy kilka aspektów, które warto rozważyć podczas wyboru pasty do zębów.

Pasta do zębów z fluorem lub fosfokazeinianem wapnia

Fluor lub fosfokazeinian wapnia jest niezwykle ważny dla zdrowia zębów. Wspomaga remineralizację szkliwa i chroni przed próchnicą. Większość dentystów zaleca używanie pasty do zębów zawierającej fluor.

Pasty do zębów dedykowane pacjentom z wrażliwością zębów

Osoby z wrażliwymi zębami powinny wybierać pasty specjalnie dla nich zaprojektowane. Takie pasty często zawierają składniki takie jak azotan potasu lub fluor strontu, które pomagają zmniejszyć wrażliwość.

Pasty do zębów ze składnikami aktywnymi przeciw płytce nazębnej i kamieniu nazębnemu

Składniki takie jak triklosan, pirofosforan sodu czy chlorheksydyna mogą pomóc zwalczać płytkę nazębną i zapobiegać powstawaniu kamienia nazębnego.

Pasty do zębów z właściwościami wybielającymi

Jeżeli pragniesz bielszych zębów, warto skonsultować z dentystą zabieg wybielania, który będzie dla Ciebie najbardziej odpowiedni i bezpieczny. Należy pamiętać, że wybielające pasty do zębów, zawierają dużo substancji ścierających i nie powinny być używane na co dzień, aby nie uszkodzić szkliwa.

Pasty do zębów zawierające składniki naturalne

Dla osób zainteresowanych naturalnymi produktami, istnieje wiele past do zębów, które zawierają ekstrakty roślinne i są wolne od sztucznych substancji.

Pasty do zebów bez SLS

Osoby z wrażliwymi błonami śluzowymi mogą wybrać pastę do zębów bez SLS (sodu laurylosiarczanu), który jest powszechnie stosowany składnikiem pieniącym, ale może powodować podrażnienia.

Przyjemny smak pasty i zapach

Pasta do zębów powinna mieć przyjemny smak i zapach, aby zachęcać do regularnego mycia zębów.

Pamiętaj, że najważniejsze jest znalezienie pasty do zębów, która odpowiada Twoim indywidualnym potrzebom i preferencjom. Niezależnie od tego, którą pastę wybierzesz, najważniejsze jest regularne i prawidłowe szczotkowanie zębów.

W PrecisDENT – Centrum implantologii i Stomatologii Mikroskopowej zawsze możesz liczyć na naszą pomoc. Każdorazowo podczas zabiegu higienizacji przeprowadzamy dokładny instruktaż higieny jamy ustnej i pomagamy dobrać najlepsze środki do codziennej higieny jamy ustnej.

Zapraszamy do umówienia się na wizytę higienizacyjną.

5/5 - (11 głosów)
Asyst. stom. Aleksandra Szyszlak

Ukończyłam kierunek Asystentka Stomatologiczna w Medyczno Społecznym Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Rzeszowie. Wypełnianie obowiązków asystentki stomatologicznej to dla mnie połączenie pracy z pasją. Dużą przyjemność sprawia mi szczególnie ... Czytaj więcej

Podziel się:

Podobne publikacje:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *