Suchy zębodół czyli bolesne powikłanie po ekstrakcji zęba

Suchy zębodół to bardzo bolesne powikłanie, które występuje po ekstrakcji zęba stałego bez zaopatrzenia zębodołu i pojawia się ono u około 2 do 4% pacjentów po przebytym zabiegu. Dolegliwość tą często określa się również jako pusty zębodół, ból poekstrakcyjny, a także poekstrakcyjne zapalenie zębodołu.

Suchy zębodół jako powikłanie po zabiegu ekstrakcji zębów bez odpowiedniego zaopatrzenia zębodołu.

Pusty zębodół – jak powstaje, czym jest i jak wygląda?

Suchy zębodół to bardzo bolesne powikłanie, które występuje po ekstrakcji zęba stałego bez zaopatrzenia zębodołu i pojawia się ono u około 2 do 4% pacjentów po przebytym zabiegu. Dolegliwość tą często nazywa się również pustym zębodołem, bólem poekstrakcyjnym, a także poekstrakcyjnym zapaleniem zębodołu.

Jak rozpoznać i jak leczyć suchy zębodół?

Suchy zębodół jak wygląda? Jest to tępy, pulsujący ból, który pojawia się po dwóch do czterech dni od zabiegu, a jego przyczyną jest brak skrzepu w zębodole, który wypełniony jest strzępami ulegających rozpadowi tkanek. Często jest on bardzo silny i może wręcz uniemożliwić pacjentowi normalne funkcjonowanie. Sam ból może promieniować od skroni do ucha. Wielu pacjentów skarży się również na zaburzenia smaku, a dolegliwość może objawiać się również nieprzyjemnym zapachem z ust pacjenta. Dodatkowo na dziąśle po wyrwaniu zęba może pojawić się obrzęk, który sprawi, że będzie ono zaczerwienione i wrażliwe na najmniejszy dotyk, co może utrudniać spożywanie pokarmów.

Na tego typu dolegliwość cierpią osoby między 20 a 40 rokiem życia, zwykle po usunięciu zębów trzonowych i przedtrzonowych. Dodatkowo dolegliwość ta częściej dotyka kobiety niż mężczyzn. Sama kuracja niestety nie należy do łatwych i może trwać ona nawet kilkanaście dni.

Jak zapobiegać powikłaniom po wyrwaniu zęba?

 • Suchy zębodół to powikłanie w wyniku ekstrakcji zęba, które występuje u od 2 do 4% pacjentów. Prawidłowy zębodół ma w sobie skrzep, który chroni przed rozwojem stanu zapalnego po zabiegu. Pusty zębodół jest tego skrzepu pozbawiony. Często wypłukanie skrzepu jest spowodowane zbyt intensywną higieną jamy ustnej;
 • Suchy zębodół przyczyny: palenie papierosów, źle wykonany zabieg ekstrakcji zęba, nieprawidłowa higiena jamy ustnej, spożywanie twardych pokarmów, liczne choroby wpływające na krzepliwość krwi itd.

Czym jest suchy zębodół? Jak rozpoznać zespół suchego zębodołu? Jak długo boli i jakie są objawy?

Suchy zębodół najczęściej powstaje po usunięciu zębów bez zaopatrzenia zębodołu

Najprościej rzecz ujmując to bolesne powikłanie po ekstrakcji zęba, stan zapalny, cechujący się brakiem skrzepu w miejscu rany po wyrwanym zębie. Miejsce to jest zaczerwienione, widoczna jest kość i występuje poważny obrzęk. Pacjent odczuwa bardzo duży ból, który promieniuje do małżowiny usznej, skóry i oczu. Objawy występują zwykle między 2 a 5 dobą po zabiegu. Obecność suchego zębodołu można również rozpoznać po nieprzyjemnym zapachu z ust i szczękościsku. Suchemu zębodołowi zwykle towarzyszy również gorączka wywołana przez stan zapalny. Jak widać objawy suchego zębodołu są charakterystyczne i nie jest to typowy ból po usunięciu zęba, dlatego też nie należy mylić tych dwóch rzeczy.

Jakie są przyczyny wystąpienia suchego zębodołu – kiedy i jak powstaje – najważniejsze czynniki ryzyka, kto jest w grupie ryzyka?

Pierwszym elementem jaki należy omówić są przyczyny powstania suchego zębodołu. Zasadniczo zabieg ekstrakcji zęba, to jedna z najczęściej przeprowadzanych procedur w gabinecie dentystycznym. Wyrwanie zęba skutkuje przerwaniem błony śluzowej i powstaniem rany. W wyniku przerwania naczyń krwionośnych krew zasadniczo krzepnie, tworząc w ten sposób skrzep, który ma na celu chronić miejsce zranienia, dopóki to się nie zagoi. W przypadku suchego zębodołu ten skrzep zostaje rozpuszczony przez tak zwaną nadmierną aktywność fibrynolityczną plazminy. Rana nie jest więc chroniona co powoduje lokalne zakażenie. Szukając odpowiedzi na pytanie co to jest i jakie są przyczyny powstawania suchego zębodołu warto zauważyć, że często powodem jest nie przestrzeganie zaleceń pozabiegowych bądź nie zaopatrzenie zębodołu, czasem na prośbę pacjenta . Suchy zębodół występuje kiedy zbyt szybko sięgamy po napoje i jedzenie lub gdy mocno szczotkujemy zęby tuż po zabiegu wyrwania zęba. Nie powinniśmy płukać jamy ustnej czy jeść i pić minimum przez dwie godziny po wyrwaniu zęba.

Inne czynniki ryzyka zespołu suchego zębodołu to:

Palenie papierosów do 72 godzin po ekstrakcji zęba

Ryzyko suchego zębodołu znacznie zwiększa palenie tytoniu. U palaczy znacznie częściej występuje to powikłanie po ekstrakcji zęba, dlatego też po zabiegu powinniśmy wstrzymać się z paleniem przez minimum 3 dni;

Długa i traumatyczna ekstrakcja zęba

Suchy zębodół powoduje również zabieg, który był problematyczny. Proces gojenia zębodołu po ekstrakcji wyjątkowo upartego i zniszczonego zęba jest zwykle trudniejszy. Jak widać trudne ekstrakcje niosą za sobą wiele problemów, dlatego też tak ważna jest właściwa higiena jamy ustnej i odpowiednio wczesna reakcja.

Choroby ogólne

W grupie ryzyka są pacjenci, którzy cierpią na choroby takie jak nieuregulowana cukrzyca, miażdżyca, niedożywienie czy choroby przyzębia;

Problemy z krzepnięciem krwi

Jeżeli mamy problemy z krzepnięciem krwi to jest to czynnik ryzyka bo zwyczajnie nie dojdzie do uformowania skrzepu w miejscu ekstrakcji, więc jeżeli mamy takie problemy zdrowotne, to pusty zębodół jest zasadniczo, pewnym powikłaniem w przypadku braku odpowiedniego zaopatrzenia zębodołu.

Doustna antykoncepcja

Może to być zaskakujące, ale ryzyko suchego zębodołu zwiększa również stosowanie doustnej antykoncepcji;

Nieusunięte resztki bardzo zniszczonego zęba jako jedna z przyczyn suchego zebodołu

Nieprawidłowo przeprowadzony zabieg ekstrakcji zęba

Czasem suchy zębodół pojawia się u pacjentów u których po usunięciu zęba zostały jego resztki. W tej sytuacji nawet zdrowy zębodół nie jest w stanie poradzić sobie z gojeniem rany co prowadzi do powikłań po ekstrakcji zęba; Dlatego tak ważne jest dokładne usuwanie zębów w lupie chirurgicznej i kontrolne RTG w razie jakichkolwiek wątpliwości co do całkowitego usunięcia zęba

Stosowanie leków zwężających naczynia krwionośne i powodujących zmniejszone ukrwienie

Suchy zębodół groźny jest również dla pacjentów przyjmujących leki wpływające na naczynia krwionośne i ich ukrwienie. Z natury bowiem wydłużają on proces gojenia się ran;

Znieczulenie

Co ciekawe znieczulenie w miejscu ekstrakcji również zwiększa zagrożenie suchym zębodołem, gdyż jednym z jego skutków ubocznych jest niedokrwienie tkanek w miejscu ekstrakcji;

Miejsce ekstrakcji zęba

Ono również ma niebagatelne znaczenie. Na suchy zębodół cierpi znacznie częściej pacjent u którego wyrwano zęba żuchwy niż ten u którego wyrwano ząb w szczęce;

Dni cyklu u kobiety

Okazuje się, że zagrożenie suchym zębodołem jest wyższy u kobiet u których doszło do zabiegu ekstrakcji zęba między 1 a 22 dniem cyklu;

Czy zespół suchego zębodołu jest w stanie się samodzielnie się zagoić?

Suchy zębodół pojawia się nagle i jest to wyjątkowo bolesne schorzenie. Wytworzenie tkanki, która pokryje ściany zębodołu trwa zwykle od siedmiu do dziesięciu dni. Obecność suchego zębodołu to nie tylko ból, ale również poważne zapalenie, któremu towarzyszy powiększenie węzłów chłonnych i gorączka. Dlatego też jeżeli pojawią się u nas charakterytyczne objawy, to powinniśmy niezwłocznie udać się do chirurga stomatologa.

Czy dentysta może mnie uchronić przed suchym zębodołem?


Tak, dentysta może odegrać kluczową rolę w uchronieniu Cię przed suchym zębodołem. Kluczowe znaczenie ma odpowiednie i delikatne usunięcie zęba, najlepiej w sposób minimalnie inwazyjny, aby zmniejszyć ryzyko uszkodzenia struktur sąsiadujących. Często najlepszym sposobem usunięcia zęba jest ekstrakcja z zachowaniem tarczy. Równie istotne jest odpowiednie zaopatrzenie zębodołu po ekstrakcji. Wykorzystanie fibryny bogatopłytkowej jest tu złotym standardem – stymuluje proces gojenia, minimalizuje ryzyko infekcji i promuje regenerację tkanek. Wykwalifikowany dentysta będzie w stanie dostosować technikę ekstrakcji i postępowanie poekstrakcyjne do indywidualnych potrzeb pacjenta, aby zapewnić optymalne warunki do szybkiego i bezproblemowego gojenia.

Jak zapobiec pojawieniu się suchego zębodołu? Co robić, jak zapobiegać powstawaniu i czy da się uniknąć suchego zębodołu?

Wiemy już co to jest i jakie ma przyczyny. Czas zatem podpowiedzieć jak postępować po usunięciu zęba i jak zapobiegać powikłaniom po wyrwaniu zęba.

Jeżeli chcemy zapobiec pojawieniu się suchego zębodołu to po zabiegu ekstrakcji zęba powinniśmy między innymi ograniczyć palenie tytoniu. Musimy też zadbać o odpowiednią higienę jamy ustnej, a przede wszystkim również słuchać naszego dentysty i ostrożnie myć zęby w okolicy rany. Intensywne szczotkowanie może spowodować usunięcie skrzepu.

Jak zapobiegać powstawaniu suchego zębodołu na etapie ekstrakcji zęba?

Dentyści, czasem przepisują antybiotyk od razu po trudnej ekstrakcji zęba, który zmniejszą ryzyko wystąpienia tej dolegliwości. Bakterie, które wywołują ta infekcje, są podatne na penicylinę, azytromycyne czy metronidazol.

Poza stosowaniem antybiotyków, niektórzy dentyści decydują się płukać jamę ustną pacjenta chloroheksydyną, która zmieszana z antybiotykami zmniejsza ryzyko suchego zębodołu prawie do zera.

Kolejną metodą jest stosowanie żelowej gąbki hemostatycznej. Ułatwia ona proces gojenia zębodołu, a także przyśpiesza agregację płytek i powstanie skrzepu.

Jednakże, najlepiej i najbezpieczniej solidnie zaopatrzyć zębodół po usunięciu zęba. Będzie to nie tylko zmniejszenie ryzyka wystąpienia suchego zębodołu do minimum, ale także doskonały sposób na zachowanie maksymalnego wymiaru tkanki kostnej.

Prawidłowo zaopatrzony zębodół po usunięciu zęba

Jak postępować po usunięciu zęba – właściwa higiena jamy ustnej i charakterystyka suchego zębodołu.

Wiemy już jak wygląda leczenie suchego zębodołu, ale wystarczy dokładnie przestrzegać zaleceń pozabiegowych po prawidłowo wykonanej ekstrakcji i zaopatrzonym zębodole, aby go uniknąć. Jeżeli zastanawiacie się nad tym jak przyśpieszyć gojenie się zdrowego zębodołu w taki sposób aby nie doszło do utraty skrzepu, to poniżej prezentujemy kilka przydatnych rad:

 1. Wyeliminujcie z diety jakiekolwiek twarde pokarmy (nawet delikatnie obrzęknięte dziąsło i zębodół mogą źle reagować na twarde jedzenie);
 2. Nie pijcie alkoholu (zarówno chory jak i prawidłowy zębodół źle reagują na alkohol, który podrażnia dziąsła i spowalnia gojenie się ran);
 3. Ostrożnie myjcie zęby i jamę ustną (znajdujący się w suchym zębodole skrzep można uszkodzić agresywnym szczotkowaniem. Wypłukanie zębodołu to częste zjawisko);
 4. Unikajcie intensywnego wysiłku fizycznego kilka dni po ekstrakcji;
 5. Nie zażywajcie gorących kąpieli;
 6. Unikajcie picia gorących napojów (pusty zębodół po zabiegu usunięcia zęba jest bardzo wrażliwy na podrażnienia wywołane gorącymi napojami);

Domowe leczenie, odpowiednie postępowanie i zdrowy rozsądek są jak najbardziej skuteczne i zmniejszą ryzyko powikłań do absolutnego minimum.

Leczenie suchego zębodołu – kiedy zgłosić się do dentysty?

Zanim odpowiemy na pytanie jak leczyć suchy zębodół, trzeba najpierw przeanalizować, kiedy powinniśmy zgłosić się do lekarza. Jak możemy więc rozpoznać suchy zębodół? Suchy zębodół objawy:

 • gorączka;
 • narastający obrzęk;
 • krwawienie, które utrzymuje się przez jaki czas;
 • silny ból przez co najmniej 3 dni;

Mając te objawy możemy stwierdzić pusty zębodół i w tej sytuacji, powinniśmy niezwłocznie udać się do stomatologa.

Czy suchy zębodół wymaga leczenia ?

Leczyć suchy zębodół oczywiście można, jednak nie jest to zadanie proste. Jeżeli po ekstrakcji zęba odczuwamy bardzo silny ból, to musimy niezwłocznie zgłosić się do dentysty. Samo powikłanie nie zagraża naszemu zdrowiu czy życiu, jednakże nieleczony zębodół może doprowadzić do powstania ropnia, który w skrajnym przypadku będzie skutkował zapaleniem kości. Jest to jedno z powikłań po ekstrakcji zęba, które jest wyjątkowo problematyczne dla pacjentów.

Zabieg atraumatycznego usunięcia zęba, minimalnie inwazyjnie jako najlepszy sposób na zabezpieczenie się przed zjawiskiem suchego zębodołu i zachowanie maksymalnego wymiaru kości

Pierwszym etapem jest oczyszczenie zębodołu, dentysta musi najpierw delikatnie usunąć zalegające zanieczyszczenia w ranie oraz ewentualnie resztki zęba jeżeli takowe pozostały w zębie po przeprowadzonym zabiegu. Dopiero pusty zębodół, oczyszczony ze wszelkich zanieczyszczeń, można dalej leczyć. Kolejnym krokiem jest dokładne przepłukanie chorego zębodołu roztworem soli fizjologicznej bądź wodorowęglanem sodu. Suchy zębodół płukanie, to etap, który pozwala na zaaplikowanie w pustym zębodole, leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Niektórzy dentyści zabezpieczają ranę szwami i przepisują antybiotyki. Czasem w terapii wykorzystuje się również osocze z krwi pacjenta lub eugenol z tlenkiem cynku. Ponadto znajdziemy również stomatologów wykorzystujących ozonoterapię, która sprawia że suchy zębodół zagoi się szybciej. Ostatnią metodą jest zastosowanie lasera diodowego już po oczyszczeniu i irygacji suchego zębodołu. Jest to metoda najskuteczniejsza ze wszystkich wyżej wymienionych, która pozwala przyspieszyć gojenie suchego zębodołu .

Jakie są konsekwencje nieleczenia suchego zębodołu?

Wiele osób boi się regularnych wizyt u dentysty dlatego zastanawiają się nad tym czy zagoi się sam? Zasadniczo nie jest to schorzenie zagrażające życiu jednak nie radzimy w tej sytuacji unikać wizyty u dentysty. Suchy zębodół nieleczony, to naprawdę spory problem. Nieleczenie suchego zębodołu może prowadzić do powstania ropnia, wywołanego zapaleniem tkanek. Powstaje wtedy bowiem komora, która jest wypełniona obumarłymi tkankami i bakteriami. Musi ona zostać usunięta przez lekarza, gdyż ma tendencję do rozprzestrzeniania się na dalsze obszary. W skrajnych przypadkach może dojść do zapalenia kości co może wymagać hospitalizacji.

Czy implantacja natychmiastowa zmniejsza ryzyko suchego zębodołu?

Tak, implantacja natychmiastowa znacząco zmniejsza, a wręcz praktycznie eliminuje ryzyko wystąpienia suchego zębodołu. Jest to strategia, która polega na umieszczeniu implantu w zębodole tuż po usunięciu zęba, co jest nie tylko wygodne, ale także korzystne dla zdrowia pacjenta. Implantacja natychmiastowa pomaga w uchronieniu kości i dziąsła przed zanikiem, który występuje w wyniku ekstrakcji, zwłaszcza tradycyjnej kleszczami chirurgicznymi. Dzięki implantacji natychmiastowej pacjent unika problemów związanych z gojeniem i utratą struktury kostnej, co przyczynia się do szybszej rekonwalescencji i lepszego efektu estetycznego. Założenie korony protetycznej natychmiastowej na wszczepiony implant zęba stanowi również barierę ochronną przed wprowadzeniem się bakterii do zębodołu, co dodatkowo zwiększa szanse na bezproblemowe gojenie.

Często zadawane pytania dotyczące suchego zębodołu.

Ostatnim elementem jaki chcemy poruszyć w tym artykule są najczęściej zadawane pytania dotyczące suchego zębodołu. W tej części tekstu zebraliśmy często pojawiające się pytania takie jak: suchy zębodół co to jest i jak wygląda? Jak często występuje? Suchy zębodół a ropne zapalenie zębodołu? A także odpowiemy na zagadnienia: Suchy zębodół zapobieganie oraz Suchy zębodół jak leczyć.

Czy ból po usunięciu zęba to zawsze suchy zębodół?

Oczywiście że nie. Dyskomfort w miejscu po ekstrakcji zwykle zanika bardzo szybko. Powinniśmy normalnie funkcjonować już w dzień usunięcia zęba. Suchemu zębodołowi zwykle towarzyszy bardzo silny ból, który utrzymuje się przez wiele dni i uniemożliwia nam normalne funkcjonowanie. Kobiety często porównują go do bólu okołoporodowego.

Jakie daje objawy suchy zębodół?

Stwierdzić suchy zębodół możemy przede wszystkim dzięki charakterystycznym objawom takim jak opuchlizna, krwawienie i silny ból. Sam zębodół jest pusty lub wypełnia się on szaro-brunatną masą o nieprzyjemnym zapachu. Nie należy martwić się suchym zębodołem, aż tak bardzo nie mniej jednak, wizyta u lekarza dentysty może być konieczna.

Jakie są przyczyny powstania suchego zębodołu?

Do najważniejszych z nich możemy zaliczyć nieprzestrzeganie zaleceń po usunięciu zęba. Prowadzi to do wypłukania skrzepu powstałego po ekstrakcji. Sprzyjają temu choroby takie jak cukrzyca, miażdżyca, słaba krzepliwość krwi, palenie tytoniu, picie alkoholu, nieprawidłowa higiena jamy ustnej.

Po jakim czasie powstaje suchy zębodół?

Pusty zębodół powstaje zwykle w przeciągu od dwóch do czterech dni po zabiegu usunięcia zęba.

Czy należy martwić się suchym zębodołem?

Zasadniczo nie jest to zagrożenie dla życia, ale nie jest to też dolegliwość, którą można ignorować.

Ile kosztuje leczenie suchego zębodołu ?

Wiele gabinetów dentystycznych oferuje leczenie suchego zębodołu bezpłatnie, jeżeli ekstrakcja była wykonana właśnie w tym gabinecie dentystycznym. W przeciwnym wypadku musimy liczyć się z kosztem rzędu od 200 zł. Najlepiej jednak do usunięcia zęba wybrać dentystę który rutynowo zaopatruje zębodoły po wyrwaniu zęba. Właśnie to w najlepszy możliwy sposób pomaga zadbać o prawidłowy proces gojenia zębodołu.

Czy antybiotyk pomaga na suchy zębodół?

Biorąc pod uwagę to jak duży jest to ból, wiele osób zastanawia się jak można leczyć suchy zębodół skutecznie. Jak już wystąpi, jednym z rozwiązań jest antybiotyk, który pomoże w uśmierzeniu bólu i zniweluje stan zapalny.

Czy mogę płukać jamę ustną po wyrwaniu zęba?

Przede wszystkim nie wolno płukać jamy ustnej po usunięciu zęba i należy unikać intensywnego szczotkowania miejsca ekstrakcji. Takie szczotkowanie może bowiem doprowadzić do usunięcia skrzepu.

Jak leczyć suchy zębodół?

Musimy niezwłocznie udać się do dentysty, który oczyści chory zębodół, a także przeprowadzi zabieg leczenia.

Jaka jest grupa ryzyka suchego zębodołu?

Na suchy zębodół narażone są szczególnie kobiety zwłaszcza w drugiej fazie cyklu. Grupą ryzyka są również osoby cierpiące na liczne choroby (zwłaszcza te związane z krzepliwością krwi). Narażone są również osoby, które spożywają alkohol lub palą papierosy.

Suchy zębodół opatrunek?

W procesie leczenia suchego zębodołu często wykorzystuje się opatrunek chirurgiczny. Jest to substancja o działaniu antyseptycznym, która wpływa pozytywnie na objawy i leczenie powikłania.

Suchy zębodół vs. prawidłowy zębodół?

W normalnych warunkach zębodół wypełnia się krwią, który pod wpływem trombiny fibrynogen zmienia się w skrzep w zębodole. Suchy zębodół powstaje gdy plazminogen przekształca się w plazminę, która prowadzi do procesu rozpuszczającego skrzep. W ten sposób powstaje suchy zębodół, który jest bolesnym powikłaniem.

Suchy zębodół a ropne zapalenie zębodołu?

Suchy zębodół nieleczony może doprowadzić do ropnego zapalenia zębodołu, które jest bolesne, długie w leczeniu i może skutkować zapaleniem kości.

Jak często występuje suchy zębodół?

Suchy zębodół zasadniczo występuje u od dwóch do czterech procent pacjentów po zabiegu ekstrakcji zęba. Wymienione powyżej przyczyny suchego zębodołu mogą zwiększyć ryzyko wystąpienia tego powikłania.

Suchy zębodół a szwy?

Zasadniczo szycie rany poekstrakcyjnej zmniejsza ryzyko powstania suchego zębodołu.

5/5 - (140 votes)
lek. dent. Wojciech Skocz

Ukończyłem Wydział Lekarsko-Dentystyczny na Śląskim Uniwersytecie Medycznym, będąc nagradzanym stypendium Rektora za osiągnięcia naukowe. Podczas studiów byłem aktywnym członkiem Studenckiego Towarzystwa Naukowego przy Katedrze Dysfunkcji Narządu Żucia oraz Polskiego Towarzystwa Studentów ... Czytaj więcej

Podziel się:

Podobne publikacje:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *