Choroby jamy ustnej a cukrzyca

Zły stan zdrowia jamy ustnej może wpływać na pojawienie się cukrzycy lub mieć wpływ na jej cięższy przebieg oraz powikłania.

Jeżeli rozwija się u Ciebie zakażenie, takie jak zapalenie dziąseł, zaawansowana próchnica lub zapalenie przyzębia, wpływa ono na Twój poziom cukru we krwi. Dlatego też dbałość o nawyki dotyczące higieny jamy ustnej są tak ważne. Odpowiedni poziom higieny jamy ustnej pomaga Ci chronić zdrowie jamy ustnej i lepiej kontrolować cukrzycę. W przypadku paradontozy bardzo ważne jest leczenie periodontologiczne

Choroby przyzębienia

Choroby przyzębia wraz z utratą zębów zwane są często szóstym powikłaniem cukrzycy. Jest to spowodowane tym, że przy cukrzycy dochodzi do upośledzenia odpowiedzi odpornościowej, zmian mikronaczyniowych, nasilenia destrukcji kolagenu oraz do zaburzeń w procesie gojenia.

Cukrzyca ma wpływ również na ślinianki, dochodzi do zmniejszonego wydzielania śliny i do zmiany jej składu, pH i lepkości. Prowadzi to m.in. do:

  • suchości w jamie ustnej;
  • grzybicy jamy ustnej;
  • zespołu pieczenia języka.

Wyleczenie chorób przyzębienia

Wyleczenie chorób przyzębia pozwala na skuteczniejsze leczenie chorego na cukrzycę. Rezultat jest taki jak po włączeniu leku przeciwcukrzycowego. Pacjent z cukrzycą to w istocie pacjent diabetologiczno-periodontologiczny, u którego należy prowadzić wspólne leczenie i kontrole.

Pamiętaj więc o regularnych wizytach kontrolnych i higienizacjach co 3 miesiące.

*źródło: Kampania Polska Mówi Aaa.

5/5 - (1 głos)
lek. dent. Wojciech Skocz

Ukończyłem Wydział Lekarsko-Dentystyczny na Śląskim Uniwersytecie Medycznym, będąc nagradzanym stypendium Rektora za osiągnięcia naukowe. Podczas studiów byłem aktywnym członkiem Studenckiego Towarzystwa Naukowego przy Katedrze Dysfunkcji Narządu Żucia oraz Polskiego Towarzystwa Studentów ... Czytaj więcej

Podziel się:

Podobne publikacje:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *