Czy wszyscy możemy mieć białe zęby?

Marzenie o pięknym, białym, zdrowym uśmiechu tkwi w każdym z nas. Ale czy wszyscy możemy taki posiadać? Czy możemy zawsze mieć białe zęby? Czy wynika to tylko z dbałości o higienę jamy ustnej?

Są różne metody rozjaśnianie zębów, aby zrealizować sen o idealnie białych zębach. Często zastanawiamy się, jak osoby z białymi zębami, na przykład celebryci, osiągają taki efekt. Czy mają białe zęby naturalnie, czy stosują jakieś skuteczne metody wybielania zębów, czy może to efekt licówek lub bondingu?

Co należy zrobić aby mieć piękny uśmiech i białe zęby.

Czasami mimo starannej pielęgnacji barwa naszego uzębienia jest naturalnie szarawa, żółtawa lub rdzawa – brązowa. I nie jest to nasza wina! Jeśli uważasz, że masz żółte zęby, wiesz, że zależy to od wielu czynników.

W tym artykule odkryjemy tajniki profesjonalnego wybielania zębów oraz jak dbać o biały uśmiech.

Predyspozycje do posiadania żółtych zębów:

 • genetyczne;
 • rasowe – każda rasa ludzka ma inny odcień;
 • zdrowotne – przy niektórych chorobach barwa zębów zmienia się na kolor może mieć wpływ również stosowana dieta. 

Często jednak można poprawić estetykę naszego uśmiechu. Takim zabiegiem jest wybielanie uzębienia.

Ale czy postawić na wybielanie zębów w gabinecie czy w domu? Odpowiedź jest stosunkowo prosta. Nie należy robić tego samemu w warunkach domowych. Warto postawić na nieinwazyjne sposoby na białe zęby i wybielanie zębów u dentysty. Kwestia bezpieczeństwa jest bardzo ważna przy wybielaniu zębów.

Wpływ antybiotyków na kolor zębów

Czy antybiotyki wpływają na kolor zębów?

Niektóre antybiotyki mają wpływ na przebarwienia zębów , zwłaszcza u dzieci. Pewne antybiotyki przyjmowane w określonym wieku mogą spowodować nawet trwałe przebarwienia zębów.

Techniki i metody wybielania zębów

Głównym celem dążenia do idealnie białych zębów jest poprawa estetyki uśmiechu. Z różnych technik wybielania zębów wyróżniamy

 1. Wybielanie zębów w gabinecie dentystycznym – jest to profesjonalne wybielanie, które przeprowadza wykwalifikowany stomatolog. Należy do niego wybielanie zębów lampą lub laserem stomatologicznym.
 2. Wybielanie nakładkowe zębów – nakładki są specjalnie przygotowywane dla pacjenta, który nosi je przez kilka godzin dziennie, nakładając na nie specjalny żel wybielający.
 3. Domowe sposoby na wybielanie zębów
 4. Wybielanie martwych zębów

Profesjonalne wybielanie zębów

Najpopularniejszymi metodami wybielania zębów w gabinecie stomatologicznym są wybielanie zębów lampą oraz wybielanie nakładkowe zębów. Wybielanie w gabinecie to skuteczna metoda, która pomaga osiągnąć bielszy odcień zębów w krótkim czasie, a efekt wybielania utrzymuje się dłużej.

Wybielanie zębów lampą lub laserem

Wybielanie zębów lampą lub wybielanie zębów laserem polega na nałożeniu na zęby specjalnego żelu wybielającego, który pod wpływem światła lampy aktywuje się i rozjaśnia zęby. Metoda ta jest skuteczna, szybka i bezpieczna, gdy pacjent jest odpowiednio zakwalifikowany do zabiegu przez lekarza dentystę.

Wybielanie nakładkowe zębów

Inną popularną metodą jest wybielanie nakładkowe zębów, które polega na noszeniu specjalnych nakładek napełnionych żelem wybielającym. Ta technika wybielania zębów jest często wybierana ze względu na swój niższy koszt. Często jednak wybielanie jest przedwcześnie przerywane przez pacjentów, przez wzgląd na nadwrażliwość zębów.

Sposoby na wybielanie zębów u stomatologa – skuteczne metody i efekty

Profesjonalne wybielanie zębów jest jednym z najpopularniejszych zabiegów stomatologii estetycznej. Wybielanie zębów żywych to skuteczna metoda na poprawę naturalnego odcienia zębów. Efekt wybielania jest zazwyczaj widoczny zaraz po zabiegu, a utrzymuje się przez długi czas, jeżeli pacjent przestrzega odpowiedniej higieny jamy ustnej i unika produktów powodujących przebarwienia (biała dieta).

Jednak wybielanie zębów nie jest zawsze skuteczne na wszystkie przebarwienia zębów. Na przykład, antybiotyki i niektóre inne leki mogą wpływać na kolor zębów, powodując przebarwienia endogenne, które są trudniejsze do usunięcia niż przebarwienia zewnętrzne.

Domowe sposoby na białe zęby

Osoby szukające naturalnych metod wybielania zębów, stawiają często na domowe wybielanie zębów którego celem mają być piękne białe zęby. Należą do nich między innymi pasty wybielające, żele wybielające, płyn wybielający, paski wybielające, nadtlenek wodoru i plastyczne nakładki (plastyczne nakładki należy rozgrzać) czy inny preparat wybielający. Nie są one jednak dobrym pomysłem i często nie mają nic wspólnego z „naturalnością”, a większość z nich może wiązać się z poważnymi konsekwencjami. Stosując te metody określenia takie jak „wybielanie zębów niebezpieczne dla zdrowia” mogą okazać się prawdziwe.

 • Pasta wybielająca: Jest to najłatwiejszy sposób na uzyskanie bielszych zębów. Pastę wybielającą można stosować codziennie, a jej regularne stosowanie może prowadzić do widocznego rozjaśnienia zębów. Efekt jest jednak krótkotrwały, a ryzyko uszkodzenia szkliwa bardzo wysokie. W konsekwencji nadmiernego ścierania szkliwa zbliżamy się do żółtej zebiny i po czasie możemy uzyskać efekt dokładnie odwrotny
 • Produkt na wybielanie zębów – oprócz pasty wybielającej są to paski, guma do żucia, płyny do płukania ust, stosowane często wraz z irygatorami do zębów i wiele innych. Podobnie jak w punkcie wyżej, jeśli chcesz postawić na bezpieczne i skuteczne wybielanie zębów wybierz profesjonalne techniki wybielania zębów w gabinecie stomatologicznym.
 • Owoce: Niektóre owoce, takie jak truskawki, mają naturalne właściwości wybielające i mogą pomóc w uzyskaniu naturalnie białych zębów.
 • Domowe mieszanki: Niektóre osoby stosują mieszankę sody oczyszczonej i wody utlenionej jako naturalny sposób na białe zęby.

Pamiętaj jednak, że żaden domowy sposób nie pozwoli na efekt i bezpieczeństwo wybielania uzębienia taki jak zęby wybielane profesjonalną metodą.

Zawsze należy pamiętać o regularnym szczotkowaniu zębów i stosowaniu nici dentystycznej.

Czym grozi samodzielne wybielanie zębów

PAMIĘTAJ!

 1. Zawsze skonsultuj taką czynność z lekarzem stomatologiem. Samodzielne wybielanie może skutkować wieloma przykrymi konsekwencjami. Lekarz musi ocenić stan Twojego uzębienia oraz wybrać odpowiednią metodę wybielania. Czasami nie zdajemy sobie sprawy, że w niektórych sytuacjach nie możemy wybielać sobie zębów.

Są to np.:

 1. Zawsze warto przed wybielaniem odwiedzić również higienistkę stomatologiczną. Ona prawidłowo wykona higienizację zębów, piaskowanie zębów, które pomaga usunąć osad i przebarwienia zewnętrzne oraz poinformuje jak należy prawidłowo zachować higienę jamy ustnej przed i po wybielaniu.

Hollywoodzki uśmiech – czy jest dla każdego?

Presja białych zębów jest niezwykle silna, szczególnie w kontekście hollywoodzkiego uśmiechu. Pod wpływem przekazu medialnego, czasem zadajemy sobie pytania, dlaczego amerykanie mają białe zęby? Śnieżnobiałe zęby gwiazd najczęściej są wynikiem intensywnych, kilkukrotnie powtarzanych zabiegów wybielania zębów (efekty profesjonalnego wybielania zębów się kumulują), licówek i koron protetycznych. Często może to prowadzić do obsesji białych zębów . Pamiętaj, że zdrowie twoich zębów jest ważniejsze niż ich kolor, a promowany w mediach hollywoodzki uśmiech dla każdego często jest związany z pracami protetycznymi jak licówki, korony czy bonding zębów. Zdrowe zęby może nie są śnieżnobiałe, ale zdecydowanie też są piękne.

Wybielanie zębów u dzieci – czy jest to zalecane?

Wybielanie zębów u dzieci nie jest zalecane. Młode zęby są często bardziej wrażliwe na silne substancje wybielające, co może prowadzić do uszkodzenia szkliwa lub podrażnień dziąseł.

Najważniejsze dla dzieci jest utrzymanie zdrowych nawyków higienicznych. Należy je nauczyć prawidłowego szczotkowania zębów, używania nici dentystycznych i regularnych wizyt u stomatologa. Dobre nawyki zdrowotne od najmłodszych lat są kluczowe aby mieć zdrowe zęby w przyszłości.

Chociaż idealnie białe zęby mogą wydawać się atrakcyjne, naturalny kolor zębów też zapewnia piękny uśmiech, zwłaszcza u dzieci. Zęby mocne i zęby zdrowe są kluczowe dla utrzymania zębów mlecznych, a następnie stałych co wpływa na estetykę uśmiechu i uniknięcie problemów ortodontycznych w dorosłym życiu.

Zaraz po wybielaniu zębów – co zrobić?

Po wybielaniu zębów ważne jest przestrzeganie pewnych zasad, aby efekt utrzymywał się jak najdłużej. Unikaj jedzenia i picia produktów, które mogą przebarwić zęby, takich jak kawa, herbata, wino czerwone i cola. Zaraz po wybielaniu zębów, szczególnie ważne jest unikanie tych produktów przez co najmniej 48 godzin, a najlepiej 7-14 dni.

Jak utrzymać piękne, białe i zdrowe zęby

Piękne i zdrowe zęby są symbolem dobrego zdrowia i dbałości o osobistą higienę. Dlatego tak ważne jest regularne szczotkowanie zębów, które pomaga w usuwaniu płytki nazębnej, jednego z głównych sprawców próchnicy. Stomatologia estetyczna oferuje różne metody, które mogą pomóc w osiągnięciu idealnego uśmiechu. Przykładowo, licówki i koronki to popularne metody poprawy kształtu i koloru zębów.

Jednakże, nawet najlepsze techniki stomatologii estetycznej nie pomogą, jeżeli zęby nie są zdrowe. Regularne wizyty u stomatologa i odpowiednie leczenie ortodontyczne to klucz do utrzymania pięknych, prostych i zdrowych zębów.

Jak dbać o biały uśmiech?

Zawsze białe zęby są łatwe do osiągnięcia, ale są możliwe do utrzymania z odpowiednią pielęgnacją i regularnymi wizytami u stomatologa. Wskazówki, które mogą pomóc w utrzymaniu białego uśmiechu obejmują:

 1. Regularne szczotkowanie zębów – zęby należy szczotkować przynajmniej 2x dziennie, to najważniejszy krok w utrzymaniu białego uśmiechu.
 2. Unikanie pokarmów i napojów, które mogą przebarwiać zęby – takich jak kawa, herbata, wino czerwone, oraz palenie tytoniu.
 3. Regularne wizyty u stomatologa – nawet najbardziej staranna higiena domowa nie zastąpi profesjonalnej czystości, jaką może zapewnić dentysta lub higienistka stomatologiczna poprzez profesjonalną higienizację zębów.

Pamiętaj, zdrowe i białe zęby to nie tylko estetyka, ale przede wszystkim zdrowie. Dbaj o nie tak, aby służyły Ci jak najdłużej.

Zanim zdecydujesz się na wybielanie zębów

Posiadanie białych zębów to nie tylko kwestia estetyki. Zdrowe i białe zęby świadczą o dobrej higienie jamy ustnej i mogą przyczynić się do naszego samopoczucia i pewności siebie. Bez względu na to, czy wybierzesz wybielanie zębów w gabinecie, czy domowe sposoby na białe zęby, pamiętaj, że regularne szczotkowanie zębów i zdrowa dieta są kluczowe dla utrzymania pięknego, białego uśmiechu.

PAMIĘTAJ

Zawsze skonsultuj.

Wybielaj bezpiecznie.

Nie rób tego sam/a.

… bo możesz zaszkodzić swojemu uśmiechowi i zdrowiu.

UŚMIECHAJ SIĘ!

5/5 - (1 głos)
Autor wpisu Sylwia Maguda
Sylwia Maguda

Jako fanka zdrowego uśmiechu swoją pasję rozwinęłam w TEB Edukacja w Rzeszowie na kierunku higienistka stomatologiczna.Interesują mnie nowoczesne metody uzupełniania ubytków jamy ustnej, dlatego poszerzam swoją wiedze w dziedzinie protetyki, szczególnie techniki ... Czytaj więcej

Podziel się:

Podobne publikacje:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *