Leczenie białych plam na powierzchniach zębów. Skąd się biorą i jak je leczyć?

Białe plamy na zębach to dość powszechna przypadłość. Najczęściej kojarzymy je ze zwykłymi przebarwieniami, jednak często zdarza się, że są one oznaką poważniejszego problemu. Nie warto go lekceważyć. Rozwiązaniem jest leczenie białych plam na zębach.

Białe plamy na zębach

Niedorozwój szkliwa, fluoroza łagodna zębów mlecznych czy demineralizacja próchnicotwórcza- bez względu na przyczynę wystąpienia, białe plamy na zębach budzą niepokój większości z nas. Przyczyną przebarwień zębów mogą być drobne niedociągnięcia w higienie, ale także poważniejszy problem zdrowotny. Jakie są najczęstsze przyczyny białych plamek na zębach? Czy usuwanie białych plam jest konieczne?

  • Białe plamy na zębach to bardzo powszechny problem. Przyczyn ich występowania jest co najmniej kilka. Poznaj je wszystkie!
  • Jedną z przyczyn powstawania białych przebarwień na zębach są zaburzenia rozwojowe szkliwa. Czy trzeba je leczyć?
  • Dość częstą przypadłością zarówno u dzieci, jak u dorosłych jest fluoroza, skutkująca powstawaniem przebarwień i osłabieniem szkliwa zębów. Jak z nią walczyć?
  • Nowoczesne sposoby zwalczania próchnicy są zupełnie bezbolesne i bezinwazyjne. Dowiedz się, czym jest infiltracja żywicą ICON i zapomnij o strachu przed dentystą!
  • Lepiej zapobiegać nić leczyć, dowiedz się więc, jak nie dopuścić do rozwoju próchnicy! Czym objawia się próchnica początkowa?
  • Dowiedz się, jak usunąć białe plamy z powierzchni zębów i pozbyć się problemu na dobre!

Białe plamy na zębach- skąd się biorą?

Białe plamy na zębach zauważamy zarówno u dzieci, jak i u dorosłych.  Stanowią istotny defekt kosmetyczny, a do tego często wymagają podjęcia odpowiedniego działania. Zdarza się, że plamy na zębach to po prostu przebarwienia, które powstają wskutek nieprawidłowej czy niedostatecznej higieny zębów i jamy ustnej. W tym wypadku trzeba przede wszystkim przyjrzeć się sposobom szczotkowania zębów, oczyszczania ich powierzchni i zadbać o dokładną higienę i pielęgnację jamy ustnej. Jeżeli jednak powstawanie nieestetycznych białych plam ma podłoże zdrowotne, konieczne jest podjęcie interwencji stomatologicznej. Nierzadko zdarza się, że za powstawanie białych przebarwień odpowiada długotrwałe leczenie ortodontyczne.

Przyczyny powstawania białych plam na zębach

Białe plamki na zębach powstają z różnych przyczyn. W zależności od rodzaju, plamy mogą powstawać już na etapie kształtowania się szkliwa, czyli tzw. Amelogenezy. W takim wypadku mówimy o niedowapnieniu. Występowanie białych plam na zębach u dzieci związane jest najczęściej właśnie z hipomineralizacją. Szkliwo zębów ma prawidłową grubość, ale nie jest odpowiednio nasycone minerałami. Dojrzewanie szkliwa zębów rozpoczyna się już przy narodzeniu dziecka i trwa przez kilka kolejnych lat. W miarę rozwoju zęba, przebarwienia po prostu znikną. Jeżeli białe plamy pojawiają się na zębach już ukształtowanych, mówimy wówczas o odwapnieniu zębów, co stanowi pierwszy krok do powstania próchnicy. W przypadku odwapnienia szkliwa przebarwienia widoczne są w pierwszej kolejności pomiędzy zębami i przy samych dziąsłach. Przyczyną jej powstawania jest przede wszystkim niedostateczna higiena, ale także złe nawyki żywieniowe, choroby ogólnoustrojowe czy nawet zaburzenia dotyczące wydzielania śliny. Ilość i jakość ma śliny ma ogromne znaczenie dla oczyszczania powierzchni zębów.

Warto wiedzieć, że przyczyn wystąpienia białych plamek na zębach u dzieci można dopatrywać się także w tzw. Fluorozie. Jest to zaburzenie powstałe w wyniku nadmiernego dostarczania fluoru do organizmu w okresie mineralizacji zębów. Fluoroza nie skutkuje osłabieniem szkliwa zębów, nie prowadzi też do rozwoju próchnicy, a powstałe w jej wyniku plamy są defektem estetycznym.

Białe plamy na zębach- skutek niedoboru wapnia czy początkowa próchnica?

Przyczyny wystąpienia białych plamek na zębach bada stomatolog. Jeżeli zauważy on białą plamę na zębie, w którym jeszcze nie pojawił się ubytek, możliwe jest podjęcie remineralizacji białych plam. Plamy próchnicowe są całkiem białe bądź mętne. Wprawny stomatolog jest w stanie precyzyjnie określić przyczyny i rodzaje białych plam na zębach i podjąć odpowiednie działania.

Białe plamy na zębach pod lupą

Czym jest hipoplazja szkliwa?

Plamy białe na zębach związane są często także z hipoplazją szkliwa. Zaburzenie to polega na niedoborze szkliwa, które stanowi warstwę ochronną dla zębów. Zęby pozbawione szkliwa stają się kruche, łatwo ulegają uszkodzeniom, są nadwrażliwe. Hipoplazja najczęściej wynika z chorób przyzębia, nieprawidłowej diety czy z wad zgryzu. W przypadku hipoplazji, przebarwienia szkliwa mogą mieć kolor nie tylko biały, ale także brunatny. Ryzyko hipoplazji szkliwa dotyczy wszystkich, bez względu na wiek, podobnie, jak demineralizacja szkliwa zębów. Zwiększone ryzyko hipoplazji szkliwa zauważa się jednak u dzieci w w pierwszych latach życia, podczas formowania się zębów stałych.

Powstanie białych plam na zębach- jak zapobiegać?

Zapobieganie powstawaniu białych plamek nie jest trudne. Nieestetycznych białych plam będących efektem przebarwień szkliwa można uniknąć, dbając o prawidłową higienę jamy ustnej. Nie bez znaczenia pozostaje także dieta. Przyczyny białych plamek są różne, jednak często wynikają z naszych nieprawidłowych nawyków żywieniowych. Warto trwale zrezygnować z produktów, które powodują przebarwienia zębów lub mogą rozpuszczać szkliwo zębów, powodując defekty i nadwrażliwość. Białe przebarwienia, które są początkową próchnicą wymagają szybkiego działania. Remineralizacja szkliwa jest w stanie skutecznie zatrzymać proces chorobowy, o ile nie powstał jeszcze ubytek wymagający rekonstrukcji. Zdecydowanie, lepiej jest zapobiegać, niż za jakiś czas zastanawiać się, jak usunąć białe plamy z powierzchni zębów.

Leczenie białych plam jest kluczowe w zatrzymaniu postępu zmian

Leczenie białych plamek- czy jest konieczne?

Wiele osób zastanawia się- czy białe przebarwienia wymagają leczenia? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, gdyż istnieją różne rodzaje białych plam. Leczenie białych plam zależy od przyczyny ich powstania. Z całą pewnością ich powstanie powinniśmy zawsze skonsultować z lekarzem stomatologiem, który podpowie, jak usunąć białe plamy i nie dopuścić do ich powstawania w przyszłości. Jeżeli natomiast białe przebarwienia na zębach mają związek z rozwijającą się próchnicą, wymagają interwencji stomatologicznej. Leczenie próchnicy zębów jest konieczne dla uniknięcia ich utraty. Leczenie próchnicy początkowej jest o wiele łatwiejsze niż leczenie próchnicy zaawansowanej. Skutecznym sposobem jej leczenia jest infiltracja żywicą Icon– w przebiegu tego rodzaju leczenia nie wykorzystuje się wiertła, a jedynie preparat, które oddziałuje ze szkliwem, zwalczając próchnicę. Infiltracja ICON jest jednym z najnowocześniejszych sposobów zwalczania próchnicy bez użycia wierteł. Zabieg jest w pełni bezinwazyjny i bezbolesny, idealny zwłaszcza dla dentofobów. Kilka dni po zabiegu warto przestrzegać tak zwaną białą dietę. Niedorozwój szkliwa również jest stanem wymagającym działania stomatologicznego. Dojrzewanie szkliwa zębów jest procesem, który wymaga czasu, ale i odpowiedniej troski.

Usuwanie białych plamek na zębach- sposoby

Jak jeszcze przebiega leczenie białych plam? Plamy białe można usuwać na różne sposoby, w zależności od przyczyn ich powstawania. Jeżeli są to wyłącznie nieestetyczne defekty szkliwa zębów, można przeprowadzić zabieg mikroabrazji. Polega on na mechanicznym usunięciu cienkiej warstwy szkliwa powierzchniowego, dzięki czemu zęby wyglądają lepiej. Kolejnym sposobem jest wybielanie zębów. Kolor zębów jest cechą osobniczą, na rynku jednak dostępne są skuteczne środki wybielające, które można stosować w domu, pod kontrolą stomatologa. To tak zwane wybielanie nakładkowe. Jeszcze lepsze efekty daje profesjonalne wybielanie w gabinecie stomatologicznym.

Usuwanie przebarwień i białych plam na zębach

Czy całkowite usunięcie białych plam z zębów jest możliwe?

Całkowite usunięcie białych plam z warstwy szkliwa jest możliwe, w zależności od przyczyny może jednak trwać krócej lub dłużej. Demineralizacja szkliwa zębów czy niewielkie defekty szkliwa zębów są stosunkowo łatwe do usunięcia. Plamy próchnicowe wymagają leczenia stomatologicznego i wypełnienia ewentualnych ubytków. Warto pamiętać, że szczególną troską należy objąć pacjentów z hipomineralizacją trzonowcowo-siekaczową. Mih (hopomineralizacja trzonowcowo-siekaczowa) powoduje znacznie większe ryzyko wystąpienia próchnicy. Takim osobom zaleca się regularne kontrole w gabinecie stomatologicznym w celu szybkiego wykrycia ewentualnych zmian próchnicowych. Wysoka skuteczność remineralizacji białych plam sprawia, że każdy przy odrobinie troski może cieszyć się pięknym uśmiechem.

5/5 - (144 głosy)
lek. dent. Wojciech Skocz

Ukończyłem Wydział Lekarsko-Dentystyczny na Śląskim Uniwersytecie Medycznym, będąc nagradzanym stypendium Rektora za osiągnięcia naukowe. Podczas studiów byłem aktywnym członkiem Studenckiego Towarzystwa Naukowego przy Katedrze Dysfunkcji Narządu Żucia oraz Polskiego Towarzystwa Studentów ... Czytaj więcej

Podziel się:

Podobne publikacje:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *