Implanty zębów – najlepsze uzupełnienie braku zęba

Wszystko co powinno się wiedzieć o implantach zębów. Czym są implanty zębów, z jakich materiałów są wykonane implanty zębów, kiedy warto je wstawić i w końcu jaka jest cena implantów zębów wykonanych w profesjonalnym gabinecie stomatologicznym?

model przedstawiający implanty zębów

Implanty zębów – rewolucyjna i najlepsza metoda uzupełnienia brakującego zęba

Braki w uzębieniu i leczenie braków zębowych to nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim zdrowia jamy ustnej i prawidłowego żucia jak w przypadku posiadania zdrowych zębów. Nawet jeden brakujący ząb może po pewnym czasie wywołać poważne konsekwencje. Może między innymi wpłynąć na równowagę sił w jamie ustnej, prowadząc do bólu i trudności w spożywaniu posiłków, zaniku kości, kości szczęki lub żuchwy oraz niszczenia koron zębowych pozostałych zębów, zwłaszcza przednich. Często nie zauważamy szczelin pęknięć na zębach przednich, które z czasem stają się coraz bardziej wyraźne i mogą doprowadzić do złamania przeciążonego zęba, a w konsekwencji konieczności usunięcia zęba. Ponadto brak już jednego zęba wpływa na cały układ pokarmowy i może przyczynić się do jego dysfunkcji i chorób oraz negatywnego wpływu na pozostające w jamie ustnej zęby. W takich sytuacjach implanty zębów, jako uzupełnienia protetyczne brakujących zębów, okazują się być najlepszą metodą odbudowy uzębienia.

model przedstawiający implanty zębów w powiększeniu

Czym są implanty zębów?

Implanty zębowe ( Implanty dentystyczne) to małe elementy przypominające korzeń zęba, wykonane z tytanu lub cyrkonu (rodzaje implantów stomatologicznych), które są wprowadzane w tkankę kostną. Na implant jest następnie osadzana specjalna korona protetyczna (korona zęba), która doskonale imituje naturalny ząb i jest od niego nie do odróżnienia. Implanty zębów mają na celu uzupełnienie braków zębowych , a także zapobieganie utracie kości oraz osłabieniu struktury jamy ustnej. Po wstawieniu implantu, następuje proces osteointegracji, czyli zrostu implantu z kością. Uzupełnienie zęba implantem umożliwia normalne funkcjonowanie pozostałych zębów i przywraca estetykę uśmiechu.

Pani dentystka pokazująca pacjentowi jak wygląda implant zęba na modelu

Czy wstawienie implantu zębowego jest bezbolesne?

Wstawienie implantu odbywa się w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu pacjent nie odczuwa bólu i może czuć się komfortowo kiedy wszczepiamy implanty zębów. W PrecisDENT Centrum Implantologii i Stomatologii Mikroskopowej Jasło wszystkie zabiegi odbywają się technikami mikrochirurgicznymi w powiększeniu optycznym przy użyciu lup zabiegowych i mikroskopu, co wpływa na delikatność i szybkie, prawidłowe gojenie, co przedkłada się na komfort pacjenta. Całość leczenia jest dokładnie planowana z użyciem nowoczesnego specjalistycznego sprzętu, w tym tomografii stożkowej zębów, skanera wewnątrzustnego i nawigacji implantologicznej, w tym szablonów chirurgicznych i drukarek 3D. Wiemy, że dobry dentysta powinien mieć zawsze na względzie komfort i bezpieczeństwo, co jest naszym priorytetem.

implant wprowadzany w miejscu brakującej jedynki przez szablon chirurgiczny

Kiedy warto rozważyć wstawienie implantu zęba?

Implanty zębów są niezwykle skutecznym sposobem na odzyskanie pewności siebie, ale również znacząco poprawiają jakość życia osób z brakami w uzębieniu. Warto zdecydować się na wstawienie implantu, między innymi jeśli:

  • odczuwasz dyskomfort w trakcie jedzenia, mówienia,
  • bóle, zwłaszcza okolicy stawów skroniowo- żuchwowych
  • problemy trawienne, związane z nieprawidłowym rozdrabnianiem pożywienia
Pani stomatolog tłumacząca pacjentce na czym polega leczenie implantologiczne. Pacjentka trzyma w ręce model z implantem zęba.

Warto również zwrócić uwagę na aspekt estetyczny, gdyż braki w uzębieniu, w tym brak zębów bocznych może wpłynąć negatywnie na pewność siebie i jakość życia. Implanty stomatologiczne mogą być stosowane w różnych przypadkach, od braków pojedynczych zębów , przez mosty na implantach, protezy na implantach, protezy na implantach w jeden dzień, po kompleksowe odbudowy całego uzębienia i implanty w jeden dzień. Decyzja o wstawieniu implantu powinna być uzależniona od indywidualnych potrzeb i sytuacji pacjenta, a ostateczną decyzję powinien podjąć implantolog po dokładnym przebadaniu pacjenta.

Dlaczego warto wybrać implanty zębowe?

Decyzja o wstawieniu implantu zęba to decyzja, która może zdecydowanie poprawić jakość życia pacjenta, ze względy na zalety implantów zębowych. Implanty stomatologiczne nie tylko przywracają estetyczny wygląd uśmiechu, ale także poprawiają komfort jedzenia, mówienia, a także zapobiegają dalszym problemom zdrowotnym związanym z utratą zębów . Utrata zęba, brak dwóch zębów lub ich większej ilości może być również uzupełnione za pomocą mostu protetycznego, który jednak musi oprzeć się na tak zwanych zębach filarowych. Z kolei uzupełnienie zębów protezą przywraca jedynie około 20% funkcji zębów naturalnych. Proteza ruchoma zajmuje również dużo miejsca w jamie ustnej pacjenta, nie uchroni całkowicie od zaniku kości szczęki i nie jest równorzędnym rozwiązaniem zamiast implantu zęba. Warto więc rozważyć wybór implantów zębowych, jeżeli zmagamy się z problemem usuniętego zęba .

Ilustracja pokazująca brak jednego zęba, który ma być uzupełnieniowy implantem z koroną

Dodatkowe korzyści płynące z wyboru implantów zębowych

Wybór implantów zębowych jako metody uzupełnienia braku zęba przynosi ze sobą wiele korzyści. Przede wszystkim, implanty dentystyczne są niezwykle trwałe. Właściwie założone i utrzymane, mogą przetrwać wiele lat, a nawet całe życie. Implant zęba uzupełnia miejsce utraconego zęba bez konieczności szlifowania zdrowych zębów sąsiadujących, co jest niezbędne w przypadku koron i mostów protetycznych.

implant zęba między dwoma zębami

Implanty zębowe a zdrowie kości

W przypadku braku zębów dochodzi do stopniowego zaniku kości w miejscu usuniętego zęba. Implanty zębowe, poprzez swoją obecność i funkcję, stymulują kość do zachowania jej naturalnej objętości i kształtu. W przeciwnym razie, zanik kości może postępować, co prowadzi do utraty struktury twarzy i postępującego starzenia się wyglądu. Wszczepienie implantów zębowych spełnia więc funkcję ochronną zapobiegając zanikowi kości.

Współczesne rozwiązania: Mosty na implantach

Jakie są metody uzupełnienia zębów związane z wprowadzeniem implantu zęba? W przypadku braku większej liczby zębów, na przykład braku trzech zębów, stosuje się most na implantach. Ta metoda polega na wprowadzeniu dwóch implantów, które posłużą jako filary dla mostu z trzema zębami. Uzupełnienie zębów mostem protetycznym jest bardzo komfortowe i pozwala łatwo i skutecznie zamaskować brak zęba bez konieczności szlifowania sąsiednich zębów.

most protetyczny na 2 implantach uzupełniający brak jednego zęba

Gdy mamy sytuację dużych braków zębowych można zastosować kilka mostów na implantach ograniczając liczbę implantów.

W przypadku całkowitego braku uzębienia, wszczepiamy więcej implantów, które stanowią podstawę dla stałej, nieruchomej protezy. Dzięki temu pacjenci, którzy z powodu braku zębów utracili zdolność do jedzenia różnych pokarmów, mogą znów cieszyć się różnorodnym jadłospisem.

proteza przykręcana na implantach

Protezy ruchome na implantach

Dla pacjentów, którzy nie mogą, lub nie chcą z różnych przyczyn wybrać stałej protezy na implantach, istnieje możliwość użycia protezy ruchomych na implantach. Implanty zębowe służą w tym przypadku jako stabilizatory dla protezy zębowej, która może być zdejmowana do higieny jamy ustnej.

Czy implanty są bezpieczne?

Implant stomatologiczny jest uważany za bezpieczne i skuteczne rozwiązanie, zwłaszcza w przypadku uzupełnienia braku zębowego (występują jeszcze implanty ortodontyczne). W obrębie jamy ustnej są one doskonałą alternatywą dla mostów protetycznych, które opierają się o zęby filarowe i nie chronią tak dobrze kość szczęki przed zanikiem. Odpowiednio dobrane implanty przywrócą stabilność i zapewnią, aby ząb pacjenta miał naturalny wygląd.

W przypadku braku zęba istnieją jeszcze inne opcje, takie jak protezy akrylowe czy mosty protetyczne, które mogą zredukować koszt leczenia. Jednocześnie nie wpłyną tak dobrze jak implanty na jakość życia i żucia. Częstym problemem przy alternatywnych rozwiązaniach są zalegające resztki jedzenia oraz to, że zęby filarowe używane do wspierania mostów mogą być narażone na dodatkowe obciążenia, co może prowadzić do ich uszkodzenia. Implanty eliminują to ryzyko, ponieważ są zakotwiczone bezpośrednio w kości szczęki, zapewniając solidne podparcie

Rola implantologa w procesie leczenia implantologicznego

Rola implantologa w procesie wstawiania implantu zęba jest kluczowa. To od jego umiejętności, doświadczenia i wiedzy zależy, jak skuteczne i trwałe będzie leczenie. Dobry implantolog potrafi przeprowadzić zabieg bezbolesnie i bezstresowo, co znacznie wpływa na komfort pacjenta. Doktor Wojciech Skocz z PrecisDENT Centrum Implantologii i Stomatologii Mikroskopowej w Jaśle to wybitny specjalista w dziedzinie implantologii, który dba o to, aby każdy pacjent czuł się bezpieczny i zadowolony z wyników leczenia. W PrecisDENT Centrum Implantologii i Stomatologii Mikroskopowej w Jaśle skorzystasz z implantów zębowych, wprowadzonych przez eksperta, którego priorytetem jest Twój komfort, zdrowie i trwałość efektów leczenia.

Implantolog Wojciech Skocz z czepkiem chirurgicznym ze śmiesznym królikiem ze znanej kreskówki i lupą chirurgiczną na głowie, przeprowadzający zabieg implantologiczny

Profesjonalizm gabinetu stomatologicznego oferującego wszczepienie implantów

Wybór odpowiedniego gabinetu stomatologicznego jest równie ważny, jak wybór implantologa. W PrecisDENT Centrum Implantologii i Stomatologii Mikroskopowej w Jaśle pacjenci mogą liczyć na profesjonalizm na każdym etapie leczenia brakujących zębów implantami. Wykorzystując najnowsze techniki, takie jak techniki mikrochirurgiczne czy użycie lup zabiegowych i mikroskopu, gabinet PrecisDENT gwarantuje najwyższą jakość usług stomatologicznych.

Zabieg Implantologiczny w PrecisDENT - Centrum Implantologii i Stomatologii Mikroskopowej. Lekarz wprowadza implant zęba, jedna asystentka trzyma ssak i pomaga odsłaniać pole zabiegowe. Druga asystentka wykonuje zdjęcie do dokumentacji medycznej zabiegu.

Cena implantów zębowych

Cena implantu zęba jest zróżnicowana i zależy od wielu czynników, takich jak materiał z którego jest wykonany implant, ilość i rodzaj utraconych zębów, stan zdrowia pacjenta i konieczność dodatkowych zabiegów, takich jak odbudowa kości. Pomimo wyższych kosztów początkowych, w długim okresie implanty zębowe są często bardziej ekonomicznym rozwiązaniem, ze względu na ich trwałość i wpływ na ogólną jakość życia pacjenta.

Warto pamiętać, że na koszt implantów zębowych składa się wielu czynników, w tym jakość materiałów, sposób mikrochirurgiczny przeprowadzenia zabiegu oraz umiejętności implantologa. Doktor Wojciech Skocz, dzięki pasji i stałej wieloletniej obecności na niezliczonych konferencjach i szkoleniach imlantologicznych dysponuje mnogością technik zabiegowych i zawsze indywidualnie dobiera do pacjenta te najlepsze.

Implanty zębowe to nowoczesne, trwałe i estetyczne rozwiązanie dla osób borykających się z problemem braku zęba. Dzięki profesjonalizmowi i doświadczeniu implantologów, jak Doktor Wojciech Skocz, oraz zaawansowanych technologiom używanym w gabinecie stomatologicznym, proces wstawiania implantu zęba jest bezbolesny i bezstresowy. Decyzja o wstawieniu implantu zęba to decyzja o poprawie jakości życia, dlatego warto ją rozważyć.

5/5 - (29 votes)
lek. dent. Wojciech Skocz

Ukończyłem Wydział Lekarsko-Dentystyczny na Śląskim Uniwersytecie Medycznym, będąc nagradzanym stypendium Rektora za osiągnięcia naukowe. Podczas studiów byłem aktywnym członkiem Studenckiego Towarzystwa Naukowego przy Katedrze Dysfunkcji Narządu Żucia oraz Polskiego Towarzystwa Studentów ... Czytaj więcej

Podziel się:

Podobne publikacje:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *