Czym jest kaptur dziąsłowy?

Zabieg wycięcia kaptura dziąsłowego jest popularnym zabiegiem z zakresu chirurgii stomatologicznej i dotyczy najczęściej zębów ósmych. Polega na wycięciu fragmentu dziąsła który pokrywa koronę niecałkowicie wyrzniętego zęba. Kaptur dziąsłowy może powodować pojawienie się kieszonki dziąsłowej, stan zapalny dziąsła, dolegliwości bólowe, a także utrudniać wyrzynanie zęba. Najbardziej skuteczną metodą pozbycia się kaptura dziąsłowego jest jego wycięcie, natomiast w niektórych sytuacjach konieczne jest usunięcie ósemki. O tym jak powstaje kaptur dziąsłowy, jak go rozpoznać oraz jakie są metody leczenie dowiesz się z dalszej części artykułu.

Kaptur dziąsłowy - ząb z cechami ludzkimi, oczami, nosem i uśmiechem, przykryty różową peleryną z kapturem

Z dalszej części tekstu dowiesz się jakie są rodzaje aft ustnych i ich objawy, dlaczego powstają jak je leczyć i co można zrobić aby zapobiec ich występowaniu.

  • Czym jest kieszonka dziąsłowa, jak powstaje i jaki ma związek z kapturem dziąsłowym?
  • Kiedy i dlaczego powstaje kaptur dziąsłowy?
  • Jak się objawia kaptur dziąsłowy?
  • Zabieg usunięcia kaptura dziąsłowego jest bezbolesny i składa się z kilku etapów.
  • Jakie są zalety wycięcia kaptura dziąsłowego laserem?

Kaptur dziąsłowy – co to takiego?

Dziąsło znajdujące się nad częściowo wyrzniętą koroną zęba nie jest połączone ze szkliwem, w związku z tym tworzy się tam przestrzeń zwana kieszonką dziąsłową. Jest to bardzo trudna okolica do prawidłowego oczyszczania, długo zalegające tam resztki pokarmowe i płytka bakteryjna prowadza do powstania zapalenia kieszonki dziąsłowej. Dodatkowo zaleganie płytki bakteryjnej w sprzyja nie tylko stanom zapalnym okolicznego dziąsła ale również powoduje szybki rozwój próchnicy zęba. Ta z kolei może doprowadzić do zapalenia miazgi i konieczności leczenia kanałowego lub usunięcia.

Ząb mądrości w jamie ustnej przykryty kapturem dziąsłowym

Przyczyny powstawania kaptura dziąsłowego

Proces wyrzynania zęba wymaga czasu i przebiega stopniowo. Korona zęba przebija się przez dziąsło i rośnie do momentu aż nie będzie widoczna w całości w jamie ustnej oraz do osiągnięcia płaszczyzny zwarcia i kontaktu z zębem przeciwstawnym. Fragment dziąsła, który przykrywa niecałkowicie wyrzniętą koronę zęba nazywamy właśnie kapturem dziąsłowym. Może on występować przejściowo lub być utrwalonym stanem. Kaptur dziąsłowy najczęściej dotyczy ósemek, ale może pojawić się przy każdym zęba.

Co prowadzi do powstawania kaptura dziąsłowego?

Do przyczyn powstawania kaptura dziąsłowego należy głównie zbyt mała ilość miejsca na całkowite wyrzniecie się zęba. W przypadku uciążliwych stanów zapalnych kaptura dziąsłowego należy rozważyć jego wycięcie. Zaleganie resztek prowadzi nie tylko do dolegliwości bólowych ale rozwoju próchnicy i stanów zapalnych.

ząb mądrości na pantomogramie ułożony poziomo

Wycięcie kaptura umożliwia lepsza higienę w tej okolicy oraz zmniejsza ryzyko rozwoju próchnicy oraz innych stanów zapalnych (ropień, torbiel korzeniowa). W przypadku kaptura dziąsłowego wycięcie jest wskazane w sytuacji nawracających infekcji, kiedy jest szansa na całkowite wyrzniecie zęba. Z kolei sytuacji kiedy kaptur dziąsłowy zlokalizowany jest nad np. zębem mądrości, który ze względu na swoje położenie, małą ilość miejsca, nie ma szans na prawidłowe wyrznięcie, konieczne będzie usunięciem zęba.

Objawy kaptura dziąsłowego

Jak objawia się kaptur dziąsłowy?

Dolegliwości powodowane przez kaptur dziąsłowy potrafią być bardzo dokuczliwe i zwykle to one zmuszają pacjenta do zgłoszenia się do gabinetu stomatologicznego. Do głównych objawów kaptura dziąsłowego należy: zaczerwienie, obrzęk, ból dziąsła, krwawienie podczas mycia zębów, uczucie dyskomfortu wokół wyrzynającego się zęba.

Ból zęba podczas zapalenia kaptura dziąsłowego. Kobieta trzyma się za twarz w okolicy ósemki.

Pacjenci często skarżą się także na ból gardła, ból promieniujący do ucha, po stronie po której wyrzyna się ząb. W bardziej zaawansowanych przypadkach może pojawić się obrzęk, nieprzyjemny zapach z ust, szczękościsk a nawet problemy z przełykaniem czy mówieniem.

Jak przebiega zabieg wycinania kaptura dziąsłowego – przebieg, gojenie?

Najlepszą metodą leczenia kaptura dziąsłowego jest jego chirurgiczne wycięcie. Konsultacja przed wycięciem kaptura dziąsłowego jest obowiązkowym punktem. Podczas wizyty konsultacyjnej chirurg stomatolog ocenia czy samo wycięcie kaptura dziąsłowego wystarczy, czy może będzie konieczne usuniecie zęba jeśli jest to ząb mądrości. Jeśli kaptur występuje w okolicy ósemek lekarz ocenia stan zębów mądrości, wykonuje odpowiednie dokładne badania radiologiczne (zdjecie pantomograficzne lub tomografię cbct) na podstawie których, sprawdza czy występują inne nieprawidłowości, które mogą wskazywać na konieczność usunięcia ósemki, na przykład przez obecność torbieli. Lekarz dentysta dobierze odpowiednią technikę zabiegu oraz omówi możliwości leczenia z pacjentem.

Etapy usunięcia kaptura dziąsłowego

Zabieg wycięcia kaptura dziąsłowego może różnić się w zależności od indywidualnego przypadku, ale najczęściej obejmuje następujące etapy:

  1. Lekarz dentysta rozpoczyna od podania znieczulenia miejscowego, dzięki czemu wycięcie kaptura dziąsłowego jest zabiegiem bezbolesnym.
  2. Następnie lekarz przystępuje do wycięcia kaptura dziąsłowego za pomocą skalpela, noża elektrochirurgicznego lub lasera stomatologicznego
  3. W przypadku gdy jest to konieczne lekarz zakłada szwy na ranę.
  4. Następnie przekazuje pacjentowi zalecenia pozabiegowe, oraz receptę na leki, jakie pacjent powinien przyjmować po zabiegu.
  5. Ostatnim etapem jest wizyta kontrolna. Podczas wizyty lekarz ocenia gojenie rany i ewentualnie usuwa szwy jeśli takie były założone.

Co robić po wycięciu kaptura dziąsłowego?

Aby proces gojenia po zabiegu wycinania kaptura dziąsłowego przebiegł sprawnie pacjent musi zastosować się do zaleceń dentysty. Aby gojenie kaptura dziąsłowego przebiegło prawidłowo pacjent powinien przestrzegać zaleceń pozabiegowych. Ponadto przez minimum dobę po zabiegu nie powinien palić wyrobów tytoniowych, ponieważ utrudnia to gojenie. Powinien również dbać o okolice po zabiegu, przez kilka dni po zabiegu szczotkować zęby miękką szczoteczką omijając okolice zabiegu. Można stosować płukanki antyseptyczne według wskazówek lekarza dentysty.

Czy mogą wystąpić powikłania po usunięciu kaptura dziąsłowego?

Powikłania po wycięciu kaptura dziąsłowego zwykle są spowodowane niestosowaniem się pacjentów do zaleceń dentysty. Stosowanie się do zaleceń zapewni prawidłowe gojenie kaptura dziąsłowego oraz zmniejszy ryzyko wystąpienia powikłań (utrudnione gojenie, infekcja rany).

Leczenie kaptura dziąsłowego jest uzależnione od przyczyny jego powstania . Wycięcie kaptura dziąsłowego polega w dużym skrócie na usunięciu fragmentu nadmiaru dziąsła pokrywającego niecałkowicie wyrzniętą koronę zęba. W niektórych przypadkach np. nieprawidłowo położonej ósemki konieczne będzie usunięcie zęba. Dzieje się tak ze względu na ryzyko rozwoju stanu zapalnego, resorpcji korzeni zębów sąsiednich lub powstania torbieli korzeniowej.

Cena wycinania kaptura dziąsłowego jest ustalana indywidualnie w zależności od przypadku i sposobu usunięcia.

Jaka metoda leczenia kaptura dziąsłowego jest najlepsza?

Laser stomatologiczny

Bardzo komfortową i polecaną metoda leczenia kaptura dziąsłowego jest jego wycięcie za pomocą lasera mikrochirurgicznego. Laser pozwala na szybkie oraz precyzyjne wycięcie nadmiaru dziąsła. Co więcej, wiązka lasera powoduje od razu koagulację, czyli zamknięcie naczyń krwionośnych. Dzięki temu nie ma krwawienia i nie jest konieczne zakładanie szwów. Wpływa to na większy komfort dla pacjenta oraz szybszą rekonwalescencję po zabiegu. Ponadto wiązka lasera ma działanie bakteriobójcze co powoduje redukcję bakterii w obszarze zabiegu chirurgicznego. Laserowe usuwanie kaptura dziąsłowego przebiega szybko, komfortowo i bezboleśnie.

Domowe sposoby na kieszonkę dziąsłową

Co w przypadku kiedy mamy dolegliwości bólowe spowodowane kapturem dziąsłowym a musimy czekać na termin wizyty lub jesteśmy na urlopie? Czy w takiej sytuacji są jakieś domowe sposoby na kieszonkę dziąsłową? Jest kilka rozwiązań, które do czasu wizyty pozwolą uśmierzyć ból i zmniejszyć stan zapalny. Możemy płukać jamę ustną specjalnymi płukankami do jamy ustnej o działaniu przeciwzapalnym i antybakteryjnym. W przypadku silnych dolegliwości bólowych warto sięgnąć po leki przeciwbólowe. Należy mieć na uwadze, że są to tylko doraźne metody nierozwiązujące przyczyny problemu. Dlatego w przypadku problemu należy zgłosić się jak najszybciej do gabinetu stomatologicznego na wizytę.

5/5 - (150 votes)
lek. dent. Wojciech Skocz

Ukończyłem Wydział Lekarsko-Dentystyczny na Śląskim Uniwersytecie Medycznym, będąc nagradzanym stypendium Rektora za osiągnięcia naukowe. Podczas studiów byłem aktywnym członkiem Studenckiego Towarzystwa Naukowego przy Katedrze Dysfunkcji Narządu Żucia oraz Polskiego Towarzystwa Studentów ... Czytaj więcej

Podziel się:

Podobne publikacje:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *