Korony protetyczne rodzaje i charakterystyka – najważniejsze informacje

Korony protetyczne zakłada się z myślą o odbudowie tych zębów, których stan nie pozwala na założenie w nich wypełnienia takiego jak plomby. Korony zębowe są uzupełnieniami mocowanymi trwale. Działają jak w pełni funkcjonalne uzębienie. Na założenie korony protetycznej, zdecydować powinni się pacjenci, u których rozwój próchnicy i powstałe w jej wyniku ubytki próchnicowe doprowadziły do uszkodzenia tkanek, a zniszczony ząb powoduje spory ból. Zasadniczo, kliniczna korona zęba, to część, którą widzimy w jamie ustnej i która wyłania się z girlandy dziąsłowej. Utrata naturalnej korony na zębach wymusza na nas inwestycję w protezy. Korona zęba naturanego narażona jest bowiem na ataki bakterii oraz uszkodzenia chemiczne, mechaniczne i inne. Dlatego tak ważna jest odpowiednia higiena jamy ustnej.

korony protetyczne pełnoceramiczne na zęby

W tym artykule odpowiemy na dwa pytania, to jest w jaki przypadkach zdecydować się na koronę protetyczną oraz jakie są rodzaje koron zębowych? Protetyka korony to zagadnienie ciekawe, ale jednocześnie skomplikowane, dlatego staraliśmy się w pełni wyczerpać temat.

 • Zastosowanie korony protetycznej zaleca się w przypadku kiedy doszło do mechanicznego uszkodzenia zęba lub jeżeli próchnica doprowadziła do zniszczenia uzębienia lub jest po leczeniu endodontycznym;
 • Korona protetyczna przypomina nakładkę na ząb, a jej celem jest ochrona zębów i dziąseł przed chorobą i uszkodzeniami;
 • Na rynku dostępnych jest wiele różnych rozwiązanych takich jak: korony metalowe, korona cyrkonowa, korony porcelanowe, korony pełnoceramiczne czy korony na implantach. Wybór rodzaju korony protetycznej powinien być podyktowany indywidualnymi potrzebami pacjenta. Wszystkie dostępne materiały do koron protetycznych mają zarówno zalety jak i wady;
 • Czas przygotowania i cementowania korony to z reguły kilka dni. Nie licząc wcześniejszego leczenia kanałowego. Zęby przed wykonaniem zabiegu muszą być bowiem zdrowe;
 • Mocowanie korony protetycznej to zabieg relatywnie i łatwy i co ważniejsze bezbolesny;
 • Protetyczna korona zęba pozwala na przywrócenie pacjentowi wysokiego komfortu życia i sprawia, że zęby wyglądają ładnie;

Czym są korony zębowe – definicja korony protetycznej?

Pierwszym elementem, na jaki należy zwrócić uwagę jest definicja korony protetycznej. Co to koronka na ząb? Zasadniczo, korony protetyczne kompozytowe, porcelanowe czy cyrkonowe to specjalistyczne nakładki protetyczne. Celem korony zębowej jest przykrycie zęba, który został uszkodzony w sposób mechaniczny lub w wyniku rozwijającej się choroby próchnicowej. Ząb naturalny ma to do siebie, że jest to element w naszym ciele, który się nie regeneruje. O ile przebarwienie zęba czy pomniejsze problemy można usunąć, o tyle brak zęba czy jego zniszczenie, to problem, który może wymagać inwestycji w korony na zęby lub implanty stomatologiczne.

Korona protetyczna przypomina w swojej strukturze normalny ząb a jej głównym zadaniem jest wzmocnienie, ochrona oraz poprawa estetyki uzębienia. Wytrzymałość koron protetycznych, zwłaszcza z tlenku cyrkonu jest bardzo wysoka i mogą one nam służyć przez wiele dekad. Musimy pamiętać jednak o tym, że wybielenie koron zębowych nie jest możliwe. Wybielić korony na zębach możemy jedynie wtedy, kiedy mamy naturalne uzębienie.

Zarówno korony porcelanowe i pełnoceramiczne pozwalają na przywrócenie uzębieniu jego dawnego blasku. A sam zabieg założenia korony protetycznej i przygotowania filaru pod koronę, czyli oszlifowanie zęba, powinno przebiegać minimalnie inwazyjnie, najlepiej pod mikroskopem stomatologicznym. Jeśli ząb tego wymaga, przed koroną najpierw przeprowadza się leczenie kanałowe. Ból przy szlifowaniu zębów pod koronę nie występuje, przez wzgląd na skuteczne i bezpieczne znieczulenie przed zabiegiem. Nie trzeba się jednak martwić. Nowoczesna stomatologia oferuje rozwiązania, które czynią zabiegi bezbolesnymi.

korona ceramiczna na zęba

Różnice między koroną a mostem protetycznym

Wiele osób zastanawia się również nad tym jaka jest różnica między mostem protetycznym a koroną zębową. Korona protetyczna to uzupełnienie protetyczne, które nakładane jest na uszkodzony ząb bądź implant. Rekonstrukcja mostem protetycznym na implantach lub zębach filarowych stosowana jest gdy pacjentowi brakuje zębów. Zastosowanie mostu protetycznego zaleca się pacjentom, którzy mają duże braki w uzębieniu i nie mają warunków do implantów stomatologicznych. Stosowanie mostu protetycznego pozwala bowiem na odbudowanie dłuższych braków w łukach zębowych „na raz”. Warto przy tym zauważyć, że oba rozwiązania to tak naprawdę stałe uzupełnienie protetyczne, których głównym celem jest ochrona naszych zębów oraz dziąseł oraz poprawia ich ogólnej estetyki.

Wskazania do założenia korony protetycznej

W perspektywie tego tematu równie istotnym jest zwrócenie uwagi na wskazania do uzupełnienia protetycznego, jakim są korony protetyczne. Koronę zębową należy założyć u pacjentów u których potrzebna jest rekonstrukcja zębów lub kiedy występuje u nich wrodzony brak szkliwa. Zamocowanie korony zęba pozwala na odbudowę zębów uszkodzonych w wyniku próchnicy, lub urazu ( najczęściej urazy dotyczą zębów przednich) i sprawdzi się ona również w przypadku dużych ubytków twardych tkanek, kiedy trzeba ząb oszlifować. Dotyczy to również leczenia z takich powodów jak pulsujący ból zęba. Estetyka jest również istotna, gdyż uzupełnienie koroną protetyczną braków w uzębieniu sprawia, że nasz uśmiech odzyskuje dawny blask. Ponadto złamana korona kliniczna zęba jest również wskazaniem do wykonania korony. W takiej sytuacji sami dentyści zalecają zakładanie korony jednak ostateczna decyzja zawsze pozostaje w rękach pacjenta.

Jakie są rodzaje koron protetycznych – materiały do koron protetycznych i typ korony do wyboru

Następnym istotnym aspektem jaki należy omówić są: korony protetyczne rodzaje i charakterystyka. Pacjenci stomatologiczni często zastanawiają się nad tym na jaki rodzaj korony protetycznej powinni się zdecydować. Na rynku znaleźć możemy bowiem wiele rozwiązań do których zalicza się między innymi:

korona protetyczna przed zacementowaniem na zęba
 • Korony porcelanowe na podbudowie ze stali – korony na podbudowie metalowej
 • Korony porcelanowe na podbudowie ze złota
 • Korony porcelanowe na podbudowie cyrkonowej
 • Korony pełnoceramiczne na podbudowie cyrkonowej
 • Tymczasowe korony akrylowe i kompozytowe

Istnieją również korony mocowane na implantach. Korony mocowane na implantach stosuje się wtedy, kiedy pacjent nie ma już zęba. Wybór typu korony czy cementowane, czy przykręcane najlepiej ustalić z dentystą implantologiem. Nowa korona powinna być zarówno wytrzymała, a jednocześnie ładnie się prezentować.

Korony porcelanowe na podbudowie ze stali – korona zęba metalowa

Jak powstaje korona ceramiczna?

Pod tą kategorie wpisują się wszystkie korony porcelanowe, które w środku mają czapkę metalową wykonaną np. ze stali. Metalowy środek korony porcelanowej odlewa się z jednego bądź kilku stopów metali. Trzon i czapeczka, pokrywane są warstwą opakera, który maskuje kolor metalu. Na koniec nakłada się porcelanę. Metalowe korony to sprawdzone i co ważniejsze, trwałe rozwiązanie. Metalowa podbudowa sprawdza się zwłaszcza w odcinkach bocznych łuku zębowego. Powszechnie były zakładane na implanty zębów, dopóki nie odkryto koron cyrkonowych. Nadal stanowią jednak alternatywe w przypadku chęci obniżenia kosztów leczenia implantologicznego.

Korony protetyczne ceramiczne – wady i zalety

Jednakże estetyka zęba jest gorsza w porównaniu np. do korony ceramicznej. Nie mniej jednak porcelana, to bardzo popularne rozwiązanie. Zaletą jest również niski koszt w porównaniu do innych rozwiązań. Cena korony porcelanowej na podbudowie metalowej to między 1500 a 2000 zł. Warto również pamiętać, że metalowe korony posiadają kolor metalu lub stopu z którego są wykonane, co wpływa negatywnie na ich estetykę. Taka korona nie zachowa cech przezierności szkliwa i nie imituje dokładnie naturalne szkliwo, co ma wpływa na efekt estetyczny. Metale, które stanowią podbudowę tych koron (na podbudowie stalowej), mogą być przyczyną reakcji alergicznych. Dlatego też korona zęba metalowa, to rozwiązanie, na które decyduje się coraz mniej pacjentów.

Korona porcelanowa na podbudowie ze złota

Jest to zasadniczo kolejna korona porcelanowa na podbudowie metalowej z tym, że w tym przypadku wykorzystuje się złoto. Dzięki temu jest ona świetnym połączeniem metalu i ceramiki, a wytrzymałość koron protetycznych na podbudowie ze złota to kilkadziesiąt lat. Złoto zapobiega między innymi stanom zapalnym dziąsła czy powstawaniu próchnicy korzenia zęba. Jest świetnym rozwiązaniem w przypadku zębów zniszczonych poddziąsłowo. Cena korony zęba wykonanej na podbudowie ze złota jest niestety wysoka. Z drugiej strony w zębach, które są zniszczone głęboko zniszczone poddziąsłowo, zaleca się wykonanie koron porcelanowych ze złota, ze względu właśnie na właściwości przeciwpróchnicze. Co za tym idzie zmniejszają ryzyko próchnicy w tkankach przylegających do korony. Ponadto nie powodują reakcji alergicznych. Korony na złocie kosztują około 1500 zł, ale do tego musimy doliczyć wartość złota, które nie jest tanim metalem.

Korona porcelanowa na podbudowie cyrkonowej – korony cyrkonowe

Cechuje się ona wszystkimi zaletami korony pełnoceramicznej, odbija i przepuszcza światło jak zęby naturalne zapewniając właściwą estetykę, a jednocześnie jest bardziej wytrzymała pod kątem uszkodzeń mechanicznych. Cyrkon to materiał ceramiczny, który nie tylko ma wytrzymałość metalu, ale również nie przyciąga tak osadu nazębnego jak inne rodzaje koron. Do tego jest biozgodny, więc reakcje alergiczne mu nie straszne. Korona porcelanowa na cyrkonie zawsze zachowuje estetykę własnego uzębienia lub wymarzonego uśmiechu i zapewnia zdrowy wygląd. To też doskonała korona na implant zęba, bo dziąsło ma do niej najlepszą przyczepność i najłatwiej zadbać o jego dobrą kondycję.

Korony pełnoceramiczne

Jak sama nazwa wskazuje korony pełnoceramiczne wykonane są w całości z porcelany. Wykorzystuje się je głównie jako odbudowę protetyczną zębów w odcinku przednim. Korony pełnoceramiczne dzieli się pod względem technologii wykonania na:

korona cyrkonowa z anatomicznie ukształtowaną powierzchnią żującą przed zacementowaniem na zęba
 • Korony pełnoceramiczne
 • Korony pełnoceramiczne spiekane
 • Korony pełnoceramiczne tłoczone
 • Korony pełnoceramiczne frezowane
 • Korony pełnoceramiczne lava
 • Korony pełnoceramiczne inceram

Wysoka estetyka koron pełnoceramicznych, to zdecydowanie największa zaleta tych uzupełnień protetycznych. Te stałe uzupełnienia wyglądają niemal identycznie jak zwykłe zęby przez co nikt nawet nie zauważy, że mieliśmy jakikolwiek problem z uzębieniem. Korona protetyczna pełnoceramiczna ma tylko jedną wadę, a jest nią niższa wytrzymałość w porównaniu do wyżej wymienionych rozwiązań. Z drugiej strony nie ściera zębów przeciwstawnych. Świetnie się sprawdza w przypadku zębów przednich. Korony pełnoceramiczne wykonane z porcelany, to jedno z popularniejszych obecnie stosowanych w gabinecie stomatologicznym rozwiązań. Estetyka koron pełnoceramicznych jest bardzo wysoka co rekompensuje ich cenę. Pełnoceramiczne korony protetyczne to rozwiązanie, które należy rozważyć jeżeli najważniejszym aspektem dla nas jest wygląd naszego uzębienia.

Korony akrylowe tymczasowe i korony kompozytowe

Korony akrylowe tymczasowe oraz korony kompozytowe jak sama nazwa wskazuję są rozwiązaniem stosowanym na krótką chwilę. Traktowane są jako rozwiązanie tymczasowe. Wykonanie korony tymczasowej zleca się np. w celu uzupełnienia brakującej korony zęba na czas wykonania ostatecznej korony. Wykorzystuje się je również przy implantacjach natychmiastowych. Korona tymczasowa akrylowa to rozwiązanie brzydsze niż korona tymczasowa kompozytowa i do tego mało wytrzymałe, dlatego stosuje się je coraz rzadziej. Korony kompozytowe cechują się wyższą estetyką czy odpornością. Tak czy inaczej tymczasowe korony akrylowe i kompozytowe, to nie jest rozwiązanie na stałe. Korony protetyczne kompozytowe powinny być stosowane jedynie na jakiś czas, przejściowo.

Jak długo trwa przygotowanie zębów pod korony protetyczne – jaka jest wytrzymałość koron na zębach i jaki jest czas przygotowania i cementowania korony?

Przygotowanie zębów pod korony, to nie jest bardzo długi proces i zasadniczo, możemy podzielić go na kilka etapów:

·        Pierwszym etapem procesu przygotowanie zębów pod korony jest sprawdzenie stanu uzębienia pacjenta, a zwłaszcza korzeni. Wykonuje się prześwietlenie i sprawdza się czy występują jakieś ubytki próchnicowe, które należy wyleczyć;

·        Następnym krokiem jest opiłowanie zęba, a następnie wykonuje się tak zwany wycisk protetyczny, który uwzględnia zarówno ząb pod koronę jak i wszystkie sąsiadujące z nim zęby. Oszlifowanie koron zębów wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, więc nie jest to bolesne. Wycisk protetyczny pozwala na idealne dopasowanie implantu do stanu uzębienia i zgryzu. Oszlifowany ząb zabezpieczany jest koroną tymczasową. Następnie wybiera się kolor korony protetycznej, tak aby pasowała ona do pozostałych zębów co zapewni w pełni naturalny wygląd;

·        Następnie przygotowywana jest korona (zajmuje to około kilka dni);

·        Samo założenie korony protetycznej to zabieg łatwy, szybki i bezbolesny. Osadzana jest wtedy korona na kikucie zęba i cały zabieg można uznać za zakończony;

Czy szlifowanie zębów pod korony protetyczne boli?

Wiele osób boi się dentystów więc pytanie o to czy szlifowanie zębów pod koronę boli, to żadne zaskoczenie. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, więc pacjent nie odczuwa żadnych dolegliwości bólowych. Dobry dentysta zawsze powinien zadbać o to aby zabieg był całkowicie bezbolesny.

Czy na zęba po leczeniu endodontymcznym powinno się zakładać korony protetyczne?

Zęby po leczeniu endodontycznym są często osłabione i bardziej podatne na uszkodzenia, dlatego zaleca się wzmocnienie ich uzupełnieniem protetycznym pozwalającym chronić strukturę zęba. Korona protetyczna nie tylko przywraca pełną funkcjonalność zęba, ale także zapewnia dodatkową ochronę przed przyszłymi infekcjami i uszkodzeniami. Wykonana na wymiar korona zapewnia idealne dopasowanie i estetyczny wygląd, co sprawia, że ząb jest nie tylko lepiej chroniony, ale także wygląda jak naturalny. Dobry lekarz dentysta wykonujący leczenie z pewnością pomoże określić, czy w Twoim przypadku korona jest odpowiednim rozwiązaniem po leczeniu endodontycznym.

Czy po założeniu ostatecznej korony odczuwa się dyskomfort – mocowanie protetycznej korony zęba

Odczuwany dyskomfort po założeniu korony to zjawisko naturalne wynikające z tego, że ich kształt i powierzchnia różni się od naturalnego zęba. Problem ten powinien jednak szybko zniknąć. Źle dopasowana korona zęba to większy problem, a pod tym pojęciem rozumiemy wszelkie nieszczelności. W takiej sytuacji, musimy ponownie udać się do dentysty. Należy pamiętać, że wykonanie korony zęba, to zabieg, który wymaga bardzo dużej wiedzy i staranności, dlatego powinniśmy wybrać profesjonalny i sprawdzony gabinet dentystyczny. Źle dopasowana korona zębowa sprawiany, że odczuwany dyskomfort po założeniu korony jest znacznie większy i może powodować ból.

Korony protetyczne – najczęściej zadawane pytania

Ostatnim elementem, który chcemy opisać w tym tekście są najczęściej powtarzające się pytania pacjentów dotyczące korony zębowej wraz z krótkimi odpowiedziami.

Przygotowanie korony cyrkonowej do zacementowania

W jakich przypadkach zalecane jest zastosowanie korony protetycznej? Jakie są wskazania do wykonania koron?

Stosowanie korony protetycznej zaleca się tym pacjentom u których uszkodzony został pojedyczny ząb, który trzeba ochronić przed dalszymi problemami. Most protetyczny ma sens w przypadku znacznych braków w uzębieniu.

Ile kosztuje korona protetyczna?


Przy wyborze odpowiedniego rozwiązania protetycznego, wiele osób zastanawia się, ile kosztuje koronka na jednego zęba? Cena koronki na ząb może się różnić w zależności od wybranego materiału. Na przykład koronki porcelanowe są doceniane za ich super estetyczny wygląd. Dlatego cena koronki porcelanowej jest wyższa niż metalowo-ceramicznej.

Co wpływa na cenę korony protetycznej?

Ogólnie w przypadku koronki na zęby cena może się wahać się, biorąc pod uwagę różne czynniki. Należą do nich materiał z jakiego są wykonane. W największym stopniu determinuje jaka jest cena koron na zęby. Ponadto, cena koron zębowych to nie wszystko. Pacjent może również wymagać dodatkowych procedur dentystycznych, które mogą być potrzebne przed założeniem korony, takie jak badania jamy ustnej, leczenie przyczyn bólu zęba lub bólu dziąsła oraz wyleczenie chorej miazgi zęba. Ważne jest, aby zrozumieć, że ćmiący ból zęba może być sygnałem potrzeby interwencji i nie powinien być ignorowany przed planowanym założeniem korony. Właściwa diagnoza i leczenie mogą wymagać szczegółowych badań, które również wpływają na to jaka jest ostateczna cena koronki na zęba.

Wybierając koronkę, warto zastanowić się nie tylko nad tym jaka jest cena koronki porcelanowej czy cyrkonowej, ale także nad jakością i trwałością rozwiązania, które ma przecież służyć przez lata.

Czy szlifowanie zębów pod korony protetyczne boli?

Nie, szlifowanie korony nie boli. Znieczulenie korony protetycznej sprawia, że cały zabieg jest relatywnie komfortowy, a pacjent nie odczuwa bólu.

Czy to normalne że odczuwam dyskomfort po założeniu korony?

Jak najbardziej. Korony protetyczna korona zęba różni się minimalnie od naturalnego uzębienia dlatego też przez pewien czas pacjent odczuwa dyskomfort po założeniu korony.

Czy wybielanie koron zębowych jest możliwe?

Wybielanie koron zębowych nie jest niestety możliwe. Mają one stały kolor jednak należy dbać o należytą higienę jamy ustnej. Ciemnienie koron metalowo-porcelanowych i ciemnienie koron cyrkonowo-porcelanowych to zjawisko naturalne, które możemy spowolnić właśnie dzięki regularnemu myciu zębów. Kiedy dojdzie do zjawiska ciemienia, to możemy zdecydować się na modyfikacje koron protetycznych i ich wymianę na nowe. Ciemnienie koron zębowych znacznie przyśpieszy nienależyta higiena jamy ustnej.

Korony porcelanowe i pełnoceramiczne, korony cyrkonowe – czy to dobry wybór? Jakie korony protetyczne wybrać?

Przez lata zastosowanie miały korony protetyczne wykonane z różnych materiałów. Korony porcelanowe i pełnoceramiczne, korony cyrkonowe nie bez powodu cechują się tak dużą popularnością. Są one wytrzymałe i cechują się nienaganną estetyką dlatego warto się na nie zdecydować.

Koronę protetyczną założyć przed leczeniem ortodontycznym czy po?

Co do zasady leczenie ortodontyczne jest leczeniem przedprotetycznym. Powinno więc zostać wykonane przed założeniem koron protetycznych. Jednocześnie ostateczną decyzję podejmuje się wraz z lekarzem odpowiedzialnym za leczenie.

Czy zakładanie korony boli?

Nie, jak wspomnieliśmy wcześniej znieczulenie korony protetycznej pozwala na całkowite zniwelowanie potencjalnych dolegliwości bólowych.

Źle dopasowana korona zęba – skutki

Źle założona korona wpływa negatywnie na zgryz pacjenta. Może się bowiem okazać że podczas zaciskania zębów korona jest nierówna, co powoduje nieprawidłowy zgryz, co może w przyszłości wywołać u pacjenta dyskomfort. Dlatego tak ważna jest precyzja i używanie powiększenia optycznego w trakcie przygotowywania zęba do pracy protetycznej i jej cementowania

Jakie są etapy wykonania korony protetycznej?

Etapy obejmują diagnostykę i przygotowanie leczenia, szlifowanie zęba, pobranie wycisku, dobór koloru, wykonanie korony tymczasowej, przymiarkę korony na pośrednim etapie jej wykonania oraz przymiarkę i zacementowanie gotowej korony. Zwykle wystarczą do tego dwie wizyty. Pierwsza to właśnie leczenie a druga wizyta cementowanie korony. Czas przygotowania i cementowania korony to zazwyczaj około 3 dni robocze.

Jaka jest wytrzymałość koron protetycznych?

Wytrzymałość koron na zębach jest bardzo wysoka. Jak wskazują liczne analizy przeprowadzone w tym temacie, korony cyrkonowe, korony metalowe, korony pełnoceramiczne i korony porcelanowe to rozwiązanie na lata.

Wybór rodzaju korony protetycznej – czym się kierować?

Jak można zauważyć typ koron do wyboru, to bardzo szeroki zakres więc wielu pacjentów ma problem z podjęciem decyzji. Osoby zainteresowane wpisują w Internecie takie frazy jak: korona zęba cena, wskazania korony zębowej, korona protetyczna oznaczenie, korony na stal, definicja wkładu koronowo-korzeniowego czy pytania pacjentów korony zębowej, ale odpowiedź tutaj jest bardzo prosta. To dentysta powinien wskazać odpowiednie rozwiązanie bazując na potrzebach pacjenta.

5/5 - (142 głosy)
lek. dent. Wojciech Skocz

Ukończyłem Wydział Lekarsko-Dentystyczny na Śląskim Uniwersytecie Medycznym, będąc nagradzanym stypendium Rektora za osiągnięcia naukowe. Podczas studiów byłem aktywnym członkiem Studenckiego Towarzystwa Naukowego przy Katedrze Dysfunkcji Narządu Żucia oraz Polskiego Towarzystwa Studentów ... Czytaj więcej

Podziel się:

Podobne publikacje:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *