Kiedy dentysta może odmówić wyrwania zęba?

Czy i kiedy dentysta może odmówić wyrwania zęba? Spójrzmy prawdzie w oczy w zdecydowanej większości przypadków zabieg wyrwania zęba, to ostateczność na którą dentysta decyduje się w momencie, kiedy zasadniczo nie ma żadnych możliwości uratowania danego zęba. Kolejnym powodem może być niechęć pacjenta do leczenia zęba. Mało osób jednak zdaje sobie sprawę z tego, że prawo lekarza dentysty, pozwala mu w uzasadnionych przypadkach na odmowę wykonania zabiegu ekstrakcji zęba, zwłaszcza jeżeli w grę wchodzi bezpieczeństwo pacjenta. Warto w tym momencie zauważyć, że wielu osobom wydaje się, że zabieg wyrwania zęba jest bardzo prosty. Nic bardziej mylnego. Ekstrakcja zęba jest bowiem zabiegiem chirurgicznym, a więc powikłania po usunięciu zęba lub w trakcie trwania zabiegu, mogą się zdarzyć. Zanim więc taki zabieg zostanie wykonany, lekarz dentysta powinien przeprowadzić wywiad lekarski oraz sprawdzić stan zdrowia pacjenta. Dopiero na tej podstawie lekarz stomatolog może odmówić bądź podjąć decyzję o zabiegu ekstrakcji zęba.

Kiedy dentysta może odmówić wyrwania zęba?

Jakie są bezpośrednie przeciwwskazania zabiegu wyrwania zęba?

Podstawowym elementem jaki powinniśmy omówić w kontekście tego artykułu są zarówno przeciwwskazania względne jak bezpośrednie przeciwwskazania, które uprawniają dentystę do odmowy wykonania zabiegu ekstrakcji zęba. Podstawą jest oczywiście odpowiednio przeprowadzony wywiad lekarski i wspominamy o tym nie bez powodu. Pacjent który zgłosił się do dentysty, zwłaszcza jeżeli doskwiera mu silny ból zęba, często zataja lub „zapomina” wspomnieć lekarzowi o najważniejszych aspektach swojego zdrowia. Często dopiero przypadkiem lekarz dowiaduje się, że pacjent cierpi na schorzenia serca, choroby ogólnoustrojowe, skazy krwotoczne, choroby zakaźne itd. Jest to problematyczne, ponieważ znieczulające środki mogą wywołać interakcje leków z preparatami, które przyjmujemy na nasze inne dolegliwości. Ponadto takie choroby mogą wywołać powikłania po usunięciu zęba, dlatego dentysta musi o nich wiedzieć. Badanie lekarskie wykonane w gabinecie stomatologicznym nie powie nam wszystkiego.

Przeciwskazania względne do wyrwania zęba

Najważniejsze przeciwwskazania względne do usunięcia zęba to między innymi:

 • Nadczynność tarczycy;
 • Szczękościsk;
 • Opryszczka;
 • Choroby zakaźne;
 • Zaburzenia krzepnięcia krwi;
 • Choroby serca (arytmia, przebyty zawał itd.);
 • Choroby ogólnoustrojowe;

Przeciwskazania bezwzględne do wyrwania zęba

Najważniejsze bezwzględne przeciwwskazania do usunięcia zęba, to z kolei:

 • Ostra białaczka;
 • Ząb który zlokalizowany jest w pobliżu nowotworu złośliwego jamy ustnej;
 • Ząb umiejscowiony w naczynku krwionośnym;

Uprawnienia lekarza dentysty pozwala mu na odmowę wykonania zabiegu w wyżej wymienionych sytuacjach. Warto jednak zauważyć, że w przypadku przeciwwskazań względnych, dentysta ma prawo podjąć decyzję o wykonaniu zabiegu ekstrakcji zęba. Musi on jednak pamiętać o zachowaniu odpowiednich środków ostrożności. Przystąpić on może do zabiegu ekstrakcji zęba u lekarza dentysty dopiero po konsultacji z lekarzem innej specjalności (np. pulmonologiem). Równie istotne jest uprzednie przygotowanie pacjenta do zabiegu chirurgicznego.

Pacjent w trakcie zabiegu chirurgii stomatologicznej przygotowany do wyrwania zęba i wprowadzenia implantu

Oczywiście w wyżej wymienionych sytuacjach pacjenci są z natury wściekli. Zarówno ból dziąsła jak i ból silny ból zęba czy stan zapalny kości to jeden z najgorszych typów bólu na świecie. Pacjenci często cytują prawa pacjenta mówiące o tym, że należy im się pomoc. To fakt, należy jednak pamiętać o tym, że w grę wchodzą ograniczenia prawa pacjenta w momencie, kiedy dany zabieg może zagrażać jego życiu.

Ból zęba i ból dziąsła – co powinienem zrobić?

Jeżeli cierpimy z powodu bólu zęba, bólu dziąsła, stanu zapalnego jamy ustnej bądź jeżeli doszło u nas do pęknięcia zęba, to mamy możliwość skorzystać z usług pogotowia stomatologicznego, które istnieje właśnie po to aby pomóc nam w nagłych przypadkach. Pogotowie stomatologiczne na NFZ sprawia, że nie musimy płacić za zabieg, a czasem jest to jedyny sposób na to, żebyśmy poczuli ulgę. Skorzystać z pogotowia stomatologicznego może zasadniczo każdy, jednak na wizytę decydujemy się jedynie w nagłych przypadkach, takich jak silne dolegliwości bólowe. Zwykle to właśnie pogotowie stomatologiczne przeprowadzania zabieg wyrwania zęba i to w sytuacji, kiedy nie ma innych możliwości leczenia. Pamiętajmy jednak, że techniki leczenia czy usuwania w ramach pogotowia są zwykle tradycyjne i traumatyczne. Trudno liczyć na usunięcie z pełnym zaopatrzeniem, z aplikacją fibryny bogatopłytkowej, z zachowaniem tarczy, ochroną kości czy leczenie pod mikroskopem w osłonie koferdamu.

W jakich przypadkach zabieg wyrwania zęba jest niezbędny do przeprowadzenia?

Zabieg wyrwania zęba np. w pogotowiu stomatologicznym (jeżeli nie ma przeciwwskazań) przeprowadza się gdy:

 • Jeżeli doszło do zatrzymania zęba w dziąśle bądź kości;
 • Jeżeli ząb został mocno zniszczony przez próchnicę i jego dalsze leczenie nie ma sensu;
 • Doszło do zakażenia zęba na skutek stanu zapalnego;
 • Ząb ma zniszczone tkanki;
 • Brak miejsca w jamie ustnej dla zęba;
 • Zniszczenie lub złamanie zęba na skutek urazu mechanicznego;
 • Przemieszczenie zęba;
 • Ząb sprawia duży ból, a lokalizacja zęba powoduje ograniczenia dotyczące leczenia kanałowego;
usunięty mocno zniszczony próchnicą ząb. Zakażona miazga zęba


Czy bolącego zęba można wyrwać?

Zastanawiasz się, czy możliwe jest usunięcie bolącego zęba? Odpowiedź brzmi: tak, w większości przypadków można wyrwać ząb, który sprawia ból. Jednak decyzja o ekstrakcji zęba zależy od wielu czynników, takich jak stan zdrowia ogólnego pacjenta, przyczyna bólu oraz stan i położenie zęba. Lekarz dentysta musi dokładnie zbadać ząb oraz przeprowadzić odpowiednie badania, na przykład zdjęcie rentgenowskie, aby upewnić się, że wyrwanie zęba jest możliwe. Jeżeli odczuwasz ból zęba, nie zwlekaj i umów wizytę u dentysty. Pamiętaj, że wczesne zdiagnozowanie problemu i podjęcie odpowiednich kroków jest kluczowe dla zachowania zdrowia.

Dentysta odmówił wykonania zabiegu ekstrakcji zęba – co robić?

Przede wszystkim nie panikować. Lekarz nigdy nie ma na celu nam zaszkodzić, chodzi mu o zadbanie o nasze zdrowie. Kiedy dentysta może odmówić wyrwania zęba? Przykładowo, przeprowadzenie zabiegu ekstrakcji zęba u pacjenta z nieuregulowaną cukrzycą czy z nowotworem, bez wcześniejszego zabiegu higienizacji zębów i odpowiedniej diagnostyki mogłoby doprowadzić do bardzo poważnej infekcji bakteryjnej, która mogłaby nam jedynie jeszcze mocniej zaszkodzić. Osoby, które mają problem z krzepnięciem krwi mogą być z kolei narażone na cierpienie spowodowane zbyt obfitym krwawieniem z dziury po wyrwaniu zęba. Nie znaczy to oczywiście, że dentysta zostawi nas na pastwę losu. Przepisze nam on odpowiednie leki oraz odpowiednio przygotuje do usunięcia. Pamiętajcie jednak, że lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego odpowiednia higiena jamy ustnej, to absolutna podstawa w procesie dbania o nasze zdrowie.

Kiedy dentysta może odmówić wyrwania zęba? W przypadku braku odpowiedniego przygotowania pacjenta do zabiegu ekstrakcji

Kiedy dentysta może odmówić wyrwania zęba – najczęściej zadawane pytania

Ostatnim elementem, który chcemy omówić w kontekście tego artykułu są najczęściej zadawane pytania w związku z tematem zabiegu ekstrakcji zęba u lekarza i potencjalnej odmowy wykonania tego typu operacji.

Ból po wyrwaniu zęba – czy to normalne?

Jak najbardziej ból po tradycyjnym, traumatycznym wyrwaniu zęba to coś całkowicie normalnego. Rana po wyrwaniu zęba może nas boleć przez kilka dni. Jednak nie musimy się martwić. Problem zaczyna się dopiero w momencie, kiedy dolegliwości bólowe utrzymują się przez dłuższy czas.

Czy dentysta może odmówić wykonania zabiegu wyrwania zęba?

Tak, jeżeli występują przeciwwskazania zabiegu wyrwania zęba, to lekarz ma prawo nam odmówić. Ma to jednak miejsce jedyne w uzasadnionych przypadkach i zdarza się relatywnie rzadko.

Dentysta nie chcę przyjąć mnie na zabieg wyrwania zęba – co robić?

Przede wszystkim nie reagujmy agresją lecz zrozumieniem. Dentyście zawsze zależy na naszym zdrowiu. Jeżeli odmówi on nam wyrwania zęba, to na pewno ma ku temu konkretne powody. Na pewno jednak zrobi coś żeby nam pomóc, a naszym zadaniem jest stosować się do jego zaleceń.

Czy dostanę l4 od dentysty?

Wiele osób zadaje pytanie czy dentysta może wystawić L4? Oczywiście, że tak w końcu jest on lekarzem, więc L4 od lekarza dentysty jest dostępne. Należy jednak pamiętać o tym, że zwolnienie lekarskie od dentysty otrzymamy jedynie w uzasadnionych przypadkach. Są to sytuacje, kiedy zabieg ekstrakcji wywołał jakieś powikłania, suchy zębodół etc.

Szwy po ekstrakcji – jak długo?

To jak długo utrzymują się szwy po ekstrakcji zęba zależy od ich rodzaju. Jeżeli zastosowano szwy nierozpuszczalne, to usuwa się je po 7 do 10 dni po ekstrakcji zęba. Szwy rozpuszczalne z kolei powinny wchłonąć się w przeciągu 1,5 tygodnia.

szwy stomatologiczne rozpuszczalne

Czy usunięcia zęba to refundowany zabieg?

Wiele osób zastawia się czy usunięcia zęba refundowany zabieg. Oczywiście, że tak. Jest to jeden z rodzajów zabiegów chirurgicznych, które przysługują nam w ramach NFZ. Możemy dowiedzieć się o tym czytając między innymi prawa pacjenta.

Kiedy wyrwać ząb?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. Kiedy leczenie zębów (bądź danego zęba), nie jest już możliwe lub kiedy dojdzie do jego poważnego uszkodzenia mechanicznego.

Zatyka mi się ucho po ekstrakcji zęba – mam się czego bać?

Zasadniczo nie, zatkanie ucha czy nawet ból, również należą do grupy powikłań, które mogą wystąpić po zabiegu ekstrakcji zęba. Przejmować powinniśmy się dopiero kiedy dolegliwości będą utrzymywać się przez dłuższy czas.


Zasadniczo, są to wszystkie informacje, które chcieliśmy przekazać w kontekście zabiegu ekstrakcji zęba oraz tego, kiedy dentysta może odmówić wykonania zabiegu. Mamy nadzieje, że wyjaśniliśmy wszystkie wątpliwości. Jeżeli nie, to zapraszamy do kontaktu. Chętnie odpowiemy na wszystkie pytania.

4.2/5 - (295 głosów)
lek. dent. Wojciech Skocz

Ukończyłem Wydział Lekarsko-Dentystyczny na Śląskim Uniwersytecie Medycznym, będąc nagradzanym stypendium Rektora za osiągnięcia naukowe. Podczas studiów byłem aktywnym członkiem Studenckiego Towarzystwa Naukowego przy Katedrze Dysfunkcji Narządu Żucia oraz Polskiego Towarzystwa Studentów ... Czytaj więcej

Podziel się:

Podobne publikacje:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *