6 najczęściej popełnianych błędów szczotkowania

Higiena jamy ustnej jest niezbędna dla utrzymania zdrowych zębów, jednak często popełniamy szereg błędów, które mogą przeciwdziałać naszym wysiłkom. Czas poznać 6 najczęściej popełnianych błędów szczotkowania. Dowiedz się jakie są najczęściej popełniane błędy podczas szczotkowania zębów i jak prawidłowo zadbać o zęby aby cieszyć się pięknym uśmiechem przed długie lata.

Wiele osób, mimo codziennego mycia zębów, popełnia podstawowe błędy ze szczotkowaniem zębów, które wpływają negatywnie na skuteczność szczotkowania. Nieprawidłowa technika mycia zębów, krótki czas mycia, mycie zębów niewłaściwą szczoteczką, czy rzadkie nitkowanie to tylko niektóre z najczęstszych błędów. Prawidłową higienę jamy ustnej można osiągnąć poprzez regularne szczotkowanie zębów, używanie nici dentystycznych oraz płukanie ust. Ważne jest również codzienne oczyszczanie przestrzeni międzyzębowych, aby zapobiec próchnicy oraz kamieniowi nazębnemu.

W tym artykule przyjrzymy się 6 najczęściej popełnianym błędom w szczotkowaniu zębów. Czy jesteś ciekaw, czy przypadkiem ich nie popełniasz? Pamiętaj, że właściwe mycie zębów to klucz do pielęgnacji jamy ustnej na najwyższym poziomie. Zapraszamy do lektury!

1) Niewłaściwy wybór szczoteczki i pasty do zębów

Często nie doceniamy znaczenia prawidłowego wyboru szczoteczki i pasty do zębów, a jest to kluczowy element w codziennej higienie jamy ustnej. Niewłaściwie dobrana szczoteczka do zębów może przyczyniać się do uszkodzenia szkliwa, podczas gdy niewłaściwa pasta do zębów może nie zapewnić skutecznej ochrony przed próchnicą zębów czy zapaleniem dziąseł, w tym ciążowym zapaleniem dziąseł.

Biała tubka pasty do zębów, szczoteczka  z pastą i wycięty ząb trzonowy z białej tektury na błękitnym tle. Obok biały napis: "Dobierz z higienistką stomatologiczną odpowiednią szczoteczkę i pastę do zębów"

Szczoteczka twarda, średnia czy miękka?

Niewłaściwy wybór szczoteczki do zębów jest jednym z najczęstszych błędów w codziennej higienie jamy ustnej. Zbyt twarda szczoteczka może uszkodzić szkliwo zębów i dziąsła. Prowadzi do problemów takich jak nadwrażliwość zębów, krwawienie dziąseł czy recesja dziąsłowa. Właściwa miękkość włosia szczoteczki jest więc kluczowa, a twarde szczoteczki mają ograniczone zastosowanie. Miękkie lub średnio twarde włosie szczoteczki jest najbardziej odpowiednie dla większości osób aby dokładnie szczotkować zęby. Miękkie szczoteczki są jednocześnie bardziej wymagające, jeśli chodzi o technikę mycia szczoteczką. Zbyt mocne dociskanie szczoteczki może prowadzić do krwawienia dziąseł i uszkodzenia szkliwa. Dlatego warto zwrócić uwagę na technikę szczotkowania i skonsultować się z higienistką stomatologiczną lub dentystą.

Wielkość główki szczoteczki

Równie ważne jest, aby główka szczoteczki była odpowiednia do wielkości naszej jamy ustnej. Zbyt duża główka szczoteczki może utrudniać dokładne oczyszczanie wszystkich powierzchni zębów, szczególnie tych w trudno dostępnych miejscach w jamie ustnej, jak okolica zębów mądrości czy zębów głupoty. Mała główka szczoteczki jest ważną zaletą szczoteczki elektrycznej, wpływającą na stan higieny jamy ustnej.

Indywidualny dobór szczoteczki

Źle dobrana szczoteczka może doprowadzić do stanów zapalnych lub chorób przyzębia, dlatego powinniśmy wybrać odpowiednią szczoteczkę, by myć zęby prawidłowo. Nie ma jednej szczoteczki najlepszej dla każdego. Najlepiej, jeśli w indywidualnym doborze szczoteczki pomoże lekarz dentysta lub higienistka stomatologiczna.

Prawidłowy wybór szczoteczki i pasty do zębów jest kluczowy dla prawidłowego szczotkowania zębów. I nie chodzi tylko o fluor w paście, czy działanie na szkliwo fluorkami, dla których istnieją alternatywy. Właściwie dobrana pasta pomaga na przykład walczyć z nadwrażliwością zębów. Tymczasem zbyt agresywna pasta i szczoteczka o twardym włosiu niszczy szkliwo. Właściwe narzędzia mogą zapewnić skuteczną ochronę zębów, piękny uśmiech i pomóc uniknąć wielu problemów zdrowotnych.

2) Za krótki czas mycia zębów

Czas szczotkowania zębów jest jednym z najczęstszych błędów mycia zębów. Zbyt krótki czas mycia zębów może prowadzić do nieefektywnego usuwania płytki nazębnej, co z kolei może prowadzić do problemów takich jak kamień nazębny, próchnica i stan zapalny dziąseł.

Zegar, klepsydra i szczoteczka z pastą do zębów na białym tle. Obok świecący niebieski napis: "Czas szczotkowania"

Czas szczotkowania: Długie czy krótkie mycie zębów?

Lekarze Dentyści zalecają mycie zębów szczoteczką co najmniej przez 2 minuty, zarówno rano, jak i wieczorem. Może wydawać się to długo, ale jeśli podzielisz to na 30 sekund na każdy kwadrant (górny prawy, górny lewy, dolny prawy, dolny lewy), czas ten upływa bardzo szybko. Często popełniamy błędy w szczotkowaniu zębów takie jak mycie zębów w pośpiechu, co zazwyczaj skraca czas szczotkowania.

Za krótkie mycie zębów: Krótki czas mycia zębów

Niektóre osoby myją zęby zbyt krótko, skupiając się jedynie na przednich zębach i ich estetyce. To duży błąd przy myciu zębów , ponieważ płytkę nazębną należy usunąć ze wszystkich powierzchni zębów, w tym z tyłu zębów i na powierzchniach żujących.

Mycie zębów po posiłku. Czy to najlepszy czas na szczotkowanie zębów?

Kiedy szczotkować zęby?

Zaleca się szczotkowanie zębów zaraz po posiłku, aby usunąć resztki pokarmowych i zapobiec tworzeniu się płytki nazębnej. Co jeśli jednak spożyłeś coś kwasowego, jak cytrusy czy kwaśne napoje? Mycie zębów po spożyciu napojów kwaśnych jak i mycie zębów po spożyciu cytrusów powinno się odbyć po około 30 minutach, aby nie uszkodzić osłabionego przez kwas szkliwa. Mocne szorowanie szkliwa, które jest już delikatnie osłabione przez działanie kwasów, może prowadzić do jego uszkodzenia.

Powinniśmy zadbać o prawidłowe mycie zębów przynajmniej 2 razy dziennie, rano i wieczorem, przez minimum 2 minuty, najlepiej jednak powtarzać tę czynność po każdym posiłku.

3) Zła technika mycia zębów: Jak prawidłowo szczotkować zęby?

Pomimo codziennego mycia zębów, wielu z nas popełnia błędy podczas szczotkowania, które mogą mieć negatywny wpływ pielęgnację jamy ustnej. Przyjrzyjmy się kilku zasadom, które powinniśmy przestrzegać, aby rutynowy sposób mycia zębów był jak najbardziej skuteczny.

Instruktaż higieny jamy ustnej szczoteczką elektryczną na modelu z zębami w PrecisDENT Centrum Implantologii i Stomatologii Mikroskopowej w Jaśle. Ważne, aby wyeliminować błędy szczotkowania.

Ruchy szczoteczki: Techniki mycia zębów

Pierwszym, najczęstszym błędem szczotkowania zębów , który popełniamy, jest nieprawidłowa technika mycia zębów. Ruchy szczoteczki powinny być krótkie, delikatne, z niewielkim naciskiem. Agresywne szorowanie zębów to poważny błąd podczas mycia zębów .

Jak wygląda prawidłowe szczotkowanie?

Szczoteczkę należy trzymać pod kątem 45 stopni do linii dziąseł i szczotkować zęby ruchami w górę i w dół, a nie od lewej do prawej. To pomaga usunąć płytkę nazębną z powierzchni zębów i z linii dziąseł bez uszkodzenia szkliwa czy dziąseł. Dzięki temu codzienne szczotkowanie zębów będzie skuteczne.

Przez nieprecyzyjne mycie zębów doprowadzamy do odkładania się bakterii w trudno dostępnych miejscach co sprzyja gromadzeniu się kamienia nazębnego oraz próchnicy.

Kierunek czyszczenia: Wszystkie powierzchnie zębów

Kolejny błąd w szczotkowaniu zębów polega na pomijaniu niektórych powierzchni zębów podczas mycia zębów w pośpiechu . Pamiętaj, że dokładne mycie zębów obejmuje powierzchnie zębów – górne, dolne, zewnętrzne i wewnętrzne. Często pomijane są tylne zęby, powierzchnie zębów skierowane do języka i linia dziąseł. Szczotkowanie powierzchni zębów powinno zawsze obejmować wszystkie te obszary. Warto również rozważyć ich zalakowanie.

4) Zapominanie o języku 

Niewielu z nas zdaje sobie sprawę, że język jest często pomijany podczas codziennego mycia zębów. To jeden z najczęstszych błędów mycia zębów , który może prowadzić do powstawania nieświeżego oddechu, a nawet może skutkować stanem zapalnym jamy ustnej.

Kobieta z otwartą buzią i wusyniętym językiem szczotkuje język specjalną skrobaczką do języka

Język: Przyjazne środowisko dla bakterii

Język, z powodu swojej pofałdowanej powierzchni, stanowi idealne środowisko dla bakterii. Wszystko, co jemy lub pijemy, pozostawia na nim ślady, a bakterie z przyjemnością się tym zajmują. Mycie języka powinno być integralną częścią właściwego szczotkowania zębów za każdym razem.

Jak prawidłowo myć język?

Często zapominamy podczas codziennej higieny o języku, który również jest siedliskiem gromadzenia się wielu bakterii w jamie ustnej. Pamiętajmy jednak, że do oczyszczania języka nie powinniśmy używać tej samej szczoteczki co do mycia zębów, gdyż powoduje to przenoszenie bakterii z języka i odwrotnie.

Do mycia języka można użyć inną szczoteczkę, ale lepiej jest skorzystać z dedykowanego narzędzia, takiego jak skrobak do języka. Pamiętaj, aby robić to delikatnie, aby nie zaszkodzić tkankom. Zaczynaj od nasady języka, delikatnie skrobiąc w kierunku końca.

Omijanie języka podczas mycia zębów może mieć poważne konsekwencje.

5) Nie używanie nici dentystycznej

Jednym z najczęściej popełnianych błędów w codziennym myciu zębów jest nieużywanie nici dentystycznych i irygatora wodnego. Nitkowanie zębów jest jednak kluczowym elementem w prawidłowej higienie jamy ustnej w przestrzeni pomiędzy zębami. Pomoże ono nie tylko w utrzymaniu zdrowych zębów, ale także w walce z nieświeżym oddechem i ubytkami w przestrzeniach międzyzębowych. Ubytki te rozwijają się szybko i niepostrzeżenie. Mogą doprowadzić do pęknięcia zęba i konieczności uzupełnienia braku zębowego implantem.

Instruktaż nitkowania nicią dentystyczną na modelu z zębami. Nitka oczyszcza przestrzeń między zębami trzonowymi

Czemu nitkowanie jest tak ważne?

W szczotkowaniu zębów nitkowanie pozwala na mechaniczne usunięcie resztek pokarmowych, które gromadzą się w trudno dostępnych przestrzeniach między zębami. Te miejsca są często trudne do osiągnięcia szczoteczką podczas codziennej higieny jamy ustnej, dlatego nitkowanie jest tak istotne.

Nitkowanie a kamień nazębny

Częste używanie nici dentystycznej pomaga również w walce z kamieniem nazębnym. Kamień nazębny powstaje w wyniku mineralizacji płytki nazębnej i jest trudny do usunięcia bez pomocy dentysty. Częste używanie nici dentystycznej może pomóc zapobiec jego powstawaniu.

Jak prawidłowo nitkować zęby?

Przy nitkowaniu zębów ważne jest, aby robić to delikatnie. Nie należy z całej siły ciągnąć nici dentystycznej, aby nie uszkodzić dziąseł. Zamiast tego, powinno się ją delikatnie wprowadzić między zęby, a następnie przesuwać w górę i w dół, czyszcząc powierzchnie zębów.

Nieużywanie nici dentystycznej jest poważnym błędem podczas mycia zębów. Nitkowanie zębów powinno być wykonywane co najmniej raz dziennie, najlepiej przed pójściem spać.

6) Nie stosowanie płynu do higieny jamy ustnej

A co z czynnością płukania ust?

Podczas codziennego mycia zębów często zapominamy o jednym bardzo ważnym kroku, który może znacznie przyczynić się do utrzymania zdrowia jamy ustnej i stanu błony śluzowej – płukaniu jamy ustnej płynem do płukania.

Płyn do płukania jamy ustnej z logiem PrecisDENT Stomatologia trzymana w ręce. Na seledynowym tle napis: "Płucz jamę ustną przed szczotkowaniem"

Dzięki stosowaniu płynów do higieny jamy ustnej pozbywamy się nie tylko bakterii, ale też nieświeżego oddechu. Pamiętajmy jednak by stosować płyny, które w swoim składzie nie zawierają alkoholu. To czym płuczesz usta ma znaczenie.

PrecisDENT Stomatologia – Twoje centrum higieny i zdrowia jamy ustnej

Jak widzimy, odpowiednia technika mycia zębów, wraz z regularnym płukaniem i nitkowaniem, jest kluczowa dla utrzymania zdrowia jamy ustnej.

Instruktaż higieny jamy ustnej przeprowadzany przez lekarza dentystę Wojciecha Skocza w PrecisDENT Centrum Implantologii i Stomatologii Mikroskopowej, aby wyeliminować błędy szczotkowania

PrecisDENT Centrum Implantologii i Stomatologii Mikroskopowej w Jaśle ceni sobie kompleksowe podejście do zdrowia jamy ustnej. Wykorzystując najnowsze technologie oraz sprawdzone metody, pomagamy naszym pacjentom w utrzymaniu zdrowia i piękna uśmiechu oraz zapewnienia trwałości efektów leczenia.

Dla prawidłowego utrzymania higieny jamy ustnej powinniśmy przechodzić profesjonalny zabieg higienizacji w gabinecie stomatologicznym przynajmniej raz na pół roku, a osoby palące lub z chorobami przyzębia co 3 miesiące.

Zachęcamy do umówienia wizyty na profesjonalną higienizację jamy ustnej. Jest to doskonała okazja, aby dowiedzieć się więcej na temat prawidłowego mycia zębów, a także zapewnić swoim zębom perfekcyjne oczyszczenie, świeżość i biel.

5/5 - (1 głos)
Autor wpisu Sylwia Maguda
Sylwia Maguda

Jako fanka zdrowego uśmiechu swoją pasję rozwinęłam w TEB Edukacja w Rzeszowie na kierunku higienistka stomatologiczna.Interesują mnie nowoczesne metody uzupełniania ubytków jamy ustnej, dlatego poszerzam swoją wiedze w dziedzinie protetyki, szczególnie techniki ... Czytaj więcej

Podziel się:

Podobne publikacje:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *