Resekcja zęba, czyli resekcja wierzchołka korzenia

Resekcja korzenia wierzchołkowa polega na usunięciu problematycznej apikalnej części korzenia. Resekcja zębów zalecana jest kiedy zawodzi konwencjonalne leczenie kanałowe oraz inne dotychczasowe zabiegi lecznicze. Efekty zabiegu resekcji korzenia są natychmiastowe, uzyskuje się eliminacje stanu zapalnego oraz zapobiega rozprzestrzenianiu zapalenia tkanek dalej. Zabieg resekcji przeprowadza doświadczony lekarz stomatolog na podstawie wskazań oraz po zapoznaniu się z badaniami radiologicznymi. Obawa, że resekcja wierzchołka korzenia boli jest bezzasadna, zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym i dzięki temu jest bezbolesny.

Resekcja zęba, czyli ząb z całym korzeniem i ząb bez wierzchołkowego fragmentu korzenia
 • Resekcja wierzchołka korzenia jest zabiegiem mikrochirurgicznym, pozwalającym na uratowanie zęba przed ekstrakcją, gdy nie ma już innych możliwości leczenia.
 • Czy resekcja mi pomoże, czyli jakie są wskazania i przeciwskazania do zabiegu?
 • Zabieg resekcji wierzchołka wykonuje się w znieczuleniu miejscowym i składa się z kilku etapów.
 • Co jeszcze warto wiedzieć o zabiegu resekcji wierzchołka, czyli odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Czym jest resekcja wierzchołka korzenia zęba?

Na czym polega resekcja zęba? Zabieg resekcji wierzchołka korzenia zęba, inaczej apikoektomia jest zabiegiem mikrochirurgicznym z zakresu chirurgii stomatologicznej. Celem resekcji korzenia jest amputacja zmienionego chorobowo fragmentu korzenia zęba wraz otaczającą go tkanką zapalną z kości. Resekcja chirurgiczna jest zabiegiem stosowanym w leczeniu zębów, w przypadku których inne metody leczenia stanu zapalnego zawiodły a stan zapalny tkanek oraz towarzyszące dolegliwości kwalifikują te zęby do usunięcia. Apikoektomia pozwala uniknąć usunięcia zęba.

Warto resekcje przeprowadzić w sytuacji, kiedy pierwotne leczenie lub powtórne leczenie endodontyczne zawiodło, albo jest ono niemożliwe do przeprowadzenia, a w tkankach otaczających korzeń rozwija się stan zapalny. Resekcja korzenia polega na trwałym usunięcie przyczyny ogniska zapalnego jakim jest wierzchołkowa część korzenia zęba. Prawidłowo przeprowadzona resekcja korzeni zębów daje gwarancje leczenia jest bardzo skutecznym zabiegiem. Celem resekcji korzenia jest trwała eliminacja dolegliwości oraz zapalenia tkanek. Dzięki apikoektomii usunięcie zęba to ostateczność.

Ząb po zabiegu resekcji wierzchołka korzenia

Jakie są wskazania do resekcji wierzchołka korzenia zęba?

Kiedy wykonać resekcje? Resekcja korzeni zębowych pozwala w wielu sytuacjach klinicznych zachować ząb, który w innym przypadku wymagałby usunięcia. Kiedy konieczna jest resekcja zęba? Jest kilka wskazań do resekcji korzenia. Wskazania do zabiegów resekcji chirurgicznej są następujące:

 • zmiany zapalne w okolicy wierzchołka korzenia, która nie goi się pomimo zastosowania konwencjonalnego leczenia kanałowego lub dotychczasowe leczenie endodontyczne nie przynosi oczekiwanych rezultatów
 • powikłania po leczeniu endodontycznym dające dolegliwości i utrzymujący się stan zapalny np. przepchnięty materiał wypełniający poza kanał korzeniowy, złamane narzędzie, nieudrożniony kanał korzeniowy, perforacja, złamanie wierzchołka korzenia
 • zmiany okołowierzchołkowe nad zębami z odbudowami protetycznymi najczęściej z wkładami koronowo korzeniowymi, kiedy usunięcie odbudowy protetycznej jest nie możliwe lub wiąże się się z nieodwracalnym pęknięciem korzenia zęba np. podłużnym złamaniem korzenia zęba
 • złamanie wierzchołka korzenia (pęknięcie korzenia) z przemieszczeniem na skutek urazu
 • lokalizacja lub budowa anatomiczna wierzchołka zęba (duże zakrzywienie, niedrożny kanał, nietypowa anatomia kanału korzeniowego, trudny dostęp) uniemożliwia dokładne wykonanie konwencjonalnego leczenia kanałowego

Kiedy nie wykonuje się resekcji wierzchołka korzenia zęba?

Apikoektomia nie zawsze jest możliwa do przeprowadzenia. Jakie są przeciwwskazania do resekcji korzenia zęba? Jak w przypadku większości zabiegów chirurgicznych przeciwwskazania do resekcji korzenia możemy podzielić na: miejscowe dotyczące stanu zęba oraz ogólne, dotyczące stanu zdrowia pacjenta, które mogą wykluczyć powodzenie zabiegu lub znacząco wpłynąć na jego przebieg. Istnieje kilka sytuacji kiedy nie można wykonać zabiegu resekcji zęba. Miejscowe przeciwwskazania do resekcji wierzchołka korzenia wykluczające wykonanie resekcji to:

 • podłużne złamanie korzenia
 • bardzo krótki korzeń, należy rozważyć, czy w przypadku resekcji korzenia nie dojdzie do znacznego osłabienia jego stabilności i funkcjonalności
 • rozległy zanik kości wokół zęba , w wyniku np. paradontozy
 • ostry miejscowy stan zapalny zęba w postaci ropnia.
 • Zabiegu resekcji zęba nie wykonuje się w zębach mlecznych.

Jeśli chodzi o przeciwwskazania ogólne do apikoektomii, dotyczą one stanu zdrowia pacjenta oraz chorób bądź leków zaburzających krzepniecie krwi lub prawidłowe gojenie. Nie wykonujemy resekcji wierzchołka w następujących przypadkach:

 • aktywna opryszczka
 • niewyrównana cukrzyca
 • nieustabilizowane choroby tarczycy
 • niewyrównane nadciśnienie tętnicze
 • zaburzenia krzepnięcia krwi
 • przyjmowanie bisfosfonianów.

Pacjent każdorazowo powinien poinformować lekarza operatora zabiegu resekcji wierzchołka korzeni o wszystkich aktualnie przyjmowanych lekach, zwłaszcza tych wpływających na krzepliwość krwi (kwas acetylosalicylowy, warfaryna, acenokumarol). Często lekarz wykonujący resekcję może poprosić o konsultacje specjalistę prowadzącego leczenie schorzeń pacjenta lub będzie potrzebne wykonania dodatkowych badań.

Konsultacja przed zabiegiem. Lekarz dentysta Joanna Skocz tłumaczy pacjentowi istotę resekcji zęba

Jak wygląda przebieg resekcji wierzchołka korzenia zęba?

Na czym dokładnie polega zabieg resekcji? Procedura resekcji korzenia składa się z kilku etapów. Etapy resekcji wierzchołka są następujące:

 1. Lekarz wykonujący zabieg resekcji zapoznaje się z badaniami radiologicznymi (rvg, tomografia komputerowa) zęba oraz stanem zdrowia pacjenta (obecnie przyjmowane leki, schorzenia, jak przebiegało dotychczasowe leczenie). Następnie przedstawia pacjentowi możliwości leczenia oraz omawia przeprowadzenie zabiegu. Lekarz wykonujący zabieg resekcji korzenia zęba po stwierdzeniu braku przeciwwskazań do zabiegu oraz uzyskaniu zgody pacjenta przystępuje do resekcji.
 2. Na początku podawane jest znieczulenie miejscowe w okolicę gdzie będzie przeprowadzana resekcja chirurgiczna. Lekarz nacina dziąsło w okolicy wierzchołka korzenia i robi do niego dostęp w kości przy pomocy specjalnych narzędzi.
 3. Po wycięcie kości zabiegiem chirurgicznym, w kolejnym etapie odcina problematyczną część korzenia, zabezpieczając wierzchołek szczelnie odpowiednim biozgodnym materiałem. Jest to tak zwane wsteczne wypełnienie kanału. Oczyszcza otaczającą przestrzeń z zapalnych zmian chorobowych. Jeżeli są wskazania do przestrzeni powstałej w wyniku usunięcia wierzchołka korzenia i ogniska zapalnego aplikowany jest biomateriał kościozastępczy lub fibryna bogatopłytkowa. Mają one na celu wspomóc regeneracje kości w tym miejscu.
 4. Kolejne etapy resekcji wierzchołka to zaszycie rany przez lekarza oraz przekazanie pacjentowi zaleceń pozabiegowych.
Zabieg resekcji zęba

Przebieg zabiegu resekcji korzenia jest uzależniony od skomplikowania sytuacji klinicznej, planu zabiegu oraz anatomii zęba.

Jak dbać o ząb po resekcji wierzchołka korzenia?

Powodzenie zabiegu resekcji w dużej mierze zależy od zastosowania się pacjenta do zaleceń pozabiegowych. Należy dbać o higienę jamy ustnej oraz przyjmować zalecone przez lekarza wykonującego resekcje leki. Świeżo po zabiegu może wystąpić dyskomfort, który mija po przyjęciu leków przeciwbólowych.

FAQ Co jeszcze warto wiedzieć o zabiegu resekcji?

Czy resekcja korzenia zęba boli?

Wielu pacjentów obawia się, że resekcja boli. Resekcja korzenia wierzchołkowa przeprowadza doświadczony lekarz, po podaniu znieczulenia miejscowego w bezpiecznej oraz skutecznej dawce, którego rodzaj jest dostosowany do stanu zdrowia pacjenta oraz charakteru zabiegu. Umożliwia to wykonanie resekcji wierzchołka korzenia w sposób bezbolesny. Ewentualny ból po resekcji można złagodzić przyjmując leki przeciwbólowe.

Ile trwa okres rekonwalescencji po zabiegu resekcji wierzchołka korzenia?

Okres rekonwalescencji po zabiegu resekcji korzenia trwa od kilku dni do kilku tygodni.

Jak długo trwa procedura resekcji korzenia?

Lekarz dentysta implantolog Wojciech Skocz w trakcie zabiegu

Zwykle resekcje wykonuje się podczas jednej wizyty. W przypadku kiedy przypadek jest skomplikowany lekarz wykonujący zabieg może zadecydować o podzieleniu resekcji na kilka etapów. Przebieg zabiegu resekcji zależy od skomplikowania przypadku. Wykonanie resekcji korzenia trwa około 60 minut. Czas pełnego wygojenia zmiany zapalnej w kości po zabiegu resekcji chirurgicznej wynosi kilka miesięcy.

Resekcja a radisekcja i hemisekcja – jaka jest między nimi różnica?

Zarówno resekcja korzenia jak i radektomia (radisekcja) oraz hemisekcja są zabiegami z zakresu chirurgii stomatologicznej. Wszystkie mają na celu usunięcie fragmentu korzenia zęba wraz z tkanką zapalną. Radektomia to usunięcie tylko korzenia zęba w całości. Hemisekcja polega na usunięciu korzenia zęba wraz z częścią korony, która do niego przynależy. Stosowana jest w zębach wielokorzeniowych

Ile kosztuje resekcja zęba?

Koszt resekcji korzenia bywa różny i zależy od wielu czynników między innymi tego jak trudny był przypadek, rodzaju użytych materiałów oraz dodatkowych procedur podjętych podczas zabiegu resekcji korzenia. Inną kwotę zapłacimy za resekcje korzenia przedniego a inaczej bezie wyceniona resekcja korzenia bocznego. Koszt resekcji korzenia jest zwykle ustalany indywidualnie w zależności od przypadku.

Jakie są alternatywy chirurgicznej resekcji wierzchołka korzenia?

Alternatywą dla resekcji chirurgicznej jest usunięcie zęba i uzupełnienie braku implantem, mostem lub protezą.

5/5 - (150 votes)
lek. dent. Wojciech Skocz

Ukończyłem Wydział Lekarsko-Dentystyczny na Śląskim Uniwersytecie Medycznym, będąc nagradzanym stypendium Rektora za osiągnięcia naukowe. Podczas studiów byłem aktywnym członkiem Studenckiego Towarzystwa Naukowego przy Katedrze Dysfunkcji Narządu Żucia oraz Polskiego Towarzystwa Studentów ... Czytaj więcej

Podziel się:

Podobne publikacje:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *