Leczenie kanałowe pod mikroskopem bez tajemnic.

Bezbolesne leczenie kanałowe pod mikroskopem spowodowało, że stomatologia uczyniła spory postęp pod względem leczenia, przewidywalności radzenia sobie nawet w bardzo trudnych przypadkach. Mikroskopowe leczenie zębów umożliwia dentyście dokładniej wyleczyć ząb, poprzez lepszy wgląd do jamy zęba, a w rezultacie na stałe pozbyć się bólu zęba po leczeniu. Jest to niewątpliwie nowoczesna metoda leczenia, a mikroskop w stomatologii odgrywa znaczącą rolę w procesie dokładnego oczyszczenia kanałów korzeniowych i rekonwalescencji leczenia kanałowego.

leczenie endodontyczne pod mikroskopem

Nie wiesz, na co się zdecydować, leczenie kanałowe czy usunięcie zęba? Nie rozumiesz dlaczego przeprowadza się leczenie kanałowe? Sprawdź nasz artykuł i dowiedz się co przyczynia się do konieczności leczenia kanałowego oraz co wpływa na jakość wykonania leczenia kanałowego.

 • Leczenie kanałowe pod mikroskopem umożliwia dentystom dokładniejszy wgląd do jamy zęba i możliwość precyzyjnego oczyszczenia kanałów zęba skutkując pozbyciem się stanu zapalnego i bólu zęba po leczeniu.
 • Dzięki powiększeniu obrazu pod mikroskopem, stomatolodzy mogą precyzyjnie leczyć nawet najbardziej skomplikowane przypadki. Precyzyjność leczenia kanałowego skraca czas leczenia i redukuje koszty dla pacjenta.
 • Nowoczesna technologia oraz znieczulenie miejscowe gwarantują pacjentom komfortowy i bezbolesny zabieg.
 • Leczenie pod mikroskopem zwiększa skuteczność zabiegu, minimalizując ryzyko powikłań i reinfekcji, a także pozwala na precyzyjne odbudowywanie zęba po leczeniu endodontycznym
 • Leczenie z użyciem mikroskopu jest rekomendowane w wielu sytuacjach, od skomplikowanych kształtów zębów, przez urazy, aż po usunięcie ciał obcych.
 • Czy warto zdecydować się na leczenie endodontyczne czy może usunięcie zęba? Artykuł pomoże pacjentom podjąć świadomą decyzję w oparciu o najnowszą wiedzę w dziedzinie stomatologii.

Na czym polega leczenie endodontyczne pod mikroskopem?

Leczenie kanałowe zęba pod mikroskopem jest jednym z nowoczesnych zabiegów dostępnych w branży stomatologicznej. Zabieg leczenia kanałowego, inaczej endodoncja, zajmuje się leczeniem między innymi miazgi zęba oraz tkanek okołowierzchołkowych, w tym zębów z przetoką na dziąśle. Standardowe leczenie kanałowe było bardziej inwazyjnym zabiegiem oraz sprawiało dla pacjenta więcej bólu. Wiązały się z nim także powikłania, bolesne dolegliwości i przede wszystkim duża ilość wizyt.

wypełnienie kanałów korzeniowych podczas leczenia endodontycznego

Leczenie pod mikroskopem pozwala na powiększenie obrazu i dokładne oczyszczenie i opracowanie kanału, a w rezultacie krótszy czas leczenia. Aktualne zalecenia Polskiego Towarzystwa Endodontycznego są takie, że kanałowe leczenie endodontyczne pod mikroskopem powinno być normą spotykaną w gabinetach i całkowicie zastąpić tradycyjne leczenie kanałowe bez mikroskopu.

Leczenie kanałowe pod mikroskopem — czy warto?

Powiększenie obrazu w leczeniu kanałowym

Kanały zębowe są bardzo małe, wąskie i trudno dostępne, dlatego też ich, czyszczenie, wypełnianie wymaga bardzo dużej precyzji leczenia ze strony stomatologa. Dzięki 25-krotnemu powiększeniu lekarz widzi dokładniej zęba i wnętrze kanałów. Precyzyjne leczenie równa się lepiej wykonany zabieg, czyli większa dokładność i szczelność wypełnienia. Wszystkie te elementy składają się na dobrze wyleczony ząb, który nie powoduje bólu i nie wymaga powtórnego leczenia.

Leczenie kanałowe, odbudowa zęba przed leczeniem endodontycznym

Czas i pieniądze

Drugą sprawą jest oszczędność czasu oraz pieniędzy. Tradycyjne zabieg trwa dłużej i jest w rezultacie często bardziej kosztowny. Szybkie leczenie kanałowe może pozwolić na uratowanie zęba, a precyzyjne oczyszczenie umożliwia szybkie zażegnanie problemu. Leczenie kanałowe ułatwiają również generacje narzędzi ultradźwiękowych, które pozwalają usunąć zawartość kanału korzeniowego oraz ułatwiają go oczyścić i laser stomatologiczny. Leczenie kanałowe wykonane poprawnie skutecznie rozwiązuje problem i pozwala zachować naturalny ząb na dłużej.

Jakie są etapy leczenia endodontycznego pod mikroskopem?

Diagnostyka rentgenowska 

Procedurę leczenia kanałowego zaczyna się od przeprowadzenia diagnostyki rentgenowskiej. Wówczas wykonuje się zdjęcie rentgenowskie lub tomografię komputerową. Na jej podstawie można postawić prawidłową diagnozę i wybrać odpowiedni plan leczenia. Dentysta może ocenić stan zęba lub czy ząb wymaga leczenia endodontycznego. Następnie może przedstawić pacjentowi proces, jakiemu zostanie poddany.

Usuwanie próchnicy i odbudowa zęba do leczenia kanałowego.

Zabieg stomatologiczny zaczyna się od usunięcia próchnicy i zaaplikowaniu znieczulenia. Dentysta nakłada wówczas koferdam, który powoduje, że pole zabiegowe staje się bardziej widoczne. Język pacjenta jest odpowiednio odsunięty, a obszar zabiegu suchy. Zwiększa to bezpieczeństwo pacjenta i poprawia komfort pracy. 

W tym miejscu trzeba wspomnieć, że szybkie działanie w celu zwalczania próchnicy powoduje, że przeciwdziałamy skomplikowanemu leczeniu kanałowemu. Podobnie sprawa ma się z nieszczelnymi wypełnieniami, pod którymi rozwija się próchnica, w tym wypełnieniami amalgamatowymi. Etap ten polega na całkowitym usunięciu nieszczelnych wypełnień i próchnicy. Następuje odbudowa korony zęba do leczenia endodontycznego.

Usuwanie miazgi zęba kanałowo

Właściwe leczenie kanałowe zaczyna się od otworzenia komory zęba i pozbycia się zakażonej lub zmienionej stanem zapalnym miazgi zęba znajdującej się w jego wnętrzu. Największym wyzwaniem dla lekarza jest pozbywanie się martwej miazgi, która ulokowana jest w kanałach korzeniowych. Te mogą być wąskie, długie i zakrzywione. Właśnie dlatego, dzięki mikroskopowi leczenie jest o wiele prostsze. Współczesna stomatologia powinna bezwzględnie pamiętać o zastosowaniu koferdamu najpóźniej po otwarciu komory.

Sterylne leczenie

Następnym etapem jest oczyszczenie i osuszenie zęba. Stosuje się wówczas środki chemiczny, które mają zapobiegać pozostawaniu pod wypełnieniem kanałów korzeniowych jakichkolwiek bakterii. Najczęściej stosuje się podchloryn sodu, który jest silnym środkiem do odkażania. Na końcu przepłukuje się wnętrze zęba i kanały oraz je suszy. Można rzec, że w tego typu zabiegu niezbędne jest zachowanie sterylnych warunków.

Wypełnianie kanałów

Kolejnym etapem jest proces wypełniania kanałów. Po dezynfekcji systemu kanałowego zęba wypełnia się kanał zęba odpowiednimi preparatami. Zaaplikowanie szczelnego wypełnienia gutaperką jest ostatnim etapem leczenia kanałowego. Dzięki temu zamyka się światło kanału na całej długości, a w rezultacie niemożliwe jest przedostawanie się bakterii z jamy zęba do tkanek okołowierzchołkowych. Czas trwania tego etapu zależy od liczny kanałów i stanu miazgi zębowej. Dentysta zawsze dba o szczelność wypełnienia, ponieważ małe zaniedbanie może doprowadzić do stanu zapalnego. Nie wolno pominąć na tym etapie zdjęcia rtg.

Wypełnienie systemu kanałowego zęba materiałem biozgodnym

Odbudowa zęba po leczeniu kanałowym

Ostatnim etapem jest odbudowa zęba po leczeniu endodontycznym. Wówczas stomatolog zakłada wypełnienie z wkładem koronowo-korzeniowym lub zakłada uzupełnienie protetyczne (korona, nakład). Czasem można wykorzystać zęba wyleczonego kanałowo jako filar mostu protetycznego. Jest to ostatni etap leczenie endodontycznego pod mikroskopem, ale jest niemniej ważny, ponieważ źle przeprowadzony może sprowokować powtórne leczenia kanałowe w przyszłości.

Jak wygląda leczenie zęba pod mikroskopem?

Jak wygląda leczenie kanałowe? Cały proces rozpoczyna się od powiększenia obrazu zęba, który wymaga leczenia. Mikroskop umożliwia powiększenie obrazu od 6 do 25 razy, czyli znacznie zwiększa precyzyjność leczenia. Używa się do tego mikroskop operacyjny. Dzięki tak dużemu powiększeniu dentysta ma dobry wgląd do komory zęba i kanałów korzeniowych, których nie dostrzegłby gołym okiem. Użycie mikroskopu pozwala również na uwidocznienie zębów trzonowych, które znajdują się w głębi jamy ustnej. Bez mikroskopu taki zabieg jest o wiele trudniejszy.

endodoncja pod mikroskopem w koferdamie stomatologicznym

Dokładny obraz pozwala na wykonanie precyzyjnego zabiegu. Dzięki temu ogranicza się reinfekcję, tzw. zakażenie odsłoniętych kanałów zęba, kiedy leczenie jest dłuższe i rozłożone na wiele zabiegów. Mikroskop świetnie oświetla pole podczas wykonywania zabiegu, więc specjalista zauważy każde miejsce wymagające leczenia, oczyszczenia i uzupełnienia. Zabieg wykonuje się w pozycji leżącej, a mikroskop znajduję się nad głową pacjenta. Czy leczenie kanałowe boli? Zasadniczo leczenie kanałowe nie boli, ponieważ znieczulenie miejscowe gwarantuje przeprowadzenie leczenia kanałowego bez bólu.

Po zakończonym leczeniu kanałowym lekarz proponuje, w jaki sposób warto odbudować zęba. W zależności od potrzeb proponuje się porcelanową koronę, nakład lub odbudowę kompozytową na wkładzie koronowo-korzeniowym.

Kiedy stosowane jest leczenie kanałowe zęba pod mikroskopem?

Dzięki dużemu powiększeniu lekarz dentysta jest w stanie leczyć wszelkie ubytki, próchnicę a nawet atraumatycznie usunąć zęba, na przykład z zachowaniem tarczy. Higienistka stomatologiczna może z mikroskopem zabiegowym precyzyjnie usunąć kamień nazębny. Procedurę leczenia kanałowego z użyciem mikroskopu powinno stosować się w przypadku wszystkich zębów. W tym tych o skomplikowanych kształtach i nietypowym umiejscowieniu. Leczenie endodontyczne przeprowadza się, gdy:

 • usuwa się wkład korzeniowy,
 • leczy się choroby miazgi,
 • odbudowuje się koronę zęba po urazie nerwu zęba,
 • leczenia wymagają tkanki zęba wraz z miazgą,
 • leczony jest ząb po urazach,
 • objawia się stan zapalny zęba w trakcie leczenia ortodontycznego
 • wymagane jest usunięcie pozostałości głęboko ułamanych i ukruszonych zębów,
 • wymagane jest udrożnienie wąskich i krętych kanałów, gdy anatomia zęba jest specyficzna,
 • konieczne jest usunięcie ciał obcych z tkanek przyzębia (ostre fragmenty kości, narzędzi stomatologicznych, które złamały się w czasie ekstrakcji zęba lub innych zabiegów).

Leczenie kanałowe zęba pod mikroskopem pozwala nawet na uratowanie zęba, u którego zmiany w korzeniach są bardzo skomplikowane. W takich przypadkach tradycyjna metoda leczenia nie przyniosłaby rezultatów, a wręcz mogła skutkować koniecznym ponownym leczeniem. Endodoncja mikroskopowa umożliwia precyzyjne leczenie i zajęcie się przypadkami bardziej skomplikowanymi i odpowiada na potrzeby pacjentów, którzy wcześniej nie mieli możliwości zająć się leczeniem swoich zębów.

Cena leczenia kanałowego i co ją determinuje?

Najważniejszą kwestią dla wielu osób jest cena leczenia kanałów zębowych. Ile kosztuje kanałowe leczenie zęba? W przypadku leczenia kanałowego cena zabiegu może się różnić w zależności od gabinetu stomatologicznego. W niektórych klinikach stomatologicznych za pierwotne leczenie kanałowe pod mikroskopem zapłacimy od 900 zł za ząb jednokanałowy. Koszt leczenia wzrasta gdy zęby mają dodatkowe kanały.

Od czego zależy cena leczenia kanałowego? Na koszt leczenia kanałowego pod mikroskopem składa się wiele elementów. Jest tak ponieważ endodoncja wymaga najwyższej jakości sprzętu, umiejętności, dokładności, zaangażowania i nakładu pracy i czasu. Mikroskop stomatologiczny umożliwia odnalezienie wszystkich kanałów systemu endodontycznego zęba i często nawet uratowanie zęba, który byłby skazany na wyrwanie w przypadku standardowego leczenia kanałowego bez mikroskopu.

Czasami konieczna może być rewizja leczenia kanałowego, a także konieczność przeprowadzenia powtórnego leczenia kanałowego lub resekcji zęba. W takiej sytuacji cena jest ustalana indywidualnie, ponieważ zależy to od stopnia zaawansowania problemu.

Ile trwa leczenie kanałowe?

Samo leczenie kanałowe zwykle trwa najczęściej od 1 do kilku wizyt. Zabieg prawidłowego leczenia kanałowego lekarz dentysta stara się wykonać podczas jednej wizyty. Jednak jego długość zależy od ilości kanałów do wypełnienia, stopnia zanieczyszczenia systemu endodontycznego oraz tego, czy mówimy o jednym przypadku leczonego zęba czy większej ilości zębów. Czasami pacjent ma więcej zębów, które są chore i wymagają wdrożenia leczenia. Wówczas przeprowadzenie zabiegu w gabinecie stomatologicznym może trwać nawet do kilku godzin podczas jednej wizyty.

Jak dbać o ząb po leczeniu kanałowym?

Przede wszystkim zanim nie odbudujemy zęba po leczeniu endodontycznym należy spożywać pokarmy miękkie. Należą do nich między innymi jogurty, purée, kasze czy zupy krem. Kluczowe jest unikanie twardych pokarmów, które mogą powodować ewentualny ból oraz podrażniać miejsce, które było poddane zabiegowi. Z czasem dyskomfort zacznie znikać, a to oznacza, że można powoli wracać do standardowej diety. Przy zastosowaniu lasera stomatologicznego w leczeniu endodontycznym, najczęściej dyskomfort po leczeniu w ogóle nie występuje.

5/5 - (140 głosów)
lek. dent. Joanna Skocz

Jestem absolwentką Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, na Wydziale Lekarsko-Dentystycznym, nagradzaną stypendium Rektora za osiągnięcia naukowe. W trakcie studiów byłam aktywnym członkiem Studenckiego Towarzystwa Naukowego przy Katedrze Dysfunkcji Narządu Żucia oraz Polskiego Towarzystwa ... Czytaj więcej

Podziel się:

Podobne publikacje:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *