Lekarz dentysta a lekarz stomatolog? Czy jest jakaś różnica?

Stomatolog i lekarz dentysta są tytułami zawodowymi używanymi w języku potocznym zamiennie, dla określenia osoby zajmującej się ogólnie mówiąc leczeniem w obszarze jamy ustnej. Czy jednak dentysta i lekarz stomatolog oznaczają specjalistę o tych samych kompetencjach? Jaka jest różnica między stomatologiem a dentystą? Czy lekarz dentysta może zajmować się tylko leczeniem zębów? Na te i inne pytania znajdziecie Państwo odpowiedź w dalszej części artykułu.

lekarz dentysta czy stomatolog
 • Jakie są różnice między stomatologiem a dentystą?
 • Czy lekarz dentysta posiada inne kompetencję od stomatologa?
 • Jakie kryteria należy spełnić aby pracować w Polsce jako lekarz dentysta czy stomatolog?
 • Stomatologia jest obszerną gałęzią medycyny i dzieli się na kilka specjalizacji.
 • Jest kilka ważnych aspektów, które należy wziąć pod uwagę szukając dobrego lekarza dentysty stomatologa.

Czy stomatolog i lekarz dentysta to ten sam zawód?

Czym lekarz dentysta różnie się od stomatologa W Polsce jest to tak naprawdę rok ukończenia studiów i narzucony w tym okresie tytuł uzyskiwany po ukończeniu uczelni. Skąd wiec ta rozbieżność, że niektórzy lekarze tytułują się terminem lekarz dentysta a inni lekarz stomatolog?

Jest to wynikiem tylko tego, kiedy dany lekarz ukończył studia. Tytuł lekarz stomatolog obowiązywał od 1996 do 2002 roku. Po wejściu Polski do Unii Europejskiej dokonano pewnych zmian w ustawach również o zawodzie lekarza, dlatego osoby kończące studia stomatologiczne od 2002 roku zyskują tytuł lekarza dentysty. Podsumowując, absolwent kierunku stomatologicznego przed 2002 rokiem to lekarz stomatolog, a po 2002 roku- lekarz dentysta. Z tego właśnie względu w niektórych gabinetach dentystycznych możemy zobaczyć tabliczkę „lekarz dentysta” a w innych „lekarz stomatolog”.

Zarówno lekarz stomatolog jak i lekarz dentysta mają kompetencję, wiedze i umiejętności do diagnozowania i leczenia zarówno zębów jak i całej jamy ustnej pacjenta. Co więcej, do zakresu kompetencji zarówno lekarz stomatolog jak i lekarza dentysty należy również profilaktyka jamy ustnej, w zakresie której pacjenci są edukowani m.in. jak unikać chorób zębów jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej. Obecnie różnica między lekarzem dentystą a stomatologiem wynika tylko z nazewnictwa i samego pochodzenia tych słów. Lekarz stomatolog zajmuje się tym samym zakresem zabiegów co lekarz dentysta.

Lekarz dentysta a lekarz stomatolog- historia nazewnictwa

Skąd wywodzą się tytuły stomatolog i lekarz dentysta? Słowo stomatologia pochodzi z języka greckiego i stanowi połączenie dwóch określeń „stoma” usta oraz „logia” nauka. Stomatologia to nauka o całej jamie ustnej. Zgodnie z tym należałyby przypuszczać, że stomatolog ma wiedzę o schorzeniach całej jamy ustnej pacjenta nie tylko chorób zębów ale także tkanek jamy ustnej m.in.: błony śluzowej, dziąseł w tym ciążowym zapaleniu dziąseł) czy języka. Wynikałoby z tego, że lekarz stomatolog zajmuje się poza leczeniem zębów również terapią schorzeń jamy ustnej. Z kolei termin dentystyka pochodzi z języka łacińskiego, a dokładniej od słowa „dens”, czyli ząb. Wskazywałoby na to, że osoba, która wykonuje zawód dentysty zajmuje się tylko leczeniem chorób zębów i ma zawężone pole działania w porównaniu ze stomatologiem. Oczywiście nie jest to prawdą. Obecnie lekarz dentysta i stomatolog zajmują się tym samym i posiadają te same kompetencje w zakresie leczenia .

lekarz dentysta a stomatolog

Zakres obowiązków dentysty a stomatologa w Polsce?

Czym się różnią obowiązki dentysty i stomatologa? Stomatolog i lekarz dentysta zajmują się dokładnie tym samym, zakres kompetencji bez względu na tytuł zawody nie różni się. Obecnie oficjalny tytuł osoby kończącej stomatologię (5-letnie studia jednolite magisterskie) na uczelni medycznej to lekarz dentysta. W Polsce lekarz dentysta ma ten sam zakres obowiązków co stomatolog. Obie grupy zawodowe mogą zajmować się leczeniem schorzeń zębów takich jak: próchnica, choroby błon śluzowych jamy ustnej, choroby przyzębia oraz odbudowa braków zębowych. Zarówno stomatolog jak i lekarz dentysta zajmują się także profilaktyką schorzeń jamy ustnej. W Polsce lekarz dentysta upoważniony jest do leczenia wszystkich schorzeń w obrębie jamy ustnej. W Polsce obecnie lekarz dentysta jak i stomatolog to tytuły medyczne dające takie same uprawnienia. Obejmują one jednakowy zakres leczenia, diagnostyki oraz profilaktyki.

Jaki tytuł otrzymują absolwenci studiów stomatologicznych?

W roku 2002 wraz z ujednoliceniem przepisów unijnych z polskimi tytuły lekarz dentysta i lekarz stomatolog uzyskały status równoważnych. Pomimo, że zakres studiów i ścieżka zdobywania uprawnień lekarza nie uległy zmianie w Polsce po 2002 roku absolwent uczelni medycznej na kierunku stomatologia uzyskuje tytuł lekarza dentysty.

Jak zostać dentystą i zdobyć uprawnienia do pracy w zawodzie?

Należy podkreślić, że studia to zaledwie początek drogi na ścieżce zawodu lekarza dentysty. Warunkiem uzyskania pełnego prawa wykonania zawodu jest konieczność zdania z wynikiem pozytywnym lekarsko-dentystycznego egzaminu państwowego. Obowiązkowe jest również odbycie rocznego stażu zawodowego pod okiem opiekuna doświadczonego lekarza dentysty stomatologa. Spełnienie tych wszystkich kryteriów umożliwia wykonywanie zawodu lekarza dentysty w gabinecie stomatologicznym. Wszystkich ambitnych stomatologów dla których ważna jest troska o zdrowie pacjentów i najwyższa jakość leczenia zapraszamy do współpracylekarz dentysta praca.

Jakie leczenie wykonuje lekarz dentysta stomatolog?

W Polsce zarówno lekarz dentysta jak i stomatolog zajmuje się kompleksową opieką stomatologiczną pacjenta, która obejmuje leczenie jamy ustnej. Do zakresu obowiązków tego specjalisty należy między innymi:

stomatolog i dentysta to ten sam zawód i zajmuje się pełnym zakresem leczenia w obrębie jamy ustnej
 • profilaktyka jamy ustnej pacjenta,
 • badanie stomatologiczne jamy ustnej
 • diagnostyka oraz leczenia zębów w tym próchnicy, białych plam, nadwrażliwości itp.
 • badania zabiegi stomatologiczne obejmujące leczenie błony śluzowej jamy ustnej i chorób przyzębia
 • uzupełnianie braków zębowych, rehabilitacja narządu żucia oraz leczenia stawu skroniowo-żuchwowego.

Stomatologia jest dość obszernym działem medycyny i obejmuje kilka specjalności. W stomatologii wyróżniamy kilka dziedzin, do najważniejszych zaliczamy:

 • stomatologie zachowawczą– zajmuje się profilaktyką oraz leczeniem próchnicy
 • endodoncję– obejmuje leczenie chorób miazgi czyli leczenie kanałowe (endodontyczne)
 • ortodoncje-obejmuje profilaktykę, diagnostykę oraz leczenie wad zgryzu
 • protetykę-zajmuje się uzupełnianiem braków w uzębieniu i rehabilitacją narządu żucia
 • chirurgie stomatologiczną– obejmuje nie tylko usuwanie zębów w tym „zębów mądrości” ale również zmian chorobowych występujących w jamie ustnej, między innymi torbieli, łagodnych nowotworów, leczenie ropni.
 • chirurgie szczękowo-twarzową- obejmuje leczenie złamań, nowotworów oraz zmian o charakterze zapalnych w obrębie twarzoczaszki
 • periodontologie– obejmuje profilaktykę i leczenie zmian chorobowych dziąseł (np. paradontozy) oraz błony śluzowej w obszarze jamy ustnej pacjenta,
 • pedodoncje– inaczej stomatologia dziecięca to dział stomatologii obejmuje badania zabiegi stomatologiczne dotyczący mlecznego i stałego uzębienie. Obejmuje rónież leczenie schorzeń jamy ustnej występujących w wieku dziecięcym.

Bez względu na to czy trafimy w gabinecie na stomatologa czy dentystę, posiadają taki sam zakres kompetencji.

Jak znaleźć dobrego dentystę?

Jak wybrać dentystę stomatologa, czym się kierować? Wielu pacjentów zastanawia się jak wybrać dobrego dentystę. Jest to nie lada wyzwanie, zwłaszcza jeśli borykamy się z licznymi lub skomplikowanymi problemami natury stomatologicznej. Ból zęba potrafi bardzo uprzykrzyć codzienne funkcjonowanie. Czym zatem kierować się w wyborze lekarza dentysty stomatologa?

dentysta i stomatolog

Najlepsi lekarze dentyści ustawicznie się kształcą i podnoszą swoje kompetencje, są również na bieżąca z nowościami technologicznymi w zakresie stomatologii. Najlepsi lekarze dentyści tworzą zgrany zespół, który wzajemnie się uzupełnia oferując tym samym pacjentom kompleksowe leczenie. Badania i zabiegi stomatologiczne nie są możliwe bez odpowiedniej diagnostyki. Diagnostyka radiologiczna jest czymś bez czego nie da się zaplanować dobrego leczenia. Pracownia radiologiczna, gdzie wykonywane są zdjęcia RVG, pantomograficzne, cbct czy cefalometria jest obecnie standardem w gabinetach stomatologicznych.

W celu uzyskania jak najlepszych efektów a także własnej wygodny i oszczędności czasu warto wybierać gabinety stomatologiczne oferujące szeroką ofertę zabiegów. Warto wybierać miejsca gdzie poza standardowym leczeniem zachowawczym, prowadzone jest także nowoczesne cyfrowe leczenie protetyczne, wykonywane jest leczenie z zastosowaniem mikroskopu, dostępne są zabiegi z zakresu chirurgii i implantologii a także usługi higienizacyjne oraz wybielanie zębów. To czym lekarz dentysta powinien się wyróżniać to na pewno empatia oraz indywidualne podejście do pacjenta.

Leczenie w naszym gabinecie dentystycznym jest profesjonalne, nowoczesne i w oparciu o najbardziej aktualną wiedze oraz wytyczne i co najważniejsze bezbolesne. Lekarze stomatolodzy oraz dentyści tworzą w naszym gabinecie stomatologicznym zgrany oraz fachowy zespół. Fakt, ze nasi lekarze specjalizują się w kluczowych dziedzinach stomatologii pozwala zapewnić kompleksowa opiekę stomatologiczną dla pacjentów w każdym wieku. Wiedza i doświadczenie oraz indywidualne podejście do pacjenta zapewniają gwarancje skutecznego leczenia schorzeń zębów oraz chorób jamy ustnej.

3.9/5 - (204 głosy)
lek. dent. Wojciech Skocz

Ukończyłem Wydział Lekarsko-Dentystyczny na Śląskim Uniwersytecie Medycznym, będąc nagradzanym stypendium Rektora za osiągnięcia naukowe. Podczas studiów byłem aktywnym członkiem Studenckiego Towarzystwa Naukowego przy Katedrze Dysfunkcji Narządu Żucia oraz Polskiego Towarzystwa Studentów ... Czytaj więcej

Podziel się:

Podobne publikacje:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *